Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Sramna konferencija u Beogradu: “Opsada Sarajeva medijska i politička laž i propagandna mašinerija”

Published

on

“Da li je Sarajevo bilo opkoljen i blokiran grad?” naslov je konferencije koja je 21. aprila održana u Beogradu, uz podršku Predstavništva bh. entiteta Republike Srpske u Srbiji.

Na događaju, održanom u Medija centru Udruženja novinara Srbije, učesnici su ocijenili da je opsada Sarajeva “medijska i politička laž” i “propagandna mašinerija”.

Glavni grad Bosne i Hercegovine (BiH) je od 1992. do 1996. bio pod opsadom snaga Vojske Republike Srpske i Jugoslovenske narodne armije.

U tom periodu je, prema pravosnažnim presudama međunarodnog suda, lokalno stanovništvo bilo izloženo sistematskom i svakodnevnom teroru.

Advertisement

Učesnici konferencije pozvali su se i na Izvještaj o stradanju Srba u Sarajevu iz 2021. godine, koji je finansirala Vlada Republike Srpske, i koji su osporili i kritikovali stručnjaci za tranzicionu pravdu.

Njihove teze, međutim, opovrgavaju presude Međunarodnog tribunala u Hagu i dokumenti Ujedinjenih nacija (UN).

RSE je provjeravao neke od tvrdnji iznijetih na tom skupu.

Ko je osiguravao vodu?

Advertisement

Na konferenciji je, između ostalih, govorio Tomislav Kovač, bivši general-major policije Republike Srpske, za kojim je Interpol 2018. raspisao crvenu potjernicu na zahtijev BiH zbog optužbi za učešće u genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine.

Kovač, koji živi u Srbiji, negira te optužbe. Tokom opsade Sarajeva bio je komandir policijske stanice u naselju Ilidža.

Na konferenciji je izjavio:

– Na Ilidži, iako smo svaki dan ginuli, mi smo njima osiguravali normalan dotok vode u Sarajevu. Na Ilidži je izvor rijeke Bosne. (…) Tu su glavna izvorišta za Sarajevo. Mi smo to oosiguravali sve vrijeme, davali im vodu, davali im struju, davali im plin i u tome svemu ratovali s njima i ginuli.

Advertisement

Međutim, studija Ujedinjenih nacija pod nazivom “Studija o ratu i opsadi Sarajeva”, navodi, služeći se izvještajima međunarodnih medija iz grada pod opsadom, da je “tokom opsade, uništavanje električnih, gasnih, telefonskih i vodovodnih objekata korišćeno kao oružje protiv stanovnika grada”.

– Voda za piće u gradu zavisi od napajanja glavne crpne stanice. Dalekovodi su često prekidani zbog borbi ili od strane snaga koje koriste napad na komunalni sistem kao oružje protiv civila.

Opsadne snage su u nekoliko navrata navodno isključivale glavni gradski vodovod i odbijale da dozvole radnim ekipama da poprave i dopune neophodne sisteme za prečišćavanje vode.

Isključenje vode dovelo je do dugih redova ispred izvora vode u gradu. Ovi dugi redovi su u nekoliko navrata privukli snajpersku i granatnu vatru od strane opsadnih snaga i rezultirali su smrću mnogih civila – piše u ovom izvještaju.

Advertisement

UN navode i da su civili bili izloženi snajperskoj vatri jer su bili primorani da nose kontejnere napunjene vodom iz nekoliko preostalih izvora vode.

– Ovi teški kontejneri se često prenose kilometrima ručno ili se voze na biciklima, kolicima za bebe i kolicima za kupovinu – navode UN.

Vojska i Policija RS-a nisu napali Sarajevo

Jedan od govornika bio je Simo Tuševljak, glavni inspektor MUP-a Republike Srpske za istrage ratnih zločina.

Advertisement

Na konferenciji u Beogradu, rekao je, i ovo:

– Nigdje pripadnici Vojske ili policije Republike Srpske nisu napali Sarajevo. Mi smo samo branili ono što je naše, tamo gde su živele naše porodice.

