Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Rosensaft: Molim Bošnjake da razumiju Jevreje, Hamasovci su kao četnici!

Published

on

Menachem Z. Rosensaft, dugogodišnji visoki zvaničnik Svjetskog jevrejskog kongresa (WJC), sin preživjelih holokausta i ugledni profesor prava govorio je za N1 o ratu Izraela i Hamasa te eskalaciji sukoba nakon 7. oktobra, osvrnuvši se na moguća rješenja aktuelne krize.

Ugledni advokat, glavni savjetnik emeritus krovne organizacije jevrejskih zajednica diljem svijeta sa sjedištem u New Yorku uputio je apel ljudima u BiH, posebno Bošnjacima, za suosjećanje sa civilnim žrtvama, ali i na neophodnost osude Hamasa, kojega smatra genocidnom terorističkom organizacijom.

Rosensaft koji je predvodio delegaciju Kongresa u posjeti Srebrenici u julu ove godine, rekao je da on, kao dokazani prijatelj Bošnjaka, moli ovaj ovaj narod razumijevanje i suosjećanje sa Jevrejima i izraelskim narodom u odbrani od Hamasa koji ima genocidne namjere prema njima, što je – kako smatra – objelodanjeno u njihovoj povelji, a i masakru od 7. oktobra.

Nadalje, on pojašnjava namjeru Hamasa u eliminaciji Jevreja:

“Imam duboko suosjećanje i osjećam bol za svaku palestinsku civilnu žrtvu u Gazi”, kaže Rosensaft za N1, dodajući, međutim, da “Izrael nema izbora nego eliminirati Hamas.”

Nekoliko sedmica nakon napada Hamasa 7. oktobra, u kojem je poginulo više od 1400 Izraelaca, Rosensaft napominje da je “Hamas genocidna teroristička organizacija” i da “o tome ne može biti rasprave”.

Namjera Hamasa je eliminirati Jevreje od, kako sami kažu, rijeke Jordana do Sredozemnog mora i to je, istaknuo je, definicija genocida.

“To ne znači da Hamas predstavlja palestinski narod. Ne. A to ne znači da Hamas djeluje u ime palestinskog naroda u cjelini”, istaknuo je.

U decembru 1988. Menachem je bio jedan od pet američkih Jevreja koji su se u Stockholmu sastali s Yasserom Arafatom i drugim čelnicima Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), na poziv tadašnjeg švedskog ministra vanjskih poslova Stena Andersona. Sastanak je rezultirao prvim javnim PLO-ovim priznanjem Izraela kao države na Bliskom istoku.

‘Podržavanje prava Palestinaca legitimno uz osudu Hamasa’

Komentirao je propalestinske demonstracije u BiH:

“Kada čujem ljude na demonstracijama u Sarajevu i drugdje kako izražavaju zabrinutost za palestinske civile u Gazi”, kaže Menachem, “ne čujem nikakvu zabrinutost za izraelske Jevreje koje je Hamas pobio 7. oktobra, niti bilo kakvu osudu Hamasovog divljaštva. To je za mene ozbiljan problem.”

 

 

Upitan kako bi razlikovao propalestinske demonstracije i skup podrške Hamasu, jer se, kako je reporter N1 podsjetio, solidarnost u BiH dominantno odnosi na suosjećanje s Palestincima, a ne s Hamasom, odgovorio je:

“Podržavanje palestinskih prava je legitimno, naravno, kao i izražavanje zabrinutosti za palestinske civilne žrtve u Gazi. Ali to se nakon 7. oktobra više ne može činiti u vakuumu, bez odbacivanja i osude Hamasa. Oni koji odlaze na propalestinske demonstracije u Bosni moraju jasno i nedvosmisleno osuditi brutalna Hamasova ubojstva izraelskih civila, uključujući žene, djecu, dojenčad i starce, kao što osuđuju i genocid u Srebrenici. Moraju jasno reći da nedvosmisleno osuđuju silovanja izraelskih žena i djevojaka od strane Hamasovih terorista, kao što su osuđivali silovanja bošnjačkih žena i djevojaka od strane bosanskih srpskih četnika u Foči i drugdje. U protivnom će njihova šutnja biti s pravom tumačena kao podršku Hamasu, a to je nedopustivo”, rekao je Rosensaft za N1.

Rosensaft je objasnio koji je recept za budućnost, ali i upozorio na onaj koji vodi u katastrofu.

“Mir i miran suživot – doista, svaka nada za budućnost koja nije utemeljena na mržnji i beskrajnom nasilju, traži prepoznavanje i suosjećanje za ljudskost drugoga. Također iziskuje nedvosmisleno odbacivanje i osudu zla. I političari, vjerski lideri, kao i rulja koja veliča Hamas zabrinuti su samo za palestinske civile u Gazi, ali ne mare za jevrejske civile niti imaju imalo suosjećanja za njih – uključujući žene, djecu, dojenčad i starce – koje je Hamas divljački pobio. Takvi poručuju svijetu da ne žele mir, ne žele toleranciju, ne žele pronaći put za suživot Izraelaca i Palestinaca jedni uz druge. Sve što žele je uništenje Izraela i smrt izraelskih Jevreja. Takav stav je recept za katastrofu”, rekao je Rosensaft.

Jasno je rekao da se začarani krug mržnje i ubijanja ne može tolerirati:

“Osjećam isto prema jevrejskim doseljenicima koji čine nasilje protiv palestinskih civila kao i prema Palestincima koji su uključeni u terorizam ili nasilje protiv izraelsko-jevrejskih civila. To nije dopustivo”, rekao je za N1.

Opisao je sukob između Izraela i Palestine kao sukob dva prava, a ne između ispravnog i pogrešnog. Smatra da i jedni i drugi imaju svoje legitimne pozicije.

“Izrael ima apsolutno pravo postojati u sigurnosti. Palestinci imaju, po mom mišljenju, apsolutno pravo na vlastitu državu i život u sigurnosti uz Izrael”, rekao je ugledni njujorški odvjetnik, dodajući, međutim, da to ni pod kojim uvjetima ne uključuje nastavak postojanja Hamasa kao prijetnje Izraelu.

Hamas se, objasnio je Rosensaft, protivio pregovorima između PLO-a i kasnije palestinskih vlasti s Izraelom, a njegova povelja “poziva na uništenje države Izrael”.

Veza između četničkog pokreta i ideologije Hamasa

U nekoliko navrata tijekom razgovora za N1 Rosensaft je napravio usporedbu između Hamasa i četništva, povlačeći paralelu između ideologija Hamasa i onoga što je četnički pokret radio u BiH tijekom rata devedesetih. Na temelju toga podršku Hamasu na propalestinskim skupovima u BiH smatra licemjernom.

“Ponavljam da Hamas nije palestinski narod, već Hamas iskorištava Palestince u Gazi za svoje ciljeve. Hamas se krije iza civila na isti način na koji se Adolf Hitler u svom bunkeru u Berlinu skrivao iza civila koji su u to vrijeme živjeli u Berlinu”, naglasio je dodavši podržavanje Hamasa predstavlja podršku ubojstava i pokolja civila, žena, djece, i tu ne može biti dvosmislenosti.

Rosensaft se u nastavku osvrnuo na usporedbu aktualnih događanja na Bliskom istoku s onim što se dogodilo u Srebrenici 1995. godine, točnije na pokušaje stavljanja znaka jednakosti između stradanja Bošnjaka i Palestinaca.

“Srebrenica je bila genocid gdje su nenaoružani muškarci i dječaci hvatani na nišanu i strijeljani”, rekao je, dodavši da je Izrael dao vremena, dvije sedmice, da ljudi iz grada Gaze i južnog dijela Pojasa Gaze odu.

“To nisu usporedive situacije. Ne želim reći da Palestinci u Gazi danas ne pate, ali Izrael nema namjeru uništavanja palestinskog naroda”, zaključio je u razgovoru za N1.

Dvije države kao rješenje sukoba

Na kraju sukoba mora postojati rješenje koje će uzeti u obzir prava Palestinaca i koje će Izraelu i Palestincima dati pravo da postoje jedni uz druge, istaknuo je.

Govoreći o mogućim rješenjima problema, jasan je – to su dvije države.

“Palestina, kao politički entitet, crpi svoj legitimitet iz potpuno istog glasovanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda 29. novembra 1947. kao i država Izrael”, podsjetio je Rosensaft.

“Dakle, što se mene tiče, a nisam jedini, konačni cilj i eventualno rješenje sukoba morat će biti dvije države. Realnost je da Palestina ne može i neće nestati s mape jer milijuni Palestinaca žive na Zapadnoj obali, a nekoliko milijuna Palestinaca živi u Gazi, sada u vrlo teškim uvjetima. I svi se moraju imati čemu radovati”, rekao je.

Prema njegovim riječima, rješenje mora postojati. Ali, ne može uključivati Hamas. Također odbacio je ideju o nekakvoj federaciji kao neodrživu.

“Neka vrsta federalne države funkcionira u Švicarskoj, ali nije funkcionirala u Jugoslaviji i vjerojatno neće funkcionirati ovdje”, ustvrdio je. “Cilj je prvo eliminirati mržnju i nasilje i shvatiti da se oni koji se bave mržnjom i ubijanjem ne mogu tolerirati.”

Rosensaft, istaknuti član američke jevrejske zajednice, oštro je odbacio tezu Jevrejskog glasa za mir, ljevičarske aktivističke organizacije koja promiče oslobođenje Palestinaca i koja tvrdi da je ono što se sada događa u Palestini čin genocida .

“Ne vjerujem da samoobrana i pravo na samoobranu rezultiraju genocidom”, istaknuo je, međutim, dodavši kako “svi razumijemo da ima civilnih žrtava”, ali da to nije kategorija genocida.

Ne možete se boriti protiv islamofobije ako se ne borite protiv antisemitizma

Govoreći o antisemitizmu koji dolazi kao posljedica aktualnih događanja na Bliskom istoku, upozorio je na slučajeve prijetnji jevrejskim studentima u svijetu iako nemaju nikakve veze s Izraelom.

“To je nedopustivo i tome treba stati na kraj i to moraju osuditi svi počevši od muslimanskog vjerskog vrha. Jer ne možete se boriti protiv islamofobije ako se ne borite protiv antisemitizma. Ne možete se boriti protiv homofobije ako se ne borite protiv antisemitizma i islamofobije. Mržnja počinje riječima, genocid i zločini protiv čovječnosti počinju prijetnjama i dehumanizacijom drugoga, a nažalost znamo da to završava u Auschwitzu, završava u Srebrenici, završava na onome što se dogodilo 7. oktobra”, istaknuo je.

Rosensaft je ove godine bio na čelu delegacije Svjetskog jevrejskog kongresa (WJC) na komemoraciji i ukopu posmrtnih ostataka žrtava genocida u Srebrenici. U blogu koji je objavio nakon posjeta, Rosensaft je izrazio čvrsto uvjerenje da svi prošli i sadašnji užasi – Auschwitz, Srebrenica, Bergen-Belsen, Kigali, Bucha – treba da budu integrirani u svijest svijeta, te da tako možemo imati šansu nadvladati sile mraka, netrpeljivosti, antisemitizma, rasizma, islamofobije, ksenofobije, homofobije i mržnji koje prijete čovječanstvu u cjelini.

‘Molim Bošnjake da nas razumiju’

“'Nikad više’ ne znači i ne može se dopustiti da znači nikad više samo za Jevreje. To znači nikad više nikome, nijednom narodu, nijednoj manjini. Nećemo stajati po strani – ne možemo stajati po strani – kada bilo koja skupina, bilo koja manjina bude žrtva, proganjana, potlačena ili ubijena. Zato je naša delegacija WJC-a otputovala u Potočare i zato smo se 10. i 11. jula pridružili bošnjačkom narodu u obilježavanju žalosti za žrtvama genocida u Srebrenici”, kazao je tada.

Danas traži razumijevanje Bošnjaka.

“Mislim da sam godinama dokazao da sam prijatelj bošnjačkog naroda, izuzetno ga cijenim, poštujem, razumijem njegovu bol i potpuno suosjećam. Ali, molim i Bošnjake da nas razumiju”, kazao je.

Lako je osuditi genocid u Auschwitzu, jer se dogodio u prošlosti i počinitelja više nema, a žrtve su mrtve, smatra on.

“Na naše poistovjećivanje s boli Srebrenice mora se uzvratiti razumijevanjem boli prouzročene 7. oktobra, te se stoga odbacivanje četništva Mladića ili Karadžića mora moralno izjednačiti s potpunim odbacivanjem Hamasa i onoga što počinili su 7. oktobra”, dodao je.

Vraćajući se izraelsko-palestinskom pitanju za posljednju misao, rekao je:

“Postoji nada i definitno postoji moguća budućnosti, ali sve to – žao mi je što moram reći – mora pričekati dok rat ne završi. I u ovom konkretnom slučaju, nažalost, definicija pobjede za Izrael je eliminacija Hamasa kao prijetnje kao što je definicija pobjede za saveznike u Drugom svjetskom ratu bila eliminacija nacističke Njemačke kao prijetnje čovječanstvu.”

Svijet / Zanimljivosti

Kamera snimila trenutak potresa kod Slunja: Oštećene crkva i zgrada općine

Published

on

By

POTRES magnitude 4.3 po Richteru, koji je jutros zatresao Rakovicu i Slunj, snimila je nadzorna kamera. Na snimci koju je objavio portal Lika Club vidi se trenutak potresa u mjestu Irinovac u općini Rakovica.

Načelnik općine Rakovica Mihovil Bićanić rekao je za Lika Club da je u potresu oštećena crkva u Rakovici.

“Treslo je 10-15 sekundi oko 20 do šest. Zasad nema prijavljenih šteta, osim u crkvi u Rakovici, gdje je pala žbuka i napukao je strop na par mjesta. Ministar Tomo Medved se javio i rekao da će poslati hrvatsko potresno inženjerstvo u Rakovicu da pregledaju teren”, rekao je načelnik.

“Prema zaprimljenim informacijama u vezi potresa kod Slunja, zabilježena je manja materijalna šteta. Služba civilne zaštite Karlovac je od načelnika općine Rakovica zaprimila informaciju o oštećenju stropa u crkvi sv. Jelene i dimnjaka na zgradi stare općine u Rakovici. Na teren su upućeni statičari Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo. Za sada nije bilo drugih dojava o štetama”, priopćilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.

Potres  se jako osjetio i u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Autobus sa Vučićem i Dodikom se zaglavio u blatu, morali su izaći (VIDEO)

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić polaže danas kamen temeljac povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona. Uz propratni komleks i akvatik centar, Nacionalni stadion koštaće 1,2 milijarde eura.

Prisutni su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, ministar finansija Srbije Siniša Mali, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ministar sporta Zoran Gajić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar turizma Husein Memić, selektor fudbalske reprezentacije Srbija Dragan Stojković Piksi, nekadašnji fudbaler Nenad Bjeković, potpredsednik FSS Bratislav Nedimović, direktor JP Koridori Srbije Aleksandar Antić itd.

Na putu do mjesta izgradnje, autobus u kojem su se nalazili Vučić, Dodik i delegacija je zaglavio u blatu. Nakon što su stajali nekoliko minuta, morali su se prebaciti u drugi.

„Moramo u drugi autobus, pošto se ovaj zaglavio u blatu. Teški smo, Dragane, šta da ti kažem.. Ja po kilaži, Dragan ovako kao čovjek, ali svakako smo teški. Znaš li koliko smo vode bacili i ne vrijedi opet i mi se zaglavimo“, rekao je Vučić.

Vučić će postavljanjem lopte sa potpisima legendarnih igrača, ali i sa svojim potpisom simbolično označiti početak izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu, javlja Tanjug.

O Nacionalnom stadionu

Srbija će, prema ranijim najavama Aleksandra Vučića, do 2027. u EXPO, Nacionalni stadion, ali i niz drugih infrastrukturnih projekata po cijeloj zemlji, poput akvatika, izgradnje puteva, pruga, obnove fasada, škola, rekonstrukcija luka, domova zdravlja, ali i hotela i stambenih zgrada, uložiti nevjerovatnih 18 milijardi evra. Samo će na paviljone, hotelski i stambeni kompleks, akvatik centar i Nacionalni stadion „otpasti“ oko 1,2 milijarde eura.

Inače, krajem godine je iz tekuće budžetske rezerve za stadion izdvojeno više od 13 miliona evra. Kako je saopštio Fiskalni savjet, samo u 2023. godini na planiranu izgradnju potrošeno je 65 miliona evra.

Predsjednik Srbije je prilikom današnjeg obilaska pripremnih radova na izgradnji kompleksa EXPO 2027 i novog stadiona rekao da se stadion nalazi na 121 hektar zemljišta i da će za njega biti potrebno 2.400 šipova da se pobode.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić odgovorio State Departmentu: Evo, ja se jednom nedeljno družim i pijem sa Dodikom koji je pod sankcijama…

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je danas povodom poruke iz State departmenta u kojoj se navodi da su Sjedinjene Američke Države razočarane usljed činjenice da su Aleksandar Vulin i Nenad Popović, funkcioneri koji se nalaze pod sankcijama SAD, dio nove Vlade Srbije. On je rekao da “Vladu Srbije biraju građani”, a potom je iskoristio priliku da pomene i slučaj Milorada Dodika koji se nalazio s njim u društvu, navodeći da se redovno viđaju i da piju zajedno, uprkos tome što je predsjednik Republike Srpske pod sankcijama Amerike.

“Pa dobro, i Milorad Dodik je pod sankcijama SAD i evo ga pored mene. Evo, družimo se. Jednom nedjeljno popijemo, on čašu rakije, ja čašu vina i šta s tim? To za nas nije lijepa vijest, ja se nadam da ćemo imati dobre odnose sa našim američkim partnerima. Izuzetno je važno da imamo da imamo dobre odnose. Nisam srećan zbog njihove reakcije, ali Vladu Srbije biraju građani Srbije. Šta to znači? Kad protiv nekog uvedu sankcije mi treba da ponizno pokunjimo glavu i da kažemo: ‘Da, hvala vam što ste nas obavijestili ko ne smije da bude ništa’. Pa, predsjednika Dodika je birao narod i ja poštujem volju naroda kao što i ovdje poštujem volju onih koji su izabrani“, naveo je Vučić reagujući na raniju poruku iz State departmenta.

Predsjednik Srbije je potom dodao da je bilo kritika i zbog toga što se u Vladi nalaze i „evrofanatični ministri“.

„Čuo sam ja i s druge strane primjedbe, ali su ti bili toliko pristojni da o tome ne govore javno. Važno je da je Vlada srpska i da će da sprovodi interese Srbije“, kaže Vučić.

Prema najavama mandatara Miloša Vučevića, nova vlada Srbije imaće i dva člana koji su pod sankcijama SAD – Aleksandra Vulina, koji je predložen za potpredsjednika vlade, i Nenada Popovića, predloženog za ministra bez portfelja.

„Naš stav o gospodinu Vulinu je dobro poznat. On ostaje pod američkim sankcijama“, navodi se u izjavi portparola State departmenta, piše VoA. Takođe se ističe da Sjedinjene Države ne igraju nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama srpske vlade.

Čitajući imena sastava budućeg kabineta Vučević je, između ostalog, kao budućeg potpredsjednika vlade naveo i Aleksandra Vulina – jednog od najkontroverznijih aktera na srpskoj političkoj sceni – za koga se smatra da je čovjek sa snažnim ruskim vezama i koji se od 11. jula prošle godine nalazi na listi sankcija Sekretarijata za finansije Sjedinjenih Država zbog „koruptivnih i destabilizujućih djela“, zarad unaprijeđivanja sopstvenih političkih agendi i ličnih interesa, a na štetu mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

„Sankcionisanje Aleksandra Vulina pokazuje riješenost Sjedinjenih Država da pozovu na odgovornost osobe koje se bave koruptivnim poslovima čime unapređuju sopstvene političke agende i lične interese na štetu mira i stabilnosti u području Zapadnog Balkana. Ti koruptivni poslovi olakšavaju širenje ruskih zlonamjeinih aktivnosti u Srbiji i regionu“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Sekretarijata za finansije (OFAC) kada su sankcije uvedene u julu 2023.

Nastavi čitati

Najčitanije