BiH
Koliko je opasno da SNSD ima jednog bošnjačkog ministra na državnom nivou

Zakon o Vijeću ministara BiH propisuje da je za donošenje odluka, u slučaju nepostizanja konsenzusa među ministrima, dovoljan jedan član iz svakog konstitutivnog naroda. To je otvorilo brigu da bi SNSD mogao kontrolisati propise kroz postavljanje Denisa Šulića, ali jedan drugi propis to ipak otežava.
Ministri Osmorke će vjerovatno biti Zukan Helez, Elmedin Konaković, Edin Forto, dok će SNSD kako trenutne stvari stoje u državnu vladu poslati ponovo Zorana Tegeltiju i Stašu Košarca, zatim Nenada Nešića, lidera DNS-a, a SNSD bi mogao dati i jednog bošnjačkog ministra – Denisa Šulića.
Iz dijela javnosti dolaze upozorenja da SNSD ne bi smio dobiti bošnjačkog ministra jer bi to značilo prepuštavanje ove institucije Miloradu Dodiku. Mnogi su takve navode iznosili prethodnih dana, a danas i SDA-ova ministrica vanjskih poslova Bisera Turković.
Ona je kazala da bi njegov izbor iz reda Bošnjaka značio “prepuštanje potpune kontrole nad Vijećem ministara BiH proruskim političkim snagama”. To objašnjava Zakonom o Vijeću ministara, koji kaže da je za donošenje odluke u ovom tijelu potreban najmanje po jedan ministar iz svakog konstitutivnog naroda.
Uistinu, zakon u članu 18. stavu 3. kaže da je, u slučaju nepostojanja konsenzusa među ministrima, dovoljan glas po jednog ministra iz svakog naroda:
U slučaju da se konsenzus ne postigne, predsjedavajući Vijeća ministara saziva člana odnosno članove Vijeća ministara koji je (su) protiv kako bi se postiglo rješenje. U slučaju da konsensus ne bude postignut u roku od sedam dana ni na taj način, odluku donosi Vijeće ministara u skladu sa stavom (1) ovog člana, s tim da navedena većina podrazumijeva glas najmanje jednog člana iz svakog konstitutivnog naroda.
Ne može bilo koji ministar iz nekog naroda biti odlučujući glas
Posmatrajući samo zakon, zvuči kao da je stvar jasna i da bi Šulić mogao sam donositi odluke potencijalno štetne po državu i Bošnjake. Međutim, ukoliko se u obzir uzmu i izmjene zakona, koje je 2009. godine napravio visoki predstavnik Miroslav Lajčak, i koje su aktuelne, mehanizam odlučivanja ne bi baš tako jednostavno bio u rukama SNSD-a.
U autentičnom tumačenju izmjena i dopuna Zakona o Vijeću ministara, koje je donio Miroslav Lajčak, stoji da se upravo član 18. stavu 3. tumači “na način da se njime predviđa ulaganje najvećih napora kako bi se osiguralo da glas najmanje jednog člana iz svakog konstitutivnog naroda iz navedene odredbe daje predsjedavajući Vijeća ministara i zamjenici. U slučaju da su predsjedavajući ili zamjenici odsutni ili na drugi način spriječeni da na navedeni način glasaju, oni će ovlastiti po jednog člana Vijeća ministara, koji pripada istom konstitutivnom narodu da daju glas u njihovo ime. U slučaju da predsjedavajući ili zamjenici u tu svrhu ne ovlaste člana Vijeća ministara ili da je u tu svrhu ovlašteni član ministara odsutan ili na drugi način spriječen da da navedeni glas, bilo koji drugi član Vijeća ministara, koji pripada datom konstitutivnom narodu, ima pravo dati navedeni glas.”
Prema njegovom tumačenju, ne može se reći da će Šulić imati poluge odlučivanja umjesto bošnjačkog naroda zbog toga što je taj jedan ministar koji odlučuje zapravo predsjedavajući ili zamjenik iz reda bošnjačkog naroda. Odnosno, ukoliko on ne može glasati, bira bošnjačkog ministra, koji će odlučivati.
Šulićev glas može biti koban u slučaju da sa sjednice izostanu preostali bošnjački ministri na čelu sa predsjedavajućim ili zamjenikom predsjedavajućeg iz tog naroda, piše Klix
Takav scenarij je teoretski moguć, ali treba uzeti u obzir da se na ovakav način (minimalno jedan glas iz svakog konstitutivnog naroda) ne odlučuje regularno na sjednicama, nego da do toga dolazi tek nakon što ne postoji konsenzus ministara. Prvo predsjedavajući saziva ministre koji nisu saglasni, a ako se ne postigne dogovor u roku od sedam dana organizuje se glasanje.

Dio Zakona o Vijeću ministara BiH, koji određuje kako se glasaTeško je očekivati da bi bilo ko dopustio da nema potrebne ministre na sjednici na kojoj se odlučuje glasom najmanje jednog konstitutivnog naroda, posebno ako se uzme u obzir da bi tokom pokušaja postizanja konsenzusa, a do konačne sjednice na kojoj se glasa, imali dovoljno vremena da isplaniraju svoj dolazak.
Rizičan dogovor, ali sigurna stolica za Edina Fortu
Ukoliko Osmorka želi da prepusti neko pitanje Miloradu Dodiku i Draganu Čoviću, onda će to naravno moći kroz ovaj mehanizam i nedolaženjem potrebnih Bošnjaka na sjednicu. Ali, ako postoji takav cilj, to mogu i kroz druge mehanizme.
No, može se reći da je ovakav dogovor sa SNSD-om rizičan po Bošnjake s obzirom na to da će u naredne četiri godine, Osmorka morati dobro razmišljati u ovom segmentu, kako se ne bi desilo da Šulić ostane jedini ministar, koji u tom trenutku odlučuje.
Posebno se postavlja pitanje opravdanosti njihovog dogovora i šta se dobija time? Za sada se čini da je jedini razlog taj što Osmorka želi imati ministra iz reda Ostalih, a kako bi na to mjesto postavili dosadašnjeg premijera Kantona Sarajevo i predsjednika Naše stranke Edina Fortu.
klix
BiH
Odmetnuta vlast RS-a tone sve dublje: Stevandić Dodika i sebe usporedio s Titom, podijelio i potjernicu

Podsjetimo, njemačka ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann jučer je planirala sastanak s opozicionim političarima u Banjoj Luci, ali je isti otkazan nakon što su je entitetske vlasti proglasile nepoželjnom osobom. Time je Dodik još jednom uspio proizvesti skandal koji šteti ne samo ugledu entiteta koji predstavlja, nego i čitave BiH.
No, Stevandić je otišao korak dalje. U pokušaju da opravda potez vlasti i predstavi ga kao “pobjedu suvereniteta”, objavio je i podijelio ratnu potjernicu nacističke Njemačke za Josipom Brozom Titom – pokušavajući tako izjednačiti sebe i Dodika s vođom antifašističkog pokreta tokom Drugog svjetskog rata.
Apsurd je dodatno pojačan Stevandićevom tezom da je ponašanje njemačke ministrice uporedivo sa djelovanjem nacista iz 1942. godine, kada su, kako kaže, “obradovali samo Handžar diviziju i srpske izdajnike”. Istovremeno, on i Dodik pokušavaju izgraditi sopstveni mit kroz poređenje sa Titom – vođom partizana koji su se upravo protiv takvih zala borili. Istovremeno, valja napomenuti da se upravo Tito obračunao s četničkim pokretom u Drugom svjetskom ratu, pokretom koji Stevandić i Dodik zdušno podržavaju.
Ovakve izjave i potezi ne samo da urušavaju međunarodni ugled entiteta, već svjesno unose opasan revizionizam u javni diskurs. Kritika Njemačke ili bilo koje druge zemlje je legitimna ako je argumentovana i civilizovana, ali Stevandićev nastup pokazuje sve suprotno – nedostatak dostojanstva, nepoznavanje osnovne diplomatije i neskrivenu potrebu za politikom sukoba i konfuzije.
Svojim izjavama Stevandić ne brani RS – on je izlaže međunarodnom ruglu i dodatno pokazuje koliko je institucije tog entiteta Dodikova vlast pretvorila u megafon ličnih frustracija, historijskih manipulacija i nedostojne, opasne retorike.
Klix
BiH
Zima se vraća na velika vrata: Od večeras drastično zahlađenje, minusi će potrajati do sredine mjeseca

Nakon uglavnom sunčane i tople subote, u noći na nedjelju očekuje se prodor hladne fronte koja će donijeti naoblačenje i padavine. Kiša će usljed brzog pada temperature prelaziti u snijeg, prvo u višim predjelima, a do jutarnjih sati i ponegdje u nizinama. Međutim, značajnijeg snijega neće biti – na planinama se očekuje tanji snježni pokrivač, dok će u nizinama snijeg biti tek simboličan.
Tokom nedjelje će se, nakon prolaska fronte, zadržati promjenjivo oblačno i hladno vrijeme, uz izraženo sjeverno strujanje. Povremeno su mogući pljuskovi kiše, solike, susnježice i snijega, što će stvarati osjećaj nestabilnog vremena. Slična vremenska slika očekuje se i u ponedjeljak, s izmjenama kraćih sunčanih i oblačnih intervala, te lokalnim padavinama. Na jugu zemlje bit će nešto više suhog i djelimično sunčanog vremena.
Zahlađenje će pratiti jak do olujan sjeverni vjetar, odnosno bura, posebno u nedjelju. Udari vjetra biće većinom između 30 i 50 km/h, dok se u Hercegovini i zapadnim dijelovima Bosne očekuju udari bure i do 80 km/h. Pojačan vjetar nastaviće puhati i početkom naredne sedmice.
Početkom sedmice prijeti i pojava mraza, naročito u jutarnjim i večernjim satima. Ipak, količina oblaka i jačina vjetra igraće ključnu ulogu u tome hoće li se mraz i gdje tačno formirati.
Trodnevna prognoza Federalnog hidrometeorološkog zavoda:
Nedjelja, 6. april 2025. – Pretežno oblačno vrijeme. U nizinama kiša ili susnježica, u višim predjelima snijeg. Najviše padavina prijepodne. Tokom dana prestanak padavina i postepeno razvedravanje. Vjetar umjeren do jak sjeverni. Temperature između 1 i 7 stepeni, na jugu zemlje od 8 do 12.
Ponedjeljak, 7. april 2025. – U Bosni umjereno do pretežno oblačno, u Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Slabe padavine moguće su na istoku i sjeveroistoku Bosne. U Bosni umjeren sjeverni vjetar, u Hercegovini pojačana bura. Jutarnje temperature od -6 do 0, na jugu do 3, a dnevne između 3 i 9, na jugu do 11 stepeni.
Utorak, 8. april 2025. – U Bosni umjereno do pretežno oblačno, ponegdje u centralnim krajevima moguće slabe padavine. U Hercegovini pretežno sunčano. Jutarnje temperature između -6 i 0, na jugu do 3, a najviše dnevne od 5 do 10 stepeni, na jugu do 13.
Klix
BiH
Slobodan Vasković: “Dodiku najteže pale austrijske sankcije jer u toj zemlji ima imovinu”

Milorad Dodik našao se, zajedno sa Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, pod sankcijama Njemačke i Austrije.
“Te dvije države samo su početak niza sankcija zemalja EU, koje se spremaju da navedenoj trojci uvedu razne mjere zabrane, a primarna je ulazak u te zemlje.
Razlog za sankcionisanje Dodika, Stevandića i Viškovića je rušenje ustavnog poretka BiH, zbog čega im je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvior, a za njima je raspisana centralna potjernica.
Dodiku su najteže pale austrijske sankcije, jer u toj zemlji ima imovinu, ali i ogromnu mrežu saradnika, posebno u ultradesničarskoj Slobodarskoj partiji.
Vlasti Austrije sada vrlo oštro nastupaju protiv Dodika, upravo zbog podrške ultradesničarima, a tek slijede nove mjere te države usmjerene protiv njega.
Dodikova podrška ultradesničarima nije bila samo verbalna, već i finansijska.
Prema mojim saznanjima, Dodik je u Austriju, koristeći diplomatsku mrežu, unio ogromne količine novca. Dio toga otišao je za finansiranje predizborne kampanje Slobodarske partije, a veći dio Dodik je sklonio u toj državi.
Austrijske vlasti su dokumentovale sve te nelegalne Dodikove radnje i za očekivati je da pokrenu postupke protiv Dodikovih saradnika koji žive u toj zemlji.
Moji izvori tvrde da je Dodik, nelegalno, zloupotrebom diplomatske mreže BiH, dijela koji kontroliše, u Austriju unio desetine miliona eura. Pitanje je, naravno, otkud Dodiku toliki keš koji je iznio u Austriju.
Njegovo nipodaštavanje Njemačke, koja je vodeća zemlja EU, samo je slika nekaraktera autokrate otuđenog od realnosti kojem ne znači ništa to što u toj zemlji radi stotine hiljada Srba.
Posebno je tragično njegovo pozivanje ultradesničarskog AFD-a u pomoć, što svjedoči da je Dodik potpuno prešao na stranu ultradesničara”, piše Slobodan Vasković na svom blogu.
BiH
VIDEO Nikšić tvrdi: Policija će imati podršku EUFOR-a za hapšenje Dodika

Federalni premijer Nermin Nikšić gostovao je na Face TV te govorio o aktuelnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, naročito o krizi koju su izazvale secesionističke aktivnosti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i njegovih saradnika.
“Dodik je izgubio kompas.
U želji da pokaže da je bespogovorni gazda, on i par ljudi oko njega vode neki svoj privatni rat.
I ne bi to bio problem kad bi se to moglo ograničiti na neke sankcije.
Ja smatram da takva reakcija prema ministrici (Anne Luhrmann, op.a.) jedne tako prijateljske i velike zemlje (Njemačka), nema reperkusije samo prema njemu i njegovim istomišljenicima, nego može imati nesagledive posljedice po privredu i građane RS”, kaže Nikšić.
Dodaje da je ovo vam pameti i neobjašnjivo šta radi šef SNSD-a koji zbog svojih sankcija hoće da povede u provaliju RS
Komentirao je Nikšić i činjenicu da Dodik ima i status bjegunca od bh. pravosuđa kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH.
“Policija će imati podršku EUFOR-a za hapšenje Dodika”, rekao je Nikšić.
On je tokom gostovanja u emisiji govorio i o američkim carinama na robu iz BiH, posljednjim dešavanjima u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, odnosima sa partnerima na vlasti…
BiH
Skandal u RS-u: Njemačku ministricu proglasili nepoželjnom, Dodik pozvao policiju da je “isprati”

Kako je za Klix.ba kazao potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak, do održavanja sastanka u Banjoj Luci nije došlo, jer je Vlada RS-a ministricu proglasila personom non grata i ona napušta zemlju.
Nakon najave o održavanju sastanka oglasio se predsjednik entiteta RS Milorad Dodik koji je pozvao policiju da isprati ministricu.
“Kao i svaki nepoželjni posjetilac, njemačka ministrica Ana Lührmann kradom je došla u Banju Luku da bi se u podrumu sastala sa svojim pulenima”, naveo je Dodik.
Као и сваки непожељни посјетилац, њемачка министарка Ана Лирман крадом је дошла у Бањалуку, да би се у подруму састала са својим пуленима.
На шта је спала некада моћна Њемачка.
Очекујем да ће је полиција Републике Српске убрзо заувијек испратити из Републике Српске.— Милорад Додик (@MiloradDodik) April 4, 2025
Klix
BiH
Kovačević: BiH u kojoj se preglasavaju Hrvati na izborima i Srbi u Predsjedništvu nema budućnost

“Žao mi je što nismo uspjeli da usvojimo ova dva zakona za koje smo već ranije saopćili da imaju većinsku podršku Kluba Srba i koji bi bili od koristi za građane RS-a i FBiH. Smatramo da je nedopustivo da postoje ljudi u FBiH koji nisu uradili ništa protuzakonito, a neki od njih rade i u ovoj instituciji, a nemaju mogućnost da budu adekvatno plaćeni za svoj rad. Dakle da dobiju naknadu za rad, što je jedno od osnovnih ljudskih prava”, rekao je Kovačević.
Ponovio je da BiH može da funkcioniše kao zajednica dva ravnopravna entiteta, tri ravnopravna konstitutivna naroda.
“I da Hrvati kao jedan od ta tri ravnopravna konstitutivna naroda ima pravo da bira svoje predstavnike. Naša podrška tu ne bi bila upitna. Ono što je upitno jeste da nas iz Kluba Srba optužuju da blokiramo, a da vas podsjetim da smo mi omogućili da se na prošloj sjednici usvoje tri bitna zakona za građane RS-a i FBiH”. kazao je Kovačević.
Dodao je da su predstavnici Kluba Bošnjaka protekle godine osam mjeseci blokirali rad Doma naroda PSBiH.
“BiH se nalazi u ozbiljnoj ustavnoj i političkoj krizi koju je moguće prevazići uz dijalog. Ignorisanjem problema i guranjem glave u pijesak se neće riješiti problemi i na način da želite da Hrvate preglasavate na izborima, a Srbe u Predsjedništvu, takva BiH nema budućnost”, poručio je.
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na Ahiret preselio Ćatić (Sakib) Safet
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselila Jakupović (Avdić) Zumreta
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselila Kudić (rođ. Kukić) Đula
-
Cazinprije 2 dana
Ružnić čestitao zastupniku NES-a zbog glasanja za imenovanje Krešića: “Srušio je posljednji bastion SDA”
-
USKprije 7 dana
Zastupnik Mahmić zastupnicu u Skupštini USK nazvao kozom?
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na Ahiret preselio Ahmetašević (Mumin) hadži Sejdo
You must be logged in to post a comment Login