Svijet / Zanimljivosti
Koliki je rizik od rata Grčke i Turske: Ako Erdogan nešto najavi ili zaprijeti, velike su šanse da će to i učiniti
Svijet se argumentovano pita hoće li turski lider upotrijebiti vojnu silu i protiv svog susjeda i tradicionalnog neprijatelja
Izvor: balkans.aljazeera.net
Piše: Muamer Tanović
Svijet se u to već uvjerio – ako Recep Tayyip Erdogan nešto najavi ili zaprijeti, prilično su velike šanse da će to i učiniti. Primjera je mnogo – od Sirije i Iraka, do Libije i Nagorno-Karabaha, gdje je turski lider, uprkos upozorenjima i protivljenju najvećih svjetskih sila (među kojima i saveznika iz NATO-a), odlučno provodio svoje interese i pritom koristio oružje.
Zato se svijet više nego argumentovano može zapitati – hoće li Erdogan upotrijebiti vojnu silu i protiv svog susjeda i tradicionalnog neprijatelja Grčke – možda ne u ratu punih razmjera, već u ograničenoj demonstraciji sile kojom bi Atinu natjerao da ublaži stavove u vezi brojnih pitanja zbog kojih se dvije države već dugo spore?
„Grčka, pogledajte historiju, vratite se u prošlost, ako odete predaleko, cijena će biti visoka. Imamo jednu stvar za reći Grčkoj: Zapamtite Izmir”, rekao je odlučno Erdogan, podsjećajući na pobjedu turske vojske nad grčkom iz 1922. godine, kojom je okončana okupacija pokrajine na zapadu Turske.
“Kad dođe vrijeme, uradit ćemo ono što je potrebno”, dodao je, te je spomenuo i historijsku konotaciju „možda ćemo doći iznenada jedne noći“, iz turske pjesme u kojoj se prije početka invazije na Kipar 1974. slala poruka grčkoj strani.
Kada će doći vrijeme i šta će biti potrebno uraditi, pitanje je koje je nad Evropu nadvilo prijetnju nad još jednim ratom na kontinentu, onome što sada nikome niti najmanje ne treba.
Čije je more, a čiji zračni prostor?
Osim onih deceniju starih, poput turske invazije na Kipar i podjele otoka, spor koji je sada aktuelan je pravo na Egejsko more. Grčka, kojoj pripadaju gotovo svi otoci u tom dijelu Mediterana, pa čak i oni poput Kostelloriza, koji je svega nešto više od dva kilometra udaljen od Antalije, tvrdi da joj pripada zračni prostor do deset nautičkih milja od svakog od njih, a s obzirom na to da udaljenost između ogromnog broja grčkih otoka ne prelazi šest milja, to znači da Grčka polaže pravo na zračni prostor gotovo čitavog Egejskog mora.
Turska to odbacuje, a tenzije između dvije zemlje uspele su se na još viši nivo nakon što su na istoku Mediterana otkrivena bogata nalazišta plina, što je dodatno zakompliciralo spor oko pomorskih zona.
Osim toga, Turska tvrdi da Grčka na svoje otoke raspoređuje naoružanje, na šta, prema prethodnim međunarodnih dogovorima, nema pravo. Atina, pak, sugerira na to da to oružje nije usmjereno protiv Turske, već da ima za cilj sprječavanje mogućeg napada svog susjeda.
„Imamo nekoliko sporova sa Grčkom u Egejskom moru, poput širine teritorijalnih voda, demilitarizacije otoka ili dužine zračnog prostora“, kaže Al Jazeeri Hasan Gugus, bivši turski ambasador u Grčkoj i Austriji.
“Većina grčkih otoka u Egejskom moru je blizu turske obale, a dati su Grčkoj u okviru Mirovnog sporazuma iz Pariza 1947. pod uslovom demilitarizacije. No, Grčka to krši”, tvrdi.
Atina se s tim ne slaže, te tvrdi da turski stavovi nisu u skladu sa međunarodnim zakonom i pravnim osnovama iz sporazuma iz Lausanne (1923), Montreuxa (1936) i Pariza (1947), s tim što je sporazumima iz Lausanne i Pariza regulisano kome pripada koji otok.
No, sporazumom iz Montreuxa predviđeno je djelimična izmjena sporazuma iz Lausanne, na čemu se baziraju turske tvrdnje.
„Postojeće tenzije između Grčke i Turske su samo nastavak sukobljenih stavova situacije o pomorskim granicama koji traju nekoliko decenija. Iako periodi spuštenih napetosti između dvije zemlje nisu bili neuobičajeni, također su se dešavale sporadične krize“, navodi profesor Tozun Bahcheli sa Odjela za političke nauke koledža Univerziteta Zapadni Ontario iz Kanade.
‘Zamalo zaratili tri puta’
„U najmanje tri navrata od 1970-ih umalo su zaratili jedni protiv drugih. Trenutne grčko-turske napetosti su ozbiljne i prijete daljnjoj eskalaciji. Nedavne prijetnje turskog predsjednika Erdogana grčkom suverenitetu nad nekoliko egejskih otoka nepotrebno su provokativne“, ocjenjuje.
Uprkos tome što razvoj situacije u sporu između susjednih zemalja ne pokazuje znake smirivanja, već štaviše, konstantnog pogoršavanja, on je stava da se sporovi mogu riješiti mirnim putem, ali da „duboko historijsko nepovjerenje među njima onemogućava kompromis“.
„Zato će se NATO u godinama koje dolaze morati nositi sa kontinuiranom nestabilnošću u grčko-turskim odnosima“, zaključuje Bahcheli.
Nikolaos Tzifakis, profesor sa Odjela za političke nauke i međunarodne odnose Univerziteta Peloponez iz Grčke, za tenzije direktno krivi Erdogana.
„Da bismo procijenili rizik od vojnog incidenta, moramo prvo istražiti šta je uzrokovalo nedavno podizanje tenzija. Turski predsjednik se posljednjih mjeseci igra s vatrom“, rekao je za naš portal.
„Proširio je obim turskih zahtjeva i sada otvoreno osporava grčki suverenitet nad naseljenim otocima. Također je prekinuo sve veze s grčkim premijerom Kyriakosom Mitsotakisom i koristio vulgaran jezik kako bi stalno prijetio Grčkoj vojnom invazijom. Stoga nije da se radi samo o postojanju vjerojatnoće nenamjernog izbijanja vojne krize zbog greške ili pogrešne procjene bilo koje strane“, kaže Tzifakis.
‘Predizborna potreba za neprijateljskim gestovima’
Profesorica Dragana Mitrović, čelnica Centra za azijske studije Fakulteta političkih nauka u Beogradu, navodi na još jedan faktor, a to je nezadovoljstvo zbog pada standarda u obje zemlje, zbog čega, tvrdi, postoji potreba za iskazivanjem neprijateljstava, tim prije što se bliže izbori u obje zemlje.
„Oštra i izazivačka retorika sa obje strane, optužbe za posmatranje preko nišana borbenih aviona i skorašnji izbori u obje zemlje u kojima je javno mnjenje nezadovoljno stanjem ekonomija i padom standarda ukazuju na dramatiku trenutka i unutrašnju potrebu ispoljenih neprijateljskih gestova“, kaže, te dodaje da se ipak nada da će biti izbjegnut konflikt.
„Vjerujem da su lideri dvije zemlje, čak i mnogo politički snažniji i manje ‘poslušni’ turski predsjednik, svjesni da bi vojni sukob dve zemlje članice NATO pakta toliko frustrirao SAD i Brisel da bi posljedice po njih bile veoma loše, dovoljno da ih se odvrati od rakvih akcija“.
Izbore u Turskoj spominje i Tzifakis, koji tvrdi da je Erdoganova pobjeda nije sigurna, zbog čega bi se mogao odlučiti na neki radikalan potez prema Grčkoj.
„Trebamo se paziti i mogućnosti da Erdogan dođe u iskušenje da testira stanje u Egejskom moru s obzirom na predstojeće predsjedničke izbore u Turskoj, gdje mu pobjeda nije sigurna“, dodao je.
No, turska strana ima svoju priču, ali i spominje mogućnost da je Grčka samo instrument u rukama moćnijih država koje ne žele dobro Turskoj, između ostalog i zbog „neutralnosti njene vanjske politike“.
„Grčka ne samo da instalira opasno oružje na ovim otocima, koji su vrlo blizu Turske, već također s vremena na vrijeme čini ozbiljne prekršaje protiv Turske. Zapravo, svi vrlo dobro znaju da takvo prkošenje Turskoj ne dolazi zbog grčke snage i hrabrosti, već prije zbog činjenice da postoje drugi akteri koji žele iskoristiti Grčku kao ‘proxy državu’ protiv Turske, poput vođenja posredničkih ratova preko terorističkih organizacija“, kaže Yasin Aktay, zastupnik u turskom parlamentu, koji protom spominje SAD i Francusku.
‘Opada utjecaj Zapada na Tursku’
U periodu kada je NATO jedinstven u podršci Ukrajini u ratu protiv Rusije, postavlja se pitanje je li moguće da Alijansa dozvoli da između njena dva člana izbije vojni sukob, s obzirom na ogromne posljedice koje bi izazvao ne samo po NATO pakt, već i po cijelu Evropu.
„Nažalost, prijetnja vojne konfrontacije Grčke i Turske ne smije biti potcijenjena. A, ne bih se kladio na to da će NATO spriječiti erupciju neprijateljstva. Sudeći prema 2020. godini, kada su dvije države bile na rubu rata, mogao bih očekivati direktno miješanje samo nekoliko država, poput SAD-a i Francuske, koji su nedavno potpisali bilateralne sporazume sa Grčkom o odbrani.
„Osim toga, Evropska unija, koja od marta 2021. izričito upozorava Tursku uvođenjem sankcija, može svojim odlukama utjecati na kalkulacije predsjednika Erdogana, u trenutku kada se Turska suočava sa teškom ekonomskom krizom. No, moram priznati da utjecaj Zapada na Tursku konstantno opada od pokušaja državnog udara 2016. godine“, ističe Tzifakis.
Svijet / Zanimljivosti
Vučić se oglasio u jeku protesta: Izabran sam pošteno od naroda da Srbijom ne upravlja ulica
Srbiju u proteklom periodu javnost može upamtiti po brojnim protestima koji su počeli zbog traženja odgovornosti zbog tragedije prilikom pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu. Oni su se kasnije nastavili i velikim buntom studenata koji svakodnevno upućuju zahtjeve prema vlasti. Danas je tri mjeseca od tragedije pa su studenti i stotine hiljada građana blokirali tri mosta u Novom Sadu. U jeku tih protesta oglasio se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji ponovo nije govorio o pravima građana te zemlje već o načinu njegovog dolaska na tu poziciju.
Tako se Vučić oglasio na Instagramu poručivši da je on izabran od naroda, pošteno i ogromnom većinom.
“Izabran sam od naroda, pošteno i velikom većinom. Izabran sam da Srbijom ne upravlja ulica, nego njeni građani odlukom na izborima. Tako se čuva nezavisna, suverena i slobodna država”, poručio je Vučić uz video.
Blokade mostova u Novom Sadu
Danas se navršavaju tačno tri mjeseca od urušavanja nadstrešnice obnovljene Željezničke stanice u Novom Sadu, tragičnog događaja u kojem je život izgubilo 15 osoba, dok su dvije teško povrijeđene, među kojima su i mladi i djeca.
Studenti i građani širom Srbije nastavljaju proteste, tražeći odgovornost za ovu tragediju, zakonito funkcionisanje sistema i prestanak nasilja. Glavni protestni skup danas se održava upravo u Novom Sadu.
Kao dio protesta, studenti su blokirali tri ključna mosta u Novom Sadu. Blokada Varadinskog i Žeželjevog mosta započela je u 15:00 sati i trajat će tri sata, dok će Most slobode ostati zatvoren za saobraćaj punih 24 sata.
Zbog velikog broja okupljenih, iz sigurnosnih razloga redari ne dozvoljavaju pristup Mostu slobode, pa je centralna bina postavljena ispred zgrade NIS-a.
Marš studenata od Beograda do Novog Sada
Studenti s više univerziteta u Beogradu dva dana su pješačili prema kolegama u Novom Sadu, gdje su se sinoć susreli i razmijenili zastave u znak solidarnosti.
Duž cijele trase od Beograda do Novog Sada hiljade građana su ih s oduševljenjem dočekivale, pružajući im osvježenje, hranu, podršku, suze i zagrljaje.
Historijski prizori i sve veća podrška protestima
Već dva mjeseca bilježe se historijski prizori studentskog bunta, koji je započeo nakon fizičkog napada na studente dramskih umjetnosti početkom decembra u Beogradu, kada su izašli odati počast nastradalima.
Podršku studentima pružaju profesori, srednjoškolci i njihovi nastavnici, brojne pojedinačne inicijative, sve veći broj ustanova i organizacija, kao i opozicione stranke. Simboličan znak podrške poslao je i Novak Đoković, koji je sinoć na vječnom derbiju nosio duksericu s natpisom „Studenti su šampioni“.
Protesti širom Srbije
Danas se protesti održavaju u ukupno 29 gradova širom Srbije, pokazujući rastuće nezadovoljstvo građana i njihovu spremnost da zahtijevaju promjene, piše N1.
Samo u Novom Sadu na ulicama su rijeke ljudi koji su došli podržati studente i skrenuti pažnju vlastima u Srbiji da neće stati dok se ne dese promjene.
Svijet / Zanimljivosti
Krao vozila pa ih s lažnim tablicama prodavao u BiH
Zagrebačka policija uhapsila je 37-godišnjaka kojeg tereti za krađe automobila koje je s ukradenim dokumentima i tablicama vozila iste marke i modela, potom radi preprodaje prevozio u Srbiju i BiH, javlja Hina.
Policijska uprava zagrebačka (PUZ) saopštila je je da 37-godišnjaka sumnjiči za 10 krivičnih djela i to tri krađe, dvije teške krađe i pet falsifikovanja, dok štetu za koju je odgovoran procjenjuju na 45.000 eura.
Osumnjičeni je uhapšen u srijedu, nakon što se Ford Kugom dovezao do Graničnog prelaza Stara Gradiška, kada je kontrolom utvrđeno da registarske tablice na automobilu ne pripadaju tom vozilu.
Kriminalističkim istraživanjem je utvrđeno da je 37-godišnjak noć ranije provalio u Ford Kugu zagrebačkih oznaka u vlasništvu 58-godišnjaka, a koji je bio parkiran u novozagrebačkoj Zahradnikovoj ulici. Pritom je ukrao saobraćajnu dozvolu i demontirao obje registarske tablice.
Istog dana, 37-godišnjak je u ulici Ferenščica I. ukrao Ford Kugu zagrebačkih oznaka u vlasništvu 35-godišnjaka, a potom na taj automobil pričvrstio prethodno ukradene registarske tablice.
S namjerom da automobil izveze s područja Hrvatske, u noćnim se satima dovezao na granični prelaz gdje je i uhapšen. Daljnjim kriminalističkim istraživanjem potvrđena je sumnja da Ford Kuga nije jedino vozilo koje je ukrao, kažu u policiji.
Svijet / Zanimljivosti
Suze radosnice u Gazi i na Zapadnoj obali: 183 Palestinca puštena na slobodu, neki izdržavali doživotne kazne
Kako je navedeno, zatvorenici su pušteni na slobodu nakon što je Hamas tokom dana na slobodu pustio tri taoca.
Prema palestinskim vlastima, 18 zatvorenika bilo je na izdržavanju doživotne kazne, a preko 100 je iz Pojasa Gaze uhapšeno nakon 7. oktobra 2023. godine te su zadržani bez suđenja.
“Trupe zatvorske službe djeluju na oslobađanju zatvorenika u skladu s diplomatskim dogovorom o povratku talaca, u punoj koordinaciji sa svim službama sigurnosti”, naveli su iz Izraela.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Vozač iz BiH u Hrvatskoj kažnjen s 1.992 eura, upravljao vozilom drogiran
Policijski službenici iz Nove Gradiške u četvrtak su kod vozača (49) iz BiH pronašli marihuanu, a nakon što je utvrđeno da je vozio pod utjecajem THC-a i kokaina kažnjen je novčanom kaznom u iznosu od 1.992,00 eura.
U Novoj Gradiški u četvrtak je oko u 18.50 sati kontroliran putnički automobil kojim je upravljao 49-godišnji vozač, a kod kojega je pronađeno i oduzeto 2,76 grama droge marihuane kojom prilikom je počinio prekršaj iz Zakona o suzbijanju zlouporabe droge, saopćila je u petak Policijska uprava brodsko-posavska.
Vozač je testiran na prisutnost droga, pri čemu je dobivena pozitivna reakcija na prisutnost THC i droge kokain u njegovu organizmu, ističe se i dodaje da je ponuđeno uzimanje uzoraka radi utvrđivanja prisutnosti opijata u organizmu odbio, počinivši prekršaj iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
U saopćenju se također navodi da je jutros u prostorijama Općinskog suda u Slavonskom Brodu, Stalna služba u Novoj Gradiški, proveden hitni prekršajni postupak u kojem je 49-godišnjak presudom suda proglašen krivim i kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 1.992,00 eura, te mu je uz oduzimanje droge izrečena i zaštitna mjera zabrane korištenja inostrane vozačke dozvole “B” kategorije na području Republike Hrvatske u trajanju od mjesec dana.
Svijet / Zanimljivosti
Vučić: Kosovo je Srbija, bićemo zemlja sa najvećom stopom rasta ove godine!
Doći će trenutak kada će pokušati sve i uraditi sve, da vas obore. Ali nije problem u tome što hoće da obore mene, Batu (Gašića) ili nekog drugog. Problem je u tome što oni hoće da sruše Srbiju – poručio je Vučić
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras na skupu u Trsteniku da je ono što se dešava u posljednjih nekoliko mjeseci “direktan pokušaj stranih obaveštajnih agencija da sruše našu zemlju”.
– Bezbroj puta sam vam, poštovani građani, govorio da se ne obazirete na naloge stranih sila, kada želite da vodite svoju zemlju na slobodarski način, da vi donosite odluke, da donosite odluke u ime vašeg naroda i u interesu vašeg naroda, a ne u interesu velikih sila, doći će trenutak kada će pokušati sve i uraditi sve, da vas obore. Ali nije problem u tome što hoće da obore mene, Batu (Gašića) ili nekog drugog. Problem je u tome što oni hoće da sruše Srbiju – istakao je Vučić, te upitao “zašto to rade”.
– Nije teško pogoditi. Pogledajte šta je rekao Aljbin Kurti. Pogledajte šta je rekla Nataša Kandić. Pogledajte šta je rekla Sonja Biserko. Pogledajte šta kažu svi u Hrvatskoj, listom. Bez razlike. A onda postavite pitanje: a što bi oni želeli neko dobro Srbije? Zbog čega bi želeli neko dobro Srbije? Zbog čega bi Hrvatska želela da Srbija, koja ima dvostruko slabiju vojsku od nje, danas ima snažniju vojsku od nje po svim kriterijumima u svetu? Zbog čega bi oni želeli da Srbija raste brže nego oni ekonomski – naveo je Vučić.
Istakao je da bi Srbija da je nisu napali sa svih strana bila zemlja sa najvećom stopom rasta.
– I ja vam kažem, biće zemlja sa najvećom stopom rasta ove godine. Uprkos njihovim brutalnim napadima – naveo je Vučić.
Neće biti ni prijelazne ni ekspertske vlade
– Neće biti ni prijelazne, ni ekspertske vlade, to vam garantujem svojim životom, bit će srpska vlada – poručio je još Vučić.
– Izbori mogu, referendum može, demokratija, sve, ali neće biti vlade slugu servilnih bilo kom drugom. Taj film nećete da gledate dok sam živ i predsjednik ove zemlje – rekao je Vučić i dodao da mu je ideju ekspertske vlade iznio „jedan važan stranac“, koji je bio kod njega poslije ostavke premijera Miloša Vučevića.
Vučić je naveo da je plan vlasti da razgovara sa svima, pa sa i onima koji drugačije misle od nje, i on će kao predsjednik, kada se konstatuje ostavka premijera Miloša Vučevića, pozvati sve parlamentarne stranke na razgovor, iako unaprijed zna da neće doći.
– Studenti protestuju mjesecima i neće da uče, neće da razgovaraju ni sa nama, ni sa tužiocima, ali mi želimo i pozivat ćemo ih uvijek – rekao je Vučić i ponovio da je “država ispunila sve njihove zahtjeve”, a danas je isplatila stipendije i rate za studentske kredite.
Vučić je pozvao i profesore sa univerziteta da “ne zabijaju glavu u pijesak”, već da razgovaraju sa svojom državom, jer rezervnu nemaju.
– Vrijeme je da počnemo dijalog i probleme rješavamo na najbrži i najbolji način i to je moja iskrena ponuda. Nećete sa mnom, imate ministara koliko hoćete, nećete sa njima, ima sa kim, samo da krenemo i riješavamo probleme da nam djeca idu u školu – rekao je Vučić.
– Nama treba mladost koja predstavlja budućnost, a ne oni koji će da znaju manje od nas – dodao je.
– Pustite ih, mi nećemo nigdje nasiljem odgovarati i proćiće ovo zlo doba kada talog ispliva na površinu i misli da treba da se vrati na vlast – rekao je on i ponovio da je zadatak vlasti da nudi dijalog i razgovor, iako zna da ga neće prihvatiti.
Vučić je rekao i da je njegova poruka građanima i strancima da neće biti kompromisa po pitanju državno-pravnog statusa Srbije.
– Kosovo je Srbija, nema uvođenja sankcija prijateljima, ma koliko to tražili, i ne damo Srbiju onima koji su je pljačkali od 2000. do 2012. godine – poručio je.
Vučić je najbrojao navodne ekonomske uspjehe vlasti, koju od 2012. godine predvodi Srpska napredna stranka, posebno ističući da je Srbija po prosječnoj plati navodno prva u regionu, a dostigla je navodno i one koji su imali 50 posto veće zarade.
On je izrazio bojazan da bi strana kreditna agencija mogla da povuče investicioni kreditni rejting Srbiji zbog trenutne situacije, dodajući da to neće biti slučaj i da će sutra ujutru imati preciznije informacije.
Vučić je najavio da će naredne sedmice biti prebačen novac za fabriku Prva petoletka i dodao da će se država pozabaviti tom kompanijom u finansijskim i poslovnom segmentu, kako bi radnici redovno primali platu.
Dok se obraćao okupljenima u sali, na povike “predsjedniče mi vas volimo”, Vučić je odgovorio – “Volim i ja vas”.
(DEPO PORTAL/au/Foto: Screenshot)
Svijet / Zanimljivosti
VIDEO Razmjere uništenja u Gazi šokirale i Amerikance: Gotovo ništa nije ostalo, obnova će trajati generaciju
Steve Witkoff, koji se nedavno vratio s puta po Bliskom istoku, opisao je razmjere uništenja kao zastrašujuće.
“Od Gaze gotovo ništa nije ostalo,” rekao je za informativni portal Axios. “Ljudi se sele na sjever da bi se vratili svojim domovima, vidjeli šta se dogodilo, a zatim se okrenuli i ponovo otišli… nema vode, nema struje. Zapanjujuće je kolika je šteta nastala.”
Witkoff, investitor i građevinski poduzetnik, procijenio je da bi samo uklanjanje ruševina moglo trajati pet godina, uz dodatno vrijeme potrebno za procjenu podzemnih tunela prije nego što može započeti obnova.
“Postojala je percepcija da možemo doći do solidnog plana za Gazu u roku od pet godina. Ali to je nemoguće. Ovo je plan obnove od 10 do 15 godina,” rekao je.
Witkoff je u srijedu stigao u Izrael, gdje se sastao s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i posjetio Gazu. U četvrtak se sastao s izraelskim ministrom finansija Bezalelom Smotrichom, liderom krajnje desničarske stranke Religijski cionizam.
Prva šestosedmična faza sporazuma o prekidu vatre u Gazi stupila je na snagu 19. januara, privremeno obustavljajući izraelski genocidni rat, koji je od Hamasovog prekograničnog napada 7. oktobra 2023. godine ubio više od 47.400 Palestinaca, većinom žena i djece, prema podacima zdravstvenih vlasti Gaze.
U napadu 7. oktobra u Izraelu je ubijeno gotovo 1.200 ljudi, dok je 250 osoba odvedeno u Gazu kao taoci, prema zvaničnim podacima. Deset izraelskih talaca oslobođeno je u zamjenu za 290 palestinskih zatvorenika od stupanja sporazuma na snagu.
Očekuje se da će u četvrtak biti pušteno još oko 110 palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora.
Prema prvoj fazi dogovora, 33 izraelska taoca bi trebala biti oslobođena u zamjenu za procijenjenih 1.700 do 2.000 palestinskih pritvorenika.
Izraelska ofanziva na Gazu ostavila je hiljade ljudi nestalima, uz široko rasprostranjena razaranja i humanitarnu krizu koja je odnijela živote mnogih starijih osoba i djece, predstavljajući jednu od najgorih humanitarnih katastrofa u svijetu.
Međunarodni krivični sud izdao je u novembru naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi. Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svog rata u toj enklavi.
-
BiHprije 6 dana
NES odbio potpisati inicijativu za smjenu Konakovića: SDA pomaže Miloradu Dodiku
-
Cazinprije 3 dana
Ogrešević: Vitalni nacionalni interes je da SDA ne bude dio vlasti
-
Cazinprije 5 dana
Tužne vijesti iz Cazina, iznenada preminuo Suad Čizmić
-
BiHprije 3 dana
Kovačević: Zahvaljujući zakonu koji smo usvojili, bit će table “Dobro došli u Republiku Srpsku”
-
Cazinprije 7 dana
Futsaleri cazinske Bubamare deklasirali Hercegovinu, Mostar SG ih prati u stopu
-
Cazinprije 6 dana
Cazin: Potpisan ugovor o rekonstrukciji dvorca Lothara von Berksa
You must be logged in to post a comment Login