Connect with us

USK

Muharem ef. Štulanović nakon oslobađajuće presude: “Reći istinu nije širiti mržnju…”

Published

on

Profesor na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću Muharem Štulanović, nakon oslobađajuće presude u Okružnom sudu u Banjoj Luci, za Klix.ba je izjavio da je danas poraženo pravno nasilje RS-a nad njegovom malenkošću u pokušaju da se ušutka istina.
“I pored toga što je dokazano u najvišim svjetskim, sudskim institucijama na zapadu, u Evropi, njihovim uglavnom kršćanskim metropolama, koje nisu naklonjene muslimanima Bošnjacima – dakle, ne na bliskom istoku, u Rijadu, Istanbulu, Teheranu – da je vojska i policija RS-a izvršila genocid nad Bošnjacima i drugim nesrpskim narodima, optužnicom se dokazalo da institucije RS-a kao što je sudstvo aktivno učestvuje u pokrivanju, negiranju genocida i institucionalnoj zaštiti, promociji, glorifikaciji genocida i genocidaša”, rekao je Štulanović.

Ipak, dodaje, ono što se danas desilo pokazuje da se Ustavni sud BiH mora poštovati.

“Ako ga ne poštuje republički tužilac, ostajanjem pri optužnici koja više nema normu na koju se oslanja jer ju je derogirao Ustavni sud, onda ga mora ispoštovati sudija i tako je i bio slučaj. Ovo je jedna vrlo dobra poruka za BiH i pravi poklon za Dan nezavisnosti.”

Ističe da je apsolutno bio ubijeđen u krajnji ishod, ali je bio spreman na dugoročno “ganjanje i povlačenje po sudovima” jer nije mogao zamisliti niti pristati na takav narativ da se za genocid ne smije kazati da je genocid pa makar se morao nastaviti sa povlačenjem po sudovima u BiH.

“Također, da je bilo potrebno, i u Strazburu, jer ne pristajem na kvalifikaciju govora mržnje ako se iznese istinita činjenica. Zamislite taj apsurd da se ne smije kazati nešto što se dogodilo jer to smeta Dodiku ili Stevandiću. Ili da treba u zgradi suda procesuirati čovjeka koji kaže ‘genocidna tvorevina’, a u komšiluku istog tog suda se ne procesuiraju oni koji su srušili Ferhadiju džamiju, pogazili cvijeće i kabur pripremljen za muftiju Halilovića u dvorištu te džamije koji je umro tri godine nakon agresorskog rata i nisu dozvolili njegov ukop u Banjoj Luci u kojoj je bio imam i muftija čitavog života. Doista bi neko trebao da preispita svoj zdrav razum i da stalno ne zamjenjuje teze, ne morališe i ne optužuje za širenje mržnje. Reći istinu nije širiti mržnju…”, poručio je ef. Štulanović.

Naglašava da kao pojedinac Bošnjak nema problem sa Srbima kao narodom.

“Imam problem sa genocidnom tvorevinom, genocidašima, zločincima, ubicama, silovateljima i glorifikatorima zločinaca i zločina iz srpskog naroda nad nesrbima i njihovom genocidaškom ideologijom koja to štiti i promovira.”

Najbolji dokaz, dodaje, da nema nikakav problem sa poštenim Srbima je i “nesporna činjenica da je, pored toga što su mu se javljali pravnici Bošnjaci za odbranu na sudu u genocidnoj tvorevini nudeći svoje usluge čak i besplatno, zvanično je angažovao advokata Duška Tomića, Srbina, iz Bijeljine, koji je duboko svjestan odakle je krenulo povampireno zlo i razmjere toga zla.”

“Dakle, ja kao Bošnjak, musliman koji je izgovorio inkrimisanu hutbu i Srbin iz Bijeljine, advokat možemo normalno, surađivati, funkcionirati, raditi i djelovati, međusobno korespondirati, uprkos našoj nacionalnoj različitosti, uz povjerenje čak i u tako osjetljivim stvarima kao što je odbrana od prijetnje pet godina zatvora. Dakle nije problem ni u meni, ni u normalnim Srbima nego je problem u vlasti genocidne tvorevine i njihovoj ideologiji.”

Ističe da “pošteni dio Srba koji nije okrvavio ruke genocidom, ne bi trebao dozvoliti da ih genocidaši vode i koriste kao nacionalni štit.”

“Pošto žive u jednoj kolektivnoj, općoj ekskluziji u koju ih trpa njihova – kako godinama javno tvrdi i dokazuje njihova opozicija, posebno g. Vukanović – kriminalna politička elita, obični Srbi koji nisu okrvavili ruke nevinom krvlju, su u nužnoj potrebi za socijalnom inkluzijom, da se osvijeste, da dođu do neminovne katarze, mada Andrej Nikolaidis, zapaža jednu poražavajuću stvar i široku lepezu iz srpskog naroda onih koji su naklonjeni toj genocidaškoj ideologiji. On kaže: ‘Nije sud u Hagu onaj koji Srbima nameće kolektivnu krivicu, niti taj sud ima moć da takvo što učini. srpske vlade to čine, u kontinuitetu. Ni one, same, nemaju moć kolektivizacije krivice. Ali u tome im pomažu mediji, akademije, univerziteti, pisci, reditelji, ja dodajem i sudovi… I to nije drugo nego udruženi zločinački pothvat protiv srpskog naroda. Sud u Hagu učinio je sve da krivicu individualizuje, dok srpske vlade krivicu neprekidno kolektivizuju i tako svoje građane pretvaraju u živi štit zločinačkog projekta.”

Na kraju je svojim komšijama Srbima preporučio da “ako hoće da shvate današnju situaciju RS-a, i ne vole da im vazi imam, u današnjem aktualnom trenutku i vremenu, neka se upoznaju sa likovima i opisima iz satira ‘Vođa i Danga’ Radoja Domanovića jer su međusobo komplementarne i tako faktografski, originalno opisuju i današnje vrijeme RS-a.”

Podsjetimo, profesor na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću Muharem Štulanović prošle godine je nazvao Republiku Srpsku genocidnom tvorevinom, ali zbog toga neće biti osuđen na Okružnom sudu u Banjoj Luci.

Tako je danas odlučio sudija Siniša Marković jer, kako i on kaže, odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obavezujuće.

Razlog je odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je nedavno proglasio neustavnim član 280a Krivičnog zakona RS-a koji se odnosi na povredu ugleda RS-a i njenih naroda (kriminalizacija klevete).

Sudija Marković je poručio da su odluke Ustavnog suda BiH obavezne i konačne te se time i vodio.

Također, ovom presudom banjalučkog suda u vodu je pao i Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika. Riječ je o Zakonu koji je izglasan u junu 2023. godine i koji je predviđao da se odredbe Ustavnog suda BiH na teritorij RS-a neće primjenjivati niti poštivati.

Nakon što je Ustavni sud BiH poništio pomenuti član Krivičnog zakona RS-a (280a), tvrdi sudija banjalučkog suda, nema više osnova da se sudi Štulanoviću koji je oslobođen optužbi.

USK

VIDEO Stanje i položaj osoba s invaliditetom u USK: Praksa nezadovoljavajuća, projekti u toku

Published

on

By

U Bihaću je, u okviru DISC projekta, Caritas Bosne i Hercegovine zajedno s predstavnicima udruženja i organizacija osoba s invaliditetom s prostora Unsko-sanskog kantona održao info sesiju na kojoj se govorilo o pravima i položaju osoba s invaliditetom uz konstruktivne ideje kako da se upravo oni što bolje involviraju u društvo, da im se olakša participacija, ali i da se njihov položaj maksimalno poboljša. Sufinansijer projekta je i Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.

federalna.ba

Nastavi čitati

USK

Kamenolom “prijeti” Nacionalnom parku Una

Published

on

By

Bageri, kamioni i buldožeri uskoro bi mogli da vade gips na granici Nacionalnog parka Una, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).
Kompanija “Siniat” iz Bihaća, grada u kojem se nalazi nacionalni park, planira da otvori kamenolom, na osnovu koncesije koju su dobili prije devet godina.
“Siniat” je u vlasništvu belgijske kompanije “Etex” koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala.
Površinski kop će biti smješten oko pet kilometara sjeverno od Kulen Vakufa, mjestašca na obali rijeke Une, koje teritorijalno pripada Bihaću.
Iz uprave Nacionalnog parka upozoravaju da bi zbog blizine budućeg kopa mogao biti ugrožen biodiverzitet.
Nacionalni park Una je jedan od četiri nacionalna parka u BiH, sa više od 1.900 biljnih vrsta što iznosi više od pola svih vrsta prisutnih u zemlji. Također, prema podacima NP Una, na njegovoj teritoriji živi više od 50 zaštićenih vrsta životinja.

Šta se zna o projektu?

Iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da je investitor po pitanju dozvola “tek na početku”, jer im nedostaje, između ostalog, dozvola za eksploataciju i upotrebna dozvola.
Upkos tome, ovo ministarstvo je 19. aprila objavilo na svom sajtu da nema potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu.
Iz Ministarstva za RSE je pojašnjeno da su odluku donijeli na osnovu dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih organa.
Prema važećem entitetskom zakonu, procjena uticaja na životnu sredinu se vrši u dvije faze.
U prvoj se utvrđuje da li ima potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu. Ukoliko ima, ide sa na drugu fazu koja podrazumijeva izradu studije o procjeni uticaja.
Ukupne količine gipsa iznose nešto više od 13.000 tona, predloženi prostor za eksploataciju pet hektara, dok je ukupni odobreni koncesioni prostor skoro 72 hektara (oko 720.000 kvadratnih metara).
Inače, koncesioni ugovor sa Vladom Unsko-sanskog kantona (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH, jednom od dva bh. entiteta) sklopljen je 2015. godine, na period od 25 godina.
Iskopani kamen će moći da se koristi u proizvodnji gips ploča, gipsanih maltera, u proizvodnji cementa i sl.
Rudarski institut iz Tuzle je procijenio da bi se iz ovog kamenoloma gips mogao eksploatisati naredne 74 godine.

Blizina nacionalnog parka

Površinski kop će biti udaljen oko kilometar i po od Une, ali i 100 metara od potoka Lončić, koji se ulijeva u tu rijeku. Prema idejnom rudarskom projektu, potok će biti izmješten.
Kako navodi Rudarski institut iz Tuzle, koji je radio Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu, očekuje se da će “emisije sedimentne i lebdeće prašine u procesu bušenja i miniranja” negativno utjecati na životnu sredinu.
Ipak, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, ranije je dao mišljenje da eksploatacija gipsa “ne bi trebalo” da ima štetan uticaj na zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
Niko nije protiv razvoja, ali on mora biti u skladu sa principima i načelima očuvanja prirode, kaže za RSE Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje da je problem za nacionalni park moguća prerada gipsa i način transporta.
– Ako taj način transporta bude kroz nacionalni park, ili dijelove nacionalnog parka, recimo unskom prugom, željezničkom prugom koja nije eksploatisana, onda se moraju preventivne mjere za eksploataciju preuzeti – rekao je Mulić.
On smatra da bi i potencijalni zagađivač trebalo da plaća određenu kompenzaciju upravi zaštićenog područja. Ocjenjuje da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je nadležno za ekološke dozvole u tom bh. entitetu, trebalo u saradnji sa njima da formira mišljenje o projektu.
Detaljnije pročitajte ovdje.
Nastavi čitati

USK

Lijepe vijesti: Sanjanin Zekerijah Kerić se uspješno oporavlja!

Published

on

By

Iz Kantonalne bolnice u Bihaću stižu lijepe vijesti – Zekerijah Kerić, mladić iz Sanskog Mosta koji je nedavno bio u teškom stanju, sada se uspješno oporavlja.

Ajdin Hodžić nam je potvrdio da je Kerić u puno boljem stanju te da oporavak napreduje pozitivno.

S obzirom na ove dobre vijesti, akcija prikupljanja pomoći za Kerića danas se obustavlja.

Detalji o ukupnom prikupljenom iznosu i spisku donatora bit će objavljeni naknadno.

Zahvaljujemo svima koji su se uključili i pružili pomoć u ovoj situaciji, objavili su na facebook stranici MZ Tomina.

 

Nastavi čitati

Najčitanije