Connect with us

BiH

Kerim Balić: Šta je tu čudno što se nalazim u društvu Izetbegovića? Meni ne treba ništa od SDA, ali treba mi država

Published

on

Dvadesetšestogodišnji Kerim Balić je primjer da i mladi u Bosni i Hercegovini mogu ostvariti svoje snove.

Ovaj odlični inžinjer i biznismen posljednjih godina zajedno sa poslovnim partnerom Nerminom Hadžićem uspješno vodi kompaniju Ankora, koja zapošljava veliki broj mladih ljudi.

U intervjuu za Faktor Balić govori o biznisu, sportu, politici, privatnom životu…

Sa 26 godina već pet godina uspješno vodite svoju firmu, jednu od najbrže rastućih IT kompanija u BiH. Zbog čega ste se odlučili da uđete u politiku?

– Istina, moj poslovni partner Nermin Hadžić i ja zajedno vodimo kompaniju već pet godina, veoma uspješno za sada. Zapošljavamo veliki broj mladih ljudi kojima smo stvorili uslove i radni ambijent kao u državama zapadne Europe. Osim što su nam se poklopile ambicije u poslovnom smislu i visoko postavljeni poslovni ciljevi koje želimo da ostvarimo u svojoj struci, oduvijek smo težili da radimo i za opšte dobro. Smatram kako je dužnost svakog od nas da svoje znanje, iskustvo i stručnost stavi na raspolaganje društvu, te da bi bilo sebično ako to zadržimo samo za sebe. To jeste, smatram kako bi bilo sebično kada bih rekao, ja sam uspio, ostvario sam svoje ciljeve, obezbijedio sebi svoju egzistenciju, a drugi neka se sami bore. S obzirom da ne volim ništa raditi polovično i bez fokusa, čekao sam pravi trenutak, posložio sam privatne i poslovne stvari, pronašao dovoljno vremena da se fokusiram i krenem društveno djelovati. Politika je ono kroz šta mogu na najbolji način dati doprinos društvu i pokušati implementirati svoje ideje i vizije.

Posljednjih sedmica fotografisani ste u društvu sa Bakirom i Sebijom Izetbegović. Nakon toga u medijima su objavljeni tekstovi u kojima i Vas češće pominju. Kako reagirate na te tekstove i naslove?

– Trenutno obnašam funkciju predsjednika Asocijacije mladih SDA Sarajevo i ne znam zašto je pojedinim medijima čudno u tome da se ponekad nalazim u društvu predsjednika Bakira Izetbegovića i profesorice Sebije Izetbegović. Moram naglasiti da mi mladi imamo veliku podršku i razumijevanje od rukovodstva stranke, a sam dokaz toga, između ostalog, i jesu te slike o kojima govorite. Kada sam ulazio u politiku, spremio sam se na sve ono na šta su me upozoravali, to jeste da će se moj rad, obrazovanje, uspjeh pokušati osporiti na različite načine. Tabloidizacija normalnih vijesti, također, nešto je na šta sam bio spreman. Naravno, sve to me ne može skrenuti sa puta kojim sam pošao.

Kerim Balić sa Bakirom Izetbegovićem

Zašto ste član SDA, a ne neke druge stranke?

– Zato što je SDA jedina ozbiljna stranka, ako mene pitate. S druge strane, čitava moja porodica je baštinila SDA, pa na neki način i živjela, iako moji roditelji, vrijedni pripadnici srednje klase, nikada nisu radili u javnom sektoru, niti su imali neke stranačke funkcije. Ponosan sam i na činjenicu da je moja porodica dala jednog mladog muslimana. Meni ne treba ništa od SDA, ne treba mi ništa ni od države, jer sav posao radim u inostranstvu, ali treba mi država. Snažna SDA je garant naše države, ma šta ko o tome mislio. SDA je stranka koja je nastala kao potreba našeg naroda da se politički organizira i da se ponovo počne pitati sam za sebe, nakon više stoljeća lutanja i zabrana. Danas su Bošnjaci politički faktor u ovom dijelu svijeta, ma kome se to sviđalo ili ne – i to je, između ostalog, rezultat SDA. Eto zato SDA.

Da li sebe u budućnosti vidite kao političara, možda ministra ili će Vaš prioritet biti razvoj Vaše kompanije Ankora?

