Connect with us

BiH

Hadžifejzović ispričao do sada nepoznate detalje najveće televizijske drame ikad: Kako je tekao ‘rat uživo’ (VIDEO)

Published

on

Senad Hadžifejzović u historiju je ušao kada je najavio rat, a onda kada je 2. maja 1992. uživo prenosio otmicu predsjednika Alije Izetbegovića.

Hadžifejzivić je tad bio urednik televizije, a u razgovoru za TVSA govorio je o tom danu.

Prepričao je kako je ustvari taj dan ušao u zgradu televizije i samoinicijativno prekinuo program.

“To je trajalo satima. U tri popodne je počelo, a završilo u 6 ujutro”, naveo je Hadžifejzović.

“Kad sam krenuo, počeli su svi zvati, od glumaca to običnih ljudi. Svi su bili reporteri”, naveo je on.

Kaže da taj dan nije trebao ni raditi, jer je radio dan ranije.

“Zamjena nije došla, pa nisam mogao ni otići. Ostao sam i radio. Taj urednik dnevnika je kasnije sumnjičen da namjerno nije došao jer je znao šta će se desiti”, ispričao je Hadžifejzović.

“Kada sam počeo raditi dnevnik, javljali su se general Kukanjac, Aksentijević… To je bilo nenormalno objektivno sa novinarske strane. Imali smo sve strane, reportere koji nam javljaju evo vidim tenkove, piše na njima JNA, imamo generala JNA i probosansku stranu u dnevniku”, ispričao je Hadžifejzović.

Onda je ispričao kako su se političari sami počeli javljati sami.

“Karadžić je zvao u program. Dakle uvijek smo imali dvije strane”, kazao je.

Oko 20 sati, kaže on, kada je već htio i da prekine program javio se Alija Izetbegović.

“Htio sam prekinuti, jer se već smirilo, prestalo je da puca na grad. Ako bude nešto, rekao sam kolegama, vratit ćemo se. Svi su gledali u mene šta ću odlučiti, pitao sam jel se smirilo, jeste. Hajde da onda ne dižemo mi tenzije. Rekao sam režiji da prekinemo i pitao šta je dalje u programu. Rekli smu mi neka reportaža BBC-a iz Beograda. Odlučujem daj da pustimo taj prilog o Beogradu odnosno krizi u Srbiji. Poenta je bila kao da pokažem da ni njima nije sve super. Puštamo to, ali, ja još nisam odjavio dnevnim. sa sam odjavio tad dnevnim, ko zna šta bi se desilo. Režija mi javlja da imam 20 sekundi da odjavim. Onda mi zvoni telefon na stolu, koji je čista maska, da se uradniku da kao važnost”, naveo je Hadžifejzović.

Kada se javio glas mu je rekao ‘Alija ovdje’.

“Prvo što sam pomislio, dobar fol. Baš ga neko dobro imitira. Ja ga pitam pa đe si ti Alija. Kaže u Lukavici. Kontam još bolji fol”, priča Hadžifejzivić.

“Onda me pita s kim to pričam, poznat mi glas. I to je nevjerovatno bilo”.

Onda je shvatio da postoji mogućnost da je zaista Izetbegović na liniji, pa je u program rekao: Režija mi javlja da imamo predsjednika na vezi.

“To sam rekao da ‘svalim’ na ražiju ako bude greška. Ali nije bila. Nevjerovatne stvari. Program se nastavio”, kaže Hadžifejzović.

Kasnije sam pitao ko je spojio telefon i otkud da Alija zna.

“On je birao brojeve, bilo je tu više varijanti. On je u knjizi Sjećanja opisao svoj drugi poziv. Alija je zvao brojeve po sjećanju, a mnogi su bili slični od Predsjedništva do centrale televizije. I u tom ludili, pozivi su prebacivani na one koje rade u tom trenutku. Dakle, on je zvao nekoga, a sistem ga je automatski prebacio u moj studio jer smo mi radili”, ispričao je Hadžifejzović.

I tak tad počinje drama u studiju.

“Javljaju se članovi Predsjedništva, Stjepan Kljujić, Ganić… Pokušavao sam da budem posrednik tu, skretničar, tehničko lice.

Negdje u 15 minuti sam donio odluku. Meni je sve to izgledalo vanzemaljski. Kao da sam dobio šapat neki s desne strane.

Nevjerovatan ambijent je to bio. Energija neka koja mi je kazala: uđi unutra. I ušao sam u to, prestao biti tehničko lice. Iz minute u minutu imam novog gosta, dešava se sve”, ispričao je Hadžifejzović.

BiH

Dodik: 2. maja će biti potpisana smrtna presuda BiH, sada jasno postoji entitetska linija

Published

on

By

Drugog maja će biti potpisana smrtna presuda Bosni i Hercegovini kao nekoj mogućoj zajednici, istakao je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik za RTRS.

-Mi u suštini ne trebamo ništa da činimo, do odbrane funkcionalne nadležnosti. Dakle, mi ne pripremamo nikakav rat, ali shvatamo da ima pojedinaca koji ne razmišljaju tako, kazao je Dodik.

Bosanskim muslimani gotovo identično čine i rade, u smislu želje postavljanja unitarne Bosne, a asistenciju im pruža Amerika. Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod, koji mi moramo da dočekamo, ako se usvoji ta rezolucija, mi moramo da napravimo našu nacionalnu strategiju izlaska iz tog. To podrazumijeva zajedničko djelovanje Srba iz Srpske, Srbije, ali i bilo gdje se nalazili. Prilagodićemo se novim okolnostima, jer mislimo da nakon tog ne vidimo način građenja zajedničkog života sa Bošnjacima, navodi Dodik.

-BiH je u prethodnom ratu bila išarana, ali sada jasno postoji entiteska linija, koja je odbranjena u prethodnim okupljanjima.

Imamo dovoljno snage da zadržimo naš subjektivitet, pa čak i samostalnost. Ono što mi radimo u političkom smislu, je borba za ono što imamo, za naša prava, koja su sva napadnuta. Naša politika je odgovorna, nacionalna i državna politika za Srpsku. Naša politika nije bosansko-hercegovačka politika, mi nismo bosansko-hercegovačke patriote. Јa sam na primjer srpski patriota, kazao je Dodik ne znajući da glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici neće biti drugog maja.

-To što neko pokušava, da me napravi negativcem jer sam dobar sa Putinom, je za mene izuzetno pozitivna stvar. Јa ću se najmanje još jednom u ovoj godini sresti sa Putinom i imaćemo o čemu da razgovaramo, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Suljagić odgovorio Dodiku: Tvoje prisustvo u mezarju u Potočarima je uvreda za mrtve, kapije će biti zatvorene

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik najavio je jučer da će Vlada RS održati sjednicu u Srebrenici 2. maja kada je trebala biti održana i sjednica Generalne skuštine Ujedinjenih nacija na kojoj je predmet glasanja trebala biti i rezolucija o genocidu u Srebrenici.

Dodik je izjavio i da je delegacija RS spremna otići u Memorijalni centar u Potočarima kako bi položila cvijeće i odala počast žrtvama zločina, a potom je ponovo negirao genocid kazavši da se u Srebrenici desio zlločin.

Na njegove izjave reagirao je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica.

“Bez ikakve potrebe da pridajem pažnju nastojanjima Milorada Dodika, drugog maja je neradni dan. Kapije mezarja i Memorijalnog centra Potočari će biti zatvorene. Nakon silnih uvreda izrečenih na njihov račun, njegovo prisustvo u mezarju je uvreda za mrtve. I neradnim i radnim danima”, naveo je Suljagić na X-u.

Podsjetimo, Generalna skupština UN-a je 2. maja trebalo da glasa o rezoluciji, ali je glasanje odgođeno. Ovo je drugi put da se glasanje o rezoluciji pomjera, prvi put je glasanje trebalo biti 27. aprila, pa je pomjereno za 2. maj.

Nastavi čitati

BiH

Bez trunke kajanja: Ubica Farisa Pendeka se smijao danas u sudu, prijatelji ga snimali za mreže

Published

on

By

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Ademu Šumanu, ubici nevinog Farisa Pendeka, danas je produžen pritvor na još tri mjeseca, a kako se vidi na snimcima koji su objavili njegovi prijatelji, njemu to nije teško palo. Na snimcima se vidi kako Šuman sa osmijehom na licu pozdravlja prijatelje koji su ga došli podržati.

Podsjećamo, prijatelji mu pružaju podršku jer je 28. januara ove godine hicem iz pištolja ubio Farisa Pendeka.

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Podsjećamo i to da su osumnjičeni pomagači Mersim Saljević i Elmedin Gradišić ranije pušteni na slobodu.

Šuman je 28. januara usmrtio Farisa Pendeka hicem iz pištolja u vozilu na glavnoj saobraćajnici u sarajevskom naselju Otoka.

On je tada vozio svoj Peugeot 308 iza vozila u kojem su bili mladići Danis, Berin, Eman i ubijeni Faris Pendek, “koji nije uspio progovoriti ni riječ”.

Šuman je vozilom stao paralelno s njima i mahao rukama. Oni su otvorili prozor i pitali šta je problem? On je tada s mjesta vozača preskočio na mjesto suvozača, kroz prozor svog auta udario Emana pesnicom, a potom iz kasete izvadio crni pištolj i udario vozača kundakom, zatim je uperio pištolj u Emana, koji se sageo, ispalio je metak koji je pogodio Farisa, koji je sjedio iza njega, a koji je usljed toga vrlo brzo preminuo.

Nakon ubistva je pokušao pobjeći, ali se ubrzo predao zato što je već bio otkriven, a Gradišić ga je zvao i rekao da mu policija pretresa kuću.

Nastavi čitati

Najčitanije