Connect with us

BiH

Prošlo je 29 godina od zločina na tuzlanskoj Kapiji: Mog sina nema da me zovne i pita “mati treba li ti šta”

Published

on

U Tuzli i Tuzlanskom kantonu danas je Dan žalosti u znak sjećanja na 71 žrtvu ubijenu na Kapiji. Agresorska granata s Ozrena, 25. maja 1995. godine, na mjestu okupljališta mladih u centru grada, napravila je masakr od kojih se porodice ubijenih, ali i Tuzla kao grad i cijela ova regija, nikada neće oporaviti.
Granata ispaljena sa položaja Vojske Republike Srpske na Ozrenu, tačnije sa lokaliteta Panjik, ubila je 71, a ranila više od 150 osoba. Prosječna starost ubijenih bila je samo 23 godine, a najmlađa žrtva bio je dvogodišnji dječak Sandro Kalesić.
– Sjećanja su ista kao što su bila prije Kapije. Bol ne može prestati, posebno zato što se ništa nije riješilo. Godišnjice se obilježavaju, a mi koji smo izgubili djecu smo zaboravljeni, o tome se priča samo 25. maja, a mi svoju bol živimo svakoga dana i tako već 29 godina. Nosimo to 365 ili 366 dana u godini – priča nam Zineta Hidanović, majka Alena Hidanovića koji imao samo 19 godina kada je ubijen na Kapiji.
Ona kaže da je bila na svakom ročištu na suđenju Novaku Đukiću pred Sudom Bosne i Hercegovine, kaže da je u ovom slučaju sve jasno.
Podsjećamo, od jednog od najvećih zločina nad civilima tokom agresija ne Bosnu i Hercegovinu prošlo je 29 godina, a još uvijek niko nije kažnjen. Istina, za ovaj zločin pred Sudom BiH, na 20 godina zatvora osuđen je komandant Taktičke grupe Ozren Vojske Republike Srpske Novak Đukić, jer je naredio da se topovskim projektilima gađaju civilni ciljevi u Tuzli. Đukić je prije odlaska na izvršenje kazne pobjegao u Srbiju, gdje i danas slobodno živi, jer ima srbijansko državljanstvo.
– Mislim da su civilne žrtve rata i njihove porodice zaboravljene. Ja imam invalidninu za moje ubijeno dijete, ali ona meni ne treba, meni je moja penzija dovoljna. Ta invalidnina mene samo posjeti da ja nemam sina, da me sada kad sam stara zovne i pita: “Mati treba li ti šta”. Civilne žrtve rata i invalide treba zbrinuti, pomoći im sa zaposlenjem, pomagalima ili njegom, jer kako vrijeme prolazi i njihove tegobe postaju sve veće – navodi Zeneta Hidanović.
ad
Brojne delegacije i građani, ujutro od 9.30 sati, položit će cvijeće na Aleju mladosti na Slanoj Banji, gdje počiva 51 žrtva masakra. Nakon toga, u 11 sati na Kapiji biti će održana komemoracija i položeno cvijeće. Oglašavanje sirena, planirano je u 20.55 sati, odnosno u vrijeme pada granate s Ozrena.
Spisak poginulih na Kapiji 25. maja 1995. godine
Suzan Abulismail (15), Edina Ahmetašević (20), Elvis Alagić (17) Admir Alispahić (24), Lejla Atiković (14), Asmir Bakalović (19), Adnan Beganović (16), Damir Bojkić (27), Indira Borić (36), Ilvana Bošnjaković (17), Elma Brguljak (20), Lejla Bučuk (16), Sanja Čajić (17), Selma Čaušević (17), Amir Čekić (21), Samir Čirak (18), Almasa Ćerimović (19), Zada Dedić (20), Razija Djedović (19), Amir Đapo (20), Suzana Đušić (14), Amir Đuzel (26), Muris Fatušić (15), Ago Hadžić (20), Hamdija Hakić (48), Senad Hasanović (26), Šemsa Hasičić (20), Alem Hidanović (19), Nedim Hodžić (30), Hasan Hrustanović (25), Adnan Hujdurović (18), Elvira Hurić (16), Almir Jahić (18), Azur Jogunčić (24), Sandro Kalesić (2), Franc Kantor (24), Damir Kurbašić (20), Vanja Kurbegović (17), Vesna Kurtalić (15), Sulejman Mehanović (28), Pera Marinović (37), Nenad Marković (19), Amira Mehinović (21), Edin Mehmedović (19), Edisa Memić (19), Adrijana Milić (17), Nešet Mujanović (20), Edin Mujabašić (21), Samir Mujić (28), Elvir Murselović (23), Šaban Mustačević (29), Dijana Ninić (20), Selma Nuhanović (17), Indira Okanović (16), Rusmir Ponjavić (20), Raif Rahmani (22), Fahrudin Ramić (34), Nedim Rekić (27), Jasminko Rosić (32), Nihad Šišić (19), Armin Šišić (19), Senahid Salamović (25), Edhem Sarajlić (20), Jasminka Sarajlić (23), Asim Slijepčević (20), Savo Stjepanović (25), Jelena Jezidžić Stojičić (44), Ilinka Tadić (53), Azur Vantić (19), Mustafa Vuković (23), Adnan Zaimović (27).

Sve žrtve s tuzlanske Kapije

BiH

Savjetnik Grlić Radmana: “Anušić je branio dolinu Neretve jer je to bio hrvatski interes!”

Published

on

By

Zagrebački Večernji list piše kako je tokom posljednjih desetak dana iz Bosne i Hercegovine stiglo nekoliko političkih poruka povezanih s ratom 1990-ih “koje nisu nimalo prijateljske prema Hrvatima i Hrvatskoj”.

Najprije navodi da je “objavljena brošura u kojoj se Hrvatsku proglašava agresorom na BiH”. Zapravo se radi o knjizi “Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni i Hercegovini” pisanoj na osnovu presuda Haaškog tribunala koje su nesumnjivo utvrdile agresiju Republike Hrvatske na BiH.

Zatim su, piše dalje Večernji list, članovi bošnjačke Jedinstvene organizacije boraca ustvrdili da HVO nije učestvovao u oslobađanju Mostara u junu 1992.

“Memorijalni centar Srebrenica zatražio je od hrvatske Vlade da ispita je li ministar obrane Ivan Anušić, nakon što je izjavio da se 1993. borio kao pripadnik HVO-a na području Mostara, umiješan u zločine nad Bošnjacima. Bivši slovenski predsjednik Milan Kučan također je izjavio da je Tuđman s Miloševićem dijelio Bosnu, dok je sarajevski političar Ivo Komšić poručio kako bi Hrvatska trebala priznati zločine u BiH te tražiti oprost od Bošnjaka”, piše Večernji list.

Domagoj Knežević, savjetnik hrvatskog šefa diplomatije Gordana Grlić Radmana, poručio je “kako su ovakve povijesne neistine konstantne u dijelu bošnjačke politike koja priželjkuje ‘pretvaranje BiH u građansku državu s vodećom ulogom Bošnjaka kao najbrojnijeg narod'”.

“Najnovija povijesna konfabulacija iz tih redova jest i priča kako HVO nije sudjelovao u obrani Mostara tijekom ljeta 1992. godine”, rekao je Knežević.

Prema njegovim riječima, u operaciji “Lipanjske zore” jedinice HVO-a oslobodile su Mostar i dolinu Neretve od srpskog agresora te potom i Stolac, dok su Bošnjaci s toga područja tada bili uglavnom pripadnici HVO-a.

“Da HVO 1992. nije uspio obraniti Mostar i Stolac, Hrvati iz toga dijela Hercegovine doživjeli bi sudbinu Hrvata iz Travnika, Zenice, Bugojna, Fojnice, Vareša, Kaknja, Kraljeve Sutjeske”, dodao je Knežević.

Govoreći o dolasku Anušića i drugih “dragovoljaca” iz Hrvatske u jedinice HVO-a, Knežević napominje da je odbrana doline Neretve i područja Neuma bila hrvatski nacionalni strateški interes. Navodi i da je HVO priznat kao sastavna snaga Oružanih snaga BiH prema Sporazumu o prijateljstvu i suradnji koji su 1992. potpisali Franjo Tuđman i Alija Izetbegović.

Komentirajući izjavu bivšeg slovenskog predsjednika Kučana, Knežević je rekao da Kučan zna šta su se dogovorili Tuđman i Milošević u Karađorđevu, unatoč srpskoj agresiji na Hrvatsku koja je uslijedila i demantirala postojanje ikakvog dogovora.

“Međutim, slabije zna što se on dogovorio s Miloševićem 24. siječnja 1991., samo dan prije nego što će KOS pokrenuti aferu ‘Špegelj’ i pokušati vojni udar na Hrvatsku”, dodao je.

Knežević zaključuje da je “ponovni pokušaj diskreditacije hrvatske politike usmjeren na zahtjeve legitimnih političkih predstavnika hrvatskog naroda da im se vrate prava zajamčena Washingtonskim sporazumom, Daytonsko-pariškim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH”.

Nastavi čitati

BiH

Zločinac Karadžić gubi svijest: ‘Često su ga dovodili iz kupatila, ne pruža mu se medicinska pomoć’

Published

on

By

Osuđeni ratni zločinac Radovan Karadžić (78) u britanskom zatvoru na ostrvu Vajt proteklih dana više puta je padao u nesvijest.

Porodica zločinca tvrdi da je njegovo zdravstveno stanje veoma loše, a da mu se “ne pruža nikakva medicinska pomoć”

Kćerka ratnog zločinca Sonja Karadžić Jovičević rekla je za Novosti da je njen otac u posljednjih šest dana nekoliko puta gubio svijest i prilikom padova povredio je glavu, kuk, rebra i oba ramena.

“Svaki put su ga dovlačili iz kupatila ili hodnika i ostavljali u ćeliji bez nadzora, medicinske pomoći i ispitivanja. Za ovih više od dva mjeseca od prošlog alarmantnog stanja, nije imao nikakvu dijagnostičku proceduru, pa samim tim ni terapiju za postojeće probleme. Njegovo zdravstveno stanje je sve ozbiljnije”, rekla je.

Opet je iznijela obziljne optužbe i kazala kako je to “sistematsko, nehumano lišavanje čovjeka njegovih prava na medicinsku pomoć u cilju izazivanja nepovratne štete i posljedica, kako bi došlo do spore, mučne i sigurne smrti”.

Karadžić je na doživotnoj robiji nakon što je proglašen krivim za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

Nastavi čitati

BiH

Dodik napao reisa Kavazovića za Kurban bajram: “Mi nismo bosanski Srbi, već Srbi

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prozvao je danas, na Kurban bajram, reisul-ulemu IZ Huseina Kavazovića.
Dodik kaže da bi bilo pristojno da se Kavazović ne bavi politikom uoči velikog muslimanskog praznika.

A šta je to rekao Kavazović?

Reis Kavazović je u svojoj poruci za Kurban bajram rekao, između ostalog, da se o bosanskim Srbima treba više brinuti BiH nego Srbija i da se režimi održavaju na vlasti proizvodnjom neprijatelja.

“A države treba da brinu o svojim građanima. Ne može Srbija toliko brinuti o srpskom narodu u BiH, o bosanskim Srbima kao što to može BiH. Bosna i Hercegovina treba to da radi i na koncu je to tako. Sve su to samo iluzije i zablude a one imaju druge ciljeve, to je da se ovi režimi koji su takvi kakvi jesu, totalitarni, nažalost, se održavaju na vlasti tako što proizvode neprijatelje”, rekao je Kavazović.

Dodik je kazao da Kavazović “traži od nas da ih zovemo onako kako hoće, a nas naziva bosanskim Srbima”.

“Mi nismo bosanski Srbi, već Srbi. A ljutite se kad vas nazivamo bosanski muslimani, a ne Bošnjaci. I nemojte da brinete o nama Srbima, jer veoma dobro znamo kako ste brinuli o nama kad ste formirali Handžar diviziju i Zelene beretke”, naglasio je Dodik.

Nastavi čitati

Najčitanije