Connect with us

USK

Ko vrši eksploataciju uglja u Sanskom Mostu, građani prepušteni sami sebi

Published

on

Iz inicijative su pozvali predstavnike svih nivoa vlasti, počevši od načelnika općine i općinskog vijeća Sanski Most, kantonalne Vlade Unsko-sanskog kantona kao i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije da hitno djeluju u okviru svojih ovlaštenja kako bi se ovaj problem riješio

Grupa građana okupila se oko Inicijative „Život na uglju“ koja se bori protiv eksploatacije uglja u Sanskom Mostu koja je na štetu okoliša i života građana kako bi ukazala na dugogodišnje probleme sa kojima se suočavaju građani i građanke Sanskog Mosta pri eksploataciji uglja.

Zbog toga, Inicijativa je pokrenula i potpisivanje peticije za hitno djelovanje nadležnih organa po pitanju eksploatacije koja je štetna kako po stanovnike, tako i po samu životnu sredinu.

Advertisement

Iz Inicijative navode kako se u blizini Sanskog Mosta nalazi rudnik mrkog uglja za koji je do 2015. godine koncesiju imala firma RMU Kamengrad d.d. iz Sanskog Mosta.

Kako su došli do koncesije

Međutim, krajem 2015. godine privatna firma dobija koncesiju za iskop uglja na navedenoj lokaciji bez saglasnosti prethodnog nosioca koncesije.

Prijenos koncesije u suprotnosti je sa zakonskim odredbama koje regulišu ova pitanja, o čemu je presudu donio i Vrhovni sud FBiH. Vrhovni sud FBiH je zbog toga predmet vratio Federalnom ministarstvu energije na ponovno postupanje.

FOTO: GI “Život na uglju”

“Veliki problem sa eksploatacijom koja se trenutno odvija, jeste i to što se eksploataciono polje širi velikom brzinom te sumnjamo da se radovi na iskopu uglja vrše mimo zakona i propisanih dozvola.

Advertisement

Naši životi, zdravlje, kao i egzistencijalni izvori prihoda, već su ugroženi i svakodnevno se dodatno otvaraju nove opasnosti kako za ljude koji žive u blizini kopova, tako i za prirodu, od koje živimo i sa kojom živimo! Nažalost, veliki broj mještana je prepušten sam sebi i niko nema da stane na stranu njihove zaštite”, izjavio je Adem Kahrimanović, predstavnik GI „Život na uglju“.

Iz Inicijative navode kako se mještani svakodnevnom suočavaju sa velikom brojem problema. Naime, iskopi koji zagađuju zemljište su površinski, a nuspojave eksploatacije poput velike prašine završavaju u zraku, a nakon toga i na privatnim parcelama.

Na ovaj način se truje zemlja, a posredno i stoka koja se hrani zasadima sa poljoprivrednih zemljišta čime su ugroženi proizvodnja mlijeka i stočarstvo. Također, jalovina se često odlaže na parcelama koje su u privatnom vlasništvu nakon čega su vlasnici primorani da prodaju svoje već uništene parcele po niskim cijenama.

Općina Sanski Most je bila dužna da riješi i imovinsko-pravne odnose koji se tiču korištenja privatnih parcela koje privatna kompanija koristi za skladištenje uglja, jer su takve parcele upisane u zemljišnim knjigama na privatna lica.

Advertisement

Međutim, mještani i nakon brojnih reakcija nisu naišli na razumijevanje ni Općine ni inspekcije.

“Dodatni problemi su zagađivanje rijeke Blihe, kao i simbola Sanskog Mosta – vodopada Blihe, otežan saobraćaj između mjesnih zajednica zbog transportnih vozila, radovi i miniranja u kasnim noćnim satima koji značajno utiču na kvalitet života građana, te strah i neizvjesnost za budućnost svih koji su odlučili da na ovim prostorima žive, pokrenu poslove koji im osiguravaju rad i život”, dodao je Adem Kahrimanović.

Iz inicijative su pozvali predstavnike svih nivoa vlasti, počevši od načelnika općine i općinskog vijeća Sanski Most, kantonalne Vlade Unsko-sanskog kantona kao i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije da hitno djeluju u okviru svojih ovlaštenja kako bi se ovaj problem riješio.

