Connect with us

USK

SDA USK: ‘Gdje je Denis Bećirović u Ljutočkoj dolini, Kozarcu, Biljanima i Prijedoru, najvećim stratištima?’

Published

on

Kantonalni odbor Stranke demokratske akcije u Unsko-sanskom kantonu objavio je saopćenje za javnost u vezi sa, kako kažu, zloupotrebom Una regate u političke svrhe od “samozvane ujedinjene opozicije, a zapravo vlasti u USK koja je unazadila Kanton u protekle četiri godine”, ističu u saopćenju.

– Ogorčeni smo jeftinim pokušajima zloupotrebe Una regate u političke svrhe, što su osudili ne samo građani Bihaća, već i mnogi drugi građani širom Unsko-sanskog kantona. Prošetati bihaćkim ulicama i mostom u vrijeme održavanja Una regate, kada su se građani okupili da isprate ulazak čamaca u Bihać i pogledaju skokove sa gradskog mosta, predstavlja duboku zloupotrebu i politizaciju ove vrste nepolitičkog događaja, kao i samih građana Bihaća. Licitiranje brojkama o hiljadama građana koji su došli da vide Denisa Bećirovića također predstavlja beskrupuloznu laž i uvredu za građane – poručuju iz KO SDA USK.

U vezi sa ovim događajem, ali i odnosom vlasti koja se, kako kažu, lažno predstavlja kao opozicija kako bi se sakrili od odgovornosti, iz ovog odobra su im postavili nekoliko pitanja:

– Da li vas, tzv. ujedinjenu opoziciju, treba podsjetiti kako ste ideju i projekat izgradnje Aerodroma Bihać upravo vi, skupa sa vašim partnerima iz vlasti, opstruirali i pokušali da prebacite u Cazin, dok su vaši partneri na federalnom nivou iz Naše stranke bili protiv izdvajanja sredstava za Aerodrom u Bihaću? Gdje je Denis Bećirović u Ljutočkoj dolini, Kozarcu, Biljanima i Prijedoru, najvećim stratištima i mjestima velikih stradanja Bošnjaka Bosanske krajine u proteklom ratu i agresiji na BiH? Zašto nije posjetio ta mjesta i odao počast žrtvama, te odaslao poruke upravo s tih mjesta o borbi za pravdu i istinu, kao i o brizi o boračkim populacijama? Denis Bećirović prima plaću u Parlamentarnoj skupštini BiH još od 2006. godine. Šta je u tom periodu uradio ili pokušao da uradi za Krajinu i koliko puta je posjetio ovaj dio BiH u tom vremenu? Da li je posjetio Krajinu od posljednje predizborne kampanje kada je došao po glasove? – stoji u saopćenju.

Iz KO SDA USK dodaju da je tačno “da su Krajišnici gostoljubivi i da mjesta u Bihaću i Krajini ima za sve dobronamjerne ljude. Međutim, uz navedeno neophodno je navesti i da Krajišnici nisu naivan narod, te da znaju čitati ko ih i kako pokušava marifetlucima i slatkorječivošću pridobiti. Nakon ovoga sasvim je jasno da Bećirović neće imati podršku građana ovog dijela BiH. Upitno je da li će neke od članica tzv. ujedinjene opozicije nakon ovih izbora biti ikakav politički faktor u Bihaću i Unsko-sanskom kantonu jer su se okrenuli lažima i manipulacijama građana – poručili su u saopćenju.

USK

Kamenolom “prijeti” Nacionalnom parku Una

Published

on

By

Bageri, kamioni i buldožeri uskoro bi mogli da vade gips na granici Nacionalnog parka Una, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).
Kompanija “Siniat” iz Bihaća, grada u kojem se nalazi nacionalni park, planira da otvori kamenolom, na osnovu koncesije koju su dobili prije devet godina.
“Siniat” je u vlasništvu belgijske kompanije “Etex” koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala.
Površinski kop će biti smješten oko pet kilometara sjeverno od Kulen Vakufa, mjestašca na obali rijeke Une, koje teritorijalno pripada Bihaću.
Iz uprave Nacionalnog parka upozoravaju da bi zbog blizine budućeg kopa mogao biti ugrožen biodiverzitet.
Nacionalni park Una je jedan od četiri nacionalna parka u BiH, sa više od 1.900 biljnih vrsta što iznosi više od pola svih vrsta prisutnih u zemlji. Također, prema podacima NP Una, na njegovoj teritoriji živi više od 50 zaštićenih vrsta životinja.

Šta se zna o projektu?

Iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da je investitor po pitanju dozvola “tek na početku”, jer im nedostaje, između ostalog, dozvola za eksploataciju i upotrebna dozvola.
Upkos tome, ovo ministarstvo je 19. aprila objavilo na svom sajtu da nema potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu.
Iz Ministarstva za RSE je pojašnjeno da su odluku donijeli na osnovu dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih organa.
Prema važećem entitetskom zakonu, procjena uticaja na životnu sredinu se vrši u dvije faze.
U prvoj se utvrđuje da li ima potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu. Ukoliko ima, ide sa na drugu fazu koja podrazumijeva izradu studije o procjeni uticaja.
Ukupne količine gipsa iznose nešto više od 13.000 tona, predloženi prostor za eksploataciju pet hektara, dok je ukupni odobreni koncesioni prostor skoro 72 hektara (oko 720.000 kvadratnih metara).
Inače, koncesioni ugovor sa Vladom Unsko-sanskog kantona (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH, jednom od dva bh. entiteta) sklopljen je 2015. godine, na period od 25 godina.
Iskopani kamen će moći da se koristi u proizvodnji gips ploča, gipsanih maltera, u proizvodnji cementa i sl.
Rudarski institut iz Tuzle je procijenio da bi se iz ovog kamenoloma gips mogao eksploatisati naredne 74 godine.

Blizina nacionalnog parka

Površinski kop će biti udaljen oko kilometar i po od Une, ali i 100 metara od potoka Lončić, koji se ulijeva u tu rijeku. Prema idejnom rudarskom projektu, potok će biti izmješten.
Kako navodi Rudarski institut iz Tuzle, koji je radio Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu, očekuje se da će “emisije sedimentne i lebdeće prašine u procesu bušenja i miniranja” negativno utjecati na životnu sredinu.
Ipak, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, ranije je dao mišljenje da eksploatacija gipsa “ne bi trebalo” da ima štetan uticaj na zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
Niko nije protiv razvoja, ali on mora biti u skladu sa principima i načelima očuvanja prirode, kaže za RSE Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje da je problem za nacionalni park moguća prerada gipsa i način transporta.
– Ako taj način transporta bude kroz nacionalni park, ili dijelove nacionalnog parka, recimo unskom prugom, željezničkom prugom koja nije eksploatisana, onda se moraju preventivne mjere za eksploataciju preuzeti – rekao je Mulić.
On smatra da bi i potencijalni zagađivač trebalo da plaća određenu kompenzaciju upravi zaštićenog područja. Ocjenjuje da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je nadležno za ekološke dozvole u tom bh. entitetu, trebalo u saradnji sa njima da formira mišljenje o projektu.
Detaljnije pročitajte ovdje.
Nastavi čitati

USK

Lijepe vijesti: Sanjanin Zekerijah Kerić se uspješno oporavlja!

Published

on

By

Iz Kantonalne bolnice u Bihaću stižu lijepe vijesti – Zekerijah Kerić, mladić iz Sanskog Mosta koji je nedavno bio u teškom stanju, sada se uspješno oporavlja.

Ajdin Hodžić nam je potvrdio da je Kerić u puno boljem stanju te da oporavak napreduje pozitivno.

S obzirom na ove dobre vijesti, akcija prikupljanja pomoći za Kerića danas se obustavlja.

Detalji o ukupnom prikupljenom iznosu i spisku donatora bit će objavljeni naknadno.

Zahvaljujemo svima koji su se uključili i pružili pomoć u ovoj situaciji, objavili su na facebook stranici MZ Tomina.

 

Nastavi čitati

USK

U teškoj saobraćajnoj nesreći u Velikoj Kladuši jedna osoba smrtno stradala

Published

on

By

U Zborištu, općina Velika Kladuša u utorak desila se teška saobraćajna nesreća.

U nesreći su učestvovala dva vozila, jedan vozač je nažalost preminuo usljed teških povreda, a drugi vozač se nalazi u Kantonalnoj bolnici u Bihaću, javlja GPM.

 

 

Kako saznajemo, stradali muškarac je iz mjesta Laburda, općina Bužim.

Nastavi čitati

Najčitanije