Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Ponuda koja se ne odbija – Uz posao u Njemačkoj 10.000 eura dobrodošlice

Published

on

Svako ko pročita oglas, protrljat će oči – Uz to, ugovor o radu je na neodređeno vrijeme, sedmično radno vrijeme je 38 sati, a uz to postoji i godišnji bonus…

Medicinskog osoblja nedostaje u cijeloj Njemačkoj, zbog toga poslodavci na sve načine pokušavaju privući nove radnike. Šta drugo može privući radnike nego novac – zbog toga se direktor jedne njemačke klinike odlučio na nesvakidašnji potez.

Direktor klinike Bad Bramstedt iznio je posebnu ponudu za posao. Za novog radnika nudi bonus dobrodošlice od nevjerojatnih 10.000 eura.

Dakle, svako ko prihvati posao automatski dobije 10.000 eura. Njemački mediji navode kako na ovaj način bolnica u Schleswig-Holsteinu želi odgovoriti na nedostatak medicinskih sestara.

USLOVI RADA

Svako ko pročita ovaj oglas za posao protrljat će oči: Bolnica u okrugu Segeberg nudi “bonus dobrodošlice” od 10.000 eura za nove radnike u timu medicinskih sestara.

Ova ponuda odnosi se na 15 slobodnih radnih mjesta u bolničkom sektoru, prenosi Fenix-magazin.

Ugovor o radu je na neodređeno vrijeme, sedmično radno vrijeme je 38 sati, a uz to postoji i godišnji bonus, objašnjavaju njemački mediji.

VISINA PLATA

Već se duže vremena predlaže uvođenje bonusa za zapošljavanje medicinskog osoblja. Određene političke stranke su u prošlosti predlagale neoporezivanje bonusa za dobrodošlicu.

Plate medicinskog osoblja, posebno medicinskih sestara ovise ovisno o odjelu na kojemu rade, saveznoj zemlji, radnom vremenu i stepenu obrazovanja.

Prosječni mjesečni prihod za medicinsko osoblje je 2.899,84 eura na puno radno vrijeme i 1.996,33 na pola radnog vremena.

Najbolje medicinska sestra zarađuje u Münchenu, gdje je prosječna plata 4.080 eura. No, posebno je dobra i plata u Kölnu gdje je moguće zaraditi 3.969 eura.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Najčitanije