Connect with us

BiH

Konaković: Sve što je tražio Čović već ima, najveći pobjednik propalih pregovora je Milorad Dodik (VIDEO)

Published

on

Predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković je nakon propalih pregovora o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine i reformama Ustava BiH kazao da smatra da su bh. političari propustili jednu veliku priliku.

 BiH ima političare a nema državnike koji su spremni da možda i na štetu svojih partija i sebe lično donesu neke važne odluke – rekao je.

Dodao je da će biti vremena da govore o tome šta su imali na stolu, pošto je, kako je kazao, vidio puno laži u medijima “onih kojima je stalo da se ništa ne dogovori”.

– Imat ćemo priliku da govorimo šta smo propustili i kakve smo ponude imali na stolu, veći dio onog za što smo se mi zalagali mislim da je bilo na stolu – kazao je, a potom pojasnio:

Advertisement

– Od starta se zalažemo za redukciju nadležnosti Doma naroda, za prohodnost svih dokumenata. Jučer smo u jednom prijedlogu imali korektno rješenje u kojima su odblokiani svi procesi u kojima se čak i iz dijela vitalnog nacionalnog interesa briše famozna rečenica koja sve komplikuje i sve druge stvari. Precizno se knjigom vitalnih interesa definiše put kojim neko može ići, da ne može blokirati sve što mu padne na pamet, i to je ta funkcionalnost FBiH.

Kazao je da su imali opciju da se definiše način izbora predsjednika i potpredsjednika FBiH, da se usvoji prijedlog natpolovičnom većinom, ako je nema onda jednom trećinom ili jednom petinom.

– Imali smo opciju i da se sudije Ustavnog suda vremenski ograniče i imenuju, to je bio dokument za brusiti. Bio je elektorski model izbora članova Predsjedništva BiH koji garantuje hrvatskom narodu da će birati hrvatskog predstavnika, ali istovremeno ostavlja mogućnost da to bude Komšić, da Predsjedništvo ima tri čovjeka bez obziru na etničku pripadnost – rekao je.

Dodao je da je bila opcija i da se brišu etničke odrednice na nivou Doma naroda BiH, što je, kaže, bila možda jedna od najkrupnijih stvari, dakle 15 ljudi u Domu naroda, nevažno kako se zovu i kom narodu pripadaju.

Advertisement

– Imali smo i integritet izbornog procesa koji je puno bolji, mislim da ćemo tu nastaviti, pokušati barem dovesti ga do Doma naroda. Vidjet ćete koliko je tu bilo dobrih stvari, koliko je bilo bespotrebne frke, laži i pritisaka na pregovarače – naveo je.

Potom je kazao da je u medijima plasirana neistina prema kojoj je on protiv redukcije nadležnosti Doma naroda FBiH.

Pojasnio je svoj stav koji je objavio na društvenim mrežama, a prema kojem “nikada neće pristati na koncept uređenja Doma naroda FBiH po uzoru na RS…”. Demantovao je da to znači da je protiv redukcije nadležnosti Doma naroda FBiH.

– Nikad ne bih pristao da nam model funkcionisanja FBiH bude ono čemu se životom suprotstavljamo RS-u. Da time nagradimo Dodika, da potvrdimo da je taj koncept ispravan, da očekujemo njegov nastup u kome će nam se nasmijati svima u lice i reći “prepisali ste od mene ono što govorite da ne valja”. Koliko se zalažemo za redukciju nadležnosti Doma naroda, tome svjedočite i vi već mjesecima – rekao je novinarima i dodao:

Advertisement

– Ona je bila na stolu, vjerovatno bi bila prihvaćena od hrvatskih pregovarača mada je to sve još uvjetovano. Notorna je laž što su kolege u medijima objavile, funkcionisanje FBiH je bio jedan od ključnih prioriteta i redukcija nadležnosti Doma naroda jer je činjeica da mi imamo dva predstavnička doma, zato smo se srcem za to borili, ali nikad to ne bih radio, jer sam često sa povratnicima Bošnjacima u RS-u, znam kako oni misle o Vijeću naroda RS-a, ne bih njihove interese izdao.

Ocijenio je potom da sve što je Čović htio on već ima.

– Ako govorimo o nadležnostima, o opcijama da blokira, ima opcije da blokira, da li će – ne znam pitajte ga.

Rekao je i da čekaju stavove da li će biti izbora, te da će učiniti sve da izbora bude, da ih mora biti.

Advertisement

Na kraju je zaključio da je sigurno najveći pobjednik propalih pregovora Milorad Dodik.

Advertisement

BiH

Rubio i Fidan u Washingtonu naglasili važnost stabilnosti BiH za cijeli region

Published

on

By

Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan i njegov američki kolega Marco Rubio sastali su se u utorak u State Departmentu u Washingtonu.

Nakon sastanka izdato je saopćenje za javnost u kojem je otkriveno o čemu su razgovarali šefovi diplomatija.

Ono što je nama najzanimljivije, iako nažalost za sada nema više detalja, jeste podatak da su razgovori obuhvatili važnost stabilnosti Bosne i Hercegovine za stabilnost cijelog Balkana, pa i šire.

S obzirom da su članovi Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i Denis Bećirović prije nekoliko dana, u odvojenim susretima, razgovarali sa turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, kao i lideri SDA Bakir Izetbegović i SNSD-a Milorad Dodik, te ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković sa Hakanom Fidanom – jasno je da turska vlast ima mnogo različitih informacija o aktuelnoj političkoj krizi u BiH.

Izetbegović je kazao i kako mu je Erdogan otkrio da će uskoro razgovarati s Trumpom i o Bosni i Hercegovini.

Advertisement

Što se tiče ostatka sinoćnjeg sastanka Rubija i Fidana, turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan i američki državni sekretar Marco Rubio naglasili su važnost angažmana sa sirijskom vladom.

“Obje strane su naglasile važnost angažmana sa sirijskom vladom i izrazile svoju odlučnost u stabilizaciji Sirije i borbi protiv terorizma”, rekli su izvori.

Sastanak je također pratio pitanja o kojima se razgovaralo tokom telefonskog razgovora 16. marta između turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Dvije strane su takođe razgovarale o pripremama za predstojeće posjete šefova država, pri čemu su obje strane izrazile opredijeljenost za uklanjanje prepreka saradnji u oblasti odbrane.

Advertisement

“Obje strane su jasno izrazile političku volju da se uklone prepreke za saradnju u odbrambenoj industriji. Biće održani tehnički sastanci radi rješavanja postojećih pitanja”, dodali su izvori.

Dvije strane su također razgovarale o naporima da se postigne prekid vatre između Rusije i Ukrajine, pri čemu je Turska izrazila podršku nedavnim naporima SAD u tom pogledu.

Ovaj sastanak, ali i naredni Fidana s američkim rukovodstvom, će se također fokusirati na jačanje saradnje u borbi protiv terorizma. Razgovori će se dotaknuti ukidanja sankcija iz Zakona o suzbijanju američkih protivnika kroz sankcije (CAATSA), povratka Turske programu F-35 i uklanjanja barijera za nabavku odbrambene industrije.

Fidan i Rubio razgovarali su o nizu drugih regionalnih i bilateralnih pitanja, uključujući potrebu za trajnim prekidom vatre u Gazi, što se smatralo ključnim za regionalni mir, rekli su izvori za Anadolu Agency.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Do petka će pasti velika količina kiše u BiH: Meteorolozi upozoravaju na izlijevanje bujičnih potoka i rijeka

Published

on

By

Tokom dana u srijedu kiše i lokalnih pljuskova će biti u cijeloj zemlji uz obilnije padavine. Uz pljuskove na području Hercegovine može biti pojave grmljavine, kazali su iz meteorološke stanice BHMeteo.

“Očekivana količina padavina od jutarnjih sati srijede pa do četvrtka ujutro iznosi u većem dijelu zemlje između 15 i 35 l/m2, u brdsko-planinskim predjelima 35 do 60 l/m2. Najmanje padavina se očekuje na krajnjem sjeveru zemlje, uz rijeku Savu.

Kiša, pljuskovi i uz lokalno još obilnije padavine će se nastaviti i tokom četvrtka. Od petka manje padavina. Brdsko-planinski krajevi su ti koji će dobiti najviše padavina i tu će količina padavina lokalno do kraja ove sedmice prelaziti 100 l/m2. Oprez svima koji su uz bujične potoke i manje rijeke od kojih prijeti najveća opasnost da se izliju, a svakako postoji opasnosti i od klizišta”, zaključili su meteorolozi.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodik se javio iz Izraela: “Država koja se brani bez izvinjavanja, tako i RS brani pravo da postoji”

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik se oglasio iz Izraela, dok se prije toga iz Bosne i Hercegovine zaputio letom u glavni srbijanski grad uprkos centralnoj potjernici koja je raspisana za njim.
On je poručio kako je Izrael zemlja čiju snagu, historiju i odlučnost poštuje.

“Izrael pokazuje da sloboda i bezbjednost nemaju cijenu i da narod koji zna ko je – ne pristaje da bude ni meta ni poslušnik. Kao što se Izrael brani bez izvinjavanja, tako i Republika Srpska brani svoje pravo da postoji, odlučuje i čuva zavjet predaka”, naveo je Dodik.

Uporedio je Srbe i Jevreje te je rekao da su oba naroda “pokušali potpuno da izbrišu i preživjeli su”.

“Zato se razumijemo. I zato stojimo zajedno”, navodi Dodik.

Advertisement

Podsjetimo da sam Dodikov let iz Banje Luke predstavlja propust državnih agencija za sprovođenje zakona te Granična policija BiH provodi istragu zbog prelaska državne granice.

Nastavi čitati

BiH

Bjegunac Milorad Dodik sletio u Tel Aviv avionom Vlade RS-a uprkos potjernici bh. pravosuđa

Published

on

By

Avion Vlade Republike Srpske poletio je danas iz Banje Luke do Beograda odakle se nakon kraće pauze direktno zaputio prema Izraelu gdje će ovih dana boraviti bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik.
Milorad Dodik sa delegacijom sletio je na Međunarodni aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu sa avionom Vlade RS tipa CESSNA 525C Citation CJ4.S obzirom da je Milorad Dodik lice sa centralne potjernice njegov let sa aerodroma u Banjoj Luci predstavlja propust državnih agencija za sprovođenje zakona.

S tim u vezi, Granična policija Bosne i Hercegovine (BiH) po naredbi direktora Mirka Kuprešakovića provodi istragu u vezi prelaska državne granice predsjednika entiteta Republika Srpska (RS) Milorada Dodika, piše Klix.

“Granična policija BiH, kao upravna organizacija u sastavu Ministarstva sigurnosti BiH, s operativnom samostalnošću, osnovana radi obavljanja policijskih poslova vezanih za nadzor i kontrolu prelaska granice BiH i drugih poslova propisanih zakonom, postupa u skladu sa svojim nadležnostima i poduzet će sve raspoložive mjere kako bi se zaštitila državna granica i očuvala sigurnost BiH”, navode u saopćenju za javnost.

Dodikov boravak u Izraelu vezuje se za Konferenciju protiv antisemitizma koja će se održati 26. i 27. marta u Jerusalemu.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Plata policajaca s osnovnom školom u RS-u će iznositi više od 2.400 KM

Published

on

By

Narodna skupština RS-a je u ponedjeljak navečer usvojila set zakona o povećanju plate u javnom sektoru kojim se između ostalog povećava plata policajcima u ovom entitetu za 30 posto.

Poslanici su usvojili Zakon o platama zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, kojim je predviđeno da platni koeficijenti budu uvećani za 10 posto za sve zaposlene.

Osim toga, predviđeno je da za policijske službenike bude utvrđena i naknada od 30 posto osnovne plate za težinu, prirodu posla i posebne uslove rada.

Ministrica finansija RS-a Zora Vidović je jučer u uvodnoj riječi na sjednici precizirala da će policajci sa srednjom stručnom spremom imati platu veću od 2.400 KM, a oni sa višom stručnom spremom preko 2.700 KM. Također, najveća plata koja je do sada iznosila 3.636 KM, od aprila će iznositi 5.165 KM.

Kako je navela Vidović za povećanje plata će biti potrebno dodatnih 58,5 miliona KM u budžetu RS-a za ovu godinu.

Advertisement

Osim toga plate su povećane i zaposlenim javnim službama, kulturi, osnovnim i srednjim školama, kao i zaposlenim u visokoškolskim ustanovama.

Klix

Nastavi čitati

BiH

SIPA uhapsila jednu osobu u Banjoj Luci, MUP RS-a asistirao u akciji

Published

on

By

Policijski službenici SIPA-e jutros su u Banjoj Luci izveli operativnu akciju u vezi sa krivičnim djelom pranje novca, potvrđeno je za Klix.ba iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Od jutros su izvršena dva pretresa prostorija, kao i jedne osumnjičene osobe.

Akcija je provedena po naredbi Suda BiH na zahtjev Tužilaštva BiH, a SIPA-i su asistirali službenici MUP-a Republike Srpske.

Akciju sprovode inspektori Finansijsko-obavještajnog odjela uz podršku Kriminalističko-obavještajnog odjela Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Tokom dana se očekuju detalji ove akcije.

Advertisement

Prije sedam dana pripadnici SIPA-e su učestvovali u međunarodnoj akciji s kolegama iz Granične policije BiH na području Banje Luke, Pranjavora i Bosanske Gradiške.

Ovo je pokazatelj da pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i dalje djeluju na području bh. entiteta Republika Srpska.

Podsjetit ćemo da je Ustavni sud BiH privremenom mjerom stavio van snage opasne zakone koje je izglasala vladajuća većina u Narodnoj skupštini RS-a, a koji zabranjuju rad SIPA-e, Suda BiH i Tužilaštva BiH na prostoru entiteta RS.

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije