Connect with us

BiH

Schmidt podnosi izvještaj o BiH: Ima zeleno svjetlo SAD-a, kontra Rusije i Kine!

Published

on

Vijeće sigurnosti: Razgovarat će se o budućoj ulozi OHR-a. Rusija i Kina su izolovani u stavovima u našoj državi

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) u toku ovog mjeseca održat će svoju polugodišnju debatu o Bosni i Hercegovini. Precizan termin zasjedanja treba još da se zakaže, a očekuje se da će visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt izvijestiti svijet o najnovijim dešavanjima u našoj državi.

PIŠE: A. DUČIĆ

Prema izvorima svjetske nevladine organizacije Security Council Report koja godinama izvještava o dešavanjima u ovoj organizaciji, uloga OHR-a ostaje ključno pitanje za Vijeće sigurnosti UN-a.

Ističe se da zvaničnici RS-a nisu priznali Schmidta kao i njegove poteze, odnosno donošenje Bonskih ovlasti, iako su to nepobitne činjenice, dok s druge strane Vijeće sigurnosti nije usvojilo nacrt rezolucije koji su Kina i Rusija podnijele 22. jula 2021. godine, a kojom se, iako se podržava Schmidtovo imenovanje za visokog predstavnika za BiH, poziva na zatvaranje OHR-a do 31. jula 2022. Rezolucija je tada dobila dva glasa za (Kina i Rusija), a 13 članica je bilo suzdržano.

– Tokom debate o BiH u novembru 2021., Rusija je očigledno blokirala Schmidtov brifing prijeteći da će staviti veto na obnovu ovlaštenja EUFOR-ove misije ALTHEA. Kao predsjedavajući Vijeća sigurnosti sada na sjednici u maju, SAD bi mogle pokušati pozvati Schmidta da informiše Vijeće, shvaćajući da Kina i Rusija vjerovatno neće moći dobiti dovoljnu podršku članova Vijeća da blokiraju njegovo učešće pozivanjem na proceduralno glasanje – navodi se u izvještaju.

Uz to, treba naglasiti da je Rusija već izbačena iz Vijeća UN-a za ljudska prava, dok je u UN-u nedavno usvojena rezolucija prema kojoj se zahtijeva od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti, među kojima je i Rusija, da opravdaju korištenje veta.

– Ostala ključna pitanja o kojima će se raspravljati kada je riječ o BiH uključuju potrebu da se ova država uhvati u koštac sa rastućom nacionalističkom retorikom, posebno uoči opštih izbora u BiH 2. oktobra, i potrebu da se pozabavi povećanim naporima RS da se povuče iz institucija BiH. Scmidtova uredba kojom se suspenduje zakon donesen u NSRS u vezi sa državnom imovinom koju koriste vlasti RS poslužiće kao lakmus test, koji će odrediti u kojoj mjeri je rukovodstvo RS spremno da potkopa Schmidtov autoritet i u kojoj mjeri je Schmidt spreman da sprovede njegove naredbe ako RS odluči da ovo učini – navodi se u analizi.

Članovi Vijeća sigurnosti mogli bi i razmotriti izdavanje predsjedničke izjave kojom se podržava kontinuirana relevantnost Dejtonskog sporazuma i pozivaju sve strane da se suzdrže od retorike i akcija koje izazivaju podjele. Špekulira se i da bi se mogla predložiti revizija buduće uloge OHR-a u zamjenu za priznanje Schmidtovog legitimiteta kao visokog predstavnika od strane RS-a i vraćanje pune ovlasti institucijama BiH. Da li će se ovakvi ustupci desiti ostaje da se vidi.

Nadalje, navodi se i da duboke podjele u vezi sa euroatlantskim integracijama BiH i mogućim pristupanjem NATO-u, posebno između Rusije s jedne strane i američkih i evropskih članica Vijeća s druge strane, umnogome utječu na dinamiku unutar Vijeća sigurnosti u vezi sa budućih stavova o BiH.

– Situacija u Ukrajini će vjerovatno prožimati angažman Vijeća sigurnosti u vezi sa BiH i doprinijeti daljoj podjeli između ova dva tabora. Moskva je u nekoliko navrata zaprijetila djelovanjem ukoliko BiH traži članstvo u NATO-u. Dana 17. marta, ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov je rekao novinarima da „primjer Ukrajine pokazuje šta se može očekivati“ kao odgovor Rusije ako BiH preduzme korake ka pridruživanju NATO-u. Istog dana, američka ambasada u Sarajevu opisala je Kalabuhovljevu izjavu kao “opasnu, neodgovornu i neprihvatljivu”, dodajući da “nijedna treća strana nema pravo glasa u sigurnosnim aranžmanima između NATO-a i suverenih zemalja” – ističe se u analizi.

Dodaje se da su stavovi RS i FBiH i dalje oštro podijeljeni po pitanju situacije u Ukrajini. Nakon što je BiH najavila da će podržati rezoluciju Generalne skupštine od 2. marta kojom se osuđuje ruska invazija na Ukrajinu, Dodik je 28. februara predao pismo Rusiji, u svojstvu predsjednika Vijeća sigurnosti u februaru, opisujući taj potez BiH kao “jednostrano i neovlašteno” i izjavljujući da BiH nije “postigla jednoglasan stav o događajima u istočnoj Ukrajini u smislu osude Ruske Federacije”.

– Većina članova Vijeća sigurnosti je kritična prema retorici podjela lidera RS-a i nedavnim mjerama za povlačenje iz institucija BiH, za koje smatraju da predstavljaju izazov za suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Rusija, međutim, više podržava stavove vlasti RS i dugo je kritikovala OHR, tvrdeći da njegovo izvještavanje nije objektivno. Ni Kina ni Rusija ne priznaju Schmidtov autoritet kao visokog predstavnika i mogu još jednom pozvati na prijevremeno zatvaranje OHR-a – kaže se u analizi.

Inače, Grupa za koordinaciju i izradu nacrta Vijeća sigurnosti o BiH trenutno se sastoji od Albanije, Francuske, Njemačke, Italije, Rusije, Velike Britanije i SAD, piše Fokus.

 

BiH

Poznato kada će biti klanjana dženaza i obavljen ukop majke Mirze Selimovića

Published

on

By

Muzičkoj zvijezdi Mirzi Selimoviću preminula je majka Nedreta Selimović u 57. godini života.

Mirza je objavio smrtovnicu na kojoj se vidi da će dženaza i ukop njegove majke biti obavljen sutra na Gradskom mezarju u Srebreniku.

Iza Nedrete osim sina Mirze ostali su suprug, kćerka, majka, snaha, zaova i ostala ožalošćena mnogobrojna porodica i prijatelji.

Nastavi čitati

BiH

FOTO Ulicama Banja Luke prošetala prva generacija maturanata medrese, prvi put nakon 80 godina

Published

on

By

Banja Luka je danas dobila prve svršenike medrese, a maturanti su prošetali banjalučkim ulicama od Ferhadije džamije do Banskog dvora.

Banjalučka medresa “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” danas je ispratila prvu generaciju maturanata koji su svečanim defileom obilježili završetak svog srednjoškolskog školovanja.

Defile je upriličen nakon klanjanja podne-namaza, od Ferhadije džamije do Banskog dvora, a maturanti su u ovoj paradi ljepote i pameti prošli centrom Banja Luke.

Ovo je historijski događaj, kako za Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovinu, tako i za Banja Luku koja je danas ispratila prvu generaciju maturanata medrese, a događaju u Banskom dvoru prisustvovat će i zamjenik reisul-uleme IZ u BiH Enes ef. Ljevaković, banjalučki muftija Ismail ef. Smajlović te direktor medrese mr. Muris Spahić.

Medresa u Banjoj Luci počela je s radom 2020. godine i to nakon 80 godina pauze kada je zatvorena tokom Drugog svjetskog rata.

Preporod.info

 

Nastavi čitati

BiH

Zašto građani moraju izdvajati 1,5 KM za proviziju: Jesu li komunalna preduzeća dužna imati svoje naplatne centre?

Published

on

By

“Građani su prevareni, ali nemaju kome da se žale jer Zakon o zaštiti potrošača u BiH ima manjkavosti, ne tretira te probleme.

Zakon o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini postoji, a koliko on ne štiti potrošače pokazuje i to da jedno komunalno preduzeće može ukinuti svoje blagajne, gdje su građani mogli plaćati račune, i usmjeriti ih na plaćanje u pošte gdje kod plaćanja računa građani moraju izdvajati 1,5 KM za proviziju.

To je u Kantonu Sarajevo slučaj sa KJKP Vodovod i kanalizacija koje je prošle godine do 1. maja zatvorilo blagajne i saopćilo da građani mogu ubuduće račune plaćati u pošti bez provizije. Međutim, ove godine od 3. maja građani moraju plaćati proviziju kod plaćanja računa, jer Vodovod i kanalizacija nema para da plaća proviziju za korisnike, a s druge strane neće ponovo otvoriti svoje blagajne.

– Građani su prevareni, ali nemaju kome da se žale jer Zakon o zaštiti potrošača u BiH ima manjkavosti, ne tretira te probleme. Oni su ukinuli naplatu usluga putem svojih blagajni i preusmjerili potrošače na plaćanje u poštama, a sebi ukinuli troškove. Ne može potrošač tu ništa. Kod nas je star zakon i nemamo se kome žaliti. Sada je RS donio svoj zakon, a Federacija priprema svoj, tako da će se mnoge stvari regulisati. Komunalna preduzeća su našla svoju računicu. Jedino da građani plaćaju račune elektronskim putem gdje su provizije po računu manje, 30 ili 60 feninga – pojašnjava za Faktor Redžo Omerbašić, predsjednik Udruženja potrošača Posavskog kantona.

Nastavi čitati

Najčitanije