Connect with us

USK

Haos u Kladuši: Nema dozvola, korupcija, sabotiranje Općinskog vijeća, milionske štete…

Published

on

Zbog neizdavanja građevinskih dozvola, neulaganja u zajednicu, korupciju i tešku višegodišnju političku krizu u općini Velika Kladuša kojom rukovodi Fikret Abdić, šteta po stanovnike se mjeri u desetinama miliona KM, tvrde sagovornici našeg portala.

Od kada je preuzeo načelničku poziciju 2016. godine kao kandidat Laburističke stranke, Fikret Abdić Babo, presuđeni ratni zločinac koji je tada imao općinsku većinu, ne prestaje da uzrokuje krizu i štetu na koju niko za sada nema odgovor, piše Inforadar.

Njega je u septembru 2021. uhapsila SIPA i ubrzo nakon hapšenja je pušten uz uručen poziv po osnovu Interpolove potjernice koja je raspisana na zahtjev Ministarstva pravde Republike Hrvatske.

Pripadnici SIPA-e su saopćili Abdiću zbog čega ga privode te ga ljubazno pozvali da krene s njima do Regionalnog ureda u Banjoj Luci. No, Abdić nije otišao s njima jer nije imao advokata u tom momentu, piše Capital.

Iz Laburističke stranke su prvo kazali da su Fikreta Abdića priveli na njegov 82. rođendan, a snimak su objavili članovi njegove porodice.

Sklapanje fiktivnih ugovora

Prema pisanju hrvatskih i bosanskih medija Abdić i njegov sin terete se za sklapanje fiktivnih ugovora o zajmu i sporazuma o prijenosu prava vlasništva, a ukupna počinjena šteta, prema optužnici, iznosi gotovo dva miliona kuna.

Fikreta Abdića tereti se da je 2001. fiktivno posudio Agrokomercu 600.000 kuna, a zatim je, pošto novac nije vraćen, preuzeo nekretninu firme – vilu u Voloskom vrijednu 1,9 miliona kuna. Također se tereti da je 2005. opunomoćio sina, iako to nije smio, jer više nije bio direktor jedne od Agrokomercovih firmi, da potpiše ugovor o kreditu sa založnim pravom na četiri građevine i dvorište u riječkoj četvrti Kozali. Obojica su se na početku suđenja očitovala da se ne smatraju krivima.

Iako se Abdiću već sudi za zloupotrebu položaja već četiri godine, o čemu je inforadar ranije pisao, on je opet 2020. godine postao ponovo izborni pobjednik i nastavio „vladati“ ovom općinom. Naši sagovornici su ranije za Inforadar ogorčeno isticali da Abdić sam kontroliše općinski budžet, da je brojnim nelegalnim radnjama sebi obezbjedio finansijsku korist i pravljenje glasačke mašinerije, a općinu doveo skoro u propast.

Pored pogodovanja određenim firmama za šta mu se sudi, te izvlačenja novca iz budžeta za preduzeće „Komunalije,“ najveći problem u zadnje vrijeme je, prema tvrdnjama sagovornika, neizdavanje građevinskih dozvola zbog čega se šteta mjeri u milionima.

Sabotiranjem izdavanja građevinskih dozvola onemogućava se privredni razvoj općine, nova ulaganja i otvaranje novih kompanija… Zbog ove situacije pojedini građani i poslodavci razmišljaju i o odlasku iz ovog grada, kaže Nedžad Mezildžić, predsjednik Udruženja Poslodavaca Velika Kladuša.

Mezildžić kaže da je Velika Kladuša ozbiljan slučaj i da je ovo problem Vijeća ministara BiH, Vlade FBiH, Ureda visokog predstavnika, Kantona..

„Zbog samovolje načelnika Fikreta Abdića štete u zadnje tri godine su nemjerljive. Preko 2.000 raznih zahtjeva u općini je blokirano. Mnogo kompanija koje su planirale investirati u našoj općini su otišle odavde. Zaustavljene su sve investicije i privredni razvoj. Izgubljeno je sigurno preko 300 radnih mjesta, a općina smo koja je atraktivna kompanijama i ima potencijal za razvoj. Najveća investicija općine su trotori koje rade”, istiže Mezildžić, te dodaje da su kontaktirane sve moguće institucije od općine do državnog nivoa ali ništa se ne dešava.

“Ništa nisu učinili, lažu nas i sve što znaju je poslati inspekciju. Jedino što možemo je da napustimo ovu opštinu. Ovo je otpisan, izgubljen grad. Pravosuđe je aktivno kada neko krade dva metra drva ali na blokadu cijele općine nema odgovora. Pored problema ne izdavanja građevinskih dozvola, nikakvog drugog razvoja nema. Brza cesta nije u planu, granični prijelaz se ne radi, po sedam sati čekamo na njemu itd“, kaže on.

Zaustavljene investicije

Mersad Sarajlija, novinar iz Velike Kladuše, kaže da su investicije davno zaustavljene u ovom gradu i da nikakav napredak nije moguć.

„Već 3 i po godine nema ko da izda dozvolu za građevinsku dozvolu, ljudi su prisiljeni raditi na crno. Nema investicija. Pravosudne institucije nemaju adekvatnog zakona kojim bi riješili ovu situaciju i zbog toga se nalazimo u pat poziciji. Ovo je opasno i iz razloga što može postati model i drugima u općinama FBiH. Ljudi koji glasaju za njega s druge strane krive Općinsko vijeće kao odgovorno za stanje u općini, a na lokalnom nivou angažovani su i brojni botovi koji po društvenim mrežama šire laži i napadaju ljude. U „Komunalijama“ je samo ove godine upumpao oko 3 i po miliona KM, tu vlada prekomjerno zapošljavanje i bave se djelatnostim koje nemaju veze sa komunalijama. Zbog prekomjernog zapošljavanja često smo svjedoci apsurdnih situacija u gradu gdje radnici svakodnevno kupe lišće sa ulica ili njih 12 rade na 4 kvadratna metra šetnice. Sport je na koljenima, imamo seniorski sportski tim koji se ne takmiči ni u jednoj ligi. Dom kulture nije stavljen u funkciju, nema institucija. Građani su ogorčeni, ali postaju ravnodušni jer se ništa ne dešava. Postojala je nada 2020. da će doći do primjene načelnika ali se to nije desilo. Za 300 glasova manje izgubio je protukandidat. Šteta u lokalnoj zajednici može se mjeriti u desetinama miliona KM“, kaže on.

Amir Purić, donedavno član općinskog vijeća iz Naše stranke u Velikoj Kladuši, a trenutno zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, također tvrdi da općinski načelnik Fikret Abdić sabotira rad većine u općinskom vijeću i provodi samovolju.

„Kada je Abdić došao na vlast 2016. imali su većinu od 15 vijećnika do 2020. godine, jer je dvoje vijećnika iz DF-a prešlo u Laburističku partiju. Poslije 2020. godine, u drugom mandatu, nije imao većinu ali se „desilo niz slučajnosti koje je Abdić iskoristio“.

„Predsjedavajući Općinskog vijeća je umro 2021. u periodu korone i Abdić je to iskoristio. Zamjenica predsjedavajućeg je vodila posao predsjedavajućeg dvije godine što je protivno pravilima. Svo vrijeme se nisu izdavale urbanističke i građevinske dozvole jer ne postoji važeći prostorni plan. Mora postojati komisija koju imenuje Općinsko vijeće. Pokušavao je to da riješi na način da sam imenuje agenciju iz Banjaluke kao stručnu instituciju koja će raditi posao općinske komisije. To nije prošlo jer agencija iz Banjaluke je vidjela da nema zakonskog osnova. Međutim, načelnik i dalje neće da imenuje tu komisiju jer neće da izgubi monopol nad izdavanjem tih dozvola jer tu postoji šansa za koruptivne radnje i sticanje novca. Ako ne može imati kontrolu onda će barem spriječiti sve ostale da se imenuje komisija i počnu rješavati građevinske dozvole“, kaže Purić.

Abdić je u jednom momentu oduzeo pečat Općinskom vijeću ali oduzimanje pečata je sud spriječio. Tada je prema riječima Purića nastala nesvakidašnja samovolja i bezvlašće.