– Ove godine smo pored naše primarne IT kompanije koja svake godine raste i ostvaruje rezultate bolje od planiranih, osnovali još dvije firme, a sa kojima već pravimo uspješne priče. Dakle, moje prisustvo u biznisu će uvijek biti zastupljeno, a politiku ne želim da doživljavam kao profesiju ili posao, već kao poziv. Poziv kojem sam se odazvao iz već ranije pomenutih razloga. Ukoliko taj poziv u budućnosti bude iziskivao obnašanje neke funkcije kroz koju ja mogu doprinijeti, neću bježati od toga ukoliko procijenim da sam u stanju raditi taj posao adekvatno.

Sa koliko godina ste zaradili prve novce i sa koliko godina ste postali finansijski neovisni od roditelja?

– Prve novce sam počeo zarađivati još kao srednjoškolac. Uvijek sam težio da budem finansijski neovisan i da pomognem svojim roditeljima i u tom smislu. Od svoje 21 godine mogu reći da sam finansijski potpuno neovisan od svojih roditelja. Uprkos tome što imam riješena sva egzistencijalna pitanja, stambeno pitanje također, i dalje živim sa svojim roditeljima, jer dosta držim do porodice i želim svaki slobodan trenutak da provedem sa njima.

Ima li budućnosti za mlade u Bosni i Hercegovini i šta im želite poručiti?

– Naravno da ima. Mi smo primjer toga. I nismo jedini. Ponosan sam što se u mom društvu, ali i u širem krugu mladih koje poznajem, nalazi velik broj uspješnih i ostvarenih u svojim strukama. Frustrira me kada čujem izjave da se ovdje ne može i da trebamo probati negdje drugo. Mi mladi moramo težiti da budemo najbolji u onome što radimo, ne smijemo težiti prosjeku, uspjeh tada ne može izostati. Jednostavno, moramo uvijek raditi više, učiti, raditi na sebi i nema šanse da rezultati ne dođu. Naravno, na Zapadu postoji više šansi, ali zato omjer kvalitete socijalnog života na zapadu i kod nas je nemjerljiv. Tokom svoje karijere i kada sam radio po 12 sati dnevno, uvijek sam stigao popiti kafu ili otići na ručak sa svojim prijateljima. To je nekako naša specifičnost, koju ne bih mijenjao nizašta.

Na sarajevskom derbiju

 

Član ste Uprave Željezničara. Kakva je trenutno situacija u klubu sa Grbavice i na koji način vidite izlaz iz finansijske krize u kojoj se klub nalazi već godinama?

– Poziv da se pridružim Upravi sam dobio skoro prije godinu dana na 100-ti rođendan kluba. Ne mogu vam opisati kolika mi je čast pripala da uđem u Upravu kluba u kojem sam kao mali sa babom išao na utakmice, zatim kao osnovac trenirao i onda kao momak sa svojim drugovima išao na svaku utakmicu. Sve nas koji smo se pridružili Upravi kluba u tom momentu je zatekla teška situacija u klubu, ali ekipa koja je u rukovodstvu kluba je čistih namjera i svaki dan živi sa svim problemima u kojima se klub nalazi. Svako u svom domenu je pomogao klubu i tako funkcionišemo kao tim. U situaciji smo da nam tekuće poslovanje nije problem, ali ono što nam jeste veliki problem su dugovi koji su se godinama skupljali. Željo je u teškoj situaciji i jedan od izlaza je akvizicija od nekog stranog investitora, gdje mi već pregovaramo sa nekima, a javnost je upoznata o tome.

Dugo godina ste se bavili brzim klizanjem. Zašto ste se odlučili da prestanete?

– Brzo klizanje, iako na prvu neobično zvuči, a naročito jer to nije popularan sport u našoj zemlji, je moja prva ljubav. Kao momak od nekih osam godina sam otišao u školu klizanja da naučim osnovne korake, i to je završilo sa raznim uspjesima na svjetskoj i evropskoj sceni. Držim mnoge državne rekorde u određenim kategorijama. Učestvovao sam na balkanskim, europskim i svjetskim takmičenjima, i jedini neostvareni san mi je olimpijada. Osvojio sam preko 50 medalja i upoznao razne kolege širom svijeta koji su sada svjetski prvaci. Često kažem da mi je sport dosta pomogao truditi se biti najbolji, igrati timski i raditi više nego što se očekivalo od mene da bih pravio zapažene rezultate. Prestao sam u momentu kada sam došao na raskrsnicu, obrazovanje ili sport. S obzirom da u našoj državi nemamo uslova ni za amatersko bavljenje klizanjem, a posebno profesionalno, obrazovanje je bilo logičan izbor. Dakle, kada sam upisao Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, tada sam prestao sa klizanjem.

Koliko imate slobodnog vremena od brojnih obaveza i kako to vrijeme najčešće provodite?

– Jako malo, nerijetko se dešavalo da mi jutro počne sa Upravom FKŽ, zatim odem na posao gdje uđem u kontekst inžinjera i raznih projekata, a onda dan završim sa nekim stranačkim sastankom. Međutim, jednostavno u svemu ovome ja uživam i volim sve što radim. To mi pomaže da lakše iznesem sve svoje obaveze. Često sam i vikendom zauzet. Usprkos svim obavezama, uvijek nađem vremena koje provodim sa ljudima koje volim, to je nešto o čemu moramo voditi računa, jer na putu uspjeha ne smijemo izgubiti sebe.

BiH

Košarac ljut na Konakovića: ‘Skandalozni i sramni potezi, insistiramo da se brzo izvini RS’

Published

on

By

Elmedin Konaković treba da se izvini srpskom narodu, povuče sramne inicijative i podnese ostavku, izjavio je danas, 9. januara zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Staša Košarac.

“Skandalozni i sramni Konakovićevi potezi povodom 9. januara, Dana RS, moraju biti najoštrije sankcionisani. Apsolutno je neprihvatljiva njegova inicijativa da se 9. januar proglasi ‘danom žalosti u BiH’, kao i protestna nota, koju je uputio Srbiji zbog prisustva zvaničnika na proslavi Dana RS.

 

Insistiramo da se u najkraćem roku izvini srpskom narodu, RS i Srbiji zbog brutalnih uvreda te da što prije povuče sramne i skandalozne inicijative”, poručio je Košarac.

Kako on dodaje, ukoliko Konaković to ne učini, preispitaće se njegovo djelovanje u institucijama BiH.

 

“Pokazao je svoje namjere prema srpskom narodu, RS i Srbiji. Sa takvima kao što je on nema saradnje! Ovakvi potezi ga potpuno diskvalifikuju od bilo kojeg oblika saradnje. Nedostojan je funkcije koju obavlja, jer vrijeđa srpski narod sa obje strane Drine. Ponovo je sa pozicije ministra nastupio u lično ime, a ne u ime BiH, čime je ponovo prekršio Ustav zemlje u koju se navodno kune. Krajnje je vrijeme da snosi odgovornost za skandalozne, sramne, neprimjerene i antiustavne aktivnosti”, istakao je Košarac.

Podsjetimo, vlasti manjeg bosanskohercegovačkog entiteta RS danas će, 9. januara, kao i u godinama prije obilježavati neustavni i takozvani dan ovog entiteta.

Podsjetimo, dan kao dan entiteta nije sporan, problematičan je, naravno, datum jer je utemeljen na historijskim događajima koji su značajni i važni za samo jedan narod, Srbe. Dodikova klika ipak će danas mimo svijeta –  zakona i Ustava, Ustavnog suda, Venecijanske komisije… – zajedno s kolegama iz susjedne Srbije slaviti.

Nastavi čitati

BiH

Potvrđena optužnica protiv Osmana Mehmedagića zbog sumnje na lažnu diplomu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu koju je Tužilaštvo BiH podiglo krajem prošle godine protiv bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića, zbog sumnje da je na tu funkciju došao uz pomoć lažne diplome.

Pretposljednji dan 2024. godine je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Mehmedagića zbog sumnje da je u periodu od novembra 2019. godine do razrješenja sa funkcije generalnog direktora OSA BIH, ovu funkciju obavljao iako nije posjedovao visoku stručnu spremu koja je zakonom propisana kao uslov za obavljanje ove funkcije.

Kako su ranije naveli iz Tužilaštva BiH, Mehmedagić je optužen da je, kako bi omogućio sebi ostanak na funkciji direktora OSA-e, Parlamentarnoj skupštini BiH prezentovao diplomu Američkog univerziteta u BiH, za zvanje bachelora međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nikada nije studirao niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje.

Tužilaštvu BiH je nepoznato na koji način je Mehmedagić došao do diplome, no navodi se da je naštetio ugledu BiH i nezakonitom aktivnosti ostvario novčanu korist na koju nije imao pravo u ukupnom iznosu od 293.046 KM.

U konačnici, optužen je za krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 220. stav 3. Krivičnog zakona BiH, za koje je propisana kazna zatvora najmanje tri godine.