Građanska inicijativa poziva i građane da im se pridruže naredna tri dana (21.09. četvrtak, 22.09. petak i 23.09. subota) na uličnoj akciji u Prijedorskoj ulici kod Nove banke u periodu od 10:00 do 13:00 (četvrtak i subota) i u periodu od 13:30 do 16:30 (petak). Građani mogu dobiti više informacija o eksploataciji uglja u Sanskom Mostu, te potpisati peticiju i podržati borbu Inicijative „Život na uglju“, stoji u saopćenju ovog Udruženja.

Advertisement

USK

Proljetna sjetva u toku, ali poljoprivrednici u Krajini i dalje čekaju poticaje

Published

on

By

Proljetna sjetva je uveliko u toku, no nažalost, očekivana sredstva iz federalnih poticaja još uvijek nisu uplaćena na račune poljoprivrednika. Zbog sporošću ovog procesa, iz najvećeg kantonalnog Udruženja koje okuplja proizvođače mlijeka i mesa obratili su se javnosti i zahtijevali interventnu pomoć od Kantona. Iako vanrednih uplata neće biti, poljoprivrednici su ipak dobili odgovore na brojna pitanja na sastanku u Bihaću, kojem je prisustvovao federalni ministar poljoprivrede Kemal Hrnjić.

BIHAĆ, 4. aprila – Budžet za poljoprivredu u Federaciji iznosi preko 180 miliona maraka, od čega je čak 31 milion prošle godine stigao u Unsko-sanski kanton. Od tog iznosa, 50% je namijenjeno poticajima za proizvodnju mlijeka, što je rezultiralo povećanjem proizvodnje za 5 miliona litara samo u prošloj godini. Ipak, problem koji traje skoro dvije decenije su rokovi isplate poticaja, zbog kojih je i reagiralo kantonalno Udruženje proizvođača mlijeka i mesa.

Na sastanku su se poljoprivrednici, uz poziv ministra da se sami uključe u kreiranje pravilnika, složili da je nužno pojednostaviti procedure koje ih se tiču. Također, istaknuto je da poljoprivrednici trebaju češće sastanke s resornim ministrima kako bi iznijeli svakodnevne probleme s kojima se suočavaju.

Video OVDJE

Advertisement
Nastavi čitati

USK

Načelnik B. Petrovca bez podrške Općinskog vijeća samostalno donio budžet

Published

on

By

Budžet Općine Bosanski Petrovac za 2025. godinu zvanično je proglašen 1. aprila, nakon što Općinsko vijeće nije usvojilo Nacrt budžeta na prethodnoj sjednici. Načelnik Mahmut Jukić iskoristio je mogućnost propisanu Zakonom o principima lokalne samouprave u FBiH i samostalno donio odluku o budžetu, nakon konsultacija s građanima i korisnicima sredstava.

Kako je istakao načelnik Jukić, do ovakvog razvoja situacije došlo je zbog nefunkcionalnosti aktuelne većine u Općinskom vijeću, koju čine SNSD, NES, Nezavisna lista i pojedinci čiji mandati su dovedeni u pitanje nakon odluka Centralne izborne komisije.

– Nisam radostan zbog činjenice da budžet nije usvojen u vijeću, jer je to najvažniji dokument koji treba biti rezultat kompromisa između načelnika i vijeća. No, kada to nije bilo moguće, odgovornost prema građanima nalagala je da budžet ne smije čekati – pojasnio je za Fenu Jukić.

Ukupan iznos budžeta za 2025. godinu iznosi 8.475.000 KM. Od toga je za kapitalna ulaganja predviđeno 3.167.000 KM, dok su tekući transferi iznosili 1.276.000 KM.

Advertisement

Prema riječima načelnika, nijedan korisnik neće biti uskraćen, uprkos političkim pritiscima i dezinformacijama.

