BiH
Šta će biti s hidžabom u OS BiH: ‘Emela kao