Connect with us

BiH

Profesor Alić objašnjava kako uštedjeti na računima za struju: ‘Ako se ne grijete, samo se patite. Ovo je mnogo bitnije’

Published

on

Posljednih nekoliko mjeseci građani naše zemlje se suočavaju sa vrtoglavim rastom cijena osnovnih životnih namirnica, ali i energenata. Cijene električne energije su značajno porasle i, prema svemu sudeći, u narednom periodu neće stati.

Značajni savjeti za građane

S druge strane, dok imamo dramatičan skok cijena električne energije i dok se građani svakog mjeseca bore kako da prežive, vlast u našoj zemlji nema adekvatnog plana i programa održivog razvoja, ali i ni strategije razvoja energetike.

Plaće građanima ostaju iste, a dolaskom zimskih mjeseci troškovi će značajno porasti. U razgovoru za Raport Fikret Alić, profesor na Mašinskom fakultetu u Tuzli otkriva značajne savjete za građane kako u narednih nekoliko mjeseci mogu uštedjeti na računima za struju.

Svjetski stručnjaci navode kako građani ne mogu utjecati na dio koji se odnosi na obračunsku snagu i trošak garantovanog snadbjevača, ali da možemo da utječemo na električnu energiju koju smo potrošli. Pitali smo profesora da li je ovo tačno te kako građani uopće mogu utjecati na električnu energiju koju potroši.

“Imamo s jedne strane proizvodnju električne energije na različite načine i u različitim postrojenjima. Kolika će biti izlazna cijena odgovarajućeg snabdjevača, zavisi od zbira svih ulaganja u proizvodnju električne energije. Dakle, ako je cjelokupni proizvodni proces zastario, nije održavan, loše procesno vođen ili pak postoje nekontrolirano visoki nabavni troškovi, onda imate visoku izlaznu cijenu jer snabdjevač mora imati zaradu od prodane energije. Modernizacija navedenih energetskih postrojenja je dug i nužan proces, tako da to zavisi od same države, odnosno garantovanog snabdjevača. Na povrat uloženih sredstva od sprovedenih modernizacije prođu i desetine godina. S druge strane, dostavljenu energiju građani koriste shodno uređajima koji ostvaruju njihove različite potrebe”, kazao je Alić.

Dodaje kako su upravo ti uređaji uglavnom niske efikasnosti te se relativno pogrešno koriste.

“Sve to izaziva slučaj da su građani utrošili električnu energiju, a djelimično su ostvarili svoje potrebe. U tom smislu, naknadno se stvaraju troškovi. Modernizacija uređaja u domaćinstvu visokog energijskog razreda i njihovo optimalno korištenje jedna je od mogućnosti, kako građani mogu kontrolirati dostavljenu električnu energiju. Jasno je da se cjelokupni učinak ostvaruje sinergijski, uz npr. minimaliziranje različitih toplinskih i masenih gubitaka… Također, treba biti svjestan da će proći izvjesno vrijeme kada energijski efikasan uređaj počinje donositi profit, u vidu uštede”, pojašnjava Alić.

Alić: Treba napraviti jasnu distinkciju između potrebe i troška kao nepotrebnog gubljenja finansija

Između ostalog, profesor Alić je čitatelje našeg portala kazao krucijalne savjete i preporuke koje mogu pomoći građanima da uštede električnu energiju.

 

 

“Prvo upotrebu električne energije podijelite na potrebu i dodatni komoditet. Kada je upitanju štednja, onda se morate odreći, djelimično ili potpuno, komoditeta i svesti upotrebu električne energije samo na obavljanje različitih potreba. Ne postoji jedinstvena jednačina niti savjet, koji obuhvata cjelokupnu uštedu već podrazumijeva sistematičnu i odgovornu upotrebu električnih aparata uređaja svih članova nekog domaćinstva. Budući da većina posjeduje niskoefikasne aparate i uređaje, te nema mogućnost njihove zamjene, onda štednju možete ostvariti smanjivanjem vremena njihovog korištenja.

Stoga, bilo bi od koristi instalirati određeni broj vremenskih utičnica na svim potrošačima kako bi svi članovi porodice bili samoodgovorni, brzo i efikasno koristili električnu energiju za različite aplikacije”, dodao je.

Za one koji se odluče poslušati savjete stručnjaka i ostvare rezultate na računima za struju, ne bi više trebali imati traumatski doživljaj nego izvor zadovoljstva zbog ostvarenog uspjeha u štednji. Također, Alić dodaje da najviše električnu energiju troše uređaji koji imaju nisku efikasnost.

 

 

Trebaju li nam energetske reforme?

“Na pitanje koji aparati najviše troše, većina ljudi bi odgovorila nabrajajući uređaje koji zahtijevaju veću ulaznu snagu, pa bi se tu spominjali različite grijalice, bojleri, pegle, različite peći itd. Sve je to u stvari netačno. Ovdje treba napraviti jasnu distinkciju između potrebe i troška kao nepotrebnog gubljenja finansija.

Najviše troše električnu energiju uređaji koji imaju nisku efikasnost i koji se pogrešno koriste od strane korisnika. Evo, jedan jednostavan primjer: Kada koristite grijalicu koja zahtjeva relativno visoku ulaznu snagu, to je potreba i da je ne koristite u toku ljeta. Jasno je da pod pojmom potreba podrazumijevamo logičnu i odgovornu odluku donosioca. Izostankom grijanja, vi se patite i ne štedite. Mnogo je važnije pitanje kako koristite tu grijalicu i da li je ona adekvatna za zagrijavanje tog vašeg prostora. Također, kako ste znali prilikom kupovine tog uređaja da ona može zadovoljiti vaše zahtjeve?

Trošak se javlja upravo onog trenutka kada vaš uređaj ne zadovoljava funkciju cilja. Održavanje kupljenih električnih uređaja od strane korisnika je zanemarljivo i to također kroz vrijeme upotrebe uređaja povećava vaš trošak. Primjer, električni grijač u bojleru, nevjerovatni su podaci da ga građani ne čiste od kamenca desetak i više godina”, kazao je za Raport Alić.

Osvrnuo se i na energetske reforme u našoj zemlji te kazao da to treba biti kontinuiran proces te da je sve to trebalo biti započeto prije 20 godina.

“Kao i mnoge druge reforme u BiH, pa tako i energetske, rađene su površno od strane nedovoljno referentnih stručnjaka iz ove oblasti. Nažalost, u BiH se djeluje kada se pojave neočekivani problemi i onda se godinama, pa i decenijama, saniraju posljedice i taj običaj će dugo trajati”, zaključio je Fikret Alić za Raport.

BiH

Zvornički policajci pretukli mladića Nasira Alića u stanici pa tražili da potpiše priznanje za djelo koje nije počinio

Published

on

By

Nasir Alić prijavio je policajca da ga je tokom ispitivanja u policijskoj stanici u Zvorniku prijetanjama, ucjenama i udarcima pokušao natjerati da potpiše izjavu koju nije dao i da prizna krivično djelo za koje kaže da ga nije mogao počiniti jer nije bio u državi.

Sada zbog povreda ne može raditi i strahuje da će izgubiti posao u Hrvatskoj dok čeka rezultate interne i krivične istrage drugog ovakvog slučaja u samo nekoliko mjeseci u zvorničkoj regiji.

Kada su na vrata porodične kuće Jasmina Alića u Klisi, mjestu između Sapne i Zvornika, sredinom jula u večernjim satima pokucala dvojica policijskih službenika i tražila njegovog dvadesetdvogodišnjeg sina Nasira, on nije znao o čemu se radi, ali se zabrinuo za sina, koji već dvije godine radi u hrvatskom gradu Labinu. Jasminu su policajci rekli da se Nasir mora javiti u policijsku stanicu u Zvorniku, gdje treba dati izvjavu kao svjedok, piše Detektor.

Kaže da su mu zaprijetili da će raspisati potjernicu za njegovim sinom ako se ne pojavi.

Nasir je uzeo slobodno na poslu i dva dana poslije dao izjavu u policijskoj stanici. Ali kaže da se ona nije svidjela dvojici policijskih inspektora i da su mu dali da potpiše drugu, koja nije bila njegova.

“Onda je ustao i ošamario me dva puta i pitao: ‘Hoćeš li ti na teži ili na lakši način?’ Ja sam rekao: ‘Na lakši način, ali kako treba.’ Kaže on: ‘Pa onda potpiši!’”, kaže Nasir i dodaje da nije htio potpisati izjavu.

“Onda je on opet ustao, udario me pesnicom u glavu, a ja sam udario glavom u zid. Opet sam ustao i rekao mu da neću ništa potpisati i da me može udarati do ujutro. Ali ništa ne potpisujem jer ništa nisam kriv! Tražio sam poligraf, on je rekao da ne može”, dodaje on.

Nasir je novinarima ispričao da su mu inspektori tražili da prizna da je provalio u kuću i da je on to odbio, zbog čega je dobio još nekoliko udaraca pesnicama. Kaže da su mu inspektori tražili da odgovornost prebaci na nekog drugoga i da pozove tu osobu.

“Ja sam rekao da nisam u tome i da me to ne zanima. Onda je on mene za vrat uhvatio i rekao: ‘Ili ćeš nazvati ili ćemo te zatvoriti na 48 sati, nećeš izaći.’ Ja sam rekao: ‘Zatvorite, ali ja neću nikoga ni zvati ni namještati.’ Ustao sam, udario me u stomak pesnicom”, prisjeća se Nasir, koji je tada u stanici proveo već duže od sat vremena.

“Onda sam se ja uspravio i rekao mu: ‘Šta je, ne možeš jače udariti?’ Onda me on oborio na pod, šutnuo dva puta nogom u leđa. Jedva sam ustao i sjeo sam na stolicu”, kaže Nasir i dodaje da su ga inspektori nastavili udarati i šamarati dok je sjedio na stolici.

Kaže da je sve vrijeme u kancelariji bio još jedan inspektor, koji je Nasira ošamario dva-tri puta tokom ispitivanja. U stanici je ostao puna tri sata.

Nasir Alić (Foto: Detektor)

“Onda je rekao: ‘Hajde sa mnom.’ Ja sam ustao, krenuo, on me je uhvatio za vrat i rekao: ‘Sutra ujutro u devet sati da si se ovdje nacrtao, nemoj da te ja tražim. Ako te ja budem tražio, proći ćeš gore nego što si sada prošao’”, kaže Nasir.

Podignuta krivična prijava

Kada je te noći došao kući, njegova majka je, kaže, izgubila svijest kada mu je vidjela povrede na licu. Jasmin kaže kako je njegovom sinu bio razbijen nos i da je po licu imao modrice. Odmah ga je odvezao u Dom zdravlja Sapna, odakle su ga poslali na Univerzitetski klinički centar u Tuzli. Dva puta je od mučnine povratio u putu. U Tuzli su mu nakon pregleda hirurga konstatovane tjelesne povrede glave, kičme, stomaka i prsa, navodi se u dokumentaciji u koju su novinari Detektora imali uvid.

“Kada sam došao kući, nisam mogao da spavam cijelu noć. Legnem, sve kontam da neko ima kraj mene. Nije mi svejedno bilo”, kaže Nasir.

Njegov otac kaže da ga je inspektor ponovo zvao na telefon te noći i rekao da mora ujutro doći u stanicu. Umjesto sina, on je otišao u stanicu da prijavi policajce internoj kontroli.

“Nisam mogao trpiti što su mi dijete pretukli. Da je kriv, ja bih rekao ‘kriv je, vodite ga’. Ali nije kriv! Dijete radi pošteno, dođe ovdje pet-šest dana, živi tamo, jedva ga vidimo, radi po cijeli dan i noć, a ovdje ga tuku zbog neke izjave koju mu poturaju”, kaže Jasmin.

Dodaje da mu je inspektor iz unutrašnje kontrole rekao da Nasir mora doći u jedan sat sa advokatom i dati izjavu, te da ga više niko neće ispitivati.

Nasirov advokat Senad Šmigalović kaže da je podnio krivičnu prijavu protiv inspektora zbog nesavjesnog rada u službi, te zloupotrebe položaja, kao i prijavu unutrašnjoj kontroli protiv policajaca zbog postupanja.

“Dostavili smo medicinsku dokumentaciju kao dokaz. Sada bi Tužilaštvo trebalo angažovati vještaka da se izjasni o stepenu povreda, da li su lakše ili teže, te da usmjeri tok istrage. Takve odluke i pravna kvalifikacija su na tužiocu”, objašnjava Šmigalović.

Iz Policijske uprave Zvornik za Detektor su potvrdili da su primili prijavu protiv policijskog službenika za nezakonito postupanje prilikom uzimanja izjave N.A. iz Zvornika 17. jula ove godine na okolnosti krivičnog djela “teška krađa” izvršenog u junu.

Objašnjavaju da su obavijestili Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini, ali i pokrenuli unutrašnji postupak od Službe za zaštitu integriteta i zakonitosti u radu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Iz ove uprave nisu odgovorili na zahtjev Detektora za razgovor s prijavljenim inspektorom ili nekim od nadležnih u Policijskoj upravi Zvornik o ovom slučaju. Alići kažu kako su dobili informaciju da su obojica policajaca suspendovana. Detektor nije mogao zvanično potvrditi ovu informaciju.

Policajci dolazili na vrata

Dan prije nego će novinari Detektora posjetiti Klisu, kaže Jasmin, dva policijska službenika su ponovo zakucala na kućna vrata Alića. Nisu se predstavili, niti su pokazali službene legitimacije, objašnjava on. Rekli su im da imaju naloge za privođenje Nasira i pretres kuće.

“Pokazali su nalog za pretres kuće, ušli su, sve su pretresli, a ništa nisu našli. Ja sam stajao kod auta. Jedan mi je rekao da imaju rješenje da me hapse zbog prijave. Ja sam rekao: ‘Kako imate pravo da me hapsite kada nisam ništa radio?’ Oni su rekli da imaju, ali eto da ćemo se dogovoriti da me ne hapse, a da ja povučem tužbu i da me neće dirati. Ja sam rekao: ‘Nema od toga ništa, ja neću povući tužbe’”, kaže Nasir.

Njegov advokat kaže da Nasir više ne može odustati od prijave.

“Onog trenutka kada je Nasir podnio prijavu, više se ne pita. Ona se prosljeđuje Okružnom javnom tužilaštvu i dalje odluke po toj prijavi donosi postupajući tužitelj koji tu prijavu zaduži. Neće niko pitati Nasira hoće li svjedočiti ili neće. On je dužan da svjedoči ono što je dao na zapisnik u policijskoj stanici u Zvorniku”, objašnjava Šmigalović.

Trenutno se četvorici drugih pripadnika Policijske uprave Zvornik iz Osmaka nadomak Klise sudi zbog premlaćivanja maloljetnika prilikom ispitivanja u policijskoj stanici. Oni su se pred Osnovnim sudom u Zvorniku izjasnili da nisu krivi, a početak suđenja zakazan je za septembar.

Načelnik Policijske uprave Zvornik Aleksandar Vasiljević rekao je u telefonskom razgovoru za Detektor da je na odmoru i da ne može govoriti o prijavi te naveo da se ovakvi slučajevi ne dešavaju samo u Zvorniku.

Nasir kaže kako je smatrao da nema potrebe da angažuje advokata kada je išao u policijsku stanicu kako bi dao izjavu u svojstvu svjedoka. Zbog pretrpljenih bolova osjeća posljedice i ne može da se vrati na posao.

“Imam problema s kičmom i sa stomakom. Ne mogu da jedem, slabo jedem i ne mogu da sjedim dugo i vozim, boli me kičma. Dobio sam dva dana i ne mogu da idem nazad. Sada lako mogu posao da izgubim, neće mene niko čekati kada ću ja doći da radim”, kaže Nasir.

Nastavi čitati

BiH

Vozači kamiona iz BiH zbog problema boravka u EU žele napustiti državu, ima li rješenja?

Published

on

By

Profesionalni vozači kamiona iz Bosne i Hercegovine dugo vremena imaju problem s vožnjom u Evropsku uniju. Prema zakonu oni, kao i ostali građani, ne mogu biti u zemljama EU duže od tri mjeseca u šest mjeseci što im predstavlja problem zbog kojih napuštaju BiH.

Kako nam je rekao jedan od čitalaca koji se bavi ovim poslom, vozači dobivaju kazne zabrane ulaska u EU od šest mjeseci do pet godina, ako su u zemljama Evropske unije boravili duže od dopuštenog vremena. Za pilote i kapetane brodova ovaj problem je rješen, ali za vozače je još uvijek na čekanju.

Ovim povodom kontaktirali smo državnog ministra komunikacija i prometa Edina Fortu koji nam je kazao da koristi svaku priliku da sa predstavnicima Evropske komisije razgovara o ovom problemu.

“Radi se o pravilima kojima se uređuju uslovi za boravak u Šengenskom prostoru, tako da to nije resorni posao, ali definitvno jedno od ograničenja protiv kojih se neprestano borimo. U boravak do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana, računa se boravak na teritoriju bilo koje od država članica Šengenskog prostora”, pojasnio je ministar Forto.

Kako nam je kazao, u junu je održao sastanak sa direktoricom Generalnog direktorata za mobilnost i promet Evropske komisije Magdom Kopczyńskom.

“Zatražio sam da podrži inicijativu za izuzimanje profesionalnih bh. vozača iz uredbe EU prema kojoj državljani trećih zemalja mogu boraviti u Uniji 90 dana u 180 dana, po uzoru na osoblje u zračnom i pomorskom saobraćaju, koji su kao izuzeća prepoznati izvornom Uredbom”, kazao je.

Smatra da kao država moramo učiniti sve što je u našoj mogućnosti da pomognemo i vozačima i kompanijama.

“Najbolje ćemo im pomoći da učinimo sve da što prije kao država uđemo u EU, ali problemi sa kojim se oni danas susreću su tu, prisutni, i moramo se aktivno uključiti u rješavanje. Činjenica je da im se broje dani boravka u EU kada profesionalno rade, što izaziva problem ne samo za prevozničke firme i vozače već i za korisnike njihovih usluga, što direktno negativno utiče na lance snabdijevanja i negativno utječe na cjelokupno gospodarstvo BiH. Naš zadatak je da se, osim pridruživanja EU, borimo da ta restrikcija bude podignuta. Ograničenje boravka vozača na teritoriju EU-a dodatno usložnjava izvršenje prijevoznih zadataka”.

Kako je dodao, rješavanje ovog otvorenog pitanja važno je za cijelu regiju, pa tako i za Bosnu i Hercegovinu, koja oko 72 posto robne razmjene ima s državama Europske unije, uz zastupljenost međunarodnog cestovnog prijevoza s više od 90 posto.

Napomenuo je da je najvažnije što je urađeno po ovom pitanju do sada jeste da je upućeno na Vijeće ministara BiH kroz sveobuhvatnu informaciju koja je prethodno sačinjena.

“Na 53. sjednici Vijeća ministara BiH, održanoj 27.06.2024. godine, usvojena Informacija Ministarstva komunikacija i prometa o problematici ograničenog broja dana boravka vozača na teritoriji Europske unije. Vijeće ministara BiH zadužilo je državna ministarstva sigurnosti i vanjskih poslova da s nadležnim tijelima Europske unije poduzmu aktivnosti u cilju izuzimanja vozača iz BiH iz ograničenja boravka na teritoriju Europske unije”, kazao nam je Forto.

Na kraju je dodao da očekuje što skoriju realizaciju ovih aktivnosti kako bi se položaj i status vozača unaprijedio te olakšao poslovni tretman bosanskohercegovačkih prijevozničkih kompanija dok njihova vozila prevoze putnike i terete na teritoriji Evropske unije.

klix

Nastavi čitati

BiH

Konaković odgovorio Izetbegoviću: “Koštao si previše ovu zemlju svojim kukavičlukom, minder politikom, neznanjem i lažima”

Published

on

By

Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović odgovorio je ranije danas na prozivke Elmedina Konakovića, šefa Naroda i pravde (NiP), koji ga je optužio da je “građanima Bosne i Hercegovine iz džepa uzeo po 600 maraka”.

Tako je Izetbegović poručio Konakoviću da je “bahata, nekompetentna neznalica sklona izdajama”.

U međuvremenu, oglasio se i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković.

“Nisam se iznenadio što ne smiješ, nikad nisi smio pred kamere, u javnost, pred ljude, da licem u lice razgovaramo o stvarima za koje jedan drugog optužujemo Bakir Izetbegović. Znam i da nikad nećeš smjeti, al’ ja ću te i dalje pozivati. Lakše ti je da uhljebi sa državnih jasala u tvoje ime siju laž, da vojska botova laži raznosi na mrežama i drugim kanalima komunikacije, da sve što vam se suprostavi nemilosrdno napadate. Lakše ti ja da sve to posmatraš iz pozadine, daješ naloge i izmišljaš teme.

Za prvih linija i sučeljavanja nisi bio ni kad si morao. Znaš ti dobro da bi morao, kad bi smio u javno sučeljavanje, razgovarati i o diplomama, mojoj i diplomama tebi dragih ukućana i saradnika, morali bi argumentima i činjenicama o ustupcima Dodiku i Čoviću, izdajama. Morali bi o tvojoj reviziji i našoj rezoluciji, morali bi o silasku sa Nato puta, morali bi o četvrtim delegatima u našim mandatima. Morali bi o poruci koju si mi poslao da narod ne smije biti važniji od stranke. O diplomatiji bi morali, o zastojima kad si vodio ti i otvaranju pregovora kad vodimo mi.

O respiratorima bi morali, o sankcijama, crnim listama, prisluškivanjima, hapšenjima, presuđenom premijeru, procesuiranom direktoru OSA-e, suđenju načelnicima. Kad nabrojim, logično je da nećeš i da ne smiješ.

Pojačaćeš laži na stranicama koje nose prefiks Bošnjak, a koje uređuju tvoji tuljani iz javnog sektora i uneseni zastupnici/parlamentarci. Napašćeš sa televizije koja se finansira parama Telecoma Srbije, portalima koje finansiraju tvoji tajkuni, novinarima koje ste ‘nabijali u stražnjice’, a sad ih posjedujete, armijom botova koja od vas ovisi.

Pokrenuo si i psihopate sa Tik-Toka koje psuju mrtve i djecu, a tvoja armija uhljeba aplaudira jer mrtve i djecu psuju nama. Opet ćeš nazivati izdajicama nas koji smo branili domovinu, ti koji si se sakrio kad je trebalo hrabrosti jer ti hrabrosti nemaš. Koštao si previše ovu zemlju svojim kukavičlukom, svojom minder politikom, svojim neznanjem i lažima.

Sad si zaustavio proces koji donosi ekonomski napredak našoj domovini, donosi investicije, stvara uslove za povećanje plata ljudima čija primanja ne stižu silna poskupljenja i koji sve teže žive. I nećeš da o tome razgovaramo. Ti pojačaj laži i botove, a mi ćemo istinu i argumente. Sve dok ne skupiš hrabrosti za uživo, ovako ćemo”.

Nastavi čitati

Najčitanije