Predsjednik NSRS Nenad Stevandić oglasio se na društvenoj mreži X.
U intervjuu za Večernji list kandidatkinja za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda Borjana Krišto (HDZ) govorila je o izbornoj kampanji, programu, trenutnom mandatu i odnosima sa susjedima, poručivši da u Predsjedništvu “mora biti 3:0 za Bosnu i Hercegovinu”.
Kao rijetko kad, hrvatske političke stranke okupljene u Hrvatski narodni sabor pokazale su jedinstvo i poduprle kandidaturu Borjane Krišto za mjesto hrvatskog člana Predsjedništva BiH, piše Večernji list.
“Pokušaj je to hrvatskih stranaka da osiguraju legitimno nacionalno predstavljanje u državnom Predsjedništvu jer četvrti put prijeti opasnost da bošnjački glasači Hrvatima izaberu predstavnika. Kampanja Borjane Krišto bila je pozitivna te usmjerena na upućivanje na značaj što masovnijeg izlaska Hrvata na birališta u nedjelju, 2. listopada”, naveo je ovaj list.
U intervjuu za Večernji kojeg u nastavku prenosimo u cijelosti, Krišto je govorila o kampanji, programu, te analizirala stanje i probleme u BiH.
“Mogu slobodno reći da sam zadovoljna kampanjom jer smo ostvarili plan, a to je obići gotovo sve dijelove gdje žive Hrvati i predstaviti naš plan i program te ohrabriti naše ljude u ovim turbulentnim vremenima. Slogan ove kampanje je “Zajedništvo” i doista samo zajedništvom među nama Hrvatima možemo se izboriti za svoja prava i bolju budućnost. U svim svojim istupima naglašavam zajedništvo, ali i suradnju s druga dva naroda, kao i poštivanje naših različitosti kao jedini put prema uspješnoj BiH. Dosadašnja suradnja mora se unaprijediti i podići na znatno višu razinu kako bismo se počeli zajedno baviti rješavanjem životnih pitanja na korist svih u BiH. U tom smislu mogu reći da su poruke suradnje, uvažavanja i poštivanja koje sam uputila kao kandidatkinja za mjesto člana Predsjedništva dobro primljene. Također, tijekom cijele kampanje HDZ BiH, odnosno naši kandidati slali su pozitivne i konstruktivne poruke, izbjegavajući zapaljivu retoriku i daljnje podjele te sam zadovoljna time kao našim doprinosom cjelokupnom izbornom procesu”.
“Da, u pravu ste, tijekom ove kampanje posjetili smo gotovo sva područja na kojima žive Hrvati, ali i tijekom posljednje četiri godine prisutni smo i razmatramo pitanja i probleme s kojima se naš narod susreće u BiH. Konstantno se susrećemo s dva “glavna” pitanja, kako ste rekli. Jedno je pitanje egzistencije, a drugo pitanje političke egzistencije. Prvo pitanje muči ne samo Hrvate nego i svakog stanovnika BiH. Geopolitičke prilike, pandemija koronavirusa, unutarnja politička neslaganja, kao i drugi čimbenici prouzročili su trenutačnu krizu i inflaciju koja je itekako prisutna u životima naših sugrađana. Konstantna poskupljenja hrane i energenata neizostavna su tema u razgovorima. Upravo stoga smo u svom programu poseban naglasak stavili na rasterećenje gospodarstva raznih nameta kako bismo u konačnici povećali zaposlenost te učinili poslovni ambijent zanimljivim za strane, kao i domaće investitore. Novi projekti i investicije, uz bolju vladavinu prava i sigurnije okruženje rezultirat će boljim životnim standardom koji je u središtu pozornosti svakog stanovnika BiH. Također, posebna tema su i kategorije stanovništva najviše pogođene ovim ekonomskim udarima, a to su naši umirovljenici. Nedopustivo je da osobe koje su cijeli život radile i doprinosile društvu sada nemaju za osnovne životne potrebe. S obzirom na inflaciju i sva moguća poskupljenja, jasno je kako primanja umirovljenika, ali i radnika moraju rasti. Na tom tragu su i nedavno usvojene izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH na inicijativu Kluba zastupnika HDZ-a BiH – HNS-a u Zastupničkom domu PS BiH, koje se odnose na povećanje plaća najugroženijim kategorijama zaposlenika u institucijama BiH, vojnika i policajaca. Ovo je jedan od primjera u kojem smjeru planiramo svoje buduće djelovanje. Za razliku od ovog egzistencijalnog pitanja koje pogađa cijelu zemlju, drugo pitanje pogađa samo Hrvate u BiH, a tiče se političke egzistencije. Naime, bez obzira na navedene svakodnevne probleme s kojima se svi susrećemo, neizostavna tema u razgovorima je nepravda koja nam se čini kao narodu u političkom smislu gaženjem naših temeljnih prava te zabrinutost za budućnost, kako nas kao naroda tako i cijele zemlje. Imamo odgovor i na to pitanje, a to je zajedničko djelovanje kroz Hrvatski narodni sabor u cilju postizanja pune jednakopravnosti našeg naroda s druga dva u BiH”.
“Iz cjelokupne komunikacije s hrvatskim biračkim tijelom jasno je vidljivo da Hrvati u BiH prepoznaju značaj i ulogu ovih povijesnih izbora, što su i pokazali zajedništvom i okupljanjem oko jednog kandidata za mjesto hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Pokazali su svjesnost da je to jedini način da njihovi interesi budu zastupljeni na odgovarajući način. Ovaj povijesni trenutak u kojem se Hrvati u BiH nalaze odredit će sudbinu svih nas, ne samo Hrvata nego i drugih dvaju naroda te sudbinu i budućnost same BiH. Sama važnost i težina koju imaju ovi izbori trebale bi biti dovoljan poticaj za svakoga s pravom glasa te je sam izlazak na izbore 2. listopada odgovornost svih nas i svakoga pojedinca. Sigurna sam da imamo dovoljno snage i da ćemo ostvariti odličan rezultat. Hrvatski narod pokazat će svoju odgovornost, svoju snagu i svoje zajedništvo te izborom legitimnih političkih predstavnika na svim razinama nastaviti ustrajnu borbu za ostvarenje ustavne jednakopravnosti hrvatskoga s druga dva naroda. Jedino uz uvažavanje i poštivanje različitosti i prava svakog od konstitutivnih naroda možemo stvoriti funkcionalnu i održivu zajedničku nam domovinu Bosnu i Hercegovinu. Uvjerena sam da Hrvatski narodni sabor i HDZ BiH vode ispravnu i pravednu politiku koja će biti prepoznata u obliku potpore svim našim kandidatima, a onda nam slijedi borba za pravedniji Izborni zakon i sami položaj našeg naroda u našoj domovini BiH”.
“Nesagledive. Zbog neizmijenjenih izbornih pravila i svoje brojnosti u FBiH, koja nam je zajednička izborna jedinica, Bošnjaci opet mogu izabrati Hrvatima predstavnika u Predsjedništvo BiH, kao što su to već tri puta i učinili. Nedopustivo je da Hrvati biraju jedno, a dobiju nešto sasvim drugo. Eventualni izborni inženjering i nametanje političkih predstavnika Hrvatima doveli bi Bosnu i Hercegovinu u bezizlaznu i lošu situaciju te dodatno unazadili odnose i povjerenje među narodima. Nametanje i biranje predstavnika drugima pokazalo je svoje rezultate u prošlom razdoblju, kada su se politička situacija i funkcioniranje svih institucija zakomplicirali do te mjere da su dovedene u pitanje opstojnost i europska budućnost BiH. Institucija legitimnog predstavljanja mora se uvažavati. U proteklom razdoblju hrvatski pregovarački tim ponudio je niz konkretnih prijedloga za izmjene i dopune Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava BiH, a svi su ti prijedlozi u potpunosti bili usklađeni s presudama Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda u Predsjedništvu BiH i domovima naroda. U BiH se moramo pridržavati onoga što je pravno nasljeđe i okosnica našeg Ustava. Nastavit ćemo se dosljedno zalagati za izvorna ustavna načela postignuta i ostvarena u Washingtonskom i Daytonskom mirovnom sporazumu koji su utvrdili Hrvati, Bošnjaci i Srbi kao konstitutivni narodi i drugi građani. Odlučno ćemo se suprotstaviti svim inicijativama koje budu išle u smjeru dekonstituiranja hrvatskoga naroda u BiH. Želim vjerovati da do takvih inicijativa ipak neće doći.
“Predsjedništvo BiH treba, prije svega, imati odnos 3:0 za Bosnu i Hercegovinu. Znači, svaki član Predsjedništva treba djelovati u korist BiH i njezinih naroda. Tek ćemo tada imati dobro posloženu vanjsku i unutarnju politiku bez preglasavanja i nametanja. Mislim da nekakva priča o dva protiv jednog zapravo služi samo u svrhu zastrašivanja i animiranja Bošnjaka da ponovno glasuju za predstavnika drugoga naroda. U Predsjedništvu BiH, kao kolektivnom tijelu izvršne vlasti, moraju sjediti legitimni predstavnici svakog od konstitutivnih naroda koji će onda konstruktivnim dijalogom i razumijevanjem djelovati u skladu sa svojim ovlastima na korist svih koji žive u BiH”.
“Prvi, ali i svaki idući potez bit će borba za pravedniju, sigurniju, napredniju te europsku Bosnu i Hercegovinu, državu triju konstitutivnih naroda i svih drugih koji u njoj žive. Previše smo vremena izgubili te moramo odmah krenuti s konkretnim potezima i radom kako bismo za sve iduće generacije u BiH osigurali bolje sutra. U programu HDZ-a BiH detaljno smo iznijeli svoje viđenje situacije te konkretne korake koje se spremamo poduzeti u cilju rješenja svakog od problema i izazova s kojima smo trenutačno suočeni”.
“Predsjedništvo BiH, kao kolektivno tijelo vlasti, po Ustavu ima svoje ovlasti i nadležnosti kojima se aktivnije i odgovornije treba baviti. Mnogo je otvorenih pitanja na međunarodnom planu kroz vođenje vanjske politike. Mislim da se tu u posljednje vrijeme zakazalo jer su međunarodni položaj i percepcija prema BiH iznimno nepovoljni. Također, ozbiljan posao čeka nas na poboljšanju spremnosti i općenito stanja u našim Oružanim snagama, kao i uvjeta u kojima ti ljudi rade. No ponajprije se članovi Predsjedništva BiH trebaju baviti pomirenjem i izgradnjom povjerenja među narodima, koordiniranjem suradnje među entitetima i svim razinama vlasti te biti pokretač pozitivnih promjena u društvu i državi. U Predsjedništvu BiH potreban je dijalog i razumijevanje kojima bi se došlo do usuglašenih stavova koji bi onda bili službeni stavovi”.
“Uzimajući u obzir činjenicu da jedan cijeli narod nije zastupljen u kolektivnom tijelu izvršne vlasti, nije ni bilo za očekivati da će to tijelo funkcionirati i raditi, prije svega, u interesu BiH. Suradnja sa susjednim zemljama u drugom je planu te se nisu ni održavali značajniji susreti i dijalog sa susjedima. Mnogo je više trebalo raditi na strateškom cilju BiH, a to je svakako punopravno članstvo u Europskoj uniji i NATO savezu. O političkim porukama i sjednicama neću ni govoriti jer je sve ponekad nalikovalo na populistički igrokaz s jasnim ciljem dodvoravanja svom biračkom tijelu. Prečesto smo imali iznošenje vlastitih neusuglašenih stavova kao službenog stava BiH, što nikako ne doprinosi povjerenju i funkcioniranju institucije”.
“Doista nikada nismo imali ovako loše odnose sa susjedima, gdje se na ratnohuškačkoj retorici i mržnji prema susjedima grade kampanje i skupljaju politički bodovi. Nikada se premijerima i predsjednicima susjednih zemalja nisu upućivale takve poruke i nazivi koji kao da su izišli iz rječnika uličnih nasilnika, a ne predstavnika jedne zemlje. Suradnja i odnosi sa susjednim zemljama moraju se jačati i unaprjeđivati na svim poljima, osobito ekonomije. No nemoguće je jačati suradnju bez dijaloga, bez sastanaka jednih s drugima i bilateralnih posjeta. Zatvaranje prema susjednim zemljama ujedno je zatvaranje i prema Europi, što nas pak stavlja u položaj izolacionizma i postajemo praktički crna točka jugoistočne Europe, isključeni iz svih ekonomskih, energetskih, infrastrukturnih i turističkih tijekova. Što prije je nužno popraviti odnose i otvoriti BiH stranim ulaganjima i svim navedenim tijekovima. Sigurna, napredna, ekonomski i politički jaka i stabilna BiH moguća je jedino uz legitimno izabrane predstavnike svakog od triju konstitutivnih naroda koji čine BiH zajedno sa svim drugima koji u njoj žive”.
“Tijekom čitave kampanje u svim sam razgovorima isticala svjesnost o preuzetoj odgovornosti prihvaćajući zajedničku kandidaturu HNS-a BiH za mjesto hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Odgovorno i profesionalno ću raditi za dobrobit svih u Bosni i Hercegovini s jasnim stavom da sam predstavnica hrvatskoga naroda u BiH. Država smo s kompleksnom pravosudnom strukturom, reforme su spor i dugotrajan proces i stoga su nam prijeko potrebni otvoreni razgovori i kompromis. Kako bismo uopće došli u poziciju činjenja svega navedenoga, nužno je pokazati svoju odgovornost za budućnost i izići na izbore 2. listopada te izabrati svoje legitimne političke predstavnike kako bi Hrvati bili neizostavan čimbenik u odlučivanju o tome u kakvoj zemlji želimo živjeti i kojim smjerom želimo ići. Iziđite na izbore u nedjelju, 2. listopada, te zajedništvom i ustrajnošću krenimo u bolje sutra”.
Konaković je kazao da je zadovoljstvo vidjeti visoke delegacije svjetskih organizacija u trenutku kada međunarodno prisustvu ima značajnu važnost. Naglasio je da OSCE misija u BiH ima oko 400 uposlenika koji pomažu različite projekte širom BiH.
“Ovo nije priča o etničkim sukobima u našoj zemlji. Ovo je priča o kriminalu koji pokušava zaštiti jedan čovjek koristeći institucije prije svega entiteta RS”, kazao je Konaković.
Naglasio je da su zakoni koje je donijela NSRS neprimjenjivi te da idu u krajnost prijetnje Srbima da će ih hapsiti ako ne slijede secesionističke ideje Milorada Dodika i da i oni koji sumnjaju u rad OHR-a trebaju da poštuju Ustav, Dejtonski sporazum, Ustavni sud BiH i njegove finalne i konačne odluke.
“Sigurnosne agencije ni u drugim zemljama nisu dio Ustava. Ne postoji zemlja u kojoj u Ustavu piše kako se organizuje obavještajno-sigurnosna agencija što neki ovdje traže”, kazao je Konaković.
Nova koalicija
O sastanku eventualne nove koalicije na nivou Bosne i Hercegovine, Konaković je kazao da će se održati sutra i da je većina političkih aktera u BiH, ali i međunarodnih aktera shvatila šta radi Milorad Dodik i da to ne vodi zemlju nigdje i da niko nije spreman razgovarati s Dodikom dok on ruši ustavni poredak, prijeti svim narodima s posebnim akcentom na Srbe.
Kao cilj je istakao da se napravi “hodogram” ispunjavanja obaveza na evropskom puti i iskazao strah da ako se ne ispune obaveze u vidu usvajanja dva zakona i odabira glavnog pregovarača da bi to moglo trajno okončati evropski put Bosne i Hercegovine.
“Mislim da politički lideri imaju tu vrstu zrelosti, da prvo odredimo prioritete, a zatim i imenovanja ministara sigurnosti koje će deblokirati rad Vijeća ministara”, kazao je Konaković, a na pitanje šta će biti s Domom naroda, odgovorio je da je zabranjeno blokirati i da je obaveza da se dolazi i radi.
Konaković je pojasnio da Srbija Bosni i Hercegovini nije izručila ni najgore ratne zločince koji su ubijali djecu, civile, silovali i da ne očekuje od Srbije vrstu razuma koja podrazumijeva da izbace Milorada Dodik, ako potjernica bude potvrđena.
“Dom naroda zabranjeno je blokirati. Nije dozvoljeno ne dolaziti na sjednice. Mislimo da su moguća rješenja i personalno koja mogu rješavati one koji to budu radili. Naravno tu institucije BiH i Visoki predstavnik mogu imati svoju ulogu”, kazao je Konaković.
Poručio je da je paradoksalno kako SNSD planira blokadama sačuvati svoje pozicije dok s druge strane tjeraju ljude iz institucija.
O slučaju Viaduct kazao je da će svaku marku tog procesa platiti Republika Srpska i da će taj novac biti oduzet od finansiranja RS-a, te da postoji ugovor koji je potpisala Cvijanović u kojem je sve direktno navedeno.
“Svaki dan Amidžićevog odugovlačenja znači uzimanje 9.000 dolara iz džepa građana u entitetu RS”, kazao je Konaković i rekao da će država na kraju dobiti svoj novac te da odugovlačenje pokazuje u kakvom finansijskom stanju je RS.
Lobiranje u inostranstvu i hapšenje Dodika
Na pitanje o Dodikovom lobiranju u SAD-u, Konaković je kazao da Dodik radi svoje, a da oni rade svoje i otkrio da je uz pomoć dijaspore potpisan ugovor s lobističkom kućom.
“Dodik puno više troši, ima manje efekata. Ne može lobistička kuća ubijediti nekog u laž. Ne može nikakva lobistička kuća ubijediti Trumpa da se Dodik treba odvojiti, da ne treba poštovati odluke Ustavnog suda. Može ga približiti, može se sastati s nekim ljudima, ali ne može Dodik dobiti potrebnu podršku za secesiju BiH i strmoglavi put koji je krenuo”, kazao je Konaković.
O akcijama Dodika rekao je da je od svega uspio da šest osoba napusti SIPA-u i da je donio neprimjenjive zakone, a da će institucije BiH nastaviti raditi kao što su radile.
“Pohvaljujem glave koje ne jurcaju da Dodika hapse sa potencijalnim žrtvama. Pogledajte kako je Španija gonila bjegunca Pudgemonta od 2017. godine pa sve do danas. Dakle krupne ribe politike i kriminala se hapse tako što se rade provjere, nadzor, kontrola kretanja”, kazao je Konaković i poručio da bi Dodik ako bi krenuo da preleti Distrikt Brčko ili Federaciju BiH mogao biti prizemljen drugim helikopterima i automatski uhapšen.
Poručio je da Dodik utakmicu od institucija BiH gubi s ubjedljivim rezultatom i da će se to tako završiti.
Klix
Uprava za indirektno oporezivanje danas je na Portalu javnih nabavki objavila Obavještenje o nabavci-otvoreni postupak javne nabavke za kupovinu postojećeg građevinskog objekta na području Grada Banja Luka za potrebe smještaja zaposlenih i prateće opreme UIO za Glavnu kancelariju i sjedište Regionalnog centra Banja Luka.
Kako je saopćeno iz UIOBiH, kompletna tenderska dokumentacija za predmetnu nabavku može se pronaći na portalu javnih nabavki.
“UIO poziva sva fizička i pravna lica koja imaju interes i ispunjavaju uslove da učestvuju u proceduri javne nabavke, te da svoje ponude dostave u roku od 45 dana”, saopćeno je iz UIO BiH.
Podsjećamo, UIO u prethodnim godinama riješila je smještaj zaposlenih u RC Sarajevo, Mostar i Tuzla, dok zaposleni u Glavnoj kancelariji i RC Banja Luka rade u izuzetno lošim uslovima na 4 lokacije.
Uprava za indirektno oporezivanje će, kako su naveli, na transparentan način provesti proceduru u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine.
Hitna izmjena Plana javnih nabavki, koju je 21. marta proveo SNSD-ov kadar Zoran Tegeltija, direktor UIO BiH, omogućila je raspisivanje tendera za kupovinu zgrade.
Plan je, kako smo ranije pisali, da se objekat kupi od Mile Radišića, kuma Milorada Dodika, koji je ranije osuđivan za privredni kriminal.
Pokušaji rješavanja pitanja smještaja UIO BiH traju već 13 godina. Prvobitno je planirano da se za izgradnju nove zgrade izdvoji 37,9 miliona KM, ali je taj iznos godinama rastao i dosegao nevjerovatnih 103,4 miliona KM.
Nakon što je odustalo od gradnje, Vijeće ministara BiH odlučilo je kupiti već postojeći objekat. Mnogi sumnjaju da je ta odluka donesena kako bi Radišić imao koristi, budući da je njegova zgrada u Banjoj Luci jedina koja odgovara kriterijima koje je postavio SNSD-ov direktor Tegeltija.
Klix
U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati pretežno oblačno vrijeme s kišom u većem dijelu zemlje, osim na jugu Hercegovine. Na planinama sa slabim snijegom. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne slaba do umjerena bura, a u ostalim područjima slab sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Dnevna temperatura zraka od 6 do 12, na jugu do 18 stepeni.
U srijedu, 2. aprila, u Hercegovini umjereno, a u Bosni pretežno oblačno vrijeme. U Bosne i na sjeveru Hercegovini povremeno sa slabom kišom, a na vrhovima planina sa slabim snijegom. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne umjerena do pojačana bura, a u ostarku zemlje slab sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od 4 do 10, na jugu do 14, a dnevna od 8 do 14, na jugu do 20 stepeni.
U četvrtak, 3. aprila, bit će umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Bosne povremeno sa slabom kišom, a na planinama sa slabim snijegom. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura zraka od 4 do 10, na jugu do 12, a dnevna od 8 do 14, na jugu do 19 stepeni.
U petak, 4. aprila, bit će pretežno oblačno vrijeme povremeno sa slabom kišom ili lokalnim pljuskovima. Na planinama sa slabim snijegom. Vjetar slab promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 8, na jugu do 12, a dnevna od 6 do 12, na jugu do 18 stepeni.
U subotu, 5. aprila, bit će umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Prema kraju dana ili tokom noći očekuje se slaba kiša, a u višim područjima i na planinama slab snijeg. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 10 do 16, na jugu do 18 stepeni, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) BiH.
Advokat Marc Zell, predsjednik Republikanske stranke u Izraelu, nedavno se registrirao kao lobist u ime Republike Srpske, za čijim predsjednikom Miloradom Dodikom je raspisana međunarodna potjernica dok je prisustvovao konferenciji u Izraelu čiji je domaćin Ministarstvo za dijasporu, javlja izraelski list Haaretz.
Jedan od Zellovih ciljeva lobiranja je ukidanje američkih sankcija secesionističkom, proruskom predsjedniku republike Miloradu Dodiku.
Prema američkom Zakonu o registraciji stranih agenata (FARA), svaki američki građanin ili firma koja predstavlja strani subjekt mora unaprijed otkriti takvu aktivnost. Prema podnescima iz SAD, u januaru se Zellova firma – Zell & Associates International Advocates – registrirala kao lobist za Republiku Srpsku.
Zellova firma, pokazuju dokumenti koje je u uvid imao ovaj izraelski list, ima urede u New Yorku, Washingtonu, Torontu, Moskvi i Ammanu. U podnesku stoji da će Zell za svoje usluge dobiti 840.000 dolara.
Podnesak uključuje puni ugovor između Zellove firme i Dodikovog šefa kabineta koji je djelovao u ime
kabineta Predsjednika separatističke republike – ocrtavanje ciljeva lobiranja.
Primarni cilj, kako piše u ugovoru, je “stvaranje i promicanje dijaloga između Republike Srpske i dolazeće ‘Trumpove 2.0 administracije’ s ciljem poboljšanja odnosa između RS i njezinog vodstva i Sjedinjenih Država”.
Prema dokumentima, ovo potencijalno približavanje je napredovalo “u svjetlu razvoja geopolitičkih uvjeta koji utječu na zapadni Balkan i istočnu Evropu uzrokovane, između ostalog, ukrajinsko-ruskim ratom i njegovim mogućim završetkom”.
Registracija je datirana 13. januara – samo sedam dana prije Trumpova povratka u Bijelu kuću i mnogo prije nego što je njegova administracija započela bilo kakve razgovore s Rusijom ili Ukrajinom u vezi s prekidom rata, koji je započeo ruskom invazijom 2022.
Zell, čija je firma specijalizirana za međunarodno pravno zastupanje i zastupala je Izraelce koji se suočavaju sa sličnim pravnim zavrzlamama, odgovorio je na zahtjev Haaretza za komentar, rekavši da su “informacije koje ste mi dali nepotpune, netočne i stoga obmanjujuće. Osim toga, ne želim komentirati.”
Haaretz opisuje dalje Dodika kao političkog vođa bosanskohercegovačkog entiteta sa srpskom većinom i poznatog po svojim secesionističkim, proruskim stavovima.
“U više je navrata pozivao na odcjepljenje Republike Srpske od Bosne, zemlje nastale kao rezultat raspada Jugoslavije. Zbog tih je pozicija pod sankcijama SAD i Velike Britanije, ali uživa podrku Moskve.
Godine 2022. Ministarstvo finansija SAD nametnulo je oštre sankcije Dodiku zbog korupcije i podrivanja Daytonskog sporazuma.
Ugovor sa Zellom odražava Dodikov cilj da odvoji Republiku Srpsku od bosanske države, navodi Haaretz. U sporazumu stoji da će Zell lobirati kod američke administracije i Kongresa da preispitaju Daytonski sporazum kojem se Dodik dugo protivio. U ugovoru o lobiranju izričito stoji da će Zell nastojati postići ukidanje osobnih sankcija protiv predsjednika i njegove porodice. Zalagat će se i za skidanje sankcija Željki Cvijanović, bivšoj predsjednici Republike Srpske, a sada njenoj predstavnici u tročlanom Predsjedništvu BiH. Zell i njegova firma dobit će bonus ako uspiju.
Prema podnescima FARA i drugim javnim izvorima, Zell je prethodno donirao kampanju senatora Marca Rubia – koji sada služi kao državni tajnik u Trumpovoj administraciji, piše Raport.
Ironično, Rubio je nedavno na društvenim mrežama kritizirao Zellovog klijenta, rekavši da “postupci predsjednika Republike Srpske Dodika potkopavaju institucije Bosne i Hercegovine i prijete njezinoj sigurnosti i stabilnosti”. Pozvao je regionalne partnere Sjedinjenih Država da se “odupru ovom opasnom i destabilizirajućem ponašanju”, piše Haaretz.
U svjetlu nedavnih teških saobraćajnih nesreća u Trebinju i Sarajevu, zastupnici u Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine Saša Magazinović i Jasmin Imamović predložili su izmjene Zakona o osnovama sigurnosti na putevima.
Cilj izmjena, kako ističu, je smanjenje broja nesreća, smrtnih ishoda i teških povreda koje su, prema dostupnim podacima, postale svakodnevica, prenosi N1.
Saobraćajne nesreće na cestama Bosne i Hercegovine postale su svakodnevna tragedija, a statistike su alarmantne – samo u 2024. godini zabilježeno je 35.854 nesreća, pri čemu su 222 osobe izgubile život, a 1.842 zadobile teže povrede.
Magazinović je naglasio da je inicijativa za izmjene navedenog zakona usmjerena ka pooštravanju sankcija, s tim da one imaju i represivno i preventivno dejstvo.
“Osnovni uzroci saobraćajnih nesreća su brzina, prekoračenje propisa, korištenje mobitela, nekorištenje pojasa te vožnja pod utjecajem alkohola i drugih opijata“, rekao je sa posebnim osvrtom na činjenicu da istraživanja u nekim zemljama pokazuju da svaka treća nesreća nastupi upravo zbog upotrebe mobitela tokom vožnje.
Magazinović je istakao kako bi strože sankcije, uz potpuni angažman relevantnih institucija, mogle imati preventivni efekat te smanjiti broj nesreća i, posljedično, broj žrtava.
Imamović, s pravne strane, naglasio je da predložene izmjene zakona donose prvi put zakonsku definiciju pojma “objesna” ili “bahata vožnja”. Prema njegovim riječima, dosadašnji nedostatak definicije omogućavao je neregulisano ponašanje na putevima.
– Prvi put definisanje bahate vožnje govori koliko je u zakonodavnom smislu ova oblast zapuštena. Propisane sankcije – od novčanih kazni, oduzimanja vozačke dozvole pa sve do mogućnosti oduzimanja vozila će imati strogi preventivni učinak, istakao je Imamović.
On je naveo konkretne brojke, ističući kazne u iznosu od 2.000 do 5.000 KM i oduzimanje vozačke dozvole na šest mjeseci za vozače koji počine bahatu vožnju, dok će u slučaju izazivanja nesreće sankcije biti još strože.
S obzirom na podatak BIHAMK-a da je čak 20% saobraćajnih nesreća posljedica vožnje pod utjecajem alkohola, ova dvojica državnih zastupnika smatraju da izmjene zakona moraju adresirati i ovaj problem. Magazinović je istakao da zakon predviđa posebne sankcije za sve koncentracije alkohola u krvi veće od 1,5 grama po kilogramu – što se kvalifikuje kao bahata vožnja.
I Magazinović i Imamović su se osvrnula i na potrebu strožijih kontrola, pogotovo kod testiranja na utjecaj alkohola i narkotika, te na važnost povećanja broja opremljenih policijskih službi koje bi mogle efikasnije provoditi nove mjere.
U daljnjem dijelu razgovora istakli su da novi zakon neće preko noći promijeniti saobraćajnu kulturu u BiH, koja se razvijala decenijama.
“Ne kažnjavaju se samo prekršaji već se spašavaju životi”, naglasio je Magazinović citirajući lično iskustvo o značaju kazni koje su, iako ponekad sporne, doprinijele povećanju svijesti kod vozača.
Imamović je dodao kako će strožije sankcije i nova definicija bahate vožnje omogućiti bolju primjenu zakona.
“Čime će se, kroz sistemsku i preventivnu politiku, postići dugoročno smanjenje saobraćajnih nesreća i posljedica istih”, poručio je Imamović.
Magazinović i Imamović, oslanjajući se na stručne analize i iskustva iz prakse, vjeruju da predložene izmjene zakona predstavljaju ključan alat u borbi protiv neodgovornog ponašanja na cestama. Uprkos izazovima koji proizilaze iz promjene ukorijenjene saobraćajne kulture, njih dvojica poručuju da strože sankcije i definisanje bahate vožnje mogu, dugoročno, značajno unaprijediti sigurnost na putevima i spasiti mnoge živote.
Predsjednik NSRS Nenad Stevandić oglasio se na društvenoj mreži X.
– Sukob zapadnih EU-SAD vrijednosti nakon dolaska Donalda Trampa na vlast eskalira i po našim leđima, ali se suverenisti u EU brže bude i razotkrivaju zloupotrebe tužilaštava. Pobjedom Trampa EU anarho-liberalna ljevica je pobjesnila i mi Srbi smo sa Mađarima, Slovacima, ali i Rumunima i Italijanima prve mete – poručio je Stevandić.
Naveo je da “srpsko slobodarstvo, veći intelekt i historijsko pamćenje trenutno ih čini većom metom, kao i 1915. i 1941. godine, ali će ih to učiniti većim pobjednikom kao 1918. i 1945. godine”.
– To neke nervira. Mala gomila poluintelektualnih “zijanćera” ogrezla na donacije USAID-a sa još manjom gomilom iz koristoljublja pobošnjačenih (nekad se turčilo iz straga) političara snage statističke greške, RS neće omesti u pobjedi, kao ni ludačka uvredljiva i opasna hajka iz FBiH – BiH. Mi koji smo meta, fizička i pravosudna, nemamo luksuz, a ni pravo da ne koristimo pamet i intelektualnu nadmoć, ma kakva oštrica bila uperena protiv nas. Hijene, gavrani i tzv. oponenti i kritičari nikad nisu dobijali bitke, a ni spomenike, ma koliko bili glasni i ma kakve snažne sponzore imali. Historija je nemilosrdna, a upravo se piše. RS je jača – zaključio je Stevandić.
Na Ahiret preselio Ćatić (Sakib) Safet
Na ahiret preselila Jakupović (Avdić) Zumreta
Uprava pogriješila dužinu staze: Hoće li Airbus moći slijetati u Bihać?
Kreće izgradnja ceste u Krajini kojom će se BiH povezati s Europskom unijom
Afera Saniteks: Bivšem direktoru Agencije za privatizaciju USK dvije godine zatvora
Srušili smo Dodikov i Bakirov san – Bosna cijela na tri dijela! Naš san: Bosna bez entiteta i kantona!
You must be logged in to post a comment Login