– Planirali smo 67.000 KM za sport, preko 125.000 KM za mlade, 70.000 KM za udruženja, 80.000 KM za Crveni križ, 45.000 KM za boračke organizacije, 130.000 KM za poljoprivredu, a novina je i 20.000 KM za pomoć u osnivanju obrtničkih djelatnosti. Budžet je rezultat brojnih razgovora s građanima, udruženjima, mjesnim zajednicama i javnim ustanovama – on mora biti u službi svih vas, a ne samo politike – naglasio je Jukić.

Osim donošenja budžeta, Općina Bosanski Petrovac nastavlja s ulaganjima u kvalitet života građana. Jedan od projekata koji se već realizuje je obnova i zamjena dotrajale opreme na dječjim igralištima.

– Nova igrala bit će postavljena na tri dječja igrališta u urbanom dijelu grada, a ugovor o nabavci u vrijednosti od 49.996 KM potpisan je s firmom ‘IstraCom’ iz Sanskog Mosta. Cilj nam je osigurati siguran prostor za igru naših najmlađih – izjavio je Jukić.

Advertisement

FENA

Nastavi čitati

Religija

Muftija Kudić u Grazu: Vakufi izvan domovine, uz značaj za Bošnjake, doprinose i širem društvu

Published

on

By

Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić u svojstvu izaslanika reisul-uleme boravi u džematu Bošnjak u Grazu povodom obilježavanja 15. godišnjice ovog džemata.

 

Na današnjoj hutbi, muftija Kudić je podsjetio da uvakufljenje jedno od najznačajnijih djela kojima se čovjek može približiti Allahu, dž.š, kako zbog koristi za društvenu zajednicu, tako i zbog trajnog dobra za vakifa.

– Dati u vakuf znači ostaviti trajno dobro koje koristi ljudima. Vakif se dobrovoljno odriče vrijednog imetka u korist šire zajednice. Sama riječ “vakuf” znači stati, zaustaviti se, što označava da je vakif zaustavio svoj imetak, da ga ne koristi za lične potrebe niti za potrebe svoje porodice, već ga stavlja na raspolaganje društvu i zajednici da s njim raspolažu – podsjetio je muftija Kudić.

Advertisement

Izgradnja džamija

 

Istakao je da korist od uvakufljenja na ovom svijetu imaju oni kojima je dato na raspolaganje da koriste vakuf, a trajnu nagradu vakif će imati i nakon smrti kao trajno dobro djelo.

 

Podsjetio je na slučaj kada je Allahov Poslanik, Muhammed, a.s., stigao u Medinu i naredio izgradnju džamije, zemljište koje je odabrano za gradnju pripadalo je plemenu Benu Nedžar.

Advertisement

Poslanik im je rekao: „Prodajte mi ovo zemljište po cijeni koju odredite.“ Na to su oni odgovorili: „Ono što tražimo jeste da nas Allah nagradi i da nam On odredi cijenu.“

 

– Ovi plemeniti ljudi su se odrekli bilo kakve materijalne naknade za zemljište, želeći samo nagradu od Allaha, koja je bila mnogo veća od bilo kakvog novca na ovom svijetu. Time su stekli neizmjernu nagradu kod Allaha, jer su donirali zemljište za gradnju džamije čija će vrijednost trajati do Sudnjeg dana i gdje će se klanjati namazi generacijama muslimana – pojasnio je muftija Kudić.

Istakao je da se ova plemenita tradicija, koja je započela sa Poslanikom, a.s., nastavlja kroz sve generacije sve do današnjih dana.

Advertisement

– Prenosi se da su gotovo svi poznatiji ashabi, r.a., ostavili vakufe iza sebe – kazao je muftija Kudić.

Prisutne je podsjetio na kur'anski ajet u kojem se ističe: „Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za Džennet koji će im dati.“

Pojasnio je da Gospodar u ovom ajetu poredi vakifa, onog koji daje svoj imetak, sa šehidom koji žrtvuje svoj život.

– Allah na taj način slikovito objašnjava da imetak, prije nego što postane vakuf i bude dat za opću korist, već pripada Njemu, jer je On otkupio imetak i pripremio nagradu za onog ko ga daje na Njegovom putu – kazao je muftija.

Advertisement

Iako se često povezuje sa džamijama, vakuf je instrument koji se može usmjeriti na brojne oblasti koje doprinose općem dobru zajednice, uključujući obrazovanje, naučna istraživanja i razvojne inicijative.

– Vakuf je temelj za razvoj muslimanske zajednice. Omogućava trajnu korist i osiguranje resursa koji će pomagati društvu na duži period – izjavio je muftija Kudić.

Obrazovni projekti

Istakao je važnost ulaganja u obrazovne projekte, spomenuvši primjer medrese u Cazinu koja nosi ime po reisul-ulemi Džemaludinu Čauševiću.

Ovaj vakuf je postavljen uz pomoć brojnih vakifa koji su donirali sredstva za izgradnju obrazovne institucije koja učenicima pruža priliku za učenje i odgoj.

Advertisement

– Kroz vakufe, naša zajednica može ostvariti dugoročnu stabilnost i razvoj – kazao je muftija.

Ukazao je i na činjenicu da su vakufi i prostori za susrete, dijalog i međusobno razumijevanje među ljudima različitih vjera i nacija.

– Vakufi koji se grade širom svijeta služe kao mostovi koji povezuju ljude i grade međusobno poštovanje – dodao je.

Posebno je istakao važnost vakufa koji su izgrađeni izvan domovine, koji imaju značaj ne samo za Bošnjake, već i za njihove komšije i širu društvenu zajednicu.

Advertisement

Ovi objekti služe kao mjesta integracije i podržavaju skladan suživot među različitim kulturama i vjerovanjima.

– Ovakvi projekti su dokaz da Islamska zajednica promoviše vrijednosti mira, dijaloga i zajedničkog života u pluralističkim društvima – zaključio je muftija Kudić.

MINA

Advertisement
Nastavi čitati

USK

U Bihaću obilježen Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Published

on

By

Centar za razvoj inkluzivnih praksi (CRIP) Bihać obilježio je Svjetski dan svjesnosti o autizmu, globalnu inicijativu koja se svake godine održava 2. aprila s ciljem podizanja svijesti o izazovima i potrebama djece s poremećajima iz autističnog spektra.

Manifestacija je započela okupljanjem korisnika CRIP-a, mališana iz bihaćkih vrtića i učenika osnovnih škola na gradskom trgu, nakon čega je upriličena simbolična šetnja do prostorija Centra. Poruka manifestacije bila je jasna: “Inkluzija i podrška djeci s autizmom i njihovim porodicama mora biti prioritet svih nas”.

“CRIP Bihać svakodnevno na tretmanu ima oko 70 djece, a samo u prošloj godini iz četiri lokalne zajednice koje opslužujemo imali smo 338 djece. Ovaj broj nas obavezuje na povećanu brigu o njima i stvaranje kvalitetnijih rješenja kako bi njihova inkluzija u društvo bila bolja i brojnija”, poručila je Samra Selimović, koordinatorica Centra.

Advertisement

Događaju se pridružio i gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, koji je istakao važnost uloge lokalne zajednice u podršci ovakvim inicijativama.

“Podrška djeci s poteškoćama u razvoju i njihovim porodicama ne smije ostati samo na riječima. Grad Bihać će i dalje biti partner CRIP-u i pomoći u realizaciji svih ideja koje vode ka boljoj inkluziji i kvalitetnijem životu ove djece”, rekao je Sedić.

U okviru obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, tokom dana su održana i sportska takmičenja za učenike osnovnih škola te radionice za prvačiće, s ciljem razvijanja empatije, razumijevanja i prihvatanja različitosti već od najranije dobi.

Advertisement

CRIP Bihać i ove godine poručuje da “autizam nije prepreka, već izazov koji zajedno, kao društvo, možemo razumjeti i olakšati”.

FENA

Nastavi čitati

USK

Privredna komora USK i GOPA potpisali sporazum o modernizaciji stručnog obrazovanja

Published

on

By

U okviru prvog sastanka Vijeća poslovne zajednice, predsjednica Privredne komore Unsko-sanskog kantona Sanela Sabljaković i voditeljica projekta uime njemačke organizacije GOPA Efka Heder potpisale su Memorandum o razumijevanju u cilju implementacije projekta „Jačanje sistema srednjeg stručnog obrazovanja i obuke u Bosni i Hercegovini“.

Ovim dokumentom ozvaničeno je partnerstvo koje ima za cilj izgradnju kapaciteta i jačanje uloge poslovne zajednice u kreiranju politika stručnog obrazovanja, kao i stvaranju kulture dijaloga između obrazovnog sektora i tržišta rada.

Projekt ima za cilj povećanje relevantnosti, unapređenje kvaliteta i atraktivnosti tehničkog i stručnog obrazovanja i obuke (TSOO).

Advertisement

“Privredna komora Unsko-sanskog kantona, kao jedan od vodećih aktera u oblasti tehničkog i stručnog obrazovanja, nastavlja s provođenjem aktivnosti koje doprinose njegovom unapređenju. Partnerstvo na ovom projektu dodatno će osnažiti naše napore da obrazovni sistem učinimo relevantnijim i prilagođenijim potrebama tržišta rada”, kažu u Privrednoj komori Unsko-sanskog kantona.

Projekat “TVET System Strengthening in Bosnia and Herzegovina” finansira Švicarska agencija za razvoj i saradnju (Swiss Development Cooperation – SDC), dok implementaciju provodi GOPA Worldwide Consultants putem svog ureda u Bosni i Hercegovini.

Očekuje se da će partnerstvo između institucija poput Privredne komore USK i međunarodnih organizacija poput GOPA-e rezultirati konkretnim poboljšanjima u srednjem stručnom obrazovanju, čineći ga efikasnijim, modernijim i usmjerenim ka potrebama mladih i privrede Unsko-sanskog kantona, kazali su u Privrednoj komori USK.

FENA

Advertisement
Nastavi čitati

USK

Gradnja brze ceste Bihać – Cazin – Velika Kladuša počinje naredne godine

Published

on

By

U Općini Velika Kladuša danas je održan sastanak s predstavnicima Javnog preduzeća Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine, na kojem je prezentirano idejno rješenje za brzu cestu Bihać–Velika Kladuša, s posebnim naglaskom na granični prijelaz Maljevac. Planirano je da nova cesta uključuje četiri trake, kružni tok te posebnu traku za teretna vozila.

Kako je saopćeno nakon sastanka, ukoliko svi planirani koraci budu realizirani u predviđenim rokovima, izgradnja bi mogla započeti na proljeće 2026. godine.

“Sastanku su prisustvovali projektanti JP Autoceste FBiH koji su došli zbog rješenja priključka na Granični prijelaz Maljevac i izgradnje kružnog toka koji bi omogućio uključivanje prema Republici Hrvatskoj. Razgovaralo se i o eksproprijaciji zemljišta kako bi se građanima izašlo u susret i kako bi proces bio što brže završen”, izjavio je načelnik Općine Velika Kladuša Boris Horvat.

Druga faza projekta, koja obuhvata dionicu od Cazina do Velike Kladuše, trenutno je u fazi izrade idejnog projekta. Prema informacijama iz JP Autoceste FBiH, očekuje se da ovaj dio projekta bude završen u naredna tri mjeseca.

Advertisement

Na sastanku je posebno istaknuto pitanje rješavanja priključka na Granični prijelaz Maljevac, koje se pokazalo kao ključno za lokalnu zajednicu s obzirom na svakodnevne gužve i zastoje pri ulasku u Hrvatsku.

“Naš cilj je da zajedno s projektantima pronađemo optimalno rješenje koje će olakšati prelazak granice, posebno imajući u vidu važnost ovog prijelaza za građane i privredu Unsko-sanskog kantona”, pojasnio je Almir Imširović iz Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona.

Sastanak je ocijenjen kao korak naprijed ka realizaciji jednog od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za sjeverozapad Bosne i Hercegovine.

Advertisement

Lokalne vlasti, zajedno s projektantima i predstavnicima JP Autoceste FBiH, najavile su nastavak intenzivne komunikacije i saradnje kako bi se svi aspekti projekta uskladili s potrebama lokalnog stanovništva.

FENA

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije