Connect with us

BiH

Od srijede u BiH stiže promjena u saobraćaju, kazne će biti od 40 do 500 KM

Published

on

Vreća pjeska i lopata za teretna vozila nisu više obavezni

U periodu od 1.novembra 2023. do 1. aprila 2024. godine na teritoriji Bosne i Hercegovini zakonski je obavezno posjedovanje i korištenje zimske opreme, bez obzira na vremenske uvjete, za sva motorna vozila izuzev svih motocikala (L kategorija) i traktora (T i C kategorije), piše BIHAMK.

Obaveznu zimsku opremu propisuje Pravilnik o saobraćaju u zimskim uslovima podrazumijeva:

a) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili

b) pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili

c) pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.

Vreća pjeska i lopata za teretna vozila nisu više obavezni.

Priprema vozila za zimu

Ono što je veoma bitno napomenuti jeste da samim stavljanjem zimskih guma niste završili pripremu Vašeg vozila za zimu. Pored stavljanja zimskih guma na vozilo potrebno je izvršiti adekvatnu zaštitu vozila od hladnoće, snijega, mraza i ostalih neprilika koje dolaze sa zimom.

Gume

-Prvenstveno je potrebno da gume na vozilu odgovaraju dimenzijama koje je prijavio proizvođač, ovisno o dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su gume postavlјene, te na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti, konstrukciji, marki, proizvođaču i tipu

-Profil zimske gume je minimalno 4 milimetra, što možemo izmjeriti kovanicom

-Gazni sloj zimske gume osmišljen je tako da omogući bolji kontakt vozila s podlogom bilo da je zaleđena ili prekrivena snijegom. Pri vanjskoj temperaturi ispod 7 stepeni celzijusa, ljetne gume gube elastičnost, te postaju prekrute i zbog toga gube svojstva prijanjanja na podlogu, što uzrokuje produženi zaustavni put tokom kočenja

-Pritisak u gumama treba povećati na vrijednosti koje preporučuje proizvođač, a koje možete naći u knjižici vozila ili na unutrašnjoj strani vozačevih vrata. Guma sa odgovarajućim pritiskom ostvaruje optimalnu gaznu površinu, te upravljivost vozila, a onemogućavaju se i oštećenja prilikom nalijetanja na rupu ili ivičnjak

Lanci za snijeg

Kako zimske gume u slučaju većih snježnih nanosa i leda ne mogu omogućiti nesmetano kretanje vozila, neophodno je da u takvim ekstremnim vremenskim uvjetima koristite lance za snijeg kako biste bili u mogućnosti nastaviti svoje putovanje. Stoga, veoma je bitno da u prtljažniku vozila uvijek imate spremne odgovarajuće lance za snijeg ili druge uređaje za povećanje trakcije.

Prilikom kupovine lanaca za snijeg, povedite računa o kvalitetu i dimenzijama istih, kako biste spriječili oštećenja na vozilu, koja mogu prouzrokovati nekvalitetni i neodgovarajući lanci, te onemogućiti Vam nastavak putovanja kada se najmanje nadate.

Akumulator

Poslije guma, vjerovatno najčešće spominjani dio vozila kada je u pitanju zima i hladniji dani, jeste akumulator. Akumulator je glavni izvor energije potrebne za pokretanje motora čije performanse pri niskim temperaturama znatno opadaju i odražavaju se na paljenje vozila tokom zime. Pri niskim temperaturama, stariji i istrošeni akumulatori teško obavljaju svoju funkciju, zato je potrebno izvršiti provjeru ispravnosti akumulatora – što je najbezbjednije uraditi kod mehaničara. Mehaničar će ispitati napon akumulatora, provjeriti tekućinu u ćelijama akumulatora, te očistiti i zaštiti polove i zategnuti kablove. Ukoliko se ipak pokaže da akumulator treba zamjeniti novim, prilikom kupovine novog obratite pažnju na kapacitet akumulatora (Ah), startnu snagu (A), dimenzije, način i vrstu priključka na vozilu.

Tekućine

Rashladna tečnost je jedna od važnijih komponenti koju je potrebno prekontrolisati prije hladnijih dana. Slaba koncentracija odnosno manjak antifriza mogu dovesti do smrzavanja tekućine i izazvati veliku štetu na motoru vozila. Kontrolu rashladne tekućine kao i komponenti rashladnog sistema potrebno je izvršiti u ovlaštenim ili specijaliziranim servisima, jer samo oni mogu garantovati da su izmjerene vrijednosti smrzavanja rashladne tekućine u skladu sa propisanim. Pored toga, prilikom izmjene stručno mogu otkloniti sve nedostatke u rashladnom sistemu vozila.

Također i tekućinu za pranje vjetrobrana treba obogatiti tekućinom protiv zamrzavanja da ne bi došlo do oštećenja njenog rezervoara ili električne pumpe. Provjerite u kakvom su stanju metlice brisača i po potrebi ih zamijenite (prosječni vijek trajanja metlice brisača iznosi oko godinu dana).

Ulje

Kvalitet i odgovarajuće karakteristike ulja su veoma važni u zimskom periodu, a pogotovo prilikom jutarnjeg starta motora. Za pravilan rad motora na niskim temperaturama zimi se preporučuje korištenje ulja manje viskoznosti zbog smanjenje mogućnosti da se ono zgusne, a što bi dovelo do slabijeg podmazivanja, barem dok ne dosegne radnu temperaturu.

Kočnice

Kako bi vožnja bila što sigurnija, pogotovo u zimskim uvjetima, kada i najmanja disproporcionalnost u kočenju po pojedinom točku može dovesti do gubitka kontrole nad vozilom, veoma je bitno provjeriti ispravnost kočnica i razinu kočione tečnosti u vozilu.

Svjetlosna signalizacija

Zbog dana koji su zimi kraći i smanjene vidljivosti, pogotovo kad se spusti magla ili krene snježna oluja, povećano je korištenja svjetala. Prije vožnje, a posebno prije polaska na duži put, obavezno provjerite ispravnost svih svjetala na vozilu, ne samo da biste Vi vidjeli put, već i da biste bili uočljiviji od strane drugih učesnika u saobraćaju.

Brave i gumeni dijelovi oko vrata

Gumeni dijelovi koji odvajaju rubove vrata od karoserije vozila pri niskim temperaturama se imaju običaj zalijepiti i otežati otvaranje vrata. Kako biste spriječili ovu pojavu možete koristiti glicerin koji ćete nanijeti na gumene dijelove između vrata i karoserije kako biste spriječili da se zalijepe. Istu tehniku možete primijeniti i za poklopac motora i prtljažnik.

Kako za gumene dijelove, tako i za brave postoji sredstvo protiv smrzavanja koje možete koristiti ukoliko dođe do problema sa ubacivanjem i okretanjem ključa u bravi. Sredstvo nanesite unutar brave te nekoliko puta ubacite ključ kako bi se brava ispunila tekućinom i omogućila njeno funkcionisanje.

Redovno održavanje

Sa padom temperature, dolazi i do snijega i leda na kolovozu, kada zimske službe posipaju sol po kolovozu, što značajno može naštetiti vozilu ukoliko se vozilo redovno ne pere. Prilikom pranja posebnu pažnju treba posvetiti podvozju vozila. Ukoliko na vozilu postoje neka oštećenja na karoseriji potrebno je njihovo saniranje kako ne bi došlo do širenja korozije i hrđanja.

Ukoliko želite bezbrižno ući u zimu i smanjiti mogućnost potencijalnih problema, najbolje je vozilo odvući na kontrolni servis i pregled od strane stručne osobe u ovlaštenom ili specijalizovanom servisu. Kod vozila sa benzinskim motorima obratite pažnju na sistem za paljenje i ubrizgavanje, jer korozija ili dotrajalost tih sistema onesposobiće vozilo čim zahladi. Kod vozila sa dizel motorima obratite pažnju na ispravnosti grijača motora, filtera goriva, kompresiju i dihtunge motora, jer ako je i jedan od ovih elemenata dotrajao ili izvan funkcije, vozilo neće upaliti. Ono što bi još bilo poželjno zamijeniti jesu dotrajali gumeni elementi na vozilu, koji u zimskim uvjetima veoma često pucaju i mogu dovesti do neželjene štete na vozilu. Servisiranje pred zimu će Vam se mnogostruko vratiti kroz svakodnevno nesmetano funkcionisanje vozila.

Kolike su kazne

Ukoliko ne posjedujete ovakvu opremu, prijete vam novčane kazne u rasponu od 40 KM do 500 KM. No tu su i druge kazne, osim novčanih.

Ukoliko u saobraćaju bude zatečeno vozilo koje u navedenom vremenskom periodu ne posjeduje propisanu zimsku opremu, propisane su sljedeće prekršajne sankcije zbog činjenja prekršaja iz člana 203. stav 1. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima (“Službeni glasnik BiH” broj: 06/06,75/06, 44/07, 84/09,48/10,18/13, 8/17, 89/17 i 9/18), i to:

– 40 KM za vozača, kažnjivo po članu 238. st. (1) tačke 38.

– 500 KM za preduzeće ili drugo pravno lice kažnjivo po članu 234. stav (1) tačke 22.

– 500 KM za fizičko lice koje samostalno obavlja djelatnost prevoza po članu 234. stav (2) u vezi stava (1) tačke 22, gore navedenog zakona.

Među mjerama i isključivanje iz saobraćaja

Pored novčanih sankcija, sljedeće mjere mogu se poduzeti u slučaju ukazane potrebe, i to:

a) u skladu sa odredbama člana 170. istog zakona na određenom putu ili dijelu puta, u određene dane ili u određenom vremenskom periodu, mogu se propisati zabrane ili ograničenja saobraćaja za sve ili pojedine vrste vozila, ograničiti brzina kretanja vozila, ako su te zabrane ili ograničenja neophodni radi sprečavanja ili uklanjanja opasnosti za učesnike u saobraćaju, ili ako su u pitanju razlozi za nesmetani saobraćaj, odnosno ako se može opravdano očekivati da će saobraćaj biti posebno gust ili otežan,

b) odredbama člana 228. istog zakona, između ostalog, propisano je da će ovlašteno lice ako zatekne vozilo koje se kreće bez zimske opreme na dijelu puta i u vrijeme kad je zimska oprema obavezna, narediti vozaču da odmah prekine kretanje vozilom i otkloni neispravnost, ili da vozilo odveze do određenog mjesta gdje može da otkloni neispravnost, odnosno da vozilom nastavi kretanje na putu na kojem je kretanje te vrste vozila dozvoljeno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu, u suprotnom, ovlašteno lice isključit će vozilo iz saobraćaja i oduzeti potvrdu o registraciji vozila.

Obaveznu zimsku opremu propisuje Pravilnik o saobraćaju u zimskim uslovima, a šta zimska oprema podrazumijeva poslušajte u videu:

BiH

Konaković: Mislim da Dodik još dugo neće nositi kačkete s Trumpovim likom

Published

on

By

Izvršnom naredbom novi predsjednik SAD-a Donald Trump je na 90 dana suspendovao pomoć SAD-a u inostranstvo dok nije u potpunosti usklađena sa vanjskopolitičkim stavovima američkog predsjednika.

Prema javno dostupnim informacijama, iz SAD-a je tokom 2024. godine kroz stranu pomoć u BiH stiglo 39 miliona dolara, a za godinu prije je taj iznos bio čak 93,7 miliona dolara.

U komentaru za Klix.ba, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je kazao da ova odluka Trumpa pokazuje u kojem pravcu ide američka administracija.

“Američkim vlastima pod Donaldom Trumpom saveznici će biti oni koji poštuju odluke i stavove SAD-a. Ovo je prva naznaka koliko Milorad Dodik treba biti zabrinut. On očekuje podršku Trumpa, a imat će je ako odluči pratiti vanjsku politiku SAD-a koja je u 90 posto procesa suprotstavljena Rusiji. Sada i Dodik i Vučić dobijaju poruke da nema niti finansiranja, pa možda ni komuniciranja ako radite suprotno američkim interesima. Dodik sve što radi, radi suprotno američkim interesima. Ovo je potvrda da su te predstave za javnost i slavlja zapravo razlog da budu istinski zabrinuti”, rekao je.

Konaković je kazao da to trenutno vjerovatno remeti ljude koji u BiH ovise o finansiranju američke administracije, no poruka je jasna.

“Mislim da Dodik još dugo neće nositi one kačkete s Trumpovim likom”, zaključio je.

Nastavi čitati

BiH

Preminula je još jedna srebrenička majka, Hava Suljić: U genocidu joj ubijeni muž, oba sina…

Published

on

By

Preminula je srebrenička majka, heroina, Hava Suljić. Tužnu vijest je na svom Facebook profilu objavio Abdurahman Malkić, nekadašnji načelnik Srebrenice.
– Preselila je Hava Suljić, rođena Čoćić, supruga u genocidu ubijenog Bekira Suljića iz Dedića/Poznanovići. Sutra, 22.01.2025. uz Božju pomoć ćemo rahmetli Havi klanjati dzenazu.
Havi su u agresiji na BiH, u genocidu nad građanima Srebrenice, pored muža ubijena oba sina, Šaban i malodobni Mujo, dva zeta, Rifet i Omer te druga rodbina i prijatelji.
Pored ubijenih sinova, Hava i Bekir odhranili su ćerke, Sabahetu, Mušku, Begunu, Ajšu, Zumru, Ramizu, Mejru i Zadu, koje su također živjele život po ugledu i na ponos majki. Brižno i marljivo su gradile svoje porodice.
Živjela je r Hava, zna samo ona kako, u vanjštini tiho i skromno, dostojanstveno, hrabro i ponosno sa puno vjere i nade, kako i dolikuje jednoj muslimanki Bosanki, Bošnjakinji, Deduši/Poznanuši, Daljegoški.
Polahko nam umiru, prve generacije domaćinstava Poznanovića, na prste se mogu prebrojati još živi od ukupno nekih 70 domaćinstava odnosno 140 i nekoliko osoba.
Kao i mnogima roditeljima, očevima i majkama iz Poznanovića i r Havi Srebrenica je bila draga, ali i mrska jer je u zalog uzela njihove najmilije.
Neka unučad od r Have i pored svega, uz veliku ljubav žive u Srebrenici. Jedan od Srebreničkih imama/efendija je i njen unuk Ahmed Hrustanovic, sin Begune i rahmetli Rifeta Hrustanovića, također ubijenog u genocidu 1995. godine.
Ako je iko, rahmetli Hava je zaslužila dženet, Alah zna i On je milostiv. Neka ti je rahmet. El Fatiha – napisao je Malkić.
Nastavi čitati

BiH

Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama

Published

on

By

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić danas je, u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu, s predsjednikom Sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH Samirom Kurtovićem potpisao Sporazum o osnovici i bodu za obračun plaća.

Potpisivanju je prisustvovao federalni dopremijer i ministar finansija Toni Kraljević.

Potpisivanje današnjeg sporazuma rezultat je kontinuiranih pregovora koje je Kolegij Vlade Federacije BiH vodio s predstavnicima Sindikata, a u skladu je sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH i Kolektivnim ugovorom za službenike organa uprave i sudske vlasti FBiH, kao i rastom indeksa potrošaških cijena.

Podsjećamo, tokom vođenja pregovora, predstavnici Sindikata su zahtjev za utvrđivanje nove osnovice obrazložili analizom povećanja troškova života, kao i rastom prosječne plate u Federaciji BiH od 2021. do 2024. u odnosu na rast plata zaposlenika u organima uprave FBiH.

Nikšić je ovom prilikom istakao da je donošenjem ove odluke Vlada Federacije BiH, u skladu za zakonom i Kolektivnim ugovorom, doprinijela unapređenju prava radnika u Federaciji BiH. Naglasio je da nakon donošenja Odluke o iznosu najniže plate u FBiH u 2025. godini, utvrđivanjem Prijedloga budžeta Federacije BiH za ovu godinu, te današnjim potpisivanjem Sporazuma, pokazuje opredjeljenje da se kontinuirano poduzimaju aktivnosti na vraćanju dostojanstva i digniteta građana u Federaciji BiH.

Sporazumom se utvrđuje osnovica u iznosu od 480 KM i bod u iznosu od 1,00 za obračun plaća u organima vlasti Federacije BiH u fiskalnoj 2025. godini. Ranija osnovica je iznosila 425 KM.

Treba istaći da će rasti plata i nosioca izvršnih funkcija, od premijera, ministara, zastupnika, delegata i tako dalje. Plate izvršnih funkcionera će rasti u prosjeku od 420 do 550 KM.

Ova osnovica i bod primjenjivat će se na način i od momenta kada to bude uređeno Zakonom o izvršavanju budžeta za 2025. godinu, a u skladu sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH.

Kurtović je izrazio zadovoljstvo današnjim potpisivanjem sporazuma kojim su Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo finansija, u skladu s propisima, ispunili zahtjev Sindikata i radnika koje predstavljaju.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Košarac ne krije zadovoljstvo Trumpovom odlukom o obustavljanju američke pomoći: ‘Muk u Sarajevu, para više nema’

Published

on

By

Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama” – napisao je Košarac

 

Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, objavom na Instagramu je proslavio odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o zaustavljanju, odnosno suspenziji američke pomoći koja se šalje u države širom svijeta, uključujući i BiH.

 

– Nakon Trampove odluke, muk u Sarajevu. Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama”.

 

Prema dostupnim informacijama, iz SAD-a je u 2024. godini kroz stranu pomoć u BiH stiglo 39 miliona dolara, a u godini ranije taj iznos bio je 93,7 miliona dolara. Trošilo se u Sarajevu – napisao je Košarac.

 

(DEPO PORTAL/au)

Nastavi čitati

BiH

Marinko Umičević kaže da će Trumpu poslati cipele “ako se popravi” i ukine “nepravedne sankcije” Dodiku i ostalim

Published

on

By

Prije osam godina prvoj dami SAD Melaniji Trump poslao sam štikle za Bijelu kuću. Sada čekam da vidim kako će se Trump pokazati, pa možda i njemu pošaljem cipele.

To je na svom Facebook profilu napisao tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Marinko Umičević, naglasivši da nove američke administracije očekuje bolji odnos i sagovornike.

Očekujemo razmatranje i ukidanje nepravedno nametnih sankcija i priliku da mi kažemo svoj stav i istinu. Nadamo se da većem razumijevanju i objektivnijem sagledavanju činjenica kada je srpski narod u pitanju – rekao jeUmičević.

Podsjeća da je u jednom od prvih govora nakon izbora, Donald Trump obećao da će okončati vladavinu neuspješne i korumpirane političke administracije u Washingtonu.

– To je, upravo, ono čemu se mi ovdje nadamo. Donald Trump danas polaže zakletvu kao 47. predsjednik SAD. Inauguracija se održava na Sabor svetog Jovana Krstitelja, naš veliki praznik i na današnji dan nadamo se promjenama nabolje. Sve oči su sada uprte u Vašington, cijeli svijet ima velika očekivanja od Donalda Trumpa – poručuje Umičević.

Nastavi čitati

BiH

Košarac o modernizaciji Oružanih snaga BiH: ‘To je za nas potpuno neprihvatljivo’

Published

on

By

Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, održana danas, 20. januara, završena je bez donošenja ključnih odluka, dok su raspravljana neka važna pitanja koja se odnose na stanje u zemlji.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Staša Košarac, obratio se medijima nakon sjednice i istakao da je stav Vijeća ministara bio usklađen sa Zaključcima Narodne skupštine RS (NSRS).

“S tim u vezi, hoću da kažem da je nama važno pitanje implementacija zaključaka NSRS, pogotovo iz aspekta informacija kojima smo raspolagali, a da se prilikom, ili eventualno našeg nedolaska primjenjuje autentično tumačenje izmjenjenog Zakona o Vijeću ministara iz vremena Miroslava Lajčaka – čini mi se, 2007. ili 2008. godina. To bi značilo da bi se po našem nedolasku mogla zakazati sljedeća sjednica Vijeća ministara i odlučivati bez onih koji nisu prisutni. Zato sam i rekao da smo danas postupali tragom zaključaka NSRS”, kazao je na početku, Košarac.

Odbijen prijedlog Tužilaštva: Ljubiši Petroviću nisu određene mjere zabrane

Odbijen prijedlog Tužilaštva: Ljubiši Petroviću nisu određene mjere zabrane

Koašarac je istakao kako na današnjoj sjednici nisu razmatrane “europske teme”, ali i da bi, da ih je i bilo, također postupili u skladu sa Zaključcima NSRS”.

 

No, bilo je nekih tema koje su morali da “odbrane u cilju interesa RS”, dodao je:

“Komentarišući zajedno Amidžić i ja, nemogućnost obezbjeđivanja oko 200 miliona KM za modernizaciju Oružanih snaga BiH, što je za nas potpuno neprihvatljivo iz aspekta vrlo dramatičnih, neutemeljenih, netačnih, zbranjavajućih informacija koje ovih dana u javnost šalje ministar odbrane, vrlo jasno smo iskazali naš stav po tom pitanju – da je to za nas potpuno neprihvatljivo. I dalje cijenimo pitanje da je vrlo važan proces koji treba zajedno da provedemo u BiH jeste demilitarizacija i ukidanje Oružanih snaga”, mišljenja je Košarac.

Drugo pitanje, nastavlja, jeste pitanje kupovine određenih zgrada, tj. smještajnih kapaciteta institucija BiH u Istočnom Sarajevu i Banjoj Luci gdje cijene da je bilo važno da budu prisutni i glasamo za provođenje određenih postupaka jer je to “u značaju RS-a”, kao i činjenicu da je na dnevnom redu bilo formiranje radne grupe koja bi trebala da pripremi izmjene određenih zakona, odnosno zakona koji bi se odnosili najprije na dijasporu i dopunsko obrazovanje djece u tzv. bh iseljeništvu.

“Cijenili smo da globalno trebamo, kada je u pitanju inicijativa za ukidanje PDV-a za lijekove dati podršku poslaničkim inicijativama”, zaključio je, također.

Raspravljano je, dodaje, i o inicijativama za smjenu ministara Nešića i Konakovića. Dodao je da ostaju pri stavu da je Konakovićeva inicijativa o 9. januaru i njegovom proglašenju danom žalosti “vrlo loša poruka” i da vrijeđa pripadnike jednog konstitutivnog naroda.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije