Connect with us

BiH

Ivo Josipović: Milanović je prijatelj BiH, razgovarao sam i ja s Dodikom inzistirajući da na stolu bude bh. zastava

Published

on

Bivši predsjednik Hrvatske Ivo Josipović je među učesnicima ovogodišnjeg Global Baku Foruma. Tom prilikom govorio je u intervjuu za Klix.ba.

Kao kandidat SDP-a za predsjednika je izabran 2010. godine i na toj funkciji je bio do 2015. U ponovnoj izbornoj utrci za predsjednika 2015., opet kao kandidat socijaldemokrata, tijesno je izgubio od tadašnje kandidatkinje HDZ-a Kolinde Grabar Kitarović.

Na početku 2000-ih bio je sabornik te je sarađivao s dugogodišnjim predsjednikom SDP-a, a aktuelnim predsjednikom Hrvatske, Zoranom Milanovićem.

U intervjuu za naš portal je govorio o odnosima Bosne i Hercegovine i Hrvatske, Milanovićevoj politici prema Bosni i Hercegovini te predstojećim izborima u Hrvatskoj i euroizborima.

Da li ste saglasni s konstatacijom da su odnosi država bivše Jugoslavije bili najbolji kada ste vi bili predsjednik Hrvatske, kada je istovremeno Boris Tadić bio predsjednik Srbije i s tadašnjim članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine?

Advertisement

Istina je. Tada su ti odnosi bili u ozbiljnom uzletu. I među ljudima se stvarala bolja klima. Drago mi je što su odnosi i dalje pristojni , a oni stanovništvom tih država vrlo dobri. Naravno da postoje i oni koji su na nacionalističkim pozicijama, ali, oni ne dominiraju.

Kada je riječ o politici, tu stvari nisu jednoznačne. U Hrvatskoj ne postoji zla krv prema BiH. Postoji politika koja nema dobar odjek u dijelu Bosne i Hercegovine a odnosi se na podršku izmjenama izbornog zakonodavstva koje se odnose izbor člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. No, s druge strane, bez obzira što joj se zamjera to što se upušta u ocjenu izbornog sistema Bosne i Hercegovine, Hrvatska je najveća zagovornica da Bosna i Hercegovina bude članica Evropske unije.

I vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem, i predsjednik Zoran Milanović, bez obzira na njegov neobičan vokabular koji ponekad može uvrijediti, nastupali su često i jako u prilog tome da Bosna i Hercegovina postane članica EU.

Odnosi Hrvatske i Bosne i Hercegovine, bez obzira na onaj kamen koji žulja u cipeli, relativno su dobri dok su odnosi Hrvatske i Srbije, nažalost, ozbiljno pogoršani. Rekao bih da je to rezultat unutrašnjih odnosa u Srbiji, ali i općenito jačanja nacionalizama u svim državama, posebno u Srbiji.

Advertisement

Sljedeće godine će biti 30 godina Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kako smo došli u situaciju da se politički odnosi u regiji vremenom pogoršavaju, što je suprotno očekivanju da će se onim vremenom, kako ratne rane zacjeljuju, budu bolji?

Najveći nesporazumi,koji proizilaze iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, nisu vazani za međudržavne odnose, već za unutrašnje odnose u Bosni i Hercegovini. Republika Srpska kreirana je država u državi, a odnosi u Federaciji nisu dobro profilirani. Dva entiteta u BiH vode bitno različite politike, kako na unutarnjem, tako i na vanjskopolitičkom planu. Iz RS-a se čak prijeti otcijepljenjem, što nikako nije dobro.

U korijenu svega toga su loša dejtonska rješenja. Dejtonom je napravljena država u državi i o tome će se morati razmisliti. Nisam tu da dajem savjete o unutrašnjopolitičkim pitanjima Bosne i Hercegovine. No, to je važno međunarodno pitanje, prvenstveno za one koji su kreirali Dejton – Sjedinjene Američke Države, a dijelom i EU. Ipak, BiH ključni su domaći faktori i ponajviše o mudrosti političara u BiH ovisi njena budućnost.

Spomenuli ste predsjednika Milanovića. Kako vidite njegovu politiku prema Bosni i Hercegovini?

Advertisement

U nečemu sam saglasan s njim, u nečemu nisam. Ne sviđa mi se njegova retorika, ali sigurno je da on ne spada među neprijatelje Bosne i Hercegovine. Više puta je pokazao da poštuje Bosnu i Hercegovinu, ali je znao biti neoprezan, možda i uvredljiv u svojim obraćanjima.

Nikako na njega ne gledam kao na negativca. Međutim, da bi mogao biti oprezniji u svojim izjavama, mogao bi. Mora biti svjestan da radi s ljudima, da među njima postoje oni koji su osjetljivi, da predsjednik jedne države mora s oprezom komentarisati ono što se događa u drugoj državi. Bez obzira što kod nekih u BiH izaziva ljutnju, rekao bih da je prijatelj BiH.

Kako posmatrate to političko zbližavanje Milanovića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika (SNSD)? Da li je to zbližavanje isključivo iz pragmatičnih političkih razloga koje Milanović uočava u kontekstu Izbornog zakona ili tu postoji i nešto više od toga?

Naravno da kada je riječ o Izbornom zakonu, tu može biti određeno približavanje. No, u načelu mislim da ne gleda na Dodika s aspekta problema koji u Bosni i Hercegovini postoje s Dodikovom politikom. Gleda ga kao na jednog od izabranih čelnika u Bosni i Hercegovini s kojima mora sarađivati.

Advertisement

Nisam primijetio da bi on podržavao Dodikove stavove o disoluciji Bosne i Hercegovine.

I ja sam razgovarao s Dodikom poštujući činjenicu da je izabrani dužnosnik druge države. Bilo je nekih neslaganja, recimo, morao sam inzistirati da na stolu bude zastava BiH. Imali smo otvorene razgovore, ali sam uvijek polazio od toga da nije naše, a tu mislim na strane državnike, da ulazimo u političke sukobe u Bosni i Hercegovini.

Naše je da podržimo suverenitet, teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine te da odnosi Bosne i Hercegovine i Hrvatske budu što bolji.

Vi ste kao predsjednik Hrvatske bili prepoznatljivi po tome što se niste miješali u unutrašnje odnose u Bosni i Hercegovini. Da li je to najbolji put?

Advertisement

Bilo je dana kada sam s čelnicima svih naroda u Bosni i Hercegovini razgovarao o osjetljivim pitanjima, među kojima je Izborni zakon, kao i o problemima Hrvatske. Mislim da se s prijateljima mora o svemu razgovarati. Međutim, jedno je kada prijateljski razgovarate u četiri oka, a drugo je kada preko medija dajete dojam kakav ne biste trebali davati, da patronizirate i dajete dojam da želite vi voditi politiku BiH koja je druga država.

Imao sam izvrsne odnose s onima koji su tada bili na čelu Bosne i Hercegovine. Razgovarali smo o unutrašnjim problemima obje države. Ne vidim problem u tome sve dok se u javnosti ne stvori dojam da u drugoj državi želite voditi svoju politiku. To nikada nije bila moja namjera.

Rezultat svih ti razgovora je bio dojam da postoje jako dobri odnosi temeljeni na povjerenju. S nekima od bivših zvaničnika u BiH, ili s onima koji su još zvaničnici imam prijateljske odnose.

Dakle, i Izborni zakon treba biti isključivo stvar dogovora u Bosni i Hercegovini?

Advertisement

To jedino tako može biti. Uplitanje i verbalni intervencionizam mogu imati suprotan efekt od onoga za šta se zalažete. Ne mislim da Plenković ili Milanović ne mogu o tome razgovarati u četiri oka sa zvaničnicima Bosne i Hercegovine. Isto važi i obratno kada su pitanja vezana za Hrvatsku, kao što je to bio Pelješki most. Govorilo se o tome i tada se nije vikalo da je to miješanje u unutrašnje odnose. Zna se tko o kojemu pitanju odlučuje: svatko odlučuje o svojoj državi.

Prijatelji mogu o svemu razgovarati, ali na primjeren način.

Bili ste predsjednik Hrvatske kada je Dragan Čović bio član Predsjedništva Bosne i Hercegovine…

Eto, vidite da ga se tada nije majoriziralo. O tome su vođeni razgovori, ali ne mojom voljom, već voljom onih koji su tada vodili politiku Bosne i Hercegovine.

Advertisement

Kako sada vidite Čovićevu politiku i općenito njegovog HDZ-a

Ne bih se u to miješao. Moj princip je da se ne miješam u unutrašnje stvari i da ne ocjenjujem aktere u drugoj državi. Ocjenu o Čovićevom, Dodikovom i Izetbegovićevom djelovanju bih ostavio Bosni i Hercegovini.

Šta očekujete od ovogodišnjih izbora u Hrvatskoj?

Što bi rekli nogometnim rječnikom, gužva je pred golom. Ipak, dobre izglede ima premijer Plenković, tj. HDZ da obnove mandat. Međutim, žao mi je zbog toga, jer sam ja socijaldemokrat. Zbog toga bih volio da rezultat bude drugačiji. Možda i bude. Ljevica pokazuje slabosti za koje se nadam da će ih prevazići tokom ovih izbora jer Hrvatska bez socijaldemokratije nije ono što bi trebala biti. Možda zadnji događaji i najavljena kandidatura predsjednika Milanovića na parlamentarnim izborima može donijeti ljevici prevagu.

Advertisement

Kako se došlo da toga da je ljevica, ne samo u Hrvatskoj, već i u dobrom dijelu Evrope oslabljena? Činjenica jeste da ima vlast u pojedinim zemljama, među kojima je Njemačka.

U posljednjih 20 a i više godina postoji smjenjivanje ljevice i desnice. Skoro da je pravilo da jedno vrijeme dominira socijaldemokratija, pa kada ste na vlasti i zamjerite se glasačima, onda ispliva desnica.

No, sve dok je riječ o strankama koje poštuju temeljna ljudska prava i europske vrijednosti, onda to nije problem. Problem je kada uspijevaju radikalne stranke koje imaju vrijednosti suprotne europskim. Tada dolazi do rasističkih ispada, do propisa koji nisu demokratski, a i više se čuju ratne trube.

Međutim, pojedine radikalne stranke kada dođu na vlast, kao što je to slučaj u Italiji, nisu ono za šta ih se drži da jesu – da su fašisti. Ispostavi se da to nije tako, tj. da se pretjeruje u nekim ocjenama.

Advertisement

Da li će se zaista desiti potpuna dominacija desnice nakon ovogodišnjih izbora za Parlament EU?

Ne, to se neće desiti. Narodnjačke umjerene stranke će opet imati većinu, ali siguran sam da će ući u savez sa socijaldemokratima i socijalistima. To se već dešavalo.

Bez obzira kakva bude raspodjela moći u Parlamentu i Komisiji EU, očekujem da se više poradi na jačanju europejstva – jačanju evropskog identiteta. Svi mi jesmo i ostat ćemo Hrvati, Nijemci ili Italijani, ali mislim da našem identitetu treba i više europejstva.

Često se na ovakvim skupovima, kao što je ovaj u Bakuu, našalim da, kada bih o tome odlučivao, na Svjetskom nogometnom prvenstvu bi igrala reprezentacija EU. Igrale bi sve nacionalne, ali i reprezentacija Unije. To bi mi nakon hrvatske bila druga najdraža reprezentacija.

Advertisement

Da li to znači da i u političkom, ne samo simboličkom smislu, zagovarate veću integraciju u EU?

Tako je, ja sam za veću integriranost Evrope. Ne mislim da je EU nužno zlo od koje treba samo uzeti nešto novaca. Briselska administracija je možda prevelika i troma, ali naše nacionalne nisu bolje. Naravno da svaka birokratija mora imati granice, ali nije dobro biti prekomjerno kritičan prema birokratiji EU, a da smo svojim birokracijama spremni oprostiti bilo kakve svinjarije. Trebamo imati iste kriterije pri ocjenjivanju.

BiH

Košarac: Vijeće ministara BiH neće raspravljati o njemačkoj ministrici, ona je persona non grata u RS-u

Published

on

By

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Staša Košarac (SNSD) poručio je da neće dozvoliti raspravu o njemačkoj ministrici Anni Luhrmann koju je Vlada Republike Srpske jučer proglasila za personu non grata i naredila da napusti prostor tog entiteta.
“Takva sjednica se neće desiti, jer ovo krajnje nevažno pitanje neće dobiti moju podršku da se nađe na dnevnom redu”, rekao je Košarac.On je rekao da to “što dva velika gubitnika u bošnjačkoj strukturi ministri vanjskih poslova Elmedin Konaković i transporta i komunikacija Edin Forto pokušavaju da na populistički način skrenu pažnju na sebe glumeći velike državnike, pa danas kukumaču o tretmanu Luhrmannove, dokaz je njihove političke i faktičke nemoći”.

Dalje kaže da postoje primjeri kada upravo bošnjački ministri nisu podržali da Vijeće ministara raspravlja o važnim pitanjima za RS, FBiH i BiH, za tri konstitutivna naroda i sve građane.

“Sada bi htjeli da nam na dnevni red stave personu non grata?! Osobu koja je na najbrutalniji način lagala i vrijeđala Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo. Osobu koja je prekršila ne samo diplomatske norme, već i sve elemente pristojnog ponašanja. Svakome po zasluzi”, napisao je Košarac na Instagramu. Rekao je i da su sve prijetnje prema RS-u “zmaj od papira”.

Podsjetimo, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto (NS) traži hitnu sjednicu Vijeća ministara nakon što je vlast Republike Srpske jučer prijetila i protjerala njemačku ministricu za Evropu i klimu Annu Lührmann tokom njene posjete ovom entitetu.

Advertisement

Forto je najoštrije osudio ovaj čin, ocijenivši ga diplomatskim skandalom bez presedana, kojim su zvaničnici RS-a ugrozili život i sigurnost članice Vlade Njemačke i njenog tima.

Njemačka ministrica je jučer otkrila da su Dodikovi predstavnici prijetili nasiljem njoj i njenoj delegaciji.

Klix

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Konaković: Uhapsiti Dodika, tražimo hitnu asistenciju EUFOR-a

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković vanredno se obratio javnosti iz zgrade Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

 

Povod njegovog obraćanja bila je jučerašnja odluka Vlade RS da državnu ministricu za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke Annu Lührmann proglasi personom non grata, te naredila MUP-u RS da je isprati iz entiteta Republika Srpska.

“Od jučer imamo vanredno stanje u ministarstvu zbog vjerovatno najvećeg diplomatskog skandala, ali i terorističke prijetnje Milorada Dodika zvanično izabranoj ministrici njemačke Vlade. Silom joj je zaprijećeno da napusti teritoriju RS”, započeo je Konaković, pa najavio:

“Danas ćemo iz ministarstva poslati pismo čelnicima EU i svim ministrima vanjskih poslova EU, SAD-u, ambasadama, EUFOR-u, NATO-u… Želimo da svi shvate da je ova priča prešla u okvire opasnog po život. Jučer je Milorad Dodik direktno tražio da se Anna Luhrmann prepadne, uplaši i protjera iz Banjaluke. Imamo zvanične informacije sa terena da direktor i ministar unutrašnjih poslova nisu bili za to, ali je Dodik to lično naredio”.

Advertisement

Pozvao je EU da se uozbilji i da je ovo test za cijelu EU, te da se odluče da li su spremni pozvati EUFOR da pruži hitnu asistenciju sigurnosnim agencijama u BiH da se Dodik uhapsi.

“Dodik je jučer svoje saradnike obavještavao da u protjerivanju i prijetnjama ministrice Luhrmann ima podršku Srbije. Ja to ne tvrdim, ali zato očekujemo od čelnika Srbije hitno očitovanje o tome da li podržavaju ono što je Dodik jučer uradio. Veoma je važno da rasvijetlimo ulogu Srbije u ovom procesu, zato je važno da se očituju.

Mi ovakvog Dodika znamo dugo, ali ga Evropa nije poznavala na pravi način. Od danas tražimo ultimativnu i hitnu asistenciju EUFOR-a, da se dozvoli asistencija EUFOR-a za hapšenje Dodika, Viškovića i Stevandića. Oni koji su imali malo skepse, od danas trebaju da znaju da je Dodik bio spreman lišiti slobode i života visokog diplomatu Njemačke. Odlično je što Kalas stiže u BiH, ovo će biti jedna od naših tema na večeri”

Advertisement

“Mi nećemo da se iduće godine, ili narednih godina obilježava dan stradanja policajaca koji su hapsili Dodika. Asistencija EUFOR-a u hapšenju Dodika postaje realnost, ali i obaveza. Dodika smo izolovali i on više nikada neće sjesti za politički stol sa onim koji odlučuju o budućnosti BiH. Zato apelujem danas posebno na HDZ da se uozbilje u procesu izbacivanja Dodika iz vlasti, a nužno je da imenujemo ministra sigurnosti, potrebnije je to nego ikada. Neka HDZ ne preuzima na sebe spašavanje Milorada Dodika, svakim danom koji on provede na vlasti nanosi štetu svima nama, ali i HDZ-u”.

Konaković je pozvao pravosudne institucije da intenziviraju aktivnosti na privođenju Dodika.

“Imati takvog čovjeka poput Dodika na slobodi predstavlja regionalnu i evropsku opasnost. Zamislite šta bi bio u stanju da uradi u narednih mjesec dana ako mu ovakav potez prođe bez adekvatne kazne. Još jednom apelujem na EU, njene čelnike i predstavnike u BiH – Na ispitu je njihov kredibilitet, odlučnost i spremnost da se obračunaju sa onima koji rade u interesu Moskve, a Dodik to jeste. Ako tu imaju kalkulacije, ne vjerujem kako EU može pobijediti izazove koji su pred njom. I dalje sam optimista, ali je važno da ih malo probudimo iz te letargije u kojoj se dio EU nalazi”, zaključio je Konaković.

Konaković je upitan da prokomentariše Dodikove najave ulaska RS u vojni sporazum sa Srbijom i Mađarskom.

Advertisement

“Danas je Dodik razvodnio tu priču, vjerovatno šokiran i svjestan šta je jučer uradio. Danas je na Vladi bilo govora da će oni biti posmatrač… Entitet RS će biti posmatrač u vojnom savezu Mađarske i Srbije. Još jednom savjetujem ljude oko Dodika da shvate kakva je on osoba, da ne kažem nešto drugo”, rekao je Konaković, te dodao:

“Dodik ne može ništa, osim što u samoodbrani od hapšenja može pucati na nekoga. To je jedini rizik koji ja stalno podvlačim i o tome ćemo voditi računa”.

(Vijesti.ba)

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Vukanović nazvao Dodika monstrumom: “Gledaj dobro šta ti govorim – pravda će te stići”

Published

on

By

Poslanik u NSRS i lider Liste za pravdu i red, Nebojša Vukanović na svom blogu iznio je teške optužbe na račun entiteskog predsjednika Milorada Dodika.

Vukanovićeva reakcija je uslijedila nakon što je na skandalozan način iz Banje Luke protjerana njemačka ministrica Anna Lührmann.

Dodika nazvao monstrumom

Vukanović u svojoj reakciji Dodika naziva “monstrumom i zvijeri bez trunke ljudskosti”, optužujući ga da koristi jezik mržnje, širi strah i direktno učestvuje u kreiranju atmosfere linča.

“To je monstrum koji je prije petnaest dana psovao i mrtvu majku Mirku Šaroviću, a sada i moju majku koja je u teškom zdravstvenom stanju. Srce joj je slabo, ide na dijalizu, a od stresa je završila u bolnici”, naveo je Vukanović.

Advertisement

Vukanović podsjeća na sopstvena teška lična iskustva, uključujući trenutak kada mu je, kako tvrdi, Dodik psovao pokojnog oca svega sedam dana nakon sahrane.

Također, ističe kako ne želi eksploatisati privatnu bol, ali da je primoran reagirati zbog brutalnosti koja dolazi iz vrha vlasti.

Naveo je kako ga je teško pogodilo šta mu se dogodilo s majkom nakon što mu je u Trebinju zapaljen automobil.

“Majka se probudila, istrčala, vidjela plamen i pomislila da gori kuća. Te noći je završila u bolnici. Od tada slabije jede, zdravlje joj se pogoršalo. A sve je to posljedica monstruoznog sistema koji podstiče nasilje i mržnju.”

Advertisement

Naglašava kako su institucije ostale nijeme nakon što je zapaljen automobil.

“Nisam nikada puzao”

“Niti su me nazvali iz policije, niti tužilaštva. Nije došla ni jedna patrola ispred kuće. Ništa. A prijetnje su bile otvorene: ‘Ubiće te, zapaliće ti auto’.”

Vukanović se osvrnuo i na pokušaje minimiziranja političkog uticaja njegove stranke: “Ako smo tako nevažni, zašto nas stalno spominjete? Na opštim izborima smo imali 5,3 posto podrške, četvrta smo po snazi. A pokušaj imenovanja našeg ministra izazvao je paniku od Sarajeva do Beograda.”

Navodi kako mu nije stalo do pozicije, odnosno do ministarskog mjesta.

Advertisement

“Da mi je stalo do pozicije, ponašao bih se drugačije. Nisam nikada puzao, neću ni sada.”

Vukanović u svom blogu, također navodi da je stanje u zdravstvu RS-a katastrofalno. Ističe da je direktor Fonda zdravstva RS, Dejan Kustudić, “gubitnik dana”, jer “ima dug od 1,2 milijarde maraka, što je strašnije od bilo čega drugog”.

Navodi kako neće više prisustvovati političkim sastancima.

“Za mene su razgovori završeni. Ako hoćete korektno, hajde. Ako nećete – ne moramo nikako. Oni koji direktno ili indirektno podržavaju Dodika i ruše sve oko sebe, moraju snositi posljedice. Pa bio to i moj prijatelj.”

Advertisement

Vukanović je govorio i evropskom putu BiH navodeći da naša zemlja mora ispuniti obaveze kako bi dobila 300 miliona eura pomoći. “To nije mala stvar za narod. A mi da ostanemo slijepo crijevo dok svi drugi otvaraju pregovore? Ne ide to tako.”

“Monstrum vodi narod u sukobe”

Na kraju se ponovo osvrnuo na Dodika.

“Ovaj monstrum vodi narod u sukobe, zatvara tržišta, širi mržnju, a sebe i porodicu sklanja na sigurno. Mi se borimo da ljudi ostanu ovdje, da žive dostojanstveno. Ali kad vam dirnu porodicu, onda to više nije samo politika – to je borba za opstanak”, i dodao:

“Ko se zadnji smije – najslađe se smije. Pravda će biti osveta. Gledaj dobro šta ti govorim – pravda će te stići. Kad tad.”

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodik: Stiže nam 500 miliona KM od “prijatelja”, uništili su nam namjensku industriju, ali mi znamo šta imamo

Published

on

By

Umjesto da se tematska sjednica Vlade Republike Srpske iskoristi za konkretne mjere suočavanja s teškom ekonomskom i političkom situacijom, prvostepeno osuđeni predsjednik entiteta Milorad Dodik još jednom je iskoristio priliku za politički monolog prepun optužbi, zamjena teza i pokušaja samopromocije.

Na samom početku, Dodik je, bez ikakvih dokaza, optužio ambasadore BiH da vode “bošnjačku spoljnu politiku” i da djeluju protiv Republike Srpske. Niti jedno konkretno ime, niti jedan diplomatski incident koji bi potkrijepio ove tvrdnje nije naveden. Umjesto odgovornog vođenja entiteta, Dodik nastavlja s opasnim narativom o “neprijateljima iznutra i izvana”.

Izbjegavajući ozbiljnu analizu problema, Dodik se pohvalio skromnim budžetskim pokazateljima iz prošle godine, uporedivši Republiku Srpsku s državama poput SAD-a i Francuske.

Nisu izostale ni već uobičajene teorije zavjere o “međunarodnom faktoru” koji je navodno uništio vojnu industriju u RS-u, dok je, po njegovim riječima, ostavio “11 fabrika oružja u Federaciji”. Dodik nije propustio priliku ni da se dotakne Dejtonskog sporazuma, koji naziva “svetinjom”, iako ga svojim političkim djelovanjem svakodnevno podriva.

“Mi, Srbi, mora da znamo da je međunarodni faktor uništio sve fabrike namjenske industrije u Republici Srpskoj, a da je ostavio 11 fabrika, proizvođača oružja, u Federaciji. Vjerovatno na tome zasnivaju neku vrstu svojih ambicija. Mi nismo sjedili skrštenih ruku, znamo šta imamo, ne treba da se brinu za to. MUP RS može da bude bolje organizovan nego Oružane snage BiH. Ipak, to nam nije cilj. Naš cilj je mir”, ističe on.

Advertisement

“Republika Srpska, za ovu godinu, ima obezbijeđenih 500 miliona KM. To nisu sredstva Evropske unije, ali jesu od naših prijatelja, koji razumiju naše stanje. Nećemo bankrotirati, imamo bolje makroekonomske pokazatelje nego Francuska. Republika Srpska ne treba da bježi od toga da se za investicije zaduži”, rekao je Dodik.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Odmetnuta vlast RS-a tone sve dublje: Stevandić Dodika i sebe usporedio s Titom, podijelio i potjernicu

Published

on

By

Nakon još jednog diplomatskog skandala u režiji Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska i optuženog za rušenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, svoj komentar dao je i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, poznat po izjavama koje balansiraju između opasnog revizionizma i nadrealizma.

Podsjetimo, njemačka ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann jučer je planirala sastanak s opozicionim političarima u Banjoj Luci, ali je isti otkazan nakon što su je entitetske vlasti proglasile nepoželjnom osobom. Time je Dodik još jednom uspio proizvesti skandal koji šteti ne samo ugledu entiteta koji predstavlja, nego i čitave BiH.

No, Stevandić je otišao korak dalje. U pokušaju da opravda potez vlasti i predstavi ga kao “pobjedu suvereniteta”, objavio je i podijelio ratnu potjernicu nacističke Njemačke za Josipom Brozom Titom – pokušavajući tako izjednačiti sebe i Dodika s vođom antifašističkog pokreta tokom Drugog svjetskog rata.

Ovakav potez ne predstavlja samo historijski falsifikat i vrijeđanje boraca Narodnooslobodilačke borbe, već i ozbiljno relativiziranje nacističkih zločina, što je posebno problematično imajući u vidu Stevandićeve riječi da je bolje da mu “ne zabrane put u Bundestag, nego da završi kao njegov djed u Mauthausenu”.U nastavku svog obraćanja, Stevandić se obrušio i na opozicionog poslanika Mirka Šarovića i ministra Branislava Borenovića, nazivajući ih “služinčadi” i “seljacima”, dok je njemačku ministricu pokušao ismijati kroz uvrede koje ne dolikuju ni običnom komentaru na društvenim mrežama, a kamoli predsjedniku entitetskog parlamenta.
Advertisement

Apsurd je dodatno pojačan Stevandićevom tezom da je ponašanje njemačke ministrice uporedivo sa djelovanjem nacista iz 1942. godine, kada su, kako kaže, “obradovali samo Handžar diviziju i srpske izdajnike”. Istovremeno, on i Dodik pokušavaju izgraditi sopstveni mit kroz poređenje sa Titom – vođom partizana koji su se upravo protiv takvih zala borili. Istovremeno, valja napomenuti da se upravo Tito obračunao s četničkim pokretom u Drugom svjetskom ratu, pokretom koji Stevandić i Dodik zdušno podržavaju.

Ovakve izjave i potezi ne samo da urušavaju međunarodni ugled entiteta, već svjesno unose opasan revizionizam u javni diskurs. Kritika Njemačke ili bilo koje druge zemlje je legitimna ako je argumentovana i civilizovana, ali Stevandićev nastup pokazuje sve suprotno – nedostatak dostojanstva, nepoznavanje osnovne diplomatije i neskrivenu potrebu za politikom sukoba i konfuzije.

Svojim izjavama Stevandić ne brani RS – on je izlaže međunarodnom ruglu i dodatno pokazuje koliko je institucije tog entiteta Dodikova vlast pretvorila u megafon ličnih frustracija, historijskih manipulacija i nedostojne, opasne retorike.

Klix

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Zima se vraća na velika vrata: Od večeras drastično zahlađenje, minusi će potrajati do sredine mjeseca

Published

on

By

Od večeras Bosnu i Hercegovinu zahvata osjetno zahlađenje koje dolazi sa sjevera i uvodi nas u duži period ispodprosječno niskih temperatura za april. Hladnije vrijeme potrajat će barem do početka druge dekade mjeseca.

Nakon uglavnom sunčane i tople subote, u noći na nedjelju očekuje se prodor hladne fronte koja će donijeti naoblačenje i padavine. Kiša će usljed brzog pada temperature prelaziti u snijeg, prvo u višim predjelima, a do jutarnjih sati i ponegdje u nizinama. Međutim, značajnijeg snijega neće biti – na planinama se očekuje tanji snježni pokrivač, dok će u nizinama snijeg biti tek simboličan.

Tokom nedjelje će se, nakon prolaska fronte, zadržati promjenjivo oblačno i hladno vrijeme, uz izraženo sjeverno strujanje. Povremeno su mogući pljuskovi kiše, solike, susnježice i snijega, što će stvarati osjećaj nestabilnog vremena. Slična vremenska slika očekuje se i u ponedjeljak, s izmjenama kraćih sunčanih i oblačnih intervala, te lokalnim padavinama. Na jugu zemlje bit će nešto više suhog i djelimično sunčanog vremena.

Zahlađenje će pratiti jak do olujan sjeverni vjetar, odnosno bura, posebno u nedjelju. Udari vjetra biće većinom između 30 i 50 km/h, dok se u Hercegovini i zapadnim dijelovima Bosne očekuju udari bure i do 80 km/h. Pojačan vjetar nastaviće puhati i početkom naredne sedmice.

Početkom sedmice prijeti i pojava mraza, naročito u jutarnjim i večernjim satima. Ipak, količina oblaka i jačina vjetra igraće ključnu ulogu u tome hoće li se mraz i gdje tačno formirati.

Advertisement

Trodnevna prognoza Federalnog hidrometeorološkog zavoda:

Nedjelja, 6. april 2025. – Pretežno oblačno vrijeme. U nizinama kiša ili susnježica, u višim predjelima snijeg. Najviše padavina prijepodne. Tokom dana prestanak padavina i postepeno razvedravanje. Vjetar umjeren do jak sjeverni. Temperature između 1 i 7 stepeni, na jugu zemlje od 8 do 12.

Ponedjeljak, 7. april 2025. – U Bosni umjereno do pretežno oblačno, u Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Slabe padavine moguće su na istoku i sjeveroistoku Bosne. U Bosni umjeren sjeverni vjetar, u Hercegovini pojačana bura. Jutarnje temperature od -6 do 0, na jugu do 3, a dnevne između 3 i 9, na jugu do 11 stepeni.

Utorak, 8. april 2025. – U Bosni umjereno do pretežno oblačno, ponegdje u centralnim krajevima moguće slabe padavine. U Hercegovini pretežno sunčano. Jutarnje temperature između -6 i 0, na jugu do 3, a najviše dnevne od 5 do 10 stepeni, na jugu do 13.

Advertisement

Klix

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije