Connect with us

BiH

Sladić najavio obilne padavine u BiH: “Mlazna struja će preći preko naših područja”

Published

on

U Bosni se danas očekuje većinom mala do umjerena oblačnost. Tokom prijepodneva po kotlinama i uz riječne tokove biće magle i niske oblačnosti. U Hercegovini pretežno sunčano vrijeme. Puhaće slab sjeverni vjetar.

Najniža jutarnja temperatura zraka između 1 i 5, na jugu zemlje od 8 do 12 stepeni. Najviša dnevna od 12 do 17, na jugu zemlje do 22 stepena.

U Sarajevu dosta niske oblačnosti prije podne. Sunčanije u drugom dijelu dana. Najniža jutarnja temperatura oko 4, a najviša dnevna oko 14 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Naredna dva dana (ponedjeljak i utorak) donose prolaznu stabilizaciju vremena uz obilje sunčanog vremena. Jutra hladna, lokalno maglovita uz niske jutarnje temperature. Tokom dana nešto ugodnije, javlja BHmeteo.

Stabilizacija vremena neće dugo potrajati jer nas već od 2. oktobra očekuje nova ciklona uz padavine i jugo. Dugotrajne stabilizacije vremena nema na vidiku, a samim tim ni Miholjskog ljeta.

Nedim Sladić objavio novu vremensku prognozu

Iako će naredna dva dana protjecati u vedrijem ozračju usljed jačanja ogranka srednjoeuropske anticiklone, pogotovo u Bosni, ni iduća sedmica ne donosi dugoročniju stabilizaciju vremena na području naše zemlje, a temperature zraka nastavljaju učestalo oscilirati. Napisao je ovo na Facebooku poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.

“Jače, obilnije padavine prognoziramo ponovo u drugom dijelu četvrtka te dijelom u petak, budući da će ponovo prema našim krajevima vladati izraženija pritisna i temperaturna razlika”, poručuje je Sladić.

Na visini, dodaje, ona će se odraziti u vidu visinske doline sa hladnim zrakom koja se produbljuje sa sjeverozapada kontinenta prema Đenovskom zaljevu, a u prizemlju hladnom frontom povezanu uz đenovsku ciklonu.

Također, mlazna struja će ponovo preći preko naših područja, a paralelno položena hladna fronta u prizemlju bi se sporije premještala na jugoistok.

“Ovakve situacije najčešće uvjetuju jače ohlađivanje zraka i kondenzovanje te sudarajući se kao od zid mlazne struje generišu uske linije nestabilnosti duž frontalne zone sa većim količinama padavina – slično nešto što smo vidjeli jučer”, ističe Sladić.

Prognoza za naredne dane

ponedjeljak u Bosni mala do umjerena oblačnost. Dio prijepodneva po kotlinama i uz riječne tokove će biti dosta magle i niske oblačnosti. U Hercegovini pretežno sunčano vrijeme. Vjetar slab sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 1 i 5°C, na jugu zemlje od 8 do 12°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 12 i 17°C, na jugu zemlje do 22°C.

utorak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. U jutarnjim satima u Bosni po kotlinama i uz riječne tokove će biti magle. Vjetar slab, prije podne istočnog i sjeveroistočnog smjera. U drugoj polovini dana vjetar postepeno mijenja smjer na jugo. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 2 i 6°C, na jugu zemlje od 7 do 11°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 15 i 20°C, na jugu zemlje do 24°C.

srijedu očekuje se jače naoblačenje sa zapada, koje će u poslijepodnevnim i večernjim satima usloviti kišu i pljuskove širom zemlje. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugoistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 5 i 10°C, na jugu zemlje do 12°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 18 i 23°C.

četvrtak pretežno oblačno sa kišom i pljuskovima. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 9 i 14°C, na jugu zemlje do 17°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 13 i 19°C, na jugu zemlje do 24°C.

BiH

Kako je Čović otimao državne pozicije: “Obespravljeni” Hrvati najmnogobrojniji u institucijama BiH

Published

on

By

Nakon objave naše priče o ugroženosti Bošnjaka u institucijama BiH, javili su se i oni koji svjedoče kršenju Ustava i Zakona, tvrdeći i potkrjepljujući dokazima da se imenovanja u državne institucije vrše kršenjem Ustava, Zakona a sve na štetu Bošnjaka, prenosi televizija Hayat.

Pozivaju i one koje govore suprotno da javnosti dokumentovano prilože dokaze – koje su to Bošnjaci pozicije prepustili. Mi vam donosimo novu priču, a priča je ta da su Hrvati mnogo više zastupljeniji nego što im to državnim prpisima pripada. Štaviše, Hrvati ali i Srbi, mnogo su više zastupljeni na rukovodećim pozicijama od Bošnjaka. Ko je svjesno kršio Ustav i Zakone?

Vijeće ministara je u posljednjih godinu dana imenovalo direktore i zamjenike državnih institucija. Prema relevantnim podacima koji su u posjedu Hayat TV-a, Vijeće ministara je izvršilo imenovanja suprotno Ustavu Bosne i Hercegovine i zakonima Bosne i Hercegovine, jer od 28 pozicija direktora i generalnog sekretara, imenovano je svega šest Bošnjaka, Srba 12 i Hrvata 10.

Bošnjacima je pripalo 8 pozicija manje od broja koji im pripada po Ustavu i zakonima Bosne i Hercegovine, Srbima je pripalo više pozicija 3,4 , Hrvatima više pozicija 5,7.

“Pošto sam gledao press Trojke, gdje je tamo neki Konaković govorio da su oni vratili neke agencije, 12-12-12, ja ga javno pozivam da izađe u javnost i da objasni kojih je to 12-12-12 agencija, vjerovatno misleći da je pripalo 12 bošnjacima, 12 srbima i 12 hrvatima, i da je to sve tako, a nije, ja ga pozivam da izađe i objasni javnosti, i pozivam ga da prestane obmanjivanjem javnosti”, kaže Džemal Smajić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Prelazimo na imenovanja zamjenika direkora.

Vijeće ministara je i ovdje izvršilo imenovanja suprotno Ustavu Bosne i Hercegovine i zakonima Bosne i Hercegovine, jer od 13 pozicija zamjenika direktora, imenovano je svega četiri Bošnjaka, Srba pet i Hrvata četiri.

Bošnjacima je pripalo 38,7 posto pozicija manje od broja koji im pripada po Ustavu i Zakonima Bosne i Hercegovine, Srbima je pripalo više pozicija za 25 posto i Hrvatima više za 99 posto. Navedena imenovanja zamjenika direktora institucija Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je moralo realizirati u skladu sa nacionalnom strukturom prema posljednjem popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini.

“Mislim da to nije dobro, bez obzira koji je narod u kojem trenutku oštećen i da tu treba dovest, što kod nas ljudi kažu stvari u mjeru, da zaista po popisu iz 91, a vidim oni nekad koriste 91 a nekad 2013, kako kome šta odgovara on tako radi”, tvrdi Zlatko Miletić delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Jedna od najvažnijih državnih institucija je Uprava za indirektno oporezivanje. Iz ove tabele jasno se vidi da je broj Bošnjaka uposlenih u ovoj instituciji manji za 207. Procentualno gledajući, Hrvata je zaposleno više za skoro 40%, Srba 22%. Bošnjaci su u deficitu za skoro 20%.

“Ako se ide u pravcu diskrepancije to mora stati, zakon se mora poštovati, ja mogu obećati da ću se posebno posvetiti načinu imenovanja i da li se narušava ta vrsta zakonske obavezne proporcionalnosti na nivou Vijeća ministara”, obećava Denis Zvizdić dopredsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Slijedom svih relevantnih podataka, sasvim je jasno da se Vijeće ministara nije vodilo niti Ustavom niti zakonom, te su u skladu sa kršenjem i jednog i drugog, imenovali direktore i zamjenike na štetu Bošnjaka. Posebno je porazna činjenica što su sva imenovanja potvrdili i predstavnici Bošnjaka, odnosno stranaka Trojke.

Nastavi čitati

BiH

Konaković: Zahvaljujući Trojci institucije države su jače nego ikad, nikada se ničim nije trgovalo

Published

on

By

Završni skup Naroda i pravde za područje Tuzlanskog kantona održan je u Domu kulture u Srebreniku. Prisutnima se obratio, između ostalih, i predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Konaković.

Narod i Pravda u Tuzlanskom kantonu ima visoke ambicije, a kandidati za načelničke pozicije su Mujo Mujkić (Kalesija), Asim Aljić (Živinice) i Adnan Bjelić (Srebrenik).

Kao jedan od domaćina na početku skupa obratio se Nihad Omerović, nekadašnji gradonačelnik Srebrenika i aktuelni zastupnik u Parlamentu BiH.

On je u svom obraćanju kazao kako je Narod i Pravda u Srebreniku okupila najkvalitetnije kandidate, kako za Gradsko vijeće Srebrenika tako i za gradonačelnika ovog kraljevskog grada.

“Adnan Bjelić je kandidat koji garantira nastavak napretka u Srebreniku”, dodao je Omerović.

Izen Hajdarević, čelni čovjek Naroda i Pravde Tuzlanskog kantona i zastupnik u Skupštini TK, kazao je kako je nemoguće nabrojati sve pozitivne procese i promjene koje su pokrenuli kadrovi Naroda i Pravde u mjestima i na nivoima gdje obnašaju vlast.

Tamo gdje je NiP opozicija, kazao je Hajdarević, NiP je ostavio neizbrisiv trag rada na popravljanju stanja u zajednici.

Posebno se zahvalio svim građanima Tuzlanskog kantona na dosadašnjoj podršci te ih je pozvao da zajedno svjedoče nastavku borbe i rada kadrova Naroda i Pravde.

“Večeras sam sretan jer sam ubijeđen da ćemo nakon 6. oktobra u većini gradova i općina u TK biti u prilici unijeti pozitivne promjene na koje naš narod dugo čeka. Tamo gdje smo upravljali procesima siguran sam da ćemo ih dodatno unaprijediti”, kazao je Hajdarević.

Predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković u Srebreniku je kazao da je sretan što je dio tima hrabrih i odgovornih političara kojima stranka nije na prvom mjestu nego država.

“Nikada se ničim nije trgovalo niti se oko ičega pregovaralo. Institucije države danas su jače, a gdje su danas protivnici BiH? Evo o Dodiku govorimo najčešće, on se svaki mjesec pojavljuje pred Sudom BiH koji do prošle godine nije ni priznavao. Uredno se pojavljuje, pokuša odgoditi ročište, sudija kaže ne može, on se uredno pojavi, sjedi, cupka nogom, lomi olovke i govori kad mu sudija da riječ. Tu je Dodik, izolovan, sankcioniran, nažalost neki od mladih koji slijede tu secesionističku politiku također su sankcionirani. Odgovorna politika Trojke je osvijetlila na pravi način takvog Dodika i nema više priče o tri strane koje se svađaju. Imate sada prstom jasno uprto u krivca. A naš konačni cilj je da naša djeca ostanu ovdje, da se neki vrate. Ne kažem da smo mi zaslužni, ali evo imate u Tuzlanskom kantonu porodice koje se vraćaju”, kazao je Konaković napomenuvši da je EU ključna za BiH, jer faktički skoro cjelokupan izvoz naša zemlja ostvaruje upravo u zemlje koje su članice EU ili imaju kandidatski status.

Nastavi čitati

BiH

Kecmanović: ‘Da Bošnjaci pristanu na dogovor dobili bi makar frtalj BiH’

Published

on

By

Nenad Kecmanović, savjetnik Milorada Dodika, izjavio je da protektorat ne haje za hroničnu nefunkcionalnost Federacije BiH, već je fokus na Republici Srpskoj “valjda baš zato što ona funkcioniše”, kazavši da je nevjerovatno da Bošnjaci ne pristaju na dogovor unutar BiH.

-Nevjerovatno da Bošnjaci, kao narod koji nikada nije imao ni federalnu republiku jedan kroz jedan, niti entitet, a kamoli državu danas kada je dobio priliku da u dogovoru sa Miloradom Dodikom i Draganom Čovićem konačno dobije makar i frtalj BiH – to odbija.

– Zašto? Zato što Amerikanci nameću multi-kulti inženjering izgradnje države, a Evropljani im ne daju da ostanu sami, nego samo udrobljeni među hrišćane. Ima i straha od kolektivnog Zapada koji im je poručio da ne talasaju, jer su im sada potrebni mir i stabilnost na Balkanu dok ne riješe probleme u Ukrajini, Palestini, na Tajvanu, dok ne izaberu šefa super sile, kazao je Kecmanović.

On je kazao da ne mogu ni SAD da stignu na bezbroj frontova, a potencijalni proksi otkazuju poslušnost i okreću se Rusiji i Kini.

– A na to još Vučić kupuje eskadrilu “rafala”, Dodik putuje na samit BRIKS-a na poziv ruskog predsjednika Vladimira Putina, uz podršku predsjednika Kine Si Đinpinga. Deklaracija Svesrpskog sabora, `malih Rusa`, `Srpski svet` pod malignim uticajem velike Rusije koja mobiliše milion i po vojnika, naveo je Kecmanović.

-Bošnjaci se snebivaju da se pridruže sjedinjenim državama Amerike ili uniji evropskih zemalja ili ujedinjenim emiratima.

– Mjerkaju kao da ih svi hoće, kao da ne znaju da ih niko neće. Prvi zato što nemaju šta da im uzmu sem topovskog mesa. Drugima su isuviše muslimani. Trećima premalo. Prvi se okreću Pacifiku, drugi ni sami sebe ne mogu da nađu, treće ubijaju pejdžerima, možda je rješenje, daleko bilo /lider Čečenske Republike/ Ramzan Kadirov, naveo je Kecmanović.

– Daidža im je na onih 10 odsto, koliko su uspjeli da održe do američkog bombarovanja srpskih položaja, dodao još 15 odsto, a one neće da tih 25 krste kako bi ga zaštitili, ako ne u UN, ono bar u Unesku kao nacionalno dobro orijentalne kulture u Evropi. Nije problem naći zajedničko ime za tih nekoliko kantona s bošnjačkom većinom i dominacijom. Muslimanija ili Bošnjakistan? – naveo je on za Politiku.

Kecmanović je kazao da se kao posljednje postavlja pitanje kako Bošnjaci vide budućnost BiH.

– Vjerovali ili ne, oni i dalje očekuju da će se Srpska milom ili silom pridružiti njima ili Hrvatima u zavidno “harmoničnoj” Federaciji i zato su je pogrešno i nazvali FBiH. U skladu sa svojim pustim željama, a mimo realnosti bezimene skupine od nekoliko svojih kantona, rekao je on.

Kecmanović je kazao da Srbi, naprotiv, ne samo da neće da se pridruže Federaciji, koja bi tako zaista postala Federacija BiH, nego hoće da se razdruže od nje, odnosno od BiH.

– Mogu da dodaju još neko moguće ime za bošnjačko parče BiH, kao na primjer Osmanistanka, Begovija, Bogumilijana, Dobribošnjanka. Јedino nema dileme, da spolja priznatoj, a iznutra nepriznatoj državi tri naroda kao cjelini, najviše priliči ime koje asocira na odnos “ludog i zbunjenog”, zaključio je on.

Nastavi čitati

Najčitanije