„Zatim je pribjegao tome da zaključava općinske vijećnice i da ne priznaje općinsko vijeće i od tada odluke vijeća se ne provode godinu dana. Sve odluke provodi načelnik bez vijeća. Odluke se ne objavljuju u službenom glasniku i samim tim ne provode i tako se provodi samovolja njega i njegovih devet savjetnika“, ističe Purić.

Zakulisne igre

O haosu u ovoj općini govori i Fuad Sulejmanagić, predsjednik Kluba vijećnika Narodnog evropskog saveza BiH (NES BiH). Tvrdi da je od samog dolaska na poziciju načelnika Velike Kladuše Fikret Abdić u stalnom nipodoštavanju zvaničnih organa svih nivoa u BiH, a samim time i Općinskog vijeća kao predstavničkog organa građana.

“Nekoliko zadnjih godina Načelnik sam proglašava Budžet Općine, zakulisnim igrama izbjegava da se na pravovremen način razmatra Odluka o Budžetu kako bi ga sam proglasio, onakav kakav i predloži. Sijaset je primjera gdje načelnik ne uvažava odluke OV-a, iste ne provodi, dodjeljuje finansijska sredstva po sumnjivim kriterijima od Udruženja dioničara “Agrokomerc” čiji je i sam bio predsjednik Skupštine, “Općoj kladuškoj zadruzi” čiji su osnivači njegovi savjetnici, JKUP “Komunalije” Velika Kladuša, pozajmicama gore pomenutim udruženjima, zadrugama, preduzećima koje nikada nisu vraćene, nikada u period od 2018.godine javna preduzeća nisu dostavila izvještaj Općinskom vijeću o poslovanju niti o utrošku sredstava koja su im dodjeljena, a radi se o milionskim iznosima”, kaže Sulejmanagić.

Napominje da na većinu ovih aktivnosti općinsko pravobranilaštvo nije dalo pozitivno mišljenje, ali to nije spriječilo načelnika da sredstva uplati pomenutim subjektima.

“Zbog svega ovoga, a posebno zbog sudskog epiloga koji i danas traje u aferi “Mreža”2020.godine gubi parlamentarnu većinu u OV jer Klub Laburista napušta 5 vijećnika i od tada pa do danas nema većine u OV iako su Laburisti najbrojniji klub u OV, ali ga to ne sprječava da i dalje s pozicije izvršne vlasti krši zakone ove zemlje, a rezultat toga su i dvije potvrđene optužnice od strane Kantonalnog suda i Općinskog suda u Bihaću u predmetu “Mreža” i “Pečat”. Dakle, ipak pravosudne institucije prate rad općinskih organa i djeluju, ali sporo, tromo, zakašnjelo. Fikret Abdić je u periodu od 2016. do 2023.godine ukupno 3 ili 4 puta prisustvovao sjednicama OV-a, nikada nije prisustvovao sjednicama Kolegija OV-a, iako je to njegova zakonska obaveza, a u prvi plan gura svoga sina koji je njegov savjetnik, koji ga zastupa u svim poslovima, javnosti, medijima”, ističe Sulejmanagić.

Ustavni sud Federacije BiH je 13.novembra 2023.godine donio Presudu da je Budžet Općine Velika Kladuša za 2023.godinu i Odluka o njegovom izvršenju, koje je proglasio Općinski načelnik, neustavni i nezakoniti. Također, navodi se da je zamjenica Predsjedavajućeg Općinskog vijeća Velika Kladuša cijelo vrijeme nezakonito preuzela ovlaštenja Predsjedavajućeg Općinskog vijeća. Koliko je slučaj kompleksan govori i činjenica da je Presuda donesena preglasavanjem sudija u Vijeću i napisana na 17 stranica.

Nakon Presude Ustavnog suda FBiH, iz kabineta načelnika Presudu su komentarisali slavodobitno i ništa se nije promijenilo, tvrde naši sagovornici. Sulejmanagić tvrdi da je ovakvim opstrukcijama koje čini Fikret Abdić, teško prognozirati pozitivan ishod i izlaz iz trenutne situacije, koji bi išao u korist građana Velike Kladuše.

“Fikret Abdić je od afere “Agrokomerc” iz osamdesetih godina prošlog stoljeća, preko osnivanja i proglašenja “AP ZB” za koju je osuđen i dobio epitet ratnog zločinca pa do dana današnjeg, u stalnom sukobu sa zvaničnim institucijama BiH, a sve pod sloganom kako su svi protiv njega koristeći poznatu matricu “ako nisi s njim i ne misliš kao on, onda si njegov neprijatelj i neprijatelj kladuškog naroda”, što nikako nije i ne može biti tačno. Zato sam mišljenja da se saga o Fikretu Abdiću neće završiti prije lokalnih izbora 2024.godine, a tada su na ispitu sve one zdrave snage koje se manifestuju kroz građane Velike Kladuše koji moraju iduće godine trasirati bolji i pozitivniji život u Velikoj Kladuši”, kaže Sulejmanagić.

Kao najveće nelegalne radnje i štete za Veliku Kladušu Sulejmanagić ističe Agrofenix.

Politički plijen

“Malo je prostora za nabrojati sve. Kao jednu u nizu prevara nakon proglašenje APZB i guranja vlastitog naroda u rat je i prevara koja se desila krajem 2012, odnosno 2013.godine, a to je osnivanje i formiranje privrednog društva “Agrofenix”. Tada je iskoristio narod, a posebno naše sugrađane koj žive i rade u zemljama Evrope, Amerike, Kanade, Australije i od istih pod pričom o pokretanju “novog” Agrokomerca izvukao milione maraka za pokretanje proizvodnje u tom privrednom društvu. Danas nakon 10 godina od te priče nema ništa, ali su mu sva ta sredstva dobrodošla da sanira svoje dugove u Republici Hrvatskoj u svojim firmama “Finab” i “Echo Parm”. Svim aktivnostima koje je provodio FA od izbora za načenika Velike Kladuše do danas učinjena je višemilionska šteta za Veliku Kladušu i njene građane. Velika Kladuša od 2014.godine nema prostorno plansku dokumentaciju, odnosno nema usvojen Prostorni plan Općine. Do 2018. ili 2019.godine postojala je Komisija za stručno mišljenje u postupku izdavanja planskih dokumenata, ali ni ona više ne postoji pa se danas u organu uprave nalazi cca 3000 zahtjeva građana za izdavanjem prostorno planskih dokumenata i tu se ogleda višemilionska šteta za Budžet Velike Kladuše, a samim time oštećeni su najviše građani Velike Kladuše, privredni sektor, domaće kompanije. Zbog toga danas imamo nelegalnu gradnju u Velikoj Kladuši, stagnaciju privrednih aktivnosti, nerad općinskih službi, nemamo općinskog pravobranioca, građevinskog inspektora i masu drugih stvari koje su značajne za jednu lokalnu zajednicu i njene građane“, ističe Sulejmanagić.

Rifat Dolić, predsjednik DNZ Velika Kladuša, kaže da je u BiH uvriježeno pravilo da je izborna pobjeda politički plijen „ali ovdje se otišlo malo dalje pa je tako općina postala privatna svojina“.

„Velika Kladuša je poznata po čudnoj političkoj krizi. Budžet se već pet godine donosi na nelegalan način, parlamentarna većina nema načina da ostvari svoje pravo. Velika Kladuša sve više tone a nema nikakvog odgovora viših institucija države. Imamo osjećaj da je to rezultat tromosti bh. pravosuđa ali i jednim dijelom odnos prema Velikoj Kladuši kakav druge općine možda ne bi imale“, ističe Dolić.

Dodaje da opozicija neće nasilno sklanjati načelnika “jer čekaju pravosuđe ali ono ne radi“.

„Šteta je na desetine miliona KM. Kada ode načelnik iz ove općine slavićemo taj dan kao dan Oslobođenja. I sam sam kao poduzetnik imao problema jer za objekat nisam mogao dobiti građevinsku dozvolu, i dobio sam na drugostepenom postupku od federalne institucije u Mostaru. Mi ne znamo šta sve on radi. Koliko savjetnika ima, gdje troši novca, koga zapošljava“, kaže Dolić.

Dolić ističe da je do 2012. godine bila stvorena atmosfera pomirenja u Krajini gdje su se zajedno evocirale uspomene na poginule sa obje strane. Međutim, od kada je Fikret izašao iz zatvora „sve je krenulo naopako i sad su opet velike podjele među samim stanovništvom na “babine i ostale“.

„On radi na principu urote, on je žrtva i svi rade protiv njega i zbog toga mu se ljudi priklanjaju. On se za 12 godina nije udostojio posjetiti groblje gdje su ukopani pripadnici APZP koji su ginuli za njega“, kaže Dolić.

Sulejmanagić ističe da je Velika Kladuša jedinstven primjer u Evropi da na mjestu načelnika općine ima osuđenog ratnog zločinca kojeg je osudila evropska članica zbog čega Velika Kladuša, a samim time i njeni građani, ispaštaju godinama.

“Na kraju, ostaje mi žal što nismo smogli snage i političke mudrosti da izglasavanjem nepovjerenja Fikretu Abdiću, pošaljemo ga u historiju kao smijenjenog načelnika i pokažemo da građani Velike Kladuše za sva vremena se riješe tereta u vidu Fikreta Abdića. Naravno, iduća godina je izborna godina i ja sam uvjerenja da će građani jasno reći kojim putem žele ići, ili i dalje biti u raljama politike koja im nije donijela ništa pozitivno”, kaže on.

Afera u Domu zdravlja

Još jedna afera obilježila je ovu općinu u 2024 godini. Dom zdravlja Velika Kladuša je u prošloj i ovoj godini dobio oko 260.000 KM iz budžeta Zavoda zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona za potrebe rada Centra za rani rast i razvoj djece, a koji već šest godina ne radi i ne pruža usluge korisnicima?!

Ovu informaciju potvrdili su u Našoj stranci Velika Kladuša koja je zbog ove situacije u septembru prošle godine u Općinskom vijeću Velika Kladuša podnijela inicijativu prema Domu zdravlja i Općini kako bi se pronašla sredstva i prostor za ponovno otvaranje Centra za rani rast i razvoj djece. Direktorica Doma zdravlja Evresa Okanović i kandidat SDP-a za Općinsko vijeće VK nam je u telefonskom razgovoru kazala da “pojedine osobe šire dezinformacije o nepostojanju Centra”, te da ona o svemu posjeduje validnu dokumentaciju.

Poslije ovog teksta Mirzeta Purić, magistrica psihologije u Domu zdravlja Velika Kladuša doživjela je pravu golgotu od kako je prije nekoliko dana govorila za InfoRadar i iznijela svoja saznanja u vezi Centra za rani rast i razvoj djece čija je bila uposlenica u periodu 2013. – 2017. Direktorica Doma zdravlja Evresa Okanović je negirala bilo kakve reakcije prema Mirzeti Purić.

USK

Uhapšen osumnjičeni za ubistvo Nurije Mahmutovića: Benjamin Džaferović pokušao pobjeći autobusom iz Bihaća

Published

on

By

Policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona uhapsili su Benjamina Džaferovića (27), koji se sumnjiči za ubistvo 30-godišnjeg Nurije Mahmutovića iz Velike Kladuše.

Prema dostupnim informacijama, Mahmutović je u nedjelju ujutro smrtno stradao nakon što je upucan u dvorištu porodične kuće u mjestu Čuturići kod Velike Kladuše. Nakon zločina osumnjičeni se udaljio s mjesta događaja i dao u bijeg, zbog čega je odmah pokrenuta opsežna policijska potraga.

Kako se nezvanično saznaje, Džaferović je pronađen i uhapšen sinoć oko ponoći na autobuskoj stanici u Bihaću, udaljenoj oko 50 kilometara od mjesta zločina. Navodno je čekao autobus kojim je planirao nastaviti bijeg.

Akciju hapšenja izveli su pripadnici Specijalne jedinice MUP-a USK, nakon čega je osumnjičeni priveden na dalju kriminalističku obradu.

O daljim mjerama odlučivat će nadležno tužilaštvo, koje Džaferovića trenutno tereti za krivično djelo ubistva. Za ovo krivično djelo zakonom je predviđena kazna dugotrajnog zatvora, a minimalna zatvorska kazna iznosi pet godina.

Istraga o okolnostima ovog tragičnog događaja je u toku.

Nastavi čitati

USK

Tužilaštvu USK predata tri uhapšena policajca: Jaknama skrivali identitet pri ulasku (VIDEO)

Published

on

By

Trojica policijskih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona iz Velike Kladuše predati su danas Kantonalnom tužilaštvu USK nakon jučerašnjeg hapšenja u okviru policijske akcije.

Prilikom dovođenja u prostorije Tužilaštva, uhapšeni policajci pokušali su sakriti identitet tako što su preko glave stavili jakne kako bi izbjegli fotografisanje i snimanje.

Podsjećamo, akciju su proveli nadležni istražni organi, a uhapšeni se terete za krivična djela povezana sa zloupotrebom službenog položaja i drugim nezakonitim radnjama. Nakon ispitivanja u Tužilaštvu bit će odlučeno o daljnjim mjerama, uključujući eventualni prijedlog za određivanje pritvora.

Više informacija o detaljima istrage očekuje se nakon zvaničnog obraćanja nadležnih institucija.

(5) Tužilaštvu USK predata tri uhapšena policajca: Stavili jakne na glavu da se ne vide – YouTube

Nastavi čitati

USK

Turistički voz uskoro do Bosanske Otoke: Produžena ruta kroz najljepše dijelove doline Une

Published

on

By

Unsko-sanski kanton uskoro će dobiti još atraktivniju turističku željezničku ponudu. Ministarstvo privrede Unsko-sanskog kantona i Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine postigli su dogovor o produženju trase turističkog voza, koji će ubuduće saobraćati na relaciji Bihać – Bosanska Krupa – Bosanska Otoka.

Produženjem postojeće rute omogućit će se još većem broju građana i turista da uživaju u jedinstvenom putovanju kroz dolinu rijeke Une, jednu od najljepših prirodnih cjelina u Bosni i Hercegovini. Ova inicijativa dodatno povezuje značajne turističke i privredne centre Unsko-sanskog kantona te doprinosi razvoju lokalnog turizma.

Nadležne institucije trenutno rade na usklađivanju reda vožnje i organizaciji željezničkog saobraćaja na novoj, produženoj relaciji. Nakon završetka svih pripremnih aktivnosti, javnost će biti blagovremeno informisana o terminima polazaka i kompletnom redu vožnje.

Iz Ministarstva privrede USK ističu da je riječ o projektu koji će dodatno promovirati prirodne ljepote kantona, unaprijediti turističku ponudu i omogućiti posjetiocima novo iskustvo upoznavanja krajolika uz rijeku Unu.

Turistički voz na relaciji Bihać – Bosanska Krupa – Bosanska Otoka uskoro će biti dostupan putnicima, a očekuje se da će ova atrakcija privući veliki broj domaćih i stranih turista tokom predstojeće turističke sezone.

Nastavi čitati

USK

JU ”II srednja škola” Cazin:Konkurs za upis polaznika u programe za srednješkolsko obrazovanje odraslih

Published

on

Poštovani polaznici, poštovane polaznice obrazovanja odraslih! U prilogu je Konkurs za upis u junskom roku kalendarske 2026. godine!

Izvor:https://www.facebook.com/drugasrednjacazin

Nastavi čitati

USK

Novi sporazum BiH i Hrvatske donosi velike promjene na granici: Izačić postaje ključni prelaz za privredu Krajine

Published

on

By

Informacija o novom Ugovoru između Bosne i Hercegovine i Hrvatske o graničnim prijelazima izazvala je veliku pažnju javnosti, posebno u Unsko-sanskom kantonu i Krajini, jer bi mogao donijeti značajne promjene za putnike, privrednike i stanovništvo pograničnih područja.

Trenutno važeći ugovor između dvije države na snazi je još od 2013. godine, a ovakvi sporazumi se, prema praksi, sklapaju jednom u desetak godina. Upravo zbog toga novi dokument ima veliki značaj za svakodnevni život građana i razvoj privrede u pograničnim krajevima.

Prema informacijama iz pregovaračkog procesa, novi ugovor je već usaglašen na stručnoj razini između delegacija BiH i Hrvatske. Posebno se ističe činjenica da će umjesto dosadašnja dva granična prijelaza prve kategorije sada biti ukupno pet takvih prijelaza, među kojima je i Izačić – Ličko Petrovo Selo.

Ova promjena od velikog je značaja za izvoznike iz Unsko-sanskog kantona, posebno za kompanije čija roba podliježe inspekcijskim pregledima. Do sada su mnogi bili primorani koristiti prijelaz u Gradišci, što je povećavalo troškove transporta i produžavalo vrijeme isporuke. Aktiviranjem Izačića kao prijelaza prve kategorije troškovi bi mogli biti znatno smanjeni.

Ipak, da bi taj prijelaz u potpunosti profunkcionisao u novoj kategoriji, Hrvatska će morati izgraditi potrebnu infrastrukturu na svojoj strani granice, jer evropska regulativa propisuje da se takvi objekti moraju nalaziti unutar teritorije članice Evropske unije.

Velike promjene očekuju se i kada je riječ o putničkom saobraćaju. Granični prijelazi Hadžin Potok i Zagrad iz kategorije pograničnih prelaza prelaze u kategoriju stalnih graničnih prijelaza za međunarodni putnički saobraćaj.

Hadžin Potok je i ranije povremeno bio otvoren za međunarod

ni promet putnika odlukama Mješovite komisije, ali će sada trajno dobiti viši status. Zagrad će prvi put postati stalni granični prijelaz za putnike, što bi moglo značajno rasteretiti gužve na graničnom prijelazu Maljevac – Velika Kladuša.

Istovremeno, dio stanovništva iz pograničnih područja izražava zabrinutost da bi nove kategorije prelaza mogle otežati svakodnevne prelaske granice. Upravo zbog toga ponovo je otvoreno pitanje osposobljavanja graničnog prijelaza Gejkovac – Plazikur za pogranični promet. Iako je taj prijelaz predviđen postojećim ugovorom, nikada nije stavljen u funkciju jer sa bh. strane nije izgrađena potrebna infrastruktura.

Tokom pregovora razgovaralo se i o prekategorizaciji graničnog prijelaza Tržačka Raštela, ali je zaključeno da trenutna cestovna infrastruktura ne zadovoljava uslove za stalni međunarodni promet putnika. Ipak, ostavljena je mogućnost da Mješovita komisija u budućnosti donosi privremene odluke o njegovom otvaranju za međunarodni saobraćaj, kao što je ranije bio slučaj sa Hadžinim Potokom.

Da bi novi ugovor stupio na snagu, prethodno mora dobiti saglasnost Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nakon čega ga mogu potpisati Vijeće ministara BiH i Vlada Hrvatske.

Iako provedba neće biti jednostavna zbog infrastrukturnih izazova, manjka kadra u Graničnoj policiji BiH i uvođenja novih evropskih sistema kontrole na hrvatskoj strani, očekivanja su da bi sporazum mogao biti potpisan već početkom narednog mjeseca.

S obzirom na to da se ovakvi ugovori sklapaju rijetko, novi sporazum mogao bi dugoročno odrediti način funkcionisanja granice između BiH i Hrvatske, posebno za građane i privredu Krajine.

Nastavi čitati

USK

Sanski Most domaćin Izbora za Fotomodel Unsko-sanskog kantona 2026

Published

on

By

Sanski Most, 24.05.2026. – U organizaciji Direkcije Fotomodela BiH, na čelu sa Selmom Maličbegović, u Kinu Sana u Sanskom Mostu održan je Izbor za Fotomodela Unsko-sanskog kantona 2026, događaj koji je spojio modu, edukaciju i promociju mladih talenata kroz veče ispunjeno elegancijom, samopouzdanjem i pozitivnom energijom.

Publika je uživala u bogatom programu u kojem su se finalistkinje predstavile kroz tri izlaza i scenske nastupe, demonstrirajući harizmu, stil i profesionalnost. Večer je protekla u znaku mladosti, ljepote i inspirativne atmosfere, potvrđujući značaj ovakvih projekata za afirmaciju mladih djevojaka i njihov lični razvoj. Takmičarke su se borile za plasman na veliko finale Izbora za Fotomodela Bosne i Hercegovine 2026.

Poseban doprinos programu dala je Osnovna muzička škola Sanski Most i muzička gošća večeri Irma Osmančević, koja je svojim nastupom dodatno obogatila završnu večer i publici priredila poseban muzički ugođaj.

Tri izlaza – elegancija, samopouzdanje i glamur

Takmičarke su se predstavile kroz tri tematski osmišljena izlaza koji su istaknuli njihovu svestranost, harizmu i scenski nastup.

Prvi izlaz – Predstavljanje fotomodela Fokusiran na držanje, hod i osobnost, ovaj izlaz naglasio je individualnost, samopouzdanje i prirodnu ljepotu svake kandidatkinje.

Drugi izlaz – Poslovna moda i prezentacija stila Kandidatkinje su predstavile modernu, samouvjerenu i ambicioznu ženu današnjice kroz elegantne modne kombinacije i profesionalan nastup.

Treći izlaz – Večernje haljine U glamuroznim večernjim kreacijama finalistkinje su zablistale u punom sjaju, donoseći završnicu večeri ispunjenu elegancijom, emocijom i snažnim vizualnim dojmom.

Za besprijekoran izgled kandidatkinja pobrinuli su se House of beauty LŠ i Frizerski salon Zarfija Style, dok je zvanične fotografije događaja zabilježio Koggy photography, sačuvavši najljepše trenutke večeri.

Uoči finalnog događaja organizovan je i Models Camp u Motelu Oaza. Kroz radionice i pripreme učesnice su imale priliku raditi na javnom nastupu, samopouzdanju, ličnom razvoju i profesionalnoj pripremi za buduće izazove u svijetu mode i medija.

Cilj projekta bio je pružiti mladim djevojkama priliku za razvoj, edukaciju i afirmaciju pozitivnih vrijednosti, uz stvaranje prostora u kojem mogu graditi svoje samopouzdanje i razvijati vlastite potencijale.

Stručni žiri imao je izuzetno zahtjevan zadatak, jer su sve kandidatkinje pokazale visok nivo pripremljenosti, profesionalnosti i talenta. Najuspješnije djevojke ponijele su titule

Fotomodela Unsko-sanskog kantona i ostvarile plasman na viši nivo takmičenja, gdje će predstavljati svoj kanton na federalnom nivou.

Nagrađene djevojke – ambasadorice stila i samopouzdanja

Stručni žiri imao je težak zadatak, a odluka je donesena nakon pažljivog razmatranja. Titule su ponijele:

● Top Fotomodel Unsko-sanskog kantona– Ajna Burzić ● I pratilja Fotomodela Unsko-sanskog kantona – Sara Osmančević ● II pratilja Fotomodela Unsko-sanskog kantona– Ena Fatimić ● Top Face Unsko-sanskog kantona – Azra Merdanović ● Fotomodel publike Unsko-sanskog kantona – Enna Bećirbegović

Poklone za najuspješnije takmičarke obezbijedili su Cvjećara Nerma i PhytoPharmacy.

Generalni pokrovitelj događaja bila je Turistička zajednica Općine Sanski Most, uz podršku brojnih partnera i medijskih pokrovitelja koji su prepoznali značaj ovog projekta za lokalnu zajednicu i mlade talente.

Partneri projekta su: Motel Oaza Sanski Most, Restoran Zrno, Hotel Asi, House of Beauty, Frizerski salon Zarfija Style, Cvjećara Nerma, Phyto Pharmacy, Koggy Photography, Hasan Photo Studio, Personalni trener Silvija Sekačić i Sky Lounge.

Medijsku podršku pružili su: RTV Sana, IN media, Radio Bihać, Radio Ključ, Biscani.net, USK Vijesti, Cazin.ba i MediaKljuč.ba.

„Naš cilj nije samo promocija ljepote, već pružanje prilike mladim djevojkama da kroz edukaciju, iskustvo i podršku razvijaju svoje potencijale i vjeruju u sebe. Ponosni smo što Sanski Most podržava projekte koji afirmišu mladost, talenat i pozitivne vrijednosti“, istakla je organizatorica Selma Maličbegović.

Izbor za Fotomodela Unsko-sanskog kantona 2026 još jednom je pokazao da moda nije samo estetika, već platforma za razvoj samopouzdanja, promociju talenata i ostvarenje novih prilika za mlade žene.

Nastavi čitati

Najčitanije