Connect with us

USK

Slučaj ubijenog Mehure Handanovića postaje sve zamršeniji: Jako je zanimljivo kada je upisan datum smrti…

Published

on

Obdukcijom koja je provedena na zahtjev obitelji utvrđeno je da je Mehura Handanović umro nasilno

Smrt Mehure Handanovića (54), radnika iz Vikića nedaleko od Bihaća, koji je pod sumnjivim okolnostima ubijen na farmi Sadilovac u općini Rakovica nedaleko od Plitvičkih jezera, kako odmiče istraga, čini se sve zagonetnijom, umjesto da bude obrnuto.

Javnosti je poznato da je mrtvozornik na mjestu događaja u jutarnjim satima 21. listopada zaključio da je u njegovu slučaju riječ bila “o prirodnoj smrti zbog zastoja srca”. Obdukcijom koju je na zahtjev obitelji u Kantonalnoj bolnici dr. Irfan Ljubijankić u Bihaću proveo tamošnji patolog dr. Mirsad Zornić, tri dana kasnije utvrđeno je da je Mehur Handanović umro nasilno. Dr. Zornić u svojem nalazu navodi da je smrt nastupila “od prostrijelne rane u grudnom košu, rupture uslijed prostrela aorte, odnosno iskrvarenja u grudnom košu”, zaključujući da je Mehura – ubijen, piše Jutarnji

Ni kolege s posla koji su mu navodno pokušali pomoći, ni ekipa hitne pomoći, ni mrtvozornik, ni dvojica policajaca na mjestu događaja nisu tada primijetili ništa sumnjivo. Jutarnji list došao je do dokumenta koji okolnosti u ovom slučaju čini još čudnijima.

Omaška djelatnice

U Matičnom uredu Slunj smrt toga čovjeka upisana je 1. studenoga, na Dan mrtvih, koji je neradni dan. Kako je to moguće, pitali smo Karlovačku županiju, ustanovu u čijem sastavu radi Matični ured u Slunju. Pročelnica njihova odjela za opću upravu Ines Pavlačić odgovorila nam je da se doista nije radilo na državni praznik 1. studenoga. Kaže da je upis smrti obavljen zapravo 2. studenoga, ali je u datumaru elektroničkog sustava djelatnica omaškom označila 1. studenoga, odnosno pogrešno je kliknula mišem.

– Uvidom u urudžbeni program pisarnice vidljivo je da je predmetna potvrda o smrti zaprimljena dana 2. studenoga 2022. Dakle, navedenog je datuma nadležna matičarka i obavila upis smrti, što je i potvrdila. U maticu umrlih uneseni su točni podaci koji se odnose na datum smrti, odnosno dan i sat smrti i ostale osobne podatke pokojne osobe.

Supruga ubijenog Behira Handanović

Robert Fajt/Cropix

U odnosu na činjenicu da je kao dan upisa smrti naveden datum 1. studenoga 2022. koji je bio neradni dan, ističe se da je omaškom kao datum upisa smrti naveden citirani datum, odnosno matičarka je omaškom elektroničkim odabirom u datumaru elektroničkog sustava matica označila taj datum, umjesto 2. studenoga 2022., kad je i zaprimljena potvrda o smrti.

Napominje se da će bez odgode u propisanom upravnom postupku biti ispravljen datum upisa smrti – kaže nam pročelnica Pavlačić. Možda je riječ bila samo o omašci, ali nije riječ samo o pogrešnom kliku mišem. Djelatnica koja je unosila podatke pogrešan datum ispisala je i na potvrdi o smrti mrtvozornika koji je (pogrešno) utvrdio smrt – vlastoručno, i to dvaput te je taj dokument ovjerila svojim potpisom. Nije ništa sporno bilo ni mrtvozorniku koji je također potpisao isti dokument.

Istraga policije

Iz Županije nas nisu propustili podsjetiti da je “u skladu sa Zakonom o državnim maticama, pravo uvida u državne matice dopušteno samo osobi na koje se ti podaci odnose ili članovima uže obitelji ili posvojitelju ili skrbniku, a drugoj osobi samo kad za to ima na zakonu osnovan pravni interes”, drugim riječima, nas se, odnosno javnost, to ne bi trebalo ticati.

Policija još traga za nepoznatim počiniteljem koji je “općeopasnom” radnjom usmrtio farmera Handanovića. Mogućnost da je riječ o klasičnom ubojstvu, međutim, nikako se ne može isključiti.

USK

FOTO Bosanska Otoka nakon dugo godina vraća svoje historijske simbole

Published

on

By

Sve je krenulo od Sanela Komića, diplomiranog žurnaliste koji živi i radi u Njemačkoj.
Bosanska Otoka ima bogato historijsko naslijeđe u šta spadaju grb i zastava, koji bi joj nakon dugo godina mogli biti vraćeni.
Radi se o ideji koja se rodila ranije, a ovih dana se privodi kraju. Konstruisani su grb i zastava, očekuje se i da Gradsko vijeće Grada Bosanska Krupa uskoro usvoji ove simbole, čime bi oni i zvanično bili vraćeni Bosanskoj Otoci, javlja FENA.
Sve je krenulo od Sanela Komića, diplomiranog žurnaliste koji živi i radi u Njemačkoj. U ovaj projekt se upustio prije mnogo vremena da bi se postepeno u cijelu ideju uključilo još ljudi. Inicijativa je trenutno u fazi završne realizacije, a iza nje stoje svi vijećnici u Gradskom vijeću Grada Bosanska Krupa, koji su podnijeli inicijativu i čeka se njeno usvajanje.
 Građani grb uveliko koriste već godinama. Uglavnom se očekuje usvajanje toga uskoro i svi su “za” – kaže Komić.
Njegovo istraživanje historije i zanimanje za heraldiku, kao i konstruisanje grba Bosanske Otoke, počelo je prije 20 godina.
– Na početku sam imao saznanja da Bosanska Otoka ima bogatu historiju te sam na temelju toga krenuo u istraživanje gdje se javila želja da Bosanska Otoka dobije svoj historijski simbol. U toku ovih 20 godina bilo je raznih ilustracija grbova, da bi se u konačnici sve posložilo i imamo ovaj grb koji ima svoju veliku vrijednost – istakao je.
Dodaje kako je tokom istraživanja bila neophodna saradnja sa historičarima i heraldičarima iz Bosne i Hercegovine i susjedne Hrvatske. Ono što je sada vidljivo na grbu Otoke, koji će bi ubrzo trebao biti i ozvaničen od lokalnih vlasti, jeste prije svega simbol srednjovjekovne vlastele knezova Babonjića koji su bili i vlasnici Otoke pod čijom vlašću dobiva i status kraljevskog grada.

FOTO: Fena
– Da sve bude značajnije, najstariji grb Babonića pronađen je upravo u Bosanskoj Otoci i to je upravo simbol ruže sa kosim gredama koji se i danas nalazi u zagrebačkom muzeju. Pored simbola knezova Babonića tu je i onaj simbol koji je i danas aktualan, a to je riječno ostrvo i rijeka Una. Poznato je da Una u Otoci pravi 24 riječna ostrva. Tu je još i lenta na kojoj je ispisan srednjovjekovni naziv Otoke i iznad štita nalazi se bedemska kruna sa zlatnim trakama, koja u heraldici predstavlja značajnu historijsku utvrdu – podvlači Komić.
Inače, 15. marta ove godine Bosanska Otoka je proslavila svoj 760. rođendan. Otoka se prije osmanskog perioda zvala Insula, a za vrijeme Osmanlija Adai Kebir.
Nastavi čitati

USK

Velika Kladuša: Uposlenik MUP-a RH vrijeđao porodicu jednom od mještana, a zatim i prijetio?!

Published

on

By

Novinarima portala javio se Besim Kajtazović koji nas je zamolio da objavimo kako traži “ćelavca” iz Zagreba koji mu je danas na benzinskoj pumpi Sestre u Donjoj Lučkoj vrijeđao članove porodice.

Cijeli tok togađaja odigrao se danas u 11:30 sati na benzinskoj pumpu u Donjoj Lučkoj kada je dotični gospodin iz Zagreba vrijeđao članove porodice Kajtazović pokazivajući nekakvu značku govoreći, uz pogrdne riječi, da je pripadnik Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Zanima me ime ovog ćelavca koji je danas oko 11:30 vrijeđao mogu porodicu i pokazivao nekakvu značku pozivajući se na MUP RH“, rekao nam je Besim u razgovoru.

Uz razgovor sa novinarima portala GPMaljevac.COM Besim nam je poslao fotografiju automobila

Ta osoba  je prijetila njegovoj porodici.

Ovdje želimo istaći da MUP RH nema nikakvo pravo djelovanju na tlu Bosne i Hercegovine tako da, iako je dotični navodno pripadnik MUP RH (lako postoji mogućnost da se lažno predstavio) , nema pravo djelovanju na tlu Bosne i Hercegovine, odnosno na tlu Bosne i Hercegovine je sasvim obično građanin Republike Hrvatske.

 

Nastavi čitati

USK

Građani šokirani: Pokretni WC-ovi završili u rijeci Uni u centru Bihaća (FOTO)

Published

on

By

Građani Bihaća šokirani su pojavom fotografija na društvenim mrežama pokretnih WC-ova koji plutaju rijekom Unom u centru grada.

Incident se dogodio jutros, kada su građani primijetili neobičan prizor kako se nekoliko pokretnih WC-ova pluta niz rijeku, te sve zabilježili kamerom.

Nije poznato kako su WC-ovi dospjeli u rijeku Unu.

Lokalne vlasti obećavaju da će poduzeti sve potrebne korake kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti i osigurala zaštita rijeka i okoliša.

Također, o svemu je obaviještena i policija u Bihaću, te će se sprovesti istraga o ovom vandalskom činu.

Nastavi čitati

Najčitanije