Connect with us

BiH

Reisul-ulema: Imali smo priliku vidjeti kad iz čovjeka progovori prokleti šejtan

Published

on

Ono što se dogodilo ne možemo promijeniti, ali iz onoga što se dogodilo svaki pojedinac i svaki narod bi uvijek trebao uzimati pouku, poručio je danas u Ahmićima reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović.

Reisul-ulema Kavazović prisustvovao je obilježavanju 30. godišnjice zločina počinjenih u Ahmićima i ovom prilikom se obratio nakon podne-namaza u džamiji u Ahmićima.

“Ovo što mi činimo na ovaj dan jeste naše odupiranje zaboravu, naše pamćenje i podsjećanje kakav čovjek može biti, kakvo zlo iz čovjeka može progovoriti i koliko bola, tuge i patnje čovjek čovjeku može nanijeti. Imali smo to priliku u našim životima, naša generacija, vidjeti na mnogo mjesta, kada iz čovjeka progovori prokleti šejtan, kada u zlo njemu provrije, kako ovdje u Ahmićima, tako u Han Ploči, tako i Srebrenici, Kozarcu, Prijedoru, Mostaru, Gornjem Vakufu i na svakom mjestu gdje čovjek krene da on uspostavlja red, a samo nered donosi”, kazao je reisul-ulema.

Prisutne je upozorio da je potrebno promišljati i govoriti o uzrocima onog što se desilo u Ahmićima, ali i svim drugim mjestima u Bosni i Hercegovini gdje su počinjeni zločini.

“I ovaj događaj ovdje, kao i svaki od događaja koji sam spomenuo, ima svoje zašto. Mi smo danas slušali predstavnike Haškog tribunala. Šta nama Bošnjacima oni govore, o čemu nam govore. Nisu kazali ništa novo što nismo znali, oni govore o posljedicama onoga što se dogodilo. Niko od njih danas ni jednu jedinu riječ nije kazao o uzrocima, šta je to što je dovelo do zločina u Ahmićima i drugim mjestima. O tome kao da smo prestali govoriti, kao da samo posljedice zbrajamo, kao da samo žrtve zbrajamo, a nikako da se poučimo da ustvari postoje uzroci onoga do čega smo došli. Te uzroke bismo trebali svaki dan, na svakom mjestu, sebi jasnim učiniti, da nam se ne bi povijest ponavljala i da nam se ponovo ne bi događalo ono što se dogodilo ovdje u Ahmićima”, istaknuo je reisul-ulema.

U svom obraćanju reisul-ulema je podsjetio i na nekoliko kur'anskih ajeta, koje bi, kako je kazao, kao zajednica muslimana uvijek trebali imati na umu.

Naglasio je da su ovo vječne poruke, koje opominju da će se „ono što nam se dogodilo jednom, ako postoje isti uzroci, isti razlozi ponavljanja, neminovno ponoviti“.

“Tome se nećemo moći suprotstaviti. Ako mi ne znamo za Božiju riječ i ako ne držimo do Njegove riječi i upute, naravno da će nam se ponavljati ono što se dogodilo u Ahmićima i drugim mjestima”, potcrtao je reisul-ulema.

Poručio je da se mora gledati na ono što je dovelo do situacije od 1992. do 1995. godine.

“Upozoravam vas, često čujemo lijepe riječi, nemojte da nas to zavara. Mi moramo gledati šta nas je dovelo u ovu situaciju u kojoj smo bili od 1992. do 1995. godine i gdje smo danas, i možemo li to uopće komparirati. To je ključna stvar za ovu našu zajednicu. Svi mi ovdje vjerujemo u Allaha i Poslanika, bar tako kažemo na jeziku, ali ono što je na jeziku bi trebalo biti u srcu, a ono što je u srcu trebalo bi svaki dan da pokažemo međusobno”, kazao je reisul-ulema.

Naglasio je da je osnovno pitanje danas „kakvo je stanje danas u našem narodu, u našoj muslimanskoj zajednici“.

“Možemo li mi vjerovati jedni drugima, zašto je među nama ovoliko svađa i prepirki, zašto je među nama ovoliko suprotnih pogleda na našu budućnost. Je li moguće da ne živimo u isto vrijeme i na istoj zemlji, je li moguće da nemamo iste probleme. Šta se s nama događa? Šta je ono što nas je zaokupilo?”, kazao je reisul-ulema.

Vjernike je podsjetio i na kur'anski ajet u kojem se upozorava da ne držimo stranu spram onih koji su zlikovci, spram onih koji su zločine počinili, spram onih koje se spremaju da ih ponovo počine.

“Dakle ovo je drugo upozorenje muslimanskoj zajednici, da bude budna, složna i da prepoznaje na putu one opasnosti na koje nailazi. Allah nas upozorava, da ne bismo ostali bez snage, bez onoga što nam je važno i bitno. Onda Allah kaže Da vas vatra prži. Ovdje se ne misli samo na džehenemsku vatru, nego se misli i na vatru na ovom svijetu. Iskusili smo tu vatru, bili smo svi u njoj. Zato je jako važno da ne budemo servilni prema onima koji nam ne žele dobro. Moramo biti odlučni ljudi, moramo naspram njih odlučno nastupati, to je Božiji zahtjev prema nama. Dakle, sloga jedinstvo i zajednički nastup, ako hoćemo da spasimo sebe i generacije koje dolaze poslije nas”, poručio je, između ostalog, reisul-ulema Husein-ef. Kavazović, javlja MINA.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije