Connect with us

BiH

Pranjić: Gdje god postoji ijedan Hrvat, mora imati ista prava kao drugi narodi (VIDEO)

Published

on

Potpredsjednik Republike Srpske Davor Pranjić (HDZ) govorio je o svom radu u proteklih nekoliko mjeseci ističući kako je njegov cilj poboljšati poziciju Hrvata u manjem bh. entitetu.

Pranjić je komentirao svoj odnos sa predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, kao i drugim potpredsjednikom tog bh. entiteta Ćamilom Durakovićem.

“Što se tiče nas i saradnje sa predsjednikom, odnosno potpredsjednikom, mi se prije svega borimo za interesa hrvatskog naroda, njegovu opstojnost i opstanak na području Republike Srpske. Odnosno da u okviru BiH kao konstitutivni narod dobije što bolji status, da su Hrvati zastupljeni u svim institucijama, od lokalnog do državnog nivoa vlasti i da ne budemo marginalizirani”, istakao je Pranjić.

Istakao je da je cilj raditi na poboljšanju statusa hrvatskih privrednika u RS-u te da se ka tom smjeru ide planiranom dinamikom.

“Prije su bila manje ili više bitna mjesta se se nalaze Hrvati u našem entitetu, ja sam to rekao i iza toga stojim, da gdje postoji gdje i jedan Hrvat treba da ima ista prava. Moj životni motiv je da ću pokušati da ne komentiram stvari, već pokušati da ih poboljšam”, poručio je Pranjić.

Naglasio je da se najviše zalaže za znanje i obrazovanje te da je u toku prva dva mjeseca mandata dodijelio 26 stipendija za hrvatske studente povratnike u Republiku Srpsku.

“To je jedan od projekata koje ćemo uvesti u praksu, da povećamo broj stipendiranih studenata. Kroz ured potpredsjednika Republike Srpske u saradnji sa Federalnim ministarstvom izbjeglih i raseljenih osoba smo to realizirali ove godine, a svakako je plan da to naredne godine uradimo sa Vladom Hrvatske jer ove godine kao potpredsjednici imamo budžet”, kazao je.

Podsjetio je kako su oba potpredsjednika RS-a dobili po 2,5 miliona KM unutar jedinstvenog budžeta kojim raspolaže predsjednik tog bh. entiteta.

Naglasio je Pranjić i kako namjerava pomoći poziciji hrvatskog naroda u RS-u.

“Želim da nakon godinu dana oni osjete maksimalnu podršku i želim da taj narod vjeruje u hrvatske predstavnike. Moj ured je uvijek otvoren”, zaključio je.

 

BiH

Ovo je pismo koje je ratni zločinac Karadžić pisao zločincu Krajišniku 1998.: Dodika nazvao bitangom

Published

on

By

Redakcija portala Klix.ba u posjedu je pisma ratnog zločinca Radovana Karadžića upućenog drugom ratnom zločincu Momčilu Krajišniku napisanog 10. februara davne 1998. godine.

Opširno pismo baca novo svjetlo na političke intrige i planove unutar tadašnjeg političkog establišmenta bh. entititeta RS.

Važno je napomenuti da je Karadžić pismo pisao iz bjekstva, skrivajući se vjerovatno u Srbiji, nakon što je Haški sud protiv njega 1995. godine podigao optužnicu za ratne zločine u Bosni i Hercegovini.

Krajišnik je u tom periodu bio član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda i protiv njega je optužnicu za ratne zločine Haški sud podigao 2000. godine.

U pismu, Karadžić otkriva svoje misli o trenutnom političkom stanju, kao i svoje kritike na račun današnjeg predsjednika RS-a Milorada Dodika.

Upravo taj dio pisma, koji se nalazi na samom kraju, tj. zaključku, posebno je zanimljiv jer u njemu Karadžić iskazuje veliko nepovjerenje prema Dodiku i naziva ga “bitangom”. Karadžić ističe Dodikovu navodnu prevaru i pokušaje da preuzme kontrolu nad ključnim sektorima, poput policije i rudnika. Također, Karadžić izražava potrebu za snažnijim otporom protiv Dodikovih političkih pokreta.

“On je zaista druga, odn. prva bitanga, a Dodik je druga. Treba ih sačekati na toj stvari, da hoće da nas preuzmu svojinski i da mute i udariti ih po nosu. Nema šta mu ne želim, jer je sve zaslužio. Gledam mu izraz lica i prepoznajem kad je htio nas da prevari kao levate, a kad ne može, onda mrzi i sveti se. Ali, ja znam da ima Boga, i da je na našoj strani”, napisao je Karadžić u pismu.

Ostatak pisma je ispunjen strategijama i opaskama o političkim igrama

U pismu se spominje i potreba za osnivanjem državne banke te drugog televizijskog programa kao dijela strategije jačanja nacionalnih institucija. Karadžić naglašava važnost borbe protiv stranih utjecaja te zaštite nacionalnih resursa poput rudnika Ljubija.

Ironično je da je Karadžić pismo završio “optimističnim tonom i izrazom povjerenja u budućnost, ističući važnost nastavka političke aktivnosti uprkos izazovima”.

Ironija je da su obojica završili kao presuđeni ratni zločinci. Krajišnik je osuđen na zatvorsku kaznu od 20 godina zbog ratnih zločina, a preminuo je 2020. godine, sedam godina nakon što je pušten nakon odsluženja dvije trećine kazne.

Karadžić je osuđen na doživotnu robiju zbog ratnih zločina u BiH, a kaznu služi u u zatvoru na ostrvu Wight u Velikoj Britaniji.

Nastavi čitati

BiH

Cvijanović optužila Heleza i Isaka: “Otvoreno prijete nasiljem i ratom. BiH je leglo terorizma”

Published

on

By

U obraćanju pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović optužila je međunarodnu zajednicu i strane ambasadore da “zadiru u unutrašnja pitanja BiH” te optužila Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH, da “nezakonito djeluje”.

Osvrnula se i na rezoluciju o genocidu u Srebrenici o kojoj će se glasati u Generalnoj skupštini UN-a.

 

” Čak je i rezolucija o danu sjećanja na Srebrenicu koja se predlaže Generalnoj skupštini UN-a eklatantan primjer kako strano miješanje i nepoštovanje ustava BiH podrivaju mir i stabilnost. Nacrt rezolucije, čiji su autori pojedine zemlje i ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija, odražava potpuno nepoštovanje Ustava BiH i Predsjedništva BiH, koje je isključivo nadležno za formulisanje vanjske politike BiH. O tom nacrtu rezolucije Predsjedništvo nije ni razgovaralo niti je usvojilo; štaviše, nema ni konsenzusa među našim narodima niti na bilo kom nivou vlasti o tekstu rezolucije, koji je namjerno uskraćen i skriven od javnosti. Većina vaših država zna da se ova aktivnost vodi u suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom, ali ste jednostavno odlučili da tu činjenicu ignorišete”, rekla je Cvijanović.

Ističe da neke članice UN-a smatraju da je ova rezolucija benigna i da predstavlja čin ljudskog saosjećanja.

 

“Međutim, jasno je da je namjera koja stoji iza nje sve samo ne benigna. Profesor Francis Boyle, pravni savjetnik bošnjačkih političkih lidera, prošlog petka, 26. aprila, u intervjuu jednoj sarajevskoj TV, izjavio je da nakon donošenja rezolucije u Generalnoj skupštini UN-a, sve tzv. “probosanske snage” moraju da se ujedine da to iskoristite za ukidanje Republike Srpske. Ova opasna izjava, nažalost, odražava preovlađujuću namjeru mnogih bošnjačkih političkih lidera i jasno pokazuje da je predložena rezolucija destabilizujuća za mir i stabilnost u BiH”, navodi Cvijanović.

Optužila je međunarodnu zajednicu da favorizuje “bošnjačku stranu” te je iznijela niz skandaloznih tvrdnji.

 

“I dok zvaničnici RS govore o neophodnosti očuvanja mira i stabilnosti i rješavanja svih otvorenih političkih pitanja u demokratskim institucijama, određenim prijetnjama i militarističkim izjavama zapadni ambasadori u Sarajevu nastoje da uliju strah u Srbe, a istovremeno daju nadu nekim radikalnim snagam u bošnjačkom političkom vrhu da će NATO ‘riješiti’ “problematičnu” RS tako što će je ukinuti. Istovremeno, bošnjački zvaničnici, poput ministra odbrane BiH Zukana Heleza i ministra bezbjednosti FBiH Rame Isakaotvoreno prijete nasiljem i ratom. Među mnogobrojnim zapaljivim izjavama ministra Heleza, dvije su najopasnije: da stvara “rezervne” vojne snage u BiH, i poziv da se u škole u ​​BiH uvede “vojna obuka”. Ministar Isak je, s druge strane, izjavio da će “povesti 10 korpusa” kada se RS bude ukidala”, smatra Cvijanović.

Cvijanović je rekla da se ovakve prijetnje i pozive na nasilje, Schmidt i strani ambasadori rijetko osuđuju.

“Takođe treba napomenuti da aktuelna prijetnja od radikalnih islamskih terorističkih ćelija predstavlja opasnost ne samo za mir u BiH i na Zapadnom Balkanu nego i u cijeloj Evropi. Prije samo dvije sedmice, policijske snage su u Zenici uhapsile jednu osobu koja se sumnjiči da pripada radikalnoj islamističkoj grupi u FBiH. Lokalni mediji u BiH nedavno su objavili i da je ministar Helez odobrio da poligoni Oružanih snaga BiH u Mostaru koriste strani državljani i pojedini mještani povezani sa radikalnim vehabijskim pokretom”, navela je Cvijanović iznoseći niz neprovjerenih tvrdnji.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Zašto slavimo 1. maj kao Praznik rada

Published

on

By

Danas, 1. maja, se slavi Međunarodni dan rada, a ovaj praznik se obilježava širom svijeta već više od 100 godina.

Brojni radnici širom Bosne i Hercegovine, ali i svijeta, danas će na svoj način obilježiti Međunarodni dan rada, odnosno 1. maj. Veći dio ljudi će dan provesti u krugu porodice i prijatelja, najčešće uz roštilj i pjesmu.

Iako brojni radnici jedva čekaju 1. maj zbog odmora, druženja i spomenutog roštilja, porijeklo praznika rada je vezano uz jedan tragičan događaj, koji se 1886. godine desio u Chicagu.

Takozvani Haymarket affair obilježava proteste koji su 1. maja 1886. godine počeli u ovom gradu u Sjedinjenim Američkim Državama. Protest je počeo kako bi radnici sebi osigurali radni dan od osam sati. Okupljeni radnici su organizovali masovni štrajk koji je 4. maja prešao u sukob s policijom, prilikom kojeg je život izgubilo 15 osoba, odnosno osam radnika i sedam policajaca. Povrijeđeno je više od 70 radnika, a uhapšeno ih je više od 100.

Petog maja je došlo i do incidenta u Milwaukeeju, gdje je u sukobu radnika i policija ubijeno sedam demonstranata.

Tri godine nakon ovih nemilih događaja, održan je kongres Druge internacionale (skupine socijalističkih stranaka iz cijelog svijeta) gdje su na prijedlog Raymonda Lavignea, delegata iz Francuske, radnici u svim državama svijeta pozvani na masovni protest na 1. maj 1890. godine, na četvrtu godišnjicu Haymaker affaira.

Na drugom kongresu grupe socijalističkih stranaka, održanom 1891. godine, i službeno je donesan odluka da 1. maj bude dan kada će radnici, u znaku borbe za svoja prava, stati sa svojim poslovima na jedan dan.

Zanimljivo je dodati i da, iako je “sve krenulo” iz SAD-a, u ovoj zemlji i Kanadi se 1. maja ne obilježava ovaj praznik. U ove dvije države se na prvi ponedjeljak u septembru obilježava Dan rada, koji se obično spoji u vikend. Za radnike je ovo dodatni dan odmora, a popularan je i među studentima i mladim osobama generalno, koji ovo koriste kao neslužbeni posljednji vikend ljeta te uživaju u brojnim zabavama, često na destinacijama poput Los Angelesa i Miamija.

Originalna ideja Međunarodnog dana rada je bila borba za radnička prava. Originalna ideja iza masovnih radničkih protesta na 1. maj je uvođenje osmosatnog radnog dana, te se može reći da je to bio uspjeh.

Za prosječnog radnika, daleko od borbe za radnička prava, danas se, barem u zemljama bivše Jugoslavije, 1. maj koristi kao “besplatan” praznik zbog kojeg će se okupiti porodice i prijatelji. Iako sindikati napominju na radničke probleme, njihovi apeli često “padnu na gluhe uši.”

klix

Nastavi čitati

Najčitanije