Presude Međunarodnog tribunala za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, ipak, govore da su se napadi na civile s položaja Vojske Republike Srpske (VRS) odvijali neprestano i svugdje.

Tokom 1.425 dana, koliko je trajala opsada Sarajeva, ubijeno je blizu 14.000 ljudi.

Advertisement

Na grad je u prosijeku padalo 329 projektila dnevno. Na njihovoj meti bili su civilni, kulturni i vjerski objekti.

Među važnijim objektima koje su pretrpjele razaranje bile su zgrada Predsjedništva Republike BiH i Vijećnica, koja je 25. aprila 1992. godine izgorjela zajedno s dva miliona knjiga i 300 rukopisa neprocjenjive vrijednosti.

“Medijske i političke laži”

Mlađan Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, naveo je u pozdravnom obraćanju:

Advertisement

– Historijska obaveza ove generacije je da razobliči i poništi sve medijske i političke laži koje su uspostavili predstavnici druge strane u ratu u BiH od 1992. do 1995. godine.

Opsada Sarajeva bila je jedna od najdužih opsada u historiji modernog ratovanja i najduža je opsada jednog glavnog grada ikada. Počela je 5. aprila 1992. godine, a završila 29. februara 1996. godine.

Za opsadu Sarajeva, pravosnažno, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu je na doživotnu robiju osuđen Stanislav Galić, dok je 29 godina zatvora dobio Dragomir Milošević.

Obojica su nekadašnji komandanti Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske.

Advertisement

U presudama MKSJ-a utvrđeno je da su jedinice Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a namjerno gađale civile sprovodeći kampanju terora s ciljem da izvrši pritisak na vlasti u Sarajevu.

Dio doživotnih presuda Radovanu Karadžiću, ratnom predsjedniku Republike Srpske, te Ratku Mladiću, ratnom komandantu VRS, odnosi se upravo na terorisanje civilnog stanovništva Sarajeva.

 

Svijet / Zanimljivosti

Srceparajuće slike iz Gaze i ovog Bajrama: Palestinci posjećuju mezarje, opet nisu dočekali mir

Published

on

By

Palestinci u Gazi obilježavaju Bajram drugačiji nego u svijetu jer nisu dobili toliko željeni mir.

Kako slike i svjedoče, prvog dana Ramazanskog bajrama su posjetili mezarje članova porodice.

Oni Bajram-namaz klanjaju na mračnim ulicama, a mnogi od njih nemaju porodice ni prijatelje koje mogu posjetiti.

Kada je riječ o mirovnim pregovorima, Izrael je u subotu navečer potvrdio da je primio novi prijedlog o prekidu vatre i oslobađanju talaca od zemalja posrednica.

Prema uredu izraelskog premijera, Benjamin Netanyahu održao je niz konsultacija u petak navečer kako bi razgovarao o prijedlogu.

Advertisement

U subotu popodne, Izrael je odgovorio svojim protuprijedlogom te su rekli da je to učinjeno “u punoj koordinaciji sa SAD”.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Dačić: Dodik i Stevandić su državljani Srbije, uputili smo protesnu notu Interpolu zbog potjernice

Published

on

By

Ivica Dačić, potpredsjednik vlade Srbije, izjavio je da su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić i državljani Republike Srbije.

Dačić je rekao da međunarodne potjernice, koje je zatražio Sud Bosne i Hercegovine, još uvijek nisu prošle kontrolu Generalnog sekretarijata Interpola u pogledu ispunjenosti uslova za njihovo objavljivanje te da zato ne predstavljaju osnov za postupanje.

“Republika Srbija čvrsto i odlučno štiti prava i interese svojih državljana, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou. Naša država je posvećena očuvanju suvereniteta i ljudskih prava svojih građana, prepoznajući da je zaštita svakog pojedinca temelj naših međunarodnih obaveza. Milorad Dodik i Nenad Stevandić su državljani Republike Srbije, a međunarodne potjernice na koje se BiH poziva još uvijek nisu prošle kontrolu Generalnog sekretarijata Interpola u pogledu ispunjenosti uslova za njihovo objavljivanje te same ne predstavljaju osnov za postupanje”, naveo je Dačić.

Dalje je pojasnio kako je Interpol Beograd uputio Generalnom sekretarijatu Interpola protesnu notu jer je u zahtjevima, kako on tvrdi, prekršen član 3. Statuta, a on glasi:

Advertisement

“U Organizaciji je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu”.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučićeva supruga plesala u Keniji kako bi spriječila priznanje Kosova, nije upalilo

Published

on

By

Kosovska predsjednica Vjosa Osmani potvrdila je sinoć da je Kenija priznala Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu odlukom koju je potpisao predsjednik William Ruto.
“Republika Kosovo pozdravlja odluku Republike Kenije da prizna Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu, koju je potpisao predsjednik Ruto i koja je službeno upućena Predsjedništvu prije nekoliko dana”, objavila je Osmani.Kenija je ovime postala 105. zemlja članica Ujedinjenih naroda koja je priznala Kosovo. Međutim, s obzirom na to da Rusija i Kina, dvije stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, ne priznaju Kosovo, ono i dalje nije član UN-a.

Neuspješna misija Tamare Vučić

Priznanje Kosova dolazi nekoliko mjeseci nakon što je Srbija poduzela diplomatsku ofanzivu kako bi ga spriječila. U oktobru prošle godine je Tamara Vučić, supruga predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, poslana u Nairobi kao dio srbijanske diplomatske kampanje.

Njena posjeta nije bila najavljena, što je dodatno potaknulo spekulacije da je svrha putovanja bila upravo lobiranje protiv priznavanja Kosova. Vučićeva supruga je tada sudjelovala u razgovorima s kenijskim premijerom Musalijom Mudavadijem i ministrom vanjskih poslova, a naglasak je bio na jačanju bilateralnih odnosa i ekonomske suradnje između Srbije i Kenije.

Advertisement

Osim diplomatskih razgovora, Srbija je obećala i finansijsku pomoć Keniji, uključujući donaciju od 150.000 eura za žrtve poplava. Vučić je ujedno posjetila sirotinjsku četvrt Mukuru u Nairobiju, gdje je prenijela poruku “dobre volje” predsjednika Srbije.Vučićeva supruga u Keniji je i plesala s lokalnim ženama.

Uprkos ovim naporima, odluka o priznavanju Kosova ipak je donesena i Kenija je postala najnovija u nizu zemalja koje su podržale kosovsku neovisnost.

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije sada oštro je osudilo odluku Kenije, nazvavši je “grubim kršenjem međunarodnog prava” i “direktnim narušavanjem Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda”.

Advertisement

“Ovakva odluka podriva napore usmjerene ka konstruktivnom dijalogu, regionalnoj stabilnosti i poštovanju međunarodno-pravnog poretka. Također predstavlja žalostan presedan u tradicionalno prijateljskim odnosima između Srbije i Kenije”, navodi se u saopćenju.

https://twitter.com/i/status/1904938312936173631

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vozač porijeklom iz BiH pokušao pregaziti policajca pa bježao pješačkom zonom 100 km na sat

Published

on

By

U austrijskom gradu Badenu, nedaleko od Beča, uhapšen je 34-godišnji muškarac porijeklom iz Bosne i Hercegovine, koji je bez vozačke dozvole i u neregistrovanom automobilu vozio pješačkom zonom brzinom od 100 kilometara na sat.

Policija je uočila sumnjivi crni automobil marke KIA s bečkim registarskim oznakama i odlučila ga kontrolisati. Vozač je parkirao vozilo čim je primijetio patrolu, no kada mu je policajac prišao i zatražio dokumente, naglo je pritisnuo gas i krenuo automobilom prema njemu. Policajac se uspio spasiti skočivši u stranu.

Nakon toga, osumnjičeni je punom brzinom pobjegao prema centru Badena, vozeći kroz pješačku zonu i trotoare, ne obazirući se na opasnost koju je predstavljao za prolaznike. Policija ga je ipak sustigla i uhapsila.

Prema podacima austrijske policije, 34-godišnjak je od ranije poznat nadležnim organima zbog brojnih krivičnih djela, prvenstveno krađe automobila. Utvrđeno je da su registarske oznake na vozilu bile ukradene, a u autu su pronađene i dodatne tablice za koje se sumnja da su također ukradene.

Advertisement

Također su mu oduzete vozačke dozvole, za koje se sumnja da su falsifikovane ili ukradene, a sam vozač nije imao važeću dozvolu niti registrovan automobil.

Policija ga tereti za pokušaj nanošenja tjelesnih povreda, pružanje otpora državnim organima i ugrožavanje javnog reda i mira.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko može u penziju u Njemačkoj prije 67.? Ako ste rođeni prije 1964. godine imate ovu prednost

Published

on

By

Redovna dob za penzionere u Njemačkoj postupno se podiže na 67 godina. No, ne moraju svi raditi do tada. Evo ko još može ranije u penziju bez umanjenja – i koje iznimke postoje.

Dob za odlazak u penziju u Njemačkoj već se godinama postepeno povećava. Ko danas želi ići u penziju, mora – ovisno o godini rođenja – raditi duže nego prethodne generacije. No, ne vrijedi to za sve – nisu svi pogođeni granicom od 67 godina.

Ko još uvijek može u penziju prije 67. godine?

Za sve rođene prije 1947. redovna dob za penzionisanje bila je 65 godina.

Od tada se ona postupno podiže:

Advertisement

 

  • Generacije od 1947. do 1963.: postepeno podizanje dobi za penzionisanje s 65 na 67 godina
  • Generacije od 1964. nadalje: redovna penzija tek sa 67 godina

To znači: svi koji su rođeni 1963. ili ranije, još uvijek mogu ići u redovnu penziju prije 67. rođendana, pod uvjetom da su najmanje pet godina uplaćivali u obavezno penzijsko osiguranje. Samo oni koji ispunjavaju taj uvjet mogu uopće primati starosnu penziju.

“Penzija sa 63” postaje “penzija sa 65”

Pod određenim uvjetima moguće je i prije redovne dobi otići u penziju bez umanjenja. To vrijedi za osobe s dugogodišnjim stažom. U to se ubrajaju svi koji imaju najmanje 45 godina uplata u penzijsko osiguranje.

Ova penzija bez umanjenja često se naziva “penzija sa 63”, no ta granica je vrijedila samo za one rođene prije 1953. Za mlađa godišta i ovdje se starosna granica postupno povećava – tako da od generacije 1964. “penzija sa 63” postaje “penzija sa 65”.

Advertisement

Uvjeti po godini rođenja za penziju bez umanjenja:

  • Rođeni prije 1953.: penzija sa 63 godine
  • Rođeni 1953.: sa 63 godine + 2 mjeseca
  • Rođeni 1954.: sa 63 godine + 4 mjeseca
  • Rođeni 1955.: sa 63 godine + 6 mjeseci
  • Rođeni 1956.: sa 63 godine + 8 mjeseci
  • Rođeni 1957.: sa 63 godine + 10 mjeseci
  • Rođeni 1958.: sa 64 godine
  • Rođeni 1959.: sa 64 godine + 2 mjeseca
  • Rođeni 1960.: sa 64 godine + 4 mjeseca
  • Rođeni 1961.: sa 64 godine + 6 mjeseci
  • Rođeni 1962.: sa 64 godine + 8 mjeseci
  • Rođeni 1963.: sa 64 godine + 10 mjeseci
  • Rođeni od 1964.: sa 65 godina

Dakle, svi koji su rođeni prije 1964. i imaju najmanje 45 godina staža mogu još uvijek prije 65. godine u penziju bez umanjenja.

Penzija uz umanjenje – ko može i sa 63 ili 64?

Ko ima najmanje 35 godina uplata, može već s 63 godine u penziju – no tada s umanjenjem. Umanjenje iznosi 0,3 posto po mjesecu ranijeg odlaska u penziju u odnosu na redovnu dob. penzija tada ostaje trajno smanjena.

Posebni slučajevi – ko još može ranije u penziju?

Neke skupine, neovisno o godini rođenja, mogu ranije u penziju. Npr. osobe s potvrdom o teškoj invalidnosti mogu bez umanjenja ići u penziju sa 65 godina, a uz umanjenje čak već od 62 godine. Za neka fizički teška zanimanja (npr. rudari) također vrijede posebni propisi.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Nove promjene u EU pravilima za vozačke dozvole: Šta sve treba znati?

Published

on

By

Evropska unija donosi značajne promjene u pravilima za vozačke dozvole, uključujući digitalizaciju dozvola, strožije zahtjeve za nove vozače i smanjenje starosne granice za profesionalne vozače. Ove reforme imaju za cilj povećanje sigurnosti na cestama i prilagođavanje vozačkih dozvola modernim tehnologijama i potrebama tržišta rada.

Digitalna vozačka dozvola – budućnost u džepu

Jedna od najvažnijih novina je uvođenje digitalne vozačke dozvole, koja će se moći čuvati na pametnim telefonima. Cilj ove promjene je modernizacija i lakši pristup dokumentima. Države članice imaju pet i po godina da implementiraju ovaj sistem, dok će vozači i dalje imati pravo da zatraže fizičku verziju dozvole.

Stroža pravila za nove vozače

Mladi i novi vozači morat će proći kroz strože testove i probni period od najmanje dvije godine.

Prilikom polaganja ispita, vozači će morati dokazati:

Advertisement
  • Poznavanje rizika za pješake, bicikliste i vozače skutera,
  • Sigurnu upotrebu mobilnih telefona tokom vožnje,
  • Upotrebu naprednih sistema asistencije u vožnji,
  • Pravilan način otvaranja vrata vozila radi izbjegavanja nesreća,
  • Vožnju u otežanim vremenskim uslovima (snijeg, led),
  • Svijest o opasnostima mrtvog ugla.

Tokom probnog perioda, novi vozači će se suočiti s strožim kaznama za:

  • Vožnju pod uticajem alkohola,
  • Nekorištenje sigurnosnog pojasa,
  • Nepravilno prevoženje djece.

Smanjena starosna granica za profesionalne vozače

Kako bi se riješio problem nedostatka profesionalnih vozača, EU smanjuje starosnu granicu:

  • Za vozače kamiona – s 21 na 18 godina,
  • Za vozače autobusa – s 24 na 21 godinu.

Osobe koje žele voziti kamione sa 18 godina ili autobuse sa 21 godinom morat će posjedovati potvrdu o profesionalnim kompetencijama. Države članice mogu omogućiti 17-godišnjacima da voze kamione ili kombije, ali samo unutar granica svoje zemlje i uz pratnju iskusnog vozača, piše Fokus.

Period važenja vozačkih dozvola

Prema novim pravilima:

  • Vozačke dozvole za automobile i motocikle vrijedit će 15 godina (države mogu smanjiti na 10 godina ako se koriste kao lični dokument),
  • Dozvole za kamione i autobuse vrijedit će 5 godina, uz obavezno obnavljanje.
  • Države članice mogu skratiti važenje dozvola za vozače starije od 65 godina.

Obavezni ljekarski pregledi

Prije izdavanja prve vozačke dozvole, kandidati će morati proći obavezan ljekarski pregled, uključujući:

  • Test vida,
  • Provjeru kardiovaskularnog zdravlja.

Međutim, za vozače automobila i motocikala, države članice mogu omogućiti alternativu – samoprocjenu zdravstvenog stanja putem formulara umjesto ljekarskog pregleda.

Rok za implementaciju novih pravila

Postignuti dogovor sada moraju formalno potvrditi Evropsko vijeće i Parlament, što se očekuje uskoro. Nova direktiva stupa na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu EU, a države članice imat će četiri godine da ove promjene implementiraju u svoja nacionalna zakonodavstva.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije