Connect with us

BiH

Novalić: Da je projekt bio da mi budemo popularni, mi bismo bili najpopularniji

Published

on

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić, u prvom ovosedmičnom izdanju “Rezimea” Federalne TV, kazao je da sudski proces koji je još u toku niti može komentarisati niti raditi bilo kakve aktivnosti vezano za taj proces.

“Zakon to zabranjuje. Ja sam u svojoj završnoj riječi rekao sve o toj konstrukciji koja se zove taj proces Respiratori i naravno više nemam šta da kažem.

Novalić: Čeka konačnu presudu

Čekam konačnu presudu. Redovno sam na sudu bio dok je to bila obaveza, a po zakonu nije obaveza da budete na izricanju presude.

Taj dan smo imali sjednicu Vlade i baš taj dan smo donijeli odluku o povećanju penzija. Morao sam da to servisiram i da potpišem sve te važne dokumente”, kazao je Novalić.

Tvrdi da “apsolutno nije kriv”.

Novalić smatra i da nam ne treba novi aranžman sa MMF-om.

“Imamo apsolutno povoljne ekonomske parametre, apsolutnu likvidnost. Godina je završena sa suficitom i u takvim godinama ne treba aranžman MMF-a. Prepostavljam da svi znaju kome treba.

Vjerovatno RS-u, možda i državnom nivou ili nekoj novoj strukturi koja bi to upotrijebila za neke nove potrošnje, ali nama ne treba.

Nemamo nikakvu potrebu da koristimo sredstva na tu likvidnost i suficit. Taj kredit se ne može dobiti bez odobrenja Federacije, samo je pitanje ko će uime Federacije odlučivati”, riječi su Novalića.

Ističe da građani trebaju odlučiti da li je njegov mandat uspješan ili ne.

Stranke pod pritiskom

“Ja prije svega sam vodio Vladu koja je došla na krilima socio-ekonomskih reformi koje su uvedene pod pritiskom međunarodne zajednice, ali program smo uradili mi.

I stranke su pod tim pritiskom meni dale ministre koji nisu bili tako politički vidljivi ali su jako dobro radili posao. Ova Vlada je uradila nevjerovatno puno, uradila je puno stvari koje niko ne želi da radi. Penzioni sistem smo uveli i to je dalo nevjerovatne rezultate.

Finansijskim zakonima smo riješili likvidnost Federacije. Govorim samo o pokazateljima jer sve drugo je percepcija. BDP je u dva mandata narastao za oko 12 milijardi, broj uposlenih je narastao za 64.000 ili porezi su narasli za 5,5 milijardi.

Zatim izvoz je porastao duplo, niz je pokazatelja. Očigledno je da Federacija konstantno raste otkako je ova Vlada”, istaknuo je premijer FBiH.

O percepciji javnosti da Vlada nije radila dobro kaže:

“Ja sam došao da provedem socio-ekonomske reforme i to sam proveo sa svojom Vladom. Da je projekt bio da mi budemo popularni, mi bismo bili najpopularniji. Ali s time nismo mogli hraniti penzionere.”

Naglašava da Federacija predstavlja ekonomsku stabilnost BiH.

Stabilan rejting

“Budući da imamo stabilan rejting sa B+, to je zasluga Federacije, koja je i u zaduženosti i u pogledu kredita garant stabilnosti BiH. Prije svega ekonomske, a na osnovu toga se može izvesti i svaka druga stabilnosti BiH”, dodao je Novalić.

On  navodi da su fiskalne zakone poslali na početku 2018. godine.

“Oni bi sad zlata vrijedili jer su predvidjeli smanjenje obaveza. Prije mejsec-dva smo ih korigirali i smanjili za još jedan procenat, ali parlament nema hrabrosti da uđe u te teške zakone i zahvate.

Korigirali smo zakone na mjestima gdje su bili zastarjeli. Fiskalni zakoni se donose na 20 godina, ne mogu se lako mijenjati. Nestabilna je bila većina u prethodnom Parlamentu. Fiskalni i energetski zakoni ne mogu čekati novu Vladu i naduravanja”, kaže federalni premijer.

Navodi da su penzije povećali tačno onoliko koliko zakon nalaže.

“Postoji mogućnost da budu i nova povećanja, ali još ne možemo konkretizirati potez. Mirovinski fond je takođe u suficitu i dok je ove Vlade neće niti jedan fond ili budžet doći u zonu ugrožavanja stabilnosti”, dodao je on.

Neizbježan proces

Kada je riječ o energetskoj tranziciji, kaže da je možemo sprovesti bez da to građani osjete.

“Bespotrebno je stvorena ta nervoza oko energetske tranzicije. Stoji činjenica da je to neizbježan proces. Ova Vlada nikad nije reagirala na uvjetovanje, to je domaća zadaća koju mi moramo riješiti. Možemo raditi tranziciju kad obezbijedimo dovoljno struje.

Postoje samo dva uvjeta – da naši građani ne ostanu bez struje i da naša privreda ne ostane bez struje. Vidjeli smo na ovoj krizi kako je blagodet imati ugalj”, rekao je Novalić.

Na pitanje hoćemo li morati gasiti rudnike odgovara:

“Mi prestat po obavezama ulagat u rudnike nećemo do zadnjeg dana jer morate održavati proces. Nećemo prestat ulagat u rudniku.

Novalić: Nedostatak rudara

Mi danas imamo nedostatak rudara. Sad nam definitivno rudari trebaju. Svi koji bi danas se i zaposlili kao rudari vide da je perspektiva pod pritiskom, a postoji potražnja za mlade ljude za aktraktivnijim poslovima.”

Novalić kaže da 42 godine postoji ugovor Energoinvesta sa Gazpromom.

O namjenskoj industriji navodi da je to nesumnjivo političko pitanje.

“Na globalnoj sceni je to političko pitanje. Isključivo gledam da to može biti jedan značajan faktor ekonomskog razvoja. Imali smo osam fabrika namjenske industrije i prije osam godina smo ih podigli na dobitne.

Međutim, nismo uspjeli u svim kompanijama, a među njima je i Zrak. Stečaj su pokrenuli radnici koji su prije radili. Stečaj ne znači kraj za Zrak”, napominje Novalić.

Ističe da je na mjesto premijera Federacije došao zbog socio-ekonomskih reformi.

“Uvijek sam radio ono što je u korist moje države. Radio bih i ubuduće ali ne bih to vezao za ovo mjesto premijera”, rekao je Novalić, prenosi FENA.

BiH

Dodik: Srpski narod u Republici Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima

Published

on

By

Srpski narod u Republici Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima i nama nema budućnosti bez statusnog priključenja Srbiji, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

– I to je nešto što ovo vrijeme i rezolucija o Srebrenici najbolje pokazuju, jer ona ima za cilj skrivenu diskvalifikaciju srpskog naroda, moralnu i svaku drugu – naglasio je Dodik.

Dodik je podsjetio da je tokom sedmice u Beogradu prisustvovao ručku s predsjendikom Srbije Aleksandrom Vučićem, patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC, na kojem su razgovarali o situaciji u Republicu Srpskoj i Srbiji.

Dodao je da je boravio i u Budimpešti, gdje je razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o nastavku saradnje i otvaranju novih projekata.

Podsjetimo, jučer je objavljen i finalni tekst rezolucije o Srebrenici u kojoj se ne spominje niti jedan narod kao počinitelj genocida što je demnantovalo Dodikove i Vučićeve porpagandne teze.

Nastavi čitati

BiH

Schmidt Dodiku: Doći ću u Laktaše da popijemo šljivovicu zajedno! Do tad, ja sam visoki predstavnik!

Published

on

By

Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, gostovao je u Centralnom dnevniku na FACE TV kod Senada Hadžifejzovića, gdje je odgovorio predsjedniku RS Miloradu Dodiku na priče o secesiji.

Katastrofa u BiH se neće desiti! Odlučni smo da reagujemo. Međunarodna zajednica štiti BiH! Ako bi Dodik išao u pravcu secesije, to bi bilo vrlo jasno kršenje Dejtonskog sporazuma i bilo bi mu bolje da to ne radi. Uvjeren sam da su zemlje potpisnice Dejtona jako ozbiljne i da one sve ovo imaju na umu. Činjenica je da je u Srebrenici bio genocid!”.

Na pitanje Hadžifejzovića šta se desilo u UN-u pa je tamo bio uživo, a ne putem online veze, Schmidt je odgovorio:

 

“Svi koji žele iz toga izvući neku priču, neka pogledaju situaciju na terenu. Situacija je takva je Dejtonski sporazum dio postojanja BiH, a samim tim i mene!”.

 

 

Dao je mišljenje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, te spominjanje ukidanja entiteta.

 

“Ne mislim da postoje planovi da se ukidaju entiteti u BiH! Mi štitimo Dejtonski sporazum!“.

 

 

 

Je li Dejton upitan, bilo je naredno pitanje upućeno Schmidtu, koji je odgovorio:

Dejton je nedodirljiv, to sam čuo i od ostatka međunarodne zajednice. I Srbiji treba biti jasno kako stvari stoje. Puno je emocija, situacija je vrlo zagrijana, ali Dejton ostaje tu gdje jeste i svi imaju obavezu da idemo u bolju fazu provedbe Dejtona”.

Na pitanje šta poslije usvajanja Rezolucije i očekuje li katastrofu koju najavljuje Dodik, odgovorio je:

Katastrofa se neće desiti! Rekao sam da međunarodna zajednica i ja imamo instrumente, a to su instrumenti Dejtona i ako bude poteza koji budu vodili ka raspadu zemlje – reagovat će se! Dejtonski sporazum je ponudio rješenje događaja, a moj zadatak je da štitim Dejton. Imamo crvene linije i ko god ih pređe mora biti svjestan posljedica”.

Može li jedna od posljedica biti zabrana izlaska na izbore za Dodika, bilo je naredno pitanje Hadžifejzovića.

“Ne bih išao putem demonizacije RS-a i politike u RS-u!”, odgovorio je Schmidt.

Da li ovakva BiH uopće može u EU ili će na tom putu Dejton morati biti ukinut pa da u EU uđemo kao briselska BiH, pitao je Hadžifejzović.

“Morat će se donijeti neke dopune i izmjene Dejtonskog Ustava. BiH ima dobru pomoć međunarodne zajednice i oni očekuju da zemlja ima svoj suverenitet na putu na Evropi”, odgovorio je Schmidt.

Za kraj razgovora Schmidt je poručio da je stanje u BiH mnogo bolje nego što to neki ljudi žele predstaviti, a što se tiče odlaska iz BiH sa funkcije visokog predstavnika rekao je:

“Moja funkcija treba postojati sve dok ne budu ispunjeni uslovi iz programa 5+2. Nadam se da idemo putem europskih integracija i da ću biti u prilici prihvatiti poziv iz Laktaša da dođem tamo i popijem šljivovicu – ali u tom slučaju bih tamo otišao kao turista. Do tada, ja sam visoki predstavnik”, dodao je Schmidt.

Nastavi čitati

BiH

Bosanac nudi usluge putem Facebooka: Za pare preuzima saobraćajne kazne i daje svoju vozačku

Published

on

By

Jedan Bosanac, inicijala E.Š., putem društvenih mreža, se oglasio i ponudio rijetku i zanimljivu ponudu, piše Crna Hronika.
On je javno ponudio usluge preuzimanja saobraćajnih kazni za novčanu naknadu.

Na Facebook stranici “Autopijaca BiH, Sarajevski mali oglasi,” Skopljak je objavio oglas u kojem navodi da posjeduje vozačku dozvolu i spreman je preuzeti kazne drugih vozača.

Ova praksa može imati ozbiljne pravne posljedice, kako za osobu koja preuzima kazne, tako i za onu koja koristi takvu uslugu.

Oglas je izazvao brojne reakcije, te je postao predmetom interesovanja javnosti i medija.

Nastavi čitati

Najčitanije