Connect with us

BiH

Petočlana porodica se iz Njemačke vratila u BiH: Mnoge stvari su ovdje bolje!

Published

on

Nakon velikog vala iseljavanja stanovništva iz Bosne i Hercegovine u zemlje Evropske unije, lijepe vijesti su one da se brojni vraćaju.

 

U Tuzlanski kanton u ovoj godini vratilo desetine porodica. Ministarstvo obrazovanja TK, objavilo je podatak da su se ove godine u osnovne i srednje škole upisala čak 84 učenika, povratnika iz inostranstva.

Jedna od porodica koja se iz Njemačke vratila u BiH je porodica Damira Sakića. On je sa suprugom Nijemicom i troje djece došao u Tuzlu gdje planira nastaviti život.

“Ja sam rođen u Njemačkoj, školovao se tamo, odrastao, zaposlio se. Jedna kćerka ovdje u Tuzli je upisana u Međunarodnu školu, ostale dvije kćerke smo upisali u vrtić. Djeca su se adaptirala što nas čini veoma zadovoljnim“, priča za Vijesti.ba Damir Sakić.

Ono što je posebno zanimljivo, Damir je u Nejmačkoj radio kao policajac.

“Ja sam u Njemačkoj bio policijski službenik, tako da to ovdje ne bih mogao sada raditi zbog godina. Nismo još riješili taj segment oko zaposlenja, ali radimo na tome“, ističe Sakić.

Njegova supruga je napustila rodnu Njemačku i s mužem i djecom došla živjeti u Tuzli.

Damir nam priča kako ju je okolina prihvatila i da nema nikakvih zamjerki. Čak je i jezik naučila prilično dobro.

„Mi se ovdje osjećamo super. Dolazili smo i prije vrlo često. Normalno da u Njemačkoj imate mnoge stvari bolje uređene nego ovdje. Ali ja moram reći da je mnogo stvari koje su ovdje bolje nego tamo. Mi smo ovdje u Tuzli jako uređeno društvo, ne pada mi na pamet ništa što bi mi moglo nedostajati iz Njemačke ovdje u BiH. Ja to tako doživljavam“, dodaje naš sagovornik.

U Bosni i Hercegovini ova porodica želi nastaviti život, Damir smatra da za sretan život nisu dovoljne samo finansije i osigurana egzistencija.

„Kod mene je bila evidentna ta vječita čežnja da se vratim u domovinu. Kada to ostvarite osjećate se kao svoj na svome. Sa ekonomskog aspekta posmatram ovako, moja sva šira porodica je zaposlena, bez neke političke podrške su dobili posao, većina ih je visokoobrazovana, to mi govori da ovdje ima budućnosti da nešto steknete i živite pristojan život“, zaključuje naš sagovornik.

Desetine porodica iz EU vratilo u Tuzlanski kanton u toku ove godine, razlozi povratka su individualni i u njih ne zadiremo, ali ono što je evidentno je to da u nekim dijelovima BiH pušu neki novi, pozitivni vjetrovi.

 

BiH

Pogledajte VIDEO: Misteriozni dronovi nadlijetali kasarne OSBiH u Butilama i Rajlovcu

Published

on

By

U četvrtak 10. oktobra iznad dvije kasarne Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, u Butilama i Rajlovcu preletjela su četiri drona, a i dalje je misterija čiji su. Radi se o dronovima manjeg ili srednjeg dometa s kojima se može upravljati s veće udaljenosti i služe za snimanja.

Desilo se to nakon što su u tri navrata kružili iznad Krupe kod Pazarića gdje se nalazi magacin naoružanja i municije, te iznad kasarni OSBiH u Livnu i Glamoču.
Snimak preleta dronova iznad kasarne pogledajte u videu koji je objavio Faktor. 

Nastavi čitati

BiH

Doktor stomatološke ordinacije u kojoj se liječila preminula tinejdžerka: Molim vas da poštujete moju privatnost

Published

on

By

Odmotava se klupko u slučaju smrti šesnaestogodišnje tinejdžerke Dž. D. koja je preminula nakon što je pretrpjela teške komplikacije nakon stomatološkog zahvata Sarajevu.

 

Na osnovu nezvaničnih informacija do kojih je došao „Dnevni avaz“, djevojčica je liječila zub u privatnoj stomatološkoj ordinaciji dr. Harisa Mekića u Sarajevu.

Putem telefona pozvali smo ordinaciju dr. Mekića, javila nam se službenica i nakon što smo se predstavili da smo novinari „Avaza“, službenica je istog momenta kazala:

 

– Nikakve informacije vam ne možemo davati – rekla je službenica, a da joj nismo uspjeli objasniti zbog čega zovemo.

 

Naknadno smo putem telefona stupili i u kontakt s dr. Harisom Mekićem, koji nam je kazao:

– Ne želim nikakve komentare da dajem, znam zašto me zovete. Molim vas da poštujete moju privatnost.

Neovisno ko je kriv, umjesto izraza žaljenja zbog smrti tinejdžerke, doktor Mekić je od novinara tražio da “poštuju njegovu privatnost” i prekinuo razgovor.

Djevojka je u kritičnom stanju hitno prebačena u KCUS, gdje su ljekari uložili maksimalne napore da je spase, nažalost, nisu uspjeli.

O cijelom slučaju obaviješteno je Tužilaštvo, koje je pokrenulo istragu kako bi utvrdilo okolnosti koje su dovele do ovog tragičnog ishoda.

Nastavi čitati

BiH

Suljagić: Danas je umro jedan od onih koji su ubijali u Branjevu i Pilici, nadam se da je umro onako kako je živio

Published

on

By

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić objavio je da je danas umro jedan od pripadnika Bratunačke brigade koji je učestvovao u genocidu.

Suljagić je objasnio da se radi o jednom od dvojice svjedoka koji su u Hagu kao zaštićeni svjedoci govorili o strahotama koje su počinili pod zapodvjedništvo Vidoje Blagojevića i Dragana Jokića.

Njegovu priču, koju je objavio na X-u, prenosimo u cijelosti:

Ovako priča ide. Prije nekih 20 i kusur godina, u Hagu, na sudu, slušam suđenje Vidoju Blagojeviću i Draganu Jokiću. Sam sam po običaju, jer to je samo još jedno u nizu suđenja za Srebrenicu i ne zanima nikog osim mene. U drugom dijelu pretresa, jedan za drugim se pojavljuju dva svjedoka. Pretres se svako malo otvara i zatvara za javnost, jer obojica svjedoče pod zaštitom – pseudonim, izmjena glasa i lika – ali poslije petnaest minuta, u oba slučaja sam siguran da ih poznajem i da smo išli u istu srednju školu.

Obojica su svjedočili kao pripadnici voda Bratunačke brigade koji je popodne 15. jula učestvovao u ubijanjima na Branjevu i u Pilici. Bio sam malo potresen, ali dotad mi se u Hagu zatvorilo toliko krugova, da su ovakve stvari ulazile takoreći u rok službe. Pretres se završava za taj dan, izlazim iz suda, sjedam u autobus. Doslovno samo što sam izašao vidim na trotoaru njih dvojicu. Izgledali su nekako mali i jadni, ustrašeni od saobraćaja, buke, galame kraja radnog dana.

Viđao sam ih i u Bratuncu i Srebrenici i kasnije. Bez njihovog svjedočenja ne bi bilo moguće povezati Vidoja Blagojevića, komandanta Bratunačke brigade bosanskih Srba, sa masovnim egzekucijama tokom genocida. I nisu bili jedini koji su svjedočili. Ali za razliku od, recimo, komunalnih radnika iz Bratunca i Zvornika koji su prekopavali masovne grobnice i o tome svjeodočili – i ne samo o tome – njih dvojica nisu imali obraza da to urade na taj način. Nego su dobili “safe conduct”, odnosno garanciju da neće biti uhapšeni i svjedočili pod najvišim mjerama zaštite.

Danas je jedan od njih umro.

I nadam se da je umro onako kako je živio. Da je ostao plašljivi mali jad koji je pucao samo u one ljude koji nisu mogli uzvratiti.

Nastavi čitati

Najčitanije