Connect with us

BiH

Novi direktor komunalnog preduzeća “Rad” izdvojio 7000 KM da sebi kupi “iPhone 15”, a saradniku Samsung Galaxy

Published

on

Salamović je u oktobru promijenio Plan nabavki za 2023. godinu, ubacivši nabavku mobilnih telefona planiranu za juli 2023. godine.

“Ko ne zna sebi, ne zna ni drugome”, napisat će u oktobru 2020. godine Nijaz Salamović, jedan od najodanijih kadrova predsjednika Naroda i Pravde Elmedina Konakovića, dok zavaljen sjedi u stolici.

 

I, kada je dvije godine kasnije sjeo u direktorsku stolicu KJKP “Rad” Sarajevo, Salamović je odlučio da prvo riješi sebe.

Nakon što je (nije baš jasno i kako) ove jeseni preuzeo funkciju generalnog direktora Kantonalnog avnog komunalnog preduzeća Rad Sarajevo, Salamović je procijenio da je za dalji uspješan rad bitno direktoru, tj. njemu, nabaviti novi iPhone. I  iPhpone Pro Max, Titanim Plavi Sivi. Maloprodajna cijena tog telefona je 4290 KM, ali kako su kadrovi NiP-a štedljivi, izborili su se za popust, pa je tako ovaj telefon koštao KJKP Rad 3666 KM, plus PDV.

Sve počinje13. oktobra ove godine kada generalni direktor Nijaz Salamović donosi “Posebnu odluku” o pokretanju postupka javnih nabavki – Izmjena Plana javnih nabavki.

Tako Salamović u oktobru 2023., Posebnom odlukom, mijenja plan nabavki za 2023. godinu i ubacuju stavku – nabavka mobilnih telefona. Kao okvirni datum pokretanja postupka, pazite sada, naveden je juli 2023. godine.

Dakle, Salamović je u oktobru promijenio Plan nabavki za 2023. godinu, ubacivši nabavku mobilnih telefona planiranu za juli 2023. godine.

Istog dana, 13. oktobra, dakle, Salamović donosi odluku o pokretanju javne nabavke koja se vanredno pronašla u Planu javnih nabavki, piše Istraga.

“Ugovorni organ KJKP RAD pokrenulo je postupak nabavle robe: mobilni telefon, te Vam upućuje poziv za dostavu ponude”, glasio je Poziv kojeg je Salamović uputio “ponuđačima”.

Tri dana kasnije stigao je predračun. Privatna kompanija AlKibia d.o.o. dostavila je predračun na iznos od 7000 Km za dva telefona. U pitanju su telefoni Samsung Galaxy S23 Ultra 256 GB i iPhone 15 Pro Max. Vrijednost Samsunga je 2332 KM bez PDV-a (s popustom) dok je vrijednost iPhonea 3666 KM bez PDV-a.

Kako je ukupna cijena, s popustom, bila 5999,48 KM, tačno se, za 52 feniga manje, uklopila u “procijenjenu vrijednost” nabavke i u limit iznad kojeg bi morao biti raspisan tender. Telefoni su, kako saznajemo već isporučeni i jedan od njih koristi generalni direktor Nijaz Salamović. Jer, “ko ne zna sebi, ne zna ni drugome”.

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.

Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.

Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.

Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.

U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.

Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.

Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.

Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.

Klix

Nastavi čitati

BiH

NSRS usvojio sporan zakon; Stevadić: Sada ćete puno češće viđati zastavu i grb Srbije

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose

Novim zakonskim rješenjima predviđeno je pravo na isticanje zastava i grbova te izvođenje himni onih država s kojima građani dijele historijske, kulturne i tradicionalne veze, uz obrazloženje da se time čuva i afirmiše kulturni identitet i naslijeđe određenih grupa.

Međutim, lako se može pretpostaviti da je stvarna svrha ovog zakona političke prirode – prvenstveno omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u Republici Srpskoj.

Na ovaj način, vlasti u RS-u koriste zakonsku osnovu kako bi dodatno učvrstile vezu sa Srbijom, što može predstavljati politički pritisak na institucije BiH i narušiti ustavni okvir države.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao predlagač ovog zakona, izjavio je da se radi o očuvanju kulturnog identiteta i očitovanju poštovanja prema “bratskim narodima”, ali mnogi vide ovo kao pokušaj “proguravanja“ zakona koji zapravo omogućava preferencijalni tretman prema Srbiji.

“Iako ova obilježja ni do sada nisu bila zabranjena u Narodnoj skupštini i drugim institucijama Republike Srpske, ovako uvjerljivim glasanjem za izmjene i dopune Zakona o upotrebi grba, zastave i himne, sada su i “ozvaničena”.

Stevandić je izrazio zahvalnost svim poslanicima koji su podržali prijedlog ovog zakona, koji je bio njegova inicijativa i prošao sve faze usaglašavanja, uključujući i javnu raspravu. “Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama Republike Srpske”, izjavio je Stevandić.”

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije