Connect with us

BiH

Kako su dobre nane spašavale bošnjačku djecu: “Evo 2.000 maraka i idi katilu plati da ti vrati dijete”

Published

on

Višegrad. 10. decembar 2016. Sa Azmirom Šabanovićem stojim nedaleko od škole smrti “Hasan Veletovac”. Napadaju ga sjećanja. Ovo mjesto ga boli. Svrati u mezarje Stražište, prouči Fatihu al’ pogledu brani da odluta na 50- tak metara udaljenu školu.

Piše: Avdo Huseinović za portal ins.ba

Imao je 14 godina tog juna, krvave višegradske 1992.

Prilikom zatvaranja bošnjačkih civila, srpski vojnici u Višegradu prisilno su oduzimali novac i zlatni nakit od više stotina logoraša. Iznuđivali su novac, tako što su izvodili grupe muškaraca iz prostorije u kojoj su bili zatočeni i kao protivnaknadu da ih vrate žive, tražili od njihovih majki i supruga da sakupe novac za otkup.

Milan Lukić, Boban Šimšić i drugi vojnici u logoru Osnovna škola “Hasan Veletovac” odvojili su djecu od njihovih majki i poveli ih na ćupriju Mehmed paše Sokolovića, da ih bace u Drinu, ukoliko majke ne sakupe zlata i njemačkih maraka, koliko su tražili.

Azmir pamti i teško će ikad zaboraviti, dan kad ga je majka morala otkupiti.

Zajedno sa majkom, bratom, sestrom i drugim Bošnjacima doveden je u ovaj logor.

“Jednu noć boravka u logoru sve muškarce, od djeteta do najstarijeg, izveli su i postrojili ispred logora. Haški osuđenici Milan i Sredoje Lukić tražili su da se predstavimo”, prisjeća se Azmir.

Nakon što se predstavio, Azmira su pitali za oca, a kada je rekao da ga je odvela srpska vojska, udaren je puškom po glavi. Nakon toga, Milan Lukić mu je zaprijetio da će ga odvesti na ćupriju Mehmed paše Sokolovića, ubiti i baciti u Drinu “da vide Žepljaci šta rade Srbi Višegrađani”.

A onda je rekao Azmirovom desetogodišnjem bratu: “Ako si mu ti brat, idi reci majci neka skupi 2.000 maraka. Ako hoće da ponovo vidi svoga sina živog, neka ne sitniči, nek’ nađe te pare. Drina joj ga neće vratiti, njeni talasi su nemilosrdni i ne pristaju na otkup”.

Azmirov brat je otišao, majka nije imala taj novac. Izbezumljena žena hoda po školskoj sali, minute je dijele od odvođenja sina na višegradsku ćupriju smrti jer zna se, kad Milan Lukić nekom obeća da će ga Drina odnijeti, drugačije ne može i ne smije biti.

Desetine žena posmatraju nemoćnu Azmirovu majku. A onda, negdje iz kraja školske sale tiho se začuo glas.

Sine, hodi vamo“, progovara tiho nana Fatima Tima Šehić iz zaseoka Šehići, sela Mala Gostilja i rukama išareti izbezumljenoj ženi da joj priđe.

Iz dimija vadi svežanj novčanica. “Izbroj tu 2.000 maraka i idi katilu plati da ti vrati dijete”, reče joj nana Tima.

Azmirova majka izbroji novac i krenu prema vratima. Nakon desetak minuta, vrati se sa sinom. Višegradski logoraši nekoliko dana kasnije, uspjeće pobjeći iz logora i spasiti se u slobodnoj Žepi. Azmir će preživjeti i avio bombardovanje avijacije Vojske Jugoslavije, koja je polijetala sa aerodroma Ponikve kod Užica i bombardovala selo Krušev do. Avio bomba je eksplodirala u njegovoj blizini, a sve gelere je pokupila jedna krava. Nakon okupacije Srebrenice, Azmir se u julu 1995. danima probijao do slobodne teritorije Olova.

U stilu Šerloka Holmsa prije nekoliko godina pronašao je kosti ubijenog oca Redže.

Po dolasku na slobodu 1995. Azmirova majka danima se raspitivala za nanu Timu i saznala da je preselila dvije godine ranije. Uspjeva pronaći njenu šćer. Nosi joj 2.000 maraka.

Došla sam da vratim dug.Tvoja majka je spasila život mog djeteta, ja se vašoj kući nikad odužiti ne mogu“, govori Azmirova majka.

Suze. Jecaji. Uzdasi.

Vrati te pare u tašnicu. Ja ih uzeti ne mogu. Znam da bi i moja mati ovako postupila“, reče Timina šćer.

I opet suze, jecaji, zagrljaji… Pa onda tišina. Mačem bi se mogla sječi.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije