Connect with us

BiH

Račun za struju se mijenja: Stiže zelena, plava i crvena tarifa

Published

on

Računi JP Elektroprivreda BiH sadržavaće detaljan obračun utroška električne energije po tarifama za svakog kupca

JP Elektroprivreda BiH (EP BiH) uputilo je Regulatornoj komisiji za električnu energiju (FERK) zahtjev za promjenu cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja (tarifne grupe od I do V), s prijedlogom cjenovnog modela.

Prijedlog modela ima za cilj štednju električne energije, energetsku efikasnost i bolju kontrolu potrošnje, a zbog stabilizacije energetskog sektora, obezbjeđenja dovoljnih količina energije za stabilno i uredno snabdijevanja kupaca i izbjegavanja potrebe za nabavkom električne energije na tržištu, što bi dovelo do znatno većeg povećanja cijena za krajnje potrošače, navode iz EPBiH.

Prijedlog modela podrazumijeva tri tarife – zelenu, plavu i crvenu, koje bi se u obračunu primjenjivale u ovisnosti od količine utrošene električne  energije.

Zelena tarifa podrazumijeva utrošak u količini do/i 268 kWh u periodu 30 dana, što je prosječna potrošnja domaćinstava koje snabdijeva JP Elektroprivreda BiH, i za ove kupce nema promjene cijena. To konkretno znači da za 60 posto domaćinstava ili njih oko 437.000,  nema promjene i primjenuju se cijene koje su na snazi od 1. janura 2015. godine.

Plava tarifa podrazumijeva utrošak u količini od 268 kWh do/i 1.000 kWh u periodu 30 dana, što se prema podacima JP Elektroprivreda BiH odnosi na 37,6 posto kupaca i za njih će se konačan utrošak obračunavati po modelu: utrošak prvih 268 kWh po aktuelnim cijenama (cijene od 01.01.2015.godine), te utrošak od 268 kWh do/i 1.000 kWh primjena cijena za plavu tarifu.

To bi značilo da primjenom ovog modela za kupce koji posjeduju jednotarifno brojilo i u toku 30 dana troše 300 kWh, poskupljenje iznosi 1,27 KM (4 feninga dnevno) i račun tih kupaca bi umjesto dosadašnjih 53,28 KM, iznosio 54,55 KM.

Crvena tarifa podrazumjeva utrošak u količini većoj od 1.000 kWh u periodu 30 dana, što se prema evidencijama odnosi na svega 2,8 posto kupaca JP Elektroprivreda BiH. Ova tarifa će se obračunavati po modelu: utrošak prvih 268 kWh po aktuelnim cijenama (cijene od 01.01.2015.godine), utrošak od 268 kWh do/i 1.000 kWh primjena cijena za plavu tarifu, te   utrošak  veći od 1.000 kWh primjena cijena za crvenu tarifu.

Ukoliko je potrošnja veća od 1.000 kWh ti kupci su u crvenom tarifnom modelu.

Za kupce koji posjeduju jednotarifno brojilo i u toku 30 dana troše npr. 1.100 kWh, primjenom crvenog tarifnog modela poskupljenje bi iznosilo 31,64 KM, tako da bi račun za ove kupce umjesto dosadašnjih 180,39 KM, iznosio 217,78 KM.

Tarife za mrežarinu ostaju nepromijenjene kao i naknada za mjerno mjesto. Nema promjene ni iznosa naknade po kWh za obnovljive izvore energije.

Računi JP Elektroprivreda BiH sadržavaće detaljan obračun utroška električne energije po tarifama za svakog kupca, saopćeno je iz Službe za komunikacije EPBiH.

BiH

Cvijanović optužila Heleza i Isaka: “Otvoreno prijete nasiljem i ratom. BiH je leglo terorizma”

Published

on

By

U obraćanju pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović optužila je međunarodnu zajednicu i strane ambasadore da “zadiru u unutrašnja pitanja BiH” te optužila Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH, da “nezakonito djeluje”.

Osvrnula se i na rezoluciju o genocidu u Srebrenici o kojoj će se glasati u Generalnoj skupštini UN-a.

 

” Čak je i rezolucija o danu sjećanja na Srebrenicu koja se predlaže Generalnoj skupštini UN-a eklatantan primjer kako strano miješanje i nepoštovanje ustava BiH podrivaju mir i stabilnost. Nacrt rezolucije, čiji su autori pojedine zemlje i ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija, odražava potpuno nepoštovanje Ustava BiH i Predsjedništva BiH, koje je isključivo nadležno za formulisanje vanjske politike BiH. O tom nacrtu rezolucije Predsjedništvo nije ni razgovaralo niti je usvojilo; štaviše, nema ni konsenzusa među našim narodima niti na bilo kom nivou vlasti o tekstu rezolucije, koji je namjerno uskraćen i skriven od javnosti. Većina vaših država zna da se ova aktivnost vodi u suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom, ali ste jednostavno odlučili da tu činjenicu ignorišete”, rekla je Cvijanović.

Ističe da neke članice UN-a smatraju da je ova rezolucija benigna i da predstavlja čin ljudskog saosjećanja.

 

“Međutim, jasno je da je namjera koja stoji iza nje sve samo ne benigna. Profesor Francis Boyle, pravni savjetnik bošnjačkih političkih lidera, prošlog petka, 26. aprila, u intervjuu jednoj sarajevskoj TV, izjavio je da nakon donošenja rezolucije u Generalnoj skupštini UN-a, sve tzv. “probosanske snage” moraju da se ujedine da to iskoristite za ukidanje Republike Srpske. Ova opasna izjava, nažalost, odražava preovlađujuću namjeru mnogih bošnjačkih političkih lidera i jasno pokazuje da je predložena rezolucija destabilizujuća za mir i stabilnost u BiH”, navodi Cvijanović.

Optužila je međunarodnu zajednicu da favorizuje “bošnjačku stranu” te je iznijela niz skandaloznih tvrdnji.

 

“I dok zvaničnici RS govore o neophodnosti očuvanja mira i stabilnosti i rješavanja svih otvorenih političkih pitanja u demokratskim institucijama, određenim prijetnjama i militarističkim izjavama zapadni ambasadori u Sarajevu nastoje da uliju strah u Srbe, a istovremeno daju nadu nekim radikalnim snagam u bošnjačkom političkom vrhu da će NATO ‘riješiti’ “problematičnu” RS tako što će je ukinuti. Istovremeno, bošnjački zvaničnici, poput ministra odbrane BiH Zukana Heleza i ministra bezbjednosti FBiH Rame Isakaotvoreno prijete nasiljem i ratom. Među mnogobrojnim zapaljivim izjavama ministra Heleza, dvije su najopasnije: da stvara “rezervne” vojne snage u BiH, i poziv da se u škole u ​​BiH uvede “vojna obuka”. Ministar Isak je, s druge strane, izjavio da će “povesti 10 korpusa” kada se RS bude ukidala”, smatra Cvijanović.

Cvijanović je rekla da se ovakve prijetnje i pozive na nasilje, Schmidt i strani ambasadori rijetko osuđuju.

“Takođe treba napomenuti da aktuelna prijetnja od radikalnih islamskih terorističkih ćelija predstavlja opasnost ne samo za mir u BiH i na Zapadnom Balkanu nego i u cijeloj Evropi. Prije samo dvije sedmice, policijske snage su u Zenici uhapsile jednu osobu koja se sumnjiči da pripada radikalnoj islamističkoj grupi u FBiH. Lokalni mediji u BiH nedavno su objavili i da je ministar Helez odobrio da poligoni Oružanih snaga BiH u Mostaru koriste strani državljani i pojedini mještani povezani sa radikalnim vehabijskim pokretom”, navela je Cvijanović iznoseći niz neprovjerenih tvrdnji.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Zašto slavimo 1. maj kao Praznik rada

Published

on

By

Danas, 1. maja, se slavi Međunarodni dan rada, a ovaj praznik se obilježava širom svijeta već više od 100 godina.

Brojni radnici širom Bosne i Hercegovine, ali i svijeta, danas će na svoj način obilježiti Međunarodni dan rada, odnosno 1. maj. Veći dio ljudi će dan provesti u krugu porodice i prijatelja, najčešće uz roštilj i pjesmu.

Iako brojni radnici jedva čekaju 1. maj zbog odmora, druženja i spomenutog roštilja, porijeklo praznika rada je vezano uz jedan tragičan događaj, koji se 1886. godine desio u Chicagu.

Takozvani Haymarket affair obilježava proteste koji su 1. maja 1886. godine počeli u ovom gradu u Sjedinjenim Američkim Državama. Protest je počeo kako bi radnici sebi osigurali radni dan od osam sati. Okupljeni radnici su organizovali masovni štrajk koji je 4. maja prešao u sukob s policijom, prilikom kojeg je život izgubilo 15 osoba, odnosno osam radnika i sedam policajaca. Povrijeđeno je više od 70 radnika, a uhapšeno ih je više od 100.

Petog maja je došlo i do incidenta u Milwaukeeju, gdje je u sukobu radnika i policija ubijeno sedam demonstranata.

Tri godine nakon ovih nemilih događaja, održan je kongres Druge internacionale (skupine socijalističkih stranaka iz cijelog svijeta) gdje su na prijedlog Raymonda Lavignea, delegata iz Francuske, radnici u svim državama svijeta pozvani na masovni protest na 1. maj 1890. godine, na četvrtu godišnjicu Haymaker affaira.

Na drugom kongresu grupe socijalističkih stranaka, održanom 1891. godine, i službeno je donesan odluka da 1. maj bude dan kada će radnici, u znaku borbe za svoja prava, stati sa svojim poslovima na jedan dan.

Zanimljivo je dodati i da, iako je “sve krenulo” iz SAD-a, u ovoj zemlji i Kanadi se 1. maja ne obilježava ovaj praznik. U ove dvije države se na prvi ponedjeljak u septembru obilježava Dan rada, koji se obično spoji u vikend. Za radnike je ovo dodatni dan odmora, a popularan je i među studentima i mladim osobama generalno, koji ovo koriste kao neslužbeni posljednji vikend ljeta te uživaju u brojnim zabavama, često na destinacijama poput Los Angelesa i Miamija.

Originalna ideja Međunarodnog dana rada je bila borba za radnička prava. Originalna ideja iza masovnih radničkih protesta na 1. maj je uvođenje osmosatnog radnog dana, te se može reći da je to bio uspjeh.

Za prosječnog radnika, daleko od borbe za radnička prava, danas se, barem u zemljama bivše Jugoslavije, 1. maj koristi kao “besplatan” praznik zbog kojeg će se okupiti porodice i prijatelji. Iako sindikati napominju na radničke probleme, njihovi apeli često “padnu na gluhe uši.”

klix

Nastavi čitati

BiH

Schmidt pred UN-om: Postoje li prijetnje sigurnosti u BiH? Da, ali zbog političara iz RS-a

Published

on

By

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obratio se danas na sjednici Vijeća sigurnosti ujedinjenih nacija nakon obraćanja članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

Schmidt se odmah na početku svog obraćanja dotaknuo pisma koje je UN-u poslala Cvijanović putem stalnog predstavništva Ruske Federacije u ovoj organizaciji.

“Nažalost pismo Cvijanović ne prikazuje činjenice i ne želim odgovarati na neke riječi koje ću okarakterisati kao uvrede. Ovo nije mjesto za to”, rekao je Schmidt.

Potom se osvrnuo na konstatacije koje je Cvijanović iznijela u večerašnjem govoru pred Vijećem sigurnosti UN-a.

“Mogu vidjeti samo zlonamjerne interpretacije. Poštovanje Dejtona podrazumijeva da sam ja garant postojanja entiteta koji su ustavni dio vladavine prava. To su FBiH i RS i Distrikt Brčko. Nemam nikakvu namjeru da uništim nijedan. RS je integralni dio Bosne i Hercegovine”, dodao je Schmidt.

Obraćanje je nastavio analiziranjem stanja sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Prema njegovim prognozama, stanje je usložnjeno.

“Ima li prijetnje za Dejton? Da. Ali zbog političara iz RS-a. Dodikovog najavljivanja odvajanja RS-a. Dodik je nedavno javno izjavio da Bošnjaci imaju 25 posto teritorija. Ostalo im ne pripada. Da li postoje izazovi za teritorijalni integritet BiH. Da”, rekao je Schmidt.

Potom je dio krivnje za narušenu situaciju u BiH prebacio i na Cvijanović.

“Cvijanović se predstavlja kao članica Predsjedništva BiH, a ima namjeru da fabricira entitetske linije i predstavi ih kao nepostojeće državne granice. Ima li prijetnji miru i stabilnosti BiH? Nažalost postoje prijetnje. EUFOR se slaže u izvještaju o stabilnosti. Nažalost, prema tom izvještaju stoji da su izazovi na političkom planu. Situacija sa vojnog aspekta je stabilna”, dodao je Schmidt.

Na sreću, kako je zaključio, ove tenzije se još uvijek nisu pretvorile u nasilje.

“Ovo se može prevenirati povratkom na ispunjenje uslova Dejtona, posebno kada EU nudi evropske integracije”, zaključio je visoki predstavnik.

Nastavi čitati

Najčitanije