Protiv Mehmedagića se vodi istraga u još jednom predmetu, zajedno sa bivšim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem, zbog sumnje da su zloupotrijebili položaj, nezakonito priskuškivali sudije Suda BiH i zaposlenike Tužilaštva BiH, krivotvorili isprave, primili nagrade i druge oblike koristi.

Klix

Nastavi čitati

BiH

BiH uputila protestno pismo Srbiji zbog dolaska najviših zvaničnika na neustavni Dan RS-a

Published

on

By

Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo je protestnu notu Republici Srbiji zbog učešća najviših državnih zvaničnika predvođenih premijerom Milošem Vučevićem i predsjednicom Narodne skupštine Anom Brnabić na obilježavanju 9. januara kao neustavnog “Dana Republike Srpske”, potvrđeno je za Klix.ba.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH je u protestnoj noti podsjetilo Srbiju na odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 26. novembra 2015. godine i 29. marta 2019. godine, kao i na odluku OHR-a od 1. jula 2023. godine po kojima je obilježavanje 9. januara u suprotnosti sa odredbama Ustava Bosne i Hercegovine.

“Podrška nelegalnim aktivnostima koje su usmjerene protiv ustavno-pravnog poretka u BiH, od strane najviših organa vlasti Republike Srbije, smatramo opasnim i štetnim po odnose dvije zemlje, ali i sigurnost regije”, navedeno je u pismu.

Dalje je navedeno da BiH svojim vanjskopolitičkim djelovanjem ne ugrožava ustavno-pravni sistem i da očekuje od Srbije da, na isti način, poštuje Ustav i zakone Bosne i Hercegovine.

Podsjetimo, rukovodstvo entiteta RS i ove godine organizovano obilježava 9. januar kao dan tog entiteta čime su se ponovo oglušili na odluke koje su konačne i obavezujuće.

Obilježavanje ovog neustavnog dana počelo je već 8. januara, a u Banju Luku je došla delegacija Vlade Srbije.

Nakon toga su uslijedile reakcije Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH i visokog predstavnika Christiana Schmidta koji je podsjetio vlasti RS-a da je obilježavanje 9. januara krivično djelo.

Jučer je državni ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio inicijativu Vijeću ministara BiH da se 9. januar proglasi danom žalosti na teritoriji BiH.

Nastavi čitati

BiH

Trivić: “RS je najveća srpska pobjeda dvadesetog vijeka. Nastala je u miru, prije početka građanskog rata u BiH”

Published

on

By

Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, čestitala je neustavni dan RS-a.
Kako to obično i rade političari iz RS-a, agresiju na Bosnu i Hercegovinu nazvala je građanskim ratom, a za RS je kazala da je “nastao u miru”.

Njenu poruku povodom 9. januara, neustavnog dana ovog entiteta, prenosimo u cijelosti.

– Danas kada obilježavamo 33 godine postojanja RS-a, treba istaći da je ona nastala u miru, prije početka krvavog građanskog rata u Bosni i Hercegovini.

Ova činjenica je bitna jer izbija svaki argument onima koji uporno osporavaju njeno postojanje nazivajući je nerijetko genocidnom tvorevinom. RS jeste u ratu odbranjena, kada su naši najbliži branili svoja ognjišta, svoje porodice i pravo da opstanu na ovim prostorima.

RS je najveća srpska pobjeda dvadesetog vijeka. Prošli vijek je bio vijek našeg velikog stradanja, ali i vijek svojevrsnog vaskrsenja koje je oličeno u nastanku RS-a. Ona je stvorena kao rezultat potrebe našeg naroda da ostane na svojim vijekovnim ognjištima.

Vječnost RS-u će biti garantovana onda kada nam se bude rađalo mnogo više djece nego danas i kada nam se narod počne vraćati u RS. Tada ćemo moći mirno da spavamo u pogledu budućnosti RS-a.

Istina je da postoje određeni međunarodni krugovi koji žele nestanak RS-a, oni u velikoj mjeri postoje i u političkom Sarajevu, ali niko od njih svojim potezima ne može ugasiti RS. Nju jedino može ugasiti odlazak naroda. Zato naš fokus treba biti na investicijama, ekonomskom oporavku, zdravstvu i obrazovanju, te svim onim životnim pitanjima koji brinu svakog našeg čovjeka. Svi oni koji zloupotrebljavaju nacionalne teme zarad ostanka na političkim funkcijama, zapravo su opasnost za RS. Oni političari koji direktno ili indirektno poručuju da poslije njih neće biti RS-a, hule na sam RS.

Srpsku čuva njen narod. Vlasti će se mijenjati, a ona će biti ponosna i vječna.

Slava borcima palim za Njenu slobodu i srećan Dan RS svima koji je vole i osjećaju!, poručila je u čestitci Jelena Trivić.

Nastavi čitati

BiH

Helez o proslavi 9. januara: Strpljenja više nema, vrijeme je akciju protiv separatista

Published

on

By

Deveti januar kao dan manjeg bosanskohercegovačkog entiteta Ustavni sud BiH je u dva navrata proglasio neustavnim. Njegovo obilježavanje je krivično djelo, poručuje ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.

“Zahtijevam od pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine, prije svih od Tužilaštva BiH, da procesuira organizatore ovog provokatorskog, neustavnog događaja.

Ratni zločini

Manji bosanskohercegovački entitet je nuspojava strašnih ratnih dešavanja, omeđen masovnim grobnicama, utemeljen na ratnim zločinima, genocidu, logorima, protjerivanju nesrpskog stanovništva.

9. januar može jedino biti dan žalosti, dan sjećanja na žrtve velikosrpske politike”, navodi Helez.

Iz ove perspektive, dodaje on, sada je jasno da je ’95. godine u Daytonu napravljena ogromna greška, koja se ogleda prije svega i formiranju administrativne jedinice unutar Bosne i Hercegovine, entiteta Rs sa ovlastima i nadležnostima koje su mu date, ali i imenom koji nosi.

“Sporazumu o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa Srbije i RS koji je trebao doprinijeti društvenom, demokratskom i privrednom razvoju RS, kao i Bosne i Hercegovine je zloupotrijebljen.

Ovaj sporazum danas služi kao podloga za rušenje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i cjelovitosti Bosne i Hercegovine te agresivno miješanje susjedne Srbije u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine.

Međunarodna zajednica mora reagovati i suspendovati Sporazumu o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa Srbije i RS.

Isti ciljevi

Jasno je da su današnja politička vodstva RS i Srbije samo blijeda kopija Radovana Karadžića, Ratka Mladića i Slobodana Miloševića. Njihovi politički ciljevi su isti. ‘Srpski svet’ je isto što i ‘velika Srbija'”, tvrdi Helez.

Ukoliko međunarodna zajednica i dalje bude tolerisala secesionističku politiku, koju vodstvo manjeg bosanskohercegovačkog entitet otvoreno najavljuje te agresivnu politiku susjedne Srbije prema Bosni i Hercegovini, pitanje je samo dana kada ćemo se probuditi u nekom novom sukobu na ovim prostorima, smatra on.

“Vremena i strpljenja više nema, vrijeme je sveobuhvatnu akciju protiv separatista”, poručuje Helez.

Nastavi čitati

BiH

Produžen pritvor Arminu Ćulumu i članovima njegove krim-grupe za još tri mjeseca

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine (BiH) prihvatio je prijedlog Tužilaštva BiH o produženju pritvora Arminu Ćulumu, Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić koji su uhapšeni u akciji “Geko”.

Kako je navedeno iz Suda BiH, njima je pritvor produžen za još tri mjeseca i može trajati najduže do 6. aprila 2025. godine ili do nove odluke Suda.

Osumnjičeni se terete za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal iz člana 250. stav 2. i 3. KZBiH, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima iz člana 186. KZBiH, međunarodno navođenje na prostituciju iz člana 187. KZBiH i pranje novca iz člana 209. KZBiH.

Kako je saopćeno iz FUP-a nakon realizacije akcije i hapšenja, prilikom dokumentovanja krivičnih djela međunarodne kriminalne grupe, na čijem čelu se sumnja da je bio Armin Ćulum, policijski službenici Federalne uprave policije su ostvarili međunarodnu policijsku saradnju sa istražnim organima SR Njemačke, Švicarske i Republike Hrvatske uz pomoć kojih su prikupljeni dokazi protiv navedenih osoba.

Na osnovu prikupljenih dokaza se sumnja da je navedena grupa organizovala međunarodnu ilegalnu prostituciju, u kojoj su organizovali veći broj djevojaka koje su pružale seksualne usluge, kako na prostoru Bosne i Hercegovine, tako i na prostoru Zapadne Evrope, od kojih su neke bile i maloljetne.

Klix

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije