BiH
Novo poskupljenje mlijeka? Bh. farmeri su krenuli u sjetvu na kredit, pojedini zatvorili farme
Bosanskohercegovački mljekari još uvijek osjete posljedice teške prošle godine. U aktuelnu proljetnu sjetvu su krenuli na kredit jer raspodjelu novčanih sredstva nisu dočekali, kao ni novac za lanjski četvrti kvartal. Zbog svega toga i ne čudi što su pojedini zatvorili farme.
Proljetni radovi na obradivim površinama farmera su nedavno počeli, a problemi koji su ih pratili prošle godine, sada su ponovo evidentni. Repromaterijal ponovo doživljava povećanje cijena, izuzev mineralnog đubriva koje je danas nešto jeftinije u odnosu na ranije periode. Također, nedostaje im i kabaste hrane za prehranu stočnih grla.
Na sve ovo, kao veliki problem farmeri navode neispunjavanje obaveza koje prema njima ima Federacija BiH jer im se duguje novac za podsticaje u četvrtom kvartalu prošle godine, a nacrt programa za isplate u ovoj godini još nije doživio svoju implementaciju.
“Naši farmeri su imali izuzetno tešku prošlu godinu, a sav novac koji su dobijali koristili su za kupovinu kabaste stočne hrane, kako bi na farmama ostavili muzna grla. Nažalost, neki su ih morali prodavati kako bi koliko-toliko održali opstanak. Kada je riječ o Tuzlanskom kantonu, mljekarstvo kao oblast je veoma upitno”, upozorava predsjednik Udruženja mljekara TK Eldin Glibanović.
Navodi da su farmeri na nivou cijele Federacije BiH iscrpljeni.
“Mi se trenutno moramo zadužiti u bankama, mljekarama ili poljoprivrednim apotekama, kako bismo ostvarili, odnosno nabavili sjemena, gorivo, gnojivo i ostali repromaterijal. Na takav način obavljamo sjetvu jer znamo da poljoprivreda ima agrarne rokove, a ako ih ne budemo pratili, posljedice ćemo imati na prinosima silažnog kukuruza i ostalih kultura koje koristimo u proizvodnji mlijeka i prehrani stočnih grla”, naglašava Glibanović.
Kao prijeku potrebu farmeri u Tuzlanskom kantonu vide isplatu podsticaja sa tog nivoa, jer bi dobiveni novac iskoristili za kvalitetniju proljetnu sjetvu. Ona, kako navode proizvođači mlijeka, kao takva mora biti zbog najava izuzetno toplog ljeta.
“Kada je riječ o kantonu, mi smo isplaćeni za 2022. godinu, ali smo trebali razgovarati za ovu. Do toga nije došlo jer nemamo resornog ministra, ali donijeli smo zaključak po kojem ćemo zatražiti sastanak hitnog karaktera sa kantonalnim premijerom. Oni nam moraju izaći u susret i isplatiti novac, kako bismo čim prije krenuli u kvalitetnu sjetvu”, ističe Glibanović.
U ovom trenutku niko sa sigurnošću ne može reći da se loše ekonomske prilike po farmere neće odraziti ni na stanovništvo, u kontekstu poskupljenja mlijeka.
“Naši otkupljivači ovoga mjeseca su stali sa povećanjem cijena mlijeka, a mi sada ne znamo da li će se ona povećavati ili padati u narednom periodu. Na našim farmama otkupna cijena po litru mlijeka se kreće od 80 feninga do jedne marke, u zavisnosti od proizvedene količine i kvaliteta”, kaže Glibanović.
Tuzlanski kanton ranije je slovio za lidera u proizvodnji mlijeka u Bosni i Hercegovini, međutim, loše politike koje su vođene dovele su do toga da je ova regija danas spala na drugo mjesto.
Trenutno je registrovano okvirno 1.350 gazdinstava koja se bave proizvodnjom mlijeka, direktno u obrt je uključeno 350 farmi sa osam i po hiljada stočnih grla i one u toku kalendarske godine proizvedu približno 28 miliona litara mlijeka.
Teška višegodišnja situacija odrazila se na pad broja grla i smanjenu proizvodnju mlijeka. Određeni farmeri su također zatvorili svoje farme, a pojedini trenutno razmišljaju o tome.
Neizvjesna sudbina je i za Halila Serdarevića iz Kalesije, koji dugi niz godina proizvodi kravlje mlijeko. Trenutno ima 22 stočna grla, a u proljetnoj sjetvi na 12 hektara obradive površine primat je stavio na proizvodnju kabaste hrane. Ističe da se supruzi i njemu sa federalnog nivoa duguje okvirno sedam i po hiljada maraka.
“Tome sam se morao posvetiti kako bih prehranio stoku, jer sam prošle godine imao veliki manjak kabaste hrane i silaže. Nažalost, imam naznake da će u Kalesiji u dogledno vrijeme biti zatvoreno nekoliko velikih farmi jer nemaju dovoljno hrane, niti radne snage”, kaže Serdarević, koji dnevno proizvode između 200 i 300 litara mlijeka.
“Kada bismo na vrijeme dobili isplatu novca iz četvrtog kvartala, to bi riješilo naše brojne probleme. Situacija je veoma teška, posebno zbog posljedica od prošle godine. Potrudit ću se da ne smanjim sjetvu jer ukoliko bih to učinio, morao bih smanjiti i broj grla, što nikako ne bi bilo dobro”, navodi Zenunović.
Naši sagovornici na kraju su izrazili nadu da će nadležni konačno prrpoznati veličinu problema u kojem se nalazi mljekarstvo. U suprotnom, posljedice će osjetiti svi u društvenom lancu.
klix
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 4 sata
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro