Connect with us

USK

‘Mi smo generacija koja to treba realizirati’: U USK se radi na otvaranju Odjela interventne kardiologije

Published

on

Vlada i Ministarstvo zdravstva Unsko-sanskog kantona, u koordinaciji s menadžmentom Kantonalne bolnice “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću, pokreće generacijski projekt otvaranja odjela interventne kardiologije. Ideja već postoji nekoliko godina, a ovih dana je intenzivirana.

Riječ je o projektu koji je uvršten u Strategiju razvoja zdravstva u Unsko-sanskog kantona za periodu 2021-2027. godina i to je primarni zadatak.

Da bi se nešto takvo realiziralo i počelo da funkcionira, kako ističe ministar zdravstva USK-a Muris Halkić, neophodno je ispuniti određene pretpostavke koje, prije svega, uključuju educiran i obučen kadar koji će provoditi procedure koje su neophodne, adekvatan prostor i opremu.

-U tom kontekstu su i kolege koje su ranije obnašale poziciju ministra zdravstva, bili spremni da idu u taj proces. Međutim, s obzirom da ništa od navedenih pretpostavki koje su potrebne za pokretanje takvog jednog projekta nije postojalo, onda je i taj projekat stavljen na čekanje. Sada smo došli u poziciju da možemo razmišljati o tom projektu i praviti planove za njegovu realizaciju u smislu osposobljavanja odjela u okviru kardiologije pri Kantonalnoj bolnici u Bihaću – navodi Halkić u razgovoru za Fenu.

 

Kako kaže, održan je sastanak s kardiolozima kojem je prisustvovao i direktor bolnice koji će koordinirati kompletan proces, a razgovaralo se o edukaciji kadra.

– Imamo četiri kardiologa koji su izrazili spremnost, volju i želju da rade te procedure. Imamo također i dvoje ljekara koji su na specijalizaciji i subspecijalizaciji iz kardiologije, tako da ćemo imati jednu širu bazu ljekarskog kadra što je najbitnije u svemu tome – ističe Halkić.

S obzirom da Kantonalna bolnica ne raspolaže adekvatnim prostorom koji bi se mogao urediti za te namjene, došlo se na ideju da se dio prostora koji se nalazi uz samu kardiologiju, gdje se trenutno nalazi Centar za urgentnu medicinu (CUM), izmjesti na drugu lokaciju, a da se tu smjesti buduće odjeljenje interventne kardiologije.

Halkić naglašava da je potrebno napraviti idejno rješenje u skladu sa zakonskim normativama koji se traže kada je takva vrsta zdravstvene usluge u pitanju. To je zadatak direktora, koji sada treba angažirati struku koja će se baviti tim pitanjem, te da pronađe alternativu za izmještanje kuhinje koja se nalazi ispod tog prostora u koji bi onda smjestio CUM.

Zadatak je dat i kardiolozima da sačine plan i program aktivnosti, dinamiku i edukaciju.

-Moj stav i razmišljanje je bilo da bi se oni mogli upućivati u susjednu Republiku Hrvatsku na edukaciju, s obzirom da imaju referentne centre, a bliži su nego ostali klinični centri u Federaciji BiH i državi BiH. Oni nisu iskazali spremnost da idu tamo jer bi im to bilo komplikovano zato što bi odlazila dva ljekara a onda bi kardiologija kao odjel bila deficitarna s ljekarskim kadrom. Onda smo došli do stava da idemo s angažmanom ljekara koji imaju iskustvo u tome i koji su se bavili tom vrstom kardiologije, kako bi ovdje obučavali naše kadar. Da li će to biti ljekari iz Sarajeva, Tuzle ili od nekud drugdje, ovisi s kim ćemo napraviti sporazum – kaže ministar Halkić.

Kako je pojasnio, kada osoba doživi infarkt miokarda, neophodno je hitno i promptno djelovati. Takva akutna stanja uključuju intervenciju unutar “zlatnog sata”, zašto su pacijenti u Unsko-sanskom kantonu kada je u pitanju kardiologija trenutno uskraćeni takvim zahvatima jer ne postoje obučeni ljekari koji bi to vršili, niti Kantonalna bolnica u Bihaću posjeduje opremu za izvođene tih zahvata. Radi se o stanjima venske tromboze koja, podvlači Halkić, mogu završiti smrtnim ishodom ako se pravovremeno ne djeluje.

-U tom vremenskom periodu je potrebno uraditi dijagnostiku, koronografiju ako je došlo do onkluzije krvne žile i naravno rekanalizaciju. Sve se to može raditi u okviru ovog centra kojeg planiramo pokrenuti. U tom slučaju ne bi velik broj pacijenata koji dožive infarkt, imalo trajne posljedice i invalidnost, te bili nesposobni za rad i normalan život. Pored svega navedenog, potrebno je educirati i medicinski kadar koji bi radio s ljekarima i asistirao im pri tim zahvatima – kaže kantonalni ministar zdravstva.

To uključuje, dodaje on jednu širu grupu ljudi koji će proći potrebne edukacije, te ako bude potrebno i jedan dio obuke za određene procedure proći u sličnim centrima.

-Najvažnije od svega je da je stvorena jedna kritična masa koja je spremna i mislim da smo to i na sastanku zaključili, kako je krajnje vrijeme da idemo u realizaciju tog projekta i da smo upravo mi ta generacija koja to treba realizirati – poručuje ministar Halkić u razgovoru za Fenu.

USK

FOTO Bosanska Otoka nakon dugo godina vraća svoje historijske simbole

Published

on

By

Sve je krenulo od Sanela Komića, diplomiranog žurnaliste koji živi i radi u Njemačkoj.
Bosanska Otoka ima bogato historijsko naslijeđe u šta spadaju grb i zastava, koji bi joj nakon dugo godina mogli biti vraćeni.
Radi se o ideji koja se rodila ranije, a ovih dana se privodi kraju. Konstruisani su grb i zastava, očekuje se i da Gradsko vijeće Grada Bosanska Krupa uskoro usvoji ove simbole, čime bi oni i zvanično bili vraćeni Bosanskoj Otoci, javlja FENA.
Sve je krenulo od Sanela Komića, diplomiranog žurnaliste koji živi i radi u Njemačkoj. U ovaj projekt se upustio prije mnogo vremena da bi se postepeno u cijelu ideju uključilo još ljudi. Inicijativa je trenutno u fazi završne realizacije, a iza nje stoje svi vijećnici u Gradskom vijeću Grada Bosanska Krupa, koji su podnijeli inicijativu i čeka se njeno usvajanje.
 Građani grb uveliko koriste već godinama. Uglavnom se očekuje usvajanje toga uskoro i svi su “za” – kaže Komić.
Njegovo istraživanje historije i zanimanje za heraldiku, kao i konstruisanje grba Bosanske Otoke, počelo je prije 20 godina.
– Na početku sam imao saznanja da Bosanska Otoka ima bogatu historiju te sam na temelju toga krenuo u istraživanje gdje se javila želja da Bosanska Otoka dobije svoj historijski simbol. U toku ovih 20 godina bilo je raznih ilustracija grbova, da bi se u konačnici sve posložilo i imamo ovaj grb koji ima svoju veliku vrijednost – istakao je.
Dodaje kako je tokom istraživanja bila neophodna saradnja sa historičarima i heraldičarima iz Bosne i Hercegovine i susjedne Hrvatske. Ono što je sada vidljivo na grbu Otoke, koji će bi ubrzo trebao biti i ozvaničen od lokalnih vlasti, jeste prije svega simbol srednjovjekovne vlastele knezova Babonjića koji su bili i vlasnici Otoke pod čijom vlašću dobiva i status kraljevskog grada.

FOTO: Fena
– Da sve bude značajnije, najstariji grb Babonića pronađen je upravo u Bosanskoj Otoci i to je upravo simbol ruže sa kosim gredama koji se i danas nalazi u zagrebačkom muzeju. Pored simbola knezova Babonića tu je i onaj simbol koji je i danas aktualan, a to je riječno ostrvo i rijeka Una. Poznato je da Una u Otoci pravi 24 riječna ostrva. Tu je još i lenta na kojoj je ispisan srednjovjekovni naziv Otoke i iznad štita nalazi se bedemska kruna sa zlatnim trakama, koja u heraldici predstavlja značajnu historijsku utvrdu – podvlači Komić.
Inače, 15. marta ove godine Bosanska Otoka je proslavila svoj 760. rođendan. Otoka se prije osmanskog perioda zvala Insula, a za vrijeme Osmanlija Adai Kebir.
Nastavi čitati

USK

Velika Kladuša: Uposlenik MUP-a RH vrijeđao porodicu jednom od mještana, a zatim i prijetio?!

Published

on

By

Novinarima portala javio se Besim Kajtazović koji nas je zamolio da objavimo kako traži “ćelavca” iz Zagreba koji mu je danas na benzinskoj pumpi Sestre u Donjoj Lučkoj vrijeđao članove porodice.

Cijeli tok togađaja odigrao se danas u 11:30 sati na benzinskoj pumpu u Donjoj Lučkoj kada je dotični gospodin iz Zagreba vrijeđao članove porodice Kajtazović pokazivajući nekakvu značku govoreći, uz pogrdne riječi, da je pripadnik Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Zanima me ime ovog ćelavca koji je danas oko 11:30 vrijeđao mogu porodicu i pokazivao nekakvu značku pozivajući se na MUP RH“, rekao nam je Besim u razgovoru.

Uz razgovor sa novinarima portala GPMaljevac.COM Besim nam je poslao fotografiju automobila

Ta osoba  je prijetila njegovoj porodici.

Ovdje želimo istaći da MUP RH nema nikakvo pravo djelovanju na tlu Bosne i Hercegovine tako da, iako je dotični navodno pripadnik MUP RH (lako postoji mogućnost da se lažno predstavio) , nema pravo djelovanju na tlu Bosne i Hercegovine, odnosno na tlu Bosne i Hercegovine je sasvim obično građanin Republike Hrvatske.

 

Nastavi čitati

USK

Građani šokirani: Pokretni WC-ovi završili u rijeci Uni u centru Bihaća (FOTO)

Published

on

By

Građani Bihaća šokirani su pojavom fotografija na društvenim mrežama pokretnih WC-ova koji plutaju rijekom Unom u centru grada.

Incident se dogodio jutros, kada su građani primijetili neobičan prizor kako se nekoliko pokretnih WC-ova pluta niz rijeku, te sve zabilježili kamerom.

Nije poznato kako su WC-ovi dospjeli u rijeku Unu.

Lokalne vlasti obećavaju da će poduzeti sve potrebne korake kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti i osigurala zaštita rijeka i okoliša.

Također, o svemu je obaviještena i policija u Bihaću, te će se sprovesti istraga o ovom vandalskom činu.

Nastavi čitati

Najčitanije