Connect with us

Magazin

Kako znati da li je bazen u kojem se kupate čist? Jedna od pet osoba priznaje da vrši malu nuždu u vodi…

Published

on

Sve je češća pojava da se ljudi nakon upotrebe javnih bazena žale na različite zdravstvene probleme. Tokom vikenda u Doboju je više osoba zatražilo ljekarsku pomoć nakon što su se kupali u jednom od javnih bazena. Policija i inspekcija utvrđuju razloge zbog kojih je došlo do zdravstvenih problema kupača. U ovom tekstu daćemo vam nekoliko savjeta kako da prepoznate da je voda u bazenu koji koristite čista.

Za početak, jedno istraživanje u Americi dalo je pomalo šokantne detalje, jedna od pet ispitanih osoba priznala je da vrši malu nuždu u bazenima. Takvu pojavu neki od modernije opremljenih bazena spriječavaju bojama koje označe plivače koji mokre u vodi. U BiH ipak ta je pojava vrlo rijetka.

Dok mnogi bazeni koriste brojne hemikalije kako bi vodu održavali čistom, studija Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazala je da samo 20 posto javnih bazena nije opasno po zdravlje i sigurnost. Preostalih 80 posto? Ako nisu kontaminirani milionima bakterija, vjerovatno sadrže višak hlora, što također ima štetne posljedice po vaše zdravlje, piše N1.

BISTRA I ČISTA VODA

Zagledajte se u vodu i golim okom probajte ocijeniti čistoću vode, ako je bistra, ako lako vidite dno to je dobar znak ali naravno ne zači da u vodi nema bakterija. Važno je da u vodi nema drugih boja i masnoće. Ako ih primjetite preskočite kupanje.  Znamo da ovaj savjet možda izlgeda pomalo banalan ali sjetite se koliko ste puta skočili u vodu, a da je ne pgoledate.

Ljigave stvari nemaju mjesta u bazenu

Zaronite ruke u vodu ili dodirnite zidove bazena. Ako su na dodir ljigavi ili masni, to znači da hlor izliven u bazen zapravo ne djeluje – to je dovoljan razlog da znate da su u takvom bazenu milioni bakterija. Naravno, preskočite kupanje.

Rade li filteri u bazenu?

Filter za bazen je u osnovi srce cirkulacijskog sistema bazena. Prljavština iz vode se filtrira kroz ulaznu cijev bazena, a njena svrha je da uhvati sitnu prljavštinu i krhotine koje plutaju u bazenu. Ako nema jake struje vode koja udara u vaše tijelo kada stojite ispred cirkulirajućih mlaznica, onda filteri ne rade, ostavljajući bazen u stagnaciji gdje se klice i bakterije mnogo lakše razvijaju.

Nema jakih mirisa u okolini bazena

Vjerovatno mislite da je jak miris u bazenima uzrokovan prekomjernim sadržajem hlora ali nije. Taj jak miris je hloramin – razvodnjeni hlor koji je manje efikasan i proizvodi taj miris kada reaguje na znoj, urin, kosu ili kožu. Hloramini takođe mogu iritirati kožu, oči i respiratorni trakt.

Uzroci prljavog bazena i opasnosti po zdravlje

Hlor je efikasno sredstvo za čišćenje jer može ubiti većinu mikroorganizama za manje od jedne minute ako su nivoi hlora dovoljno visoki, ali ne mogu sve klice koje izazivaju bolesti odmah ubiti hlorom. Najčešći zdravstveni problem je tzv. infekcija kriptosporidijama koji su primarni uzrok dijareje, te klice mogu izdržati sedam dana u dodiru sa hlorom.

Višak hlora može uzrokovati poteškoće u disanju i može opeći osjetljivu kožu, posebno kod djece. Kada se hlor susretne sa ljudskim znojem i urinom, nastaje hloramin , koji nije prisutan samo u vodi bazena, već se i nakuplja u vazduhu ako nema odgovarajuće ventilacije u bazenu.

Ne kažemo vam da se nužno suzdržite od kupanja u javnim bazenima, najbolje je odabrati bazen koji zadovoljava sigurnosne standarde i pridržava se strogih smjernica. Iako nam služi kao jedna od omiljenih rekreativnih aktivnosti, poduzimanje mjera opreza jednako je važno kao i uživanje u plivanju.

Magazin

Većina ne zna šta gazirana voda radi vašem tijelu

Published

on

By

Prirodne gazirane vode su bogate otopljenim mineralima poput natrijuma, hlorida, kalcijuma, joda i kalijuma, čiji sastav određuje okus i ljekovita svojstva. Preporučuju se za hidrataciju tokom pojačanog znojenja te u slučajevima dehidracije.

Gazirana voda je osvježavajući napitak koji osim hidratacije ima i druge zdravstvene benefite: pomaže u regulaciji tjelesne težine, podstiče probavu, poboljšava funkciju bubrega, reguliše tjelesnu temperaturu, koncentraciju i pozitivno utiče na raspoloženje.

PH vrijednost gazirane vode je između tri i četiri, što je blago kiselo, ali ne utiče na ukupnu kiselost tijela, kao što bi mnogi pomislili, piše “Krstarica”.

Mnogi to ne znaju, ali gazirana voda takođe može povećati nivo leptina i podstaći osjećaj sitosti, što je čini korisnom za kontrolu apetita i podršku raznim vrstama dijeta.

Ipak, preporuka je da se velike količine mineralne vode ne konzumiraju odmah nakon intenzivne tjelesne aktivnosti ili treninga, kako bi se izbjeglo eventualno narušavanje ravnoteže elektrolita u organizmu.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Nabrijanim BMW-om jurio preko 300 km/h na njemačkoj autocesti

Published

on

By

AKO POSTOJI nešto što BMW M3 CS ne treba, onda je to više snage.

BMW kaže da twin-turbo šest-cilindrični motor ispod haube proizvodi 543 KS, ali iza volana, čini se kao da ima više od 600 konja.

Ovaj u videu ima 750 KS, što je dovoljno da auto postigne svoju elektronski ograničenu maksimalnu brzinu u tren oka, piše Index.hr.

U tren oka do 304 km/h

YouTube kanal AutoTopNL uspio je provesti neko vrijeme iza volana ovog M3 CS-a, koji je modificirao H&H Performance, radionica u sjevernoj Njemačkoj.

Vozač nije gubio vrijeme i odmah je ubrzao, izlazeći na njemačku autocestu, gdje na dijelovima nema ograničenja brzine, kako bi testirao gornje granice ovog BMW-a.

Ono što slijedi su nekoliko minuta ponovljenih ubrzavanja, svako završava zbog prometa ili zato što auto doseže svoj elektronski limit brzine od 304 km/h.

Čini se da može i brže

Čini se da bi ovaj M3 mogao ići i mnogo brže od postavljenog limita. Jasno je sa snimke da auto još vuče svaki put kad postigne brzinu od 300-tinjak km/h.

Vrlo vjerojatno može i preko 320 km/h kada bi mu se to omogućilo, sa strane podešavanja performansi i osiguravanja slobode, odnosno sigurnosti na cesti.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Majstorski potez vozača Lamborghinija ostavio publiku u ekstazi

Published

on

By

KAD SU SVI već vidjeli (još jedan) Lamborghini na putu u vječna lovišta, vozač je majstorskim potezom izveo čudo i spasio automobil.

Mnogi misle kako utrke ubrzanja nisu zahtjevne, a donedavno su neki mislili i da su bezopasne. Nažalost, posjetitelji osječkog street racea to su saznali na težak i za neke vrlo neugodan način.

U ovom slučaju gdje je publika izmještena, a između njih se nalazi snažna barijera, velike opasnosti za publiku nema. Ipak, nije lijepo vidjeti nesreću, a kamoli one u kojima uz lim stradaju i vozači. Ovdje su doslovno centimetri nedostajali od udarca u zaštitni zid.

Vozač tuniranog Lamborghinija Huracana izveo je nevjerojatan potez na utrci ubrzanja u Australiji, za dlaku izbjegavši zid koji bi uništio talijansku egzotiku. Tunirani Lamborghini s dvije turbine i preko 1500 KS snage je odmjerio s Mitsubishijem Lancerom Evo VIII čiji je vozač mogao samo gledati kako Lamborghini vozi “po rubu“.

Na sreću, odličnim refleksima i znanjem vozač je nakon što se automobil okrenuo za 180 stupnjeva ipak uspio vratiti kontrolu nad Lamborghinijem. Publika je nagradila vozača za ovaj majstorski potez navijanjem i aplauzom.

 

 

Index.hr

Nastavi čitati

Najčitanije