Connect with us

Magazin

Naučnici potvrdili: Ovo se na Zemlji nije desilo 2.000 godina i imamo problem

Published

on

Pariški sporazum iz 2015., koji je trebao ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih razina, već je prekršen, prema europskim naučnicima koji su otkrili da je prošlo ljeto bilo najtoplije na Zemlji u posljednjih 2.000 godina na sjevernoj hemisferi.

Tačnije, nove procjene, izvedene iz zapisa o godovima drveća, pokazuju da je ljeto 2023. bilo 2,07 stepeni Celzijevih toplije od predindustrijskih razina, što znači da se svijet zagrijao iznad prethodnih procjena, prema kojima je količina bila 1,48 stepeni Celzijevih iznad predindustrijskih razina razine. Relativno oskudni podaci o južnoj hemisferi, koja drugačije reagira na klimatske promjene od svoje sjeverne, otežavaju donošenje zaključaka o klimi te regije u protekle dvije hiljade godina, kažu naučnici, zbog čega se njihova studija usredotočuje na sjevernu hemisferu.

Novo otkriće

Uprkos tome, novo otkriće nije iznenađenje za klimatologe nakon što smo vidjeli rekordne temperature koje su zahvatile SAD, Evropu, Kinu i druga područja diljem svijeta tokom cijelog prošlog ljeta. Bilo je dovoljno vruće da se morski led na Antarktiku otopi do neusporedivih niskih razina i izazove najgoru sezonu šumskih požara u Kanadi dosad, koji su spalili neviđenih 45 miliona hektara zemlje.

“Nisam iznenađen”, rekao je Jan Esper, klimatolog sa Sveučilišta Johannes Gutenberg u Njemačkoj, novinarima tokom brifinga za novinare. “Zabrinut sam zbog globalnog zatopljenja – to je jedna od najvećih prijetnji.”

Advertisement

Povrh globalnog zatopljenja potaknutog emisijama stakleničkih plinova, prvenstveno rezultatom ljudskih aktivnosti kao što je sagorijevanje ugljena, neusporedivu vrućinu 2023. pogoršao je El Niño, vremenski obrazac koji se ponavlja u Tihom okeanu i povezan je s višim temperaturama na prosjek. Naučnici kažu da globalno zatopljenje uzrokovano plinovima koji zadržavaju toplinu zapravo jača El Niño u posljednjih 60 godina, što utječe na vrijeme u cijelom svijetu skokovima temperatura koje su već visoke, što rezultira toplijim, dužim ljetima s jakim toplinskim valovima poput onih viđenih prošle godine.

Iako vremenski obrazac sada slabi prema neutralnim uvjetima, znanstvenici upozoravaju da će ovo ljeto vjerovatno ponovno oboriti rekorde. Već je objavljeno da je april najtopliji zabilježen nakon što je ekstremna vrućina oceana trajala 13. mjesec zaredom, prema Službi Evropske unije za klimatske promjene Copernicus.

Globalni rast temperature

“Tako je očito da bismo trebali učiniti što je više moguće, što je prije moguće”, rekao je Esper.

Advertisement

Esper i njegov tim analizirali su arhivske podatke o temperaturnim fluktuacijama iz godine u godinu zabilježene u širinama godova drveća, za koje znanstvenici kažu da su jedini pouzdani zapisi koji pokrivaju zadnjih 2.000 godina.

Uspoređujući zapise o godovima drveća s ranim instrumentalnim podacima, razdoblje od 1850. do 1900. navedeno u Pariškom protokolu iz 2015. za opisivanje predindustrijskih temperatura “bilo je nekoliko desetinki Celzijevog stupnja hladnije nego što se mislilo”, kažu znanstvenici. Ponovnom kalibracijom te osnovne vrijednosti, za koju kažu da je prvo izračunata pomoću rijetkih i ponekad nedosljednih instrumentalnih podataka iz 19. stoljeća, otkrili su da se naš planet zagrijao za 2,07 stepeni Celzija u usporedbi s predindustrijskim razinama, što je više od onoga što su prethodne procjene sugerirale.

Nalazi su također u skladu s nedavnim izvještajem Svjetske meteorološke organizacije (WMO) koje potvrđuje da će 2023. biti najtoplija godina zabilježena, vjerovatno u posljednjih 100.000 godina. “Stanje klime u 2023. dalo je zloslutno novo značenje izrazu ‘izvan grafikona'”, stoji u saopćenju WMO-a.

Advertisement

Naučnici kažu da temperaturna razlika između povijesnih podataka o godovima stabala i instrumentalnih podataka “temeljno dovodi u pitanje izračun temperaturnih raspona razmatranih u Pariškom sporazumu iz 2015.” Novi rezultati znače da je cilj, koji je tražilo gotovo 200 zemalja kao dio sporazuma da se izbjegne globalno zagrijavanje za 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih razina, “već zamijenjen”, prema novoj studiji.

Magazin

Aldin Isak stao na ludi kamen s izabranicom Ajlin, njegov brat Arnel objavio: Oženismo i trećeg Isaka

Published

on

By

Aldin Isak, sin federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, oženio je svoju izabranicu Ajlin.

Zastupnik u Parlamentu FBiH Arnel Isak objavio je na društvenim mrežama fotografiju na kojoj pozira sa svojom braćom i ocem te napisao: “Oženismo i trećeg Isaka – sa srećom i hairli bilo, brate”.

View this post on Instagram

A post shared by Arnel Isak (@arnel_isak)

Osim građanskog, obavili su i šerijatsko vjenčanje. Dosad nisu eksponirali svoju vezu. Pratitelji su im uputili čestitke na novom životnom poglavlju.

Foto: Instagram

“Sretno i hairli, sve najljepše”, “Sretno i berićetno da bude, ako Bog da”, neki su od komentara na Instagramu.

Naravno, ceremoniji su prisustvovale i Ramina žena Amela, Arnelova supruga Anela, Rusmirova žena Semra te ostali članovi porodice Isak.

Advertisement
Nastavi čitati

Magazin

Doktori hitne pomoći: Nikada nemojte ignorisati ovih pet bolova

Published

on

By

Odlazak na hitnu može biti stresan, ali ignoriranje simptoma može imati ozbiljne posljedice.

Liječnici hitne medicine svakodnevno se susreću s potencijalno opasnim situacijama, a jedno od najčešćih pitanja je – kada je bol zaista alarmantna?

Odgovor nije jednostavan jer ista vrsta boli ne mora nužno značiti isto za svakog pacijenta. Međutim, liječnici ističu da određeni simptomi zahtijevaju hitnu liječničku provjeru, bez odgađanja, prenosi nova.rs.

Bolovi koji liječnici smatraju alarmantnima:

Advertisement

1. Iznenadna, jaka i uporna bol

Bilo da se radi o glavi, trbuhu, prsima ili leđima – ako se bol pojavi iznenada, vrlo je jaka i ne prolazi, to može biti znak ozbiljnog zdravstvenog problema.

“Radije bismo da pacijent dođe i ustanovi da nije ništa, nego da zanemarimo bol koja bi mogla ukazivati na opasno stanje,” kaže dr. Turturro.

2. Bol u prsima

Advertisement

Bol u prsima jedan je od najozbiljnijih simptoma jer može ukazivati na srčani udar, plućnu emboliju ili puknuće krvne žile.

“Ako netko osjeti iznenadnu bol u prsima – osobito ako već ima kardiovaskularne probleme – potrebno je odmah potražiti liječničku pomoć,” upozorava dr. Mark Conroy, specijalist hitne medicine.

3. Bol u listovima s crvenilom i oteklinom

Bol u potkoljenici u kombinaciji s oteklinom i crvenilom može ukazivati na duboku vensku trombozu (DVT) – krvni ugrušak koji, ako se pomakne, može izazvati plućnu emboliju.

Advertisement

“Posebno smo zabrinuti za pacijente koji su nedavno imali operaciju, ozljedu ili dugo nisu bili fizički aktivni – primjerice, nakon dugog leta avionom,” objašnjava dr. Conroy.

4. Bol u gornjem dijelu leđa

Iako je bol u leđima česta pojava, osjećaj trganja u gornjem dijelu leđa može biti simptom disekcije aorte – ozbiljnog i potencijalno smrtonosnog stanja, piše N1.

“Ako pacijent bol opisuje kao da ga netko para iznutra, hitna intervencija je nužna,” naglašava dr. Conroy.

Advertisement

5. Specifični bolovi u donjem dijelu trbuha

Bol u desnom donjem dijelu trbuha s mučninom i povraćanjem može ukazivati na upalu slijepog crijeva.

Bol u donjem dijelu leđa ili trbuha uz povišenu temperaturu može biti znak infekcije bubrega.

Iznenadna, oštra bol u boku može ukazivati na bubrežni kamenac.

Advertisement
Nastavi čitati

Magazin

Kada sadite krompir dodajte i ovaj sastojak: Buba zlatica neće smjeti da mu priđe

Published

on

By

Krompirova zlatica najveća je štetočina koja napada krompir. Javlja se svake godine i toliko je opasna da može u potpunosti uništiti nasad. Kod nas može razviti jednu do tri generacije.

Obično do 600m nadmorske visine razvije dve generacije godišnje, ako su povoljni uslovi razvije se i treća generacija. Ženke krompirove zlatice su veoma plodne i mogu položiti i do 2000 jaja. Jaja su narandžasto obojena i odložena u skupinama sa donje strane lista.

 

Krompirova zlatica ima tek mali broj prirodnih neprijatelja. Za ishranu je mogu koristiti jež, krtica i fazan. Grabežljive stjenice za ishranu koriste jaja zlatice, a efikasna u borbi protiv zlatice je i gljivica Bauveria bassiana. Prave se preparati sa sporama gljivice koji služe za suzbijanje zlatice, piše Agroklub.

Advertisement

Postoje različite metode suzbijanja krompirove zlatice, a uništavanje tih štetočina treba da počne već u proljeće. Svakako je preporučljivo da se poštuje plodored, odnosno da se krompir ne gaji na istom mjestu 4-5 godina.

 

Kada smo posadili krompir u čašice od jogurta treba staviti svježe oguljenu koru krompira, ali tako da bude ispunjena 1/3 čašice. Ovako pripremljene čašice potom treba zakopati između redova krompira i to tako da je ivica čašice u ravni s površinom zemljišta. Nakon 3-4 dana trebalo bi obići čašice i pokupiti insekte koji su u njih upali. Redovno treba mijenjati kore krompira kada se osuše.

Advertisement

Krompirove zlatice ne mogu da podnesu miris trule lukovine crvenog luka. Prilikom sadnje pored krtola možete staviti i malo lukovine, ona će da truli i mirisom će tjerati zlatice. Biljne vrste kao što su ren, kamilica i pasulj svojim mirisom odbijaju zlatice. One ne podnose ni miris četinara, a naročito bora.

Usitnjena borova kora može se rasuti između biljaka ili se može napraviti preparat od borovih iglica. Biljke krompira takođe se mogu otjerati koprivom. Ta biljka, svojim žarećim dlačicama, sprječava zlatice da se uvuku u zemljište tokom najtoplijeg dijela dana.

Nastavi čitati

Magazin

Zmije ne podnose ove tri biljke: Posadite ovo u dvorištu i više ih nikad nećete vidjeti

Published

on

By

Zmije su često nepoželjni gosti na našim imanjima. Uređenje samog terena, odnosno staništa je relativno jednostavan način da se smanji mogućnost nastanjenja u vašoj bašti.

Većina zmija bira hladna, vlažna i mračna staništa, kao što su gomila drva, dasaka ili gusti grmovi ili visoka trava. Naime, ista ova mjesta rado biraju miševi i glodari.

Kako bi smanjili mogućnost pojave zmija otklonite potencijalna skrovišta i za grabljivicu i za lovinu.

Redovno kosite travnjak i kratite živu ogradu pogotovu onu koja raste blizu tla. Naslažite kamenje i drvo za ogrijev dalje od bašte i kuće, a još idealnije bi bilo na policama. Takođe, hranu za ljubimce držite u zatvorenim kontejnerima.

Advertisement

 

Ako je vaše dvorište ili bašta sklono zmijama, razmislite o izmenama koje će odvratiti ove štetočine od ulaska. Redovno se bavite baštom kako biste uklonili sve privlačne zmije kao što su ostaci, rupe i rast.

 

Skratite travu da biste eliminisali skrovišta za zmije. Razmislite o postavljanju ograde otporne na zmije od čelične mreže, plastične folije ili mreže za hvatanje. Ako instalirate ogradu, osigurajte se da je u ravni sa zemljom i pod uglom ka spolja i da je visoka najmanje 100ak cm i duboka oko 120 cm.

Advertisement

Koristite materijale koji zmijama otežavaju klizanje po njima, poput listova božikovine, šišarki, ljuske jajeta i šljunka.

Možda bi bilo dobro i da razmislite o sadnji biljaka koje odbijaju zmije koje pružaju prirodno sredstvo odvraćanja. Neki uobičajeni primeri uključuju neven, limunsku travu i pelin, piše Krstarica.

Nastavi čitati

Magazin

Lepi: Spavao sam na klupama i nisam imao šta da jedem, postao sam “Lepi” kad sam počeo raiditi

Published

on

By

Cijeli region bruji o posljednjoj epizodi podcasta Opet Laka i priči “Iza oblaka”…

Redžep Redžepović – Lepi, u razgovoru s Lakom otvorio je dušu i podijelio priču koja je rasplakala hiljade ljudi širom regiona.

Govorio je, između ostalog, o svom životu u Njemačkoj. Između ostalog, o bračnom životu.

Advertisement

– Vjenčao sam se sa Nijemicom. Bilo je iz ljubavi. Svojoj prvoj kćerki sam dao ime Saliha,  po mojoj nani. Kako je supruga htjela? Kada ima ljubavi, i jedna i druga strana su spremne na neke ustupke. Tako je i bilo. Sada ona ima 24 godine, živi u Berlinu, sada pokušava nešto u medicini. Moja druga supruga je ova trenutna – i treća isto. Razveo sam se i oženio opet. Šest godina smo bili razvedeni, ali ljubav pobjeđuje. Imali smo nekih nesuglasica, 2017. godine sam se rastao sa njom i vratio se u Novi Pazar, priča nam Lepi.

Lepi je u Njemačkoj živio 20 godina i kasnije je imao svoju građevinsku firmu.

– Deset godina sam radio kao zidar. Tri godine kao nadzornik, imao sam ljude ispod sebe, a zadnjih sedam godina sam imao svoju firmu. dodao je.

Ispričao je i to kako je nastala pjesma “Iza oblaka”:

Advertisement

– Radio sam na najvećoj željezničkoj stanici u Evropi, tada sam bio poslovođa. Tada sam bio u vezi sa jednom Nijemicom. Bila je lijepa ali je bila “zijanćer”. Ja taj dan se nešto bio pokačio sa njom, a u tom momentu je za njemačke uslove bilo prevruće, tipa 38 stepeni. Ja se sjećam, gore nisam imao ništa, samo dole neki šorc. Duga je ploča bila tu, a na sredini onaj plastični WC. Svaki dan se to čistilo jer to smrdi od vrućine. I ja sad uđem unutra, tu imaju rešetke, na vrhu WC-a, iznad mene. Gledam kroz rešetke, nigdje ničega, sve sunce. I pojavio se jedan mali oblačić i ide prema suncu. I tačno ga sunce počinje da potrpava i to ide brzo. Ja se iznervirao na sve, rekoh: “Iza oblaka sunce sija…” I nešto kontam: “Čija si noćas, čija.”

Pričao je i kako je izgledao njegov početak života u Njemačkoj.

– Ja sam prvo dva i po mjeseca proveo spavajući napolju, po klupama. Nisam imao šta da jedem. I to sam stigao u februaru, na zimu. Februar, mart i polovina aprila. Onda sam otišao u njihov crveni krst, našli su mi smještaj sa onim pijancima, alkoholičarima i beskućnicima. Tu sam završio u početku. “Lepi” sam dobio nadimak kada sam počeo da radim. Meni je u početku bilo teško, na građevini počeo da radim kao pomoćnik. I to je bila ta ili sreća ili nesreća, bilo je nekih 150 ljudi, neka se hotelčina velika pravila u Berlinu. Ja nisam pamtio imena, već sam svakoga zvao “lepi”. “Lepi, je li ti treba nešto?”, tako sam ja pitao, jer nisam pamtio imena. I onda, kasnije šta se dešava, ja poslije tri i po mjeseca postajem majstor, što je bilo nemoguće. U Pazaru se nikada nisam bavio građevinom. Vidio sam da imam za to šlifa i dara, priča nam Lepi, pa nastavlja:

– Onda sam postao zidar. Znam kako su se iživljavali nada mnom ovi ljudi, majstori. Onda kada sam ja imao pomoćnike, uvijek sam to žellio na jedan lijep, kulturan i fin način da im objasnim šta mi treba. Ako je neki problem, da se to sve lijepo riješi. Onda sam ih nazivao “lepi”. Odem u Novi Pazar na odmor, i sa ovim jednim drugarom sjedim, on isto radi u Njemačkoj. Kaže: “Čuo sam, ima u Berlinu, moj šef ga traži, ne može da mu nađe broj telefona. Ti ako možeš, taj čovjek je u Novom Pazaru. “Lepi” ga zovu, kaže on meni. A ja ne znam da on govori o meni. Ja prvi put čujem, a u Berlinu sam stalno, znam sve zidare. I on sad zove preko onog Vibera u Njemačku, da pita toga, kaže on: “Pa to je jedan Lepi, on stanuje kod autobuske stanice, ima dužu kosu.” Kako on njemu objašnjava, ja kažem: “Kakav ja Lepi, kakve veze to ima sa mnom.” I na kraju me taj čovjek i zvao.

Advertisement

Cijelu epizodu podcasta Opet Laka pogledajte u nastavku:

Nastavi čitati

Magazin

Halid Bešlić o duetu sa Dinom Merlinom: Sve je moralo biti u tajnosti…

Published

on

By

Informacija da su najveće bosanskohercegovačke muzičke zvijezde Dino Merlin i Halid Bešlić snimile duet jedna je od glavnih tema posljednjih dana.

Vijest o zajedničkoj pjesmi „Godino vrela“ odjeknula je širom Balkana, a Halid priznaje da nikome nije pričao o duetu i da je sve urađeno u velikoj tajnosti.

– Dino Merlin mi je rekao da sve mora biti u tajnosti. Iako mi je bilo teško, čuvao sam tajnu čak nekoliko godina. Čemu vakat, tome je i vrijeme i tako sada, nakon objavljivanja albuma Dine Merlina, mogu da pričam o ovom duetu. Mislim da je dobra pjesma, a raja koja je najbitnija reći će svoj konačan sud. Kada sam došao u studio na snimanje, pjesmu sam, što mi pjevači kažemo, otpjevao iz cuga. Poslije je nisam smio ni da pjevušim pred ljudima, da ne bih otkrio tajnu. Borio sam se tako s tom pjesmom nekoliko godina – kroz smijeh kaže Halid Bešlić.

Sigurno da će ovaj duet obilježiti 2025. godinu, a naša legenda narodne muzike počeo je raditi na svom novom albumu.

Advertisement

– Tim koji pobjeđuje se ne mijenja. Standardna postava s kojom radim su Samir Kadirić, Mirko Šenkovski Geronimo, Fahrudin Pecikoza… Tu je i moj izvršni producent Nedim Srnja – nastavlja Halid.

Nakon bajramskih praznika Bešlić nema vremena za odmor i već se nalazi na putu za Kanadu, gdje će održati nekoliko koncerata.

“Narednih mjeseci imam koncerte širom svijeta, u Kanadi, Dubaiju, Sloveniji… Ko želi da ima nezaboravan Prvi maj, neka dođe u Dubai. Tamo ću održati poseban koncert u svečanom salonu Hotela Movenpick Bur Dubai. Broj karata je ograničen i već se traži mjesto više. Karte možete kupiti putem linka: https://dubai.platinumlist.net/event-tickets/98086/halid-beslic-exclusive-live-performance-in-dubai

Krajem godine ponovo ću se družiti sa publikom u glavnom gradu Hrvatske. Prema svemu sudeći, zagrebačka Arena će uskoro biti rasprodana, iako do koncerta ima više od šest mjeseci”, kaže na kraju Bešlić.

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije