Radovi na rekontrukciji i obnovi Gradske dvorane Luke u Bihaću započeti su 2020. a završetak kasni već više od dvije godine. Razlog je neslaganje Gradske uprave i izvođača oko toga šta su bili planski, šta neplanski i šta nepredviđeni a nužni radovi. Situacija je eskalirala jer je gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić, drugi put provalio u zgradu Dvorane Luke.
Prva provala desila se u oktobru prošle godine nakon koje je Sud izdao privremeno rješenje da je, do okončanja sudskog postupka, u posjedu zgrade firma Domoinvest koja je i izvođač radova, zbog čega su, kažu, nakon ove provale ponovno pozvali policiju.
“Ja sam poduzeo sve mjere koje mogu i moram poduzeti da zaštitim sebe kao izvođača svoje partnere u projektu. Ja sam legalista, hoću da sve bude legalno, ne znam zašto Gradska uprava ne poštuje odluke suda. Mi imamo izvršnu presudu iz 11. mjeseca gdje smo mi posjednici objekta do primopredaje”, kaže vlasnik Domoinvest doo Bihać Jasmin Alagić.
“Formirao komisiju da se provali u dvoranu, da se zamjene brave. Dvorana je vlasništvo Grada da izvođači radova uđu i završe to jer taj glavni izvođač nas ucjenjuje”, tvrdi gradonačelnik.
Pat pozicija u koju su dovedeni može se riješiti samo sudskom odlukom o posjedu na koju se čeka već devet mjeseci.
“Oni su nas tužili za posjed, tek je u 11. mjesecu ročište. Oni vide da nemaju izlaza. Ja neću da popustim, načelnik neće da popusti, neće medijatore, neće ljude od struke da sjedu onima svoje mišljenje. Ja se bavim strukom, ovo mora na sud, a ja ako odem na sud idem u dugogodišnji sudski proces”, dodaje Alagić.
“Žalosno je da imamo takvu državu u kojoj to pravosuđe treba da riješi za tri dana, a evo ne rješava godinu dana. Ja sam naložio da se to provali. Problem je u tom što su ovdje ljudi naučili da tretitraju nas kao lopove korumpirane, dovoljno je samo dati nekom neke novce pa da sve može ići. Ovdje to nije bio slučaj”, navodi Fazlić.
Izvođač je ustrajan u stavu da do okončanja problema oko definiranja radova i međusobnih dugovanja, ali prvenstveno do okončanja radova i zvanične primopredaje, ne mogu ući novi radnici jer im, kaže, na taj način, niko ne garantira ni sigurnost ni kvalitetu.
“Mi smo morali uvesti izvođače koji treba da urade male radove, ne male radove nekih 600.000 KM, ali sve skupa može da se završi za mjesec dana ukoliko kroz javne nabavke ne bude opstrukcija”, dodaje Fazlić.
“Ti isti radovi što novi izvođači rade to su radovi usko povezani sa našim dijelovima izgradnje i mi nemamo potpisanu građevinsku knjigu. Oni hoće da ruše, buše, ne znam, nadzor mudro ćuti”, ističe Alagić.
Slučaj Sportske dvorane će na koncu ipak završiti kao još jedan sudski proces što je u Krajini kada je riječ o gradnji i rekonstrukciji objekata gotovo uobičajena praksa. Gubici će biti veliki za obje strane, a najviše za Javnu ustanovu sportska Dvorana Luke i sportiste Grada Bihaća koji će najvjerovatnije i ovu jesen na treninge ići u okolne općine.
federalna.ba
You must be logged in to post a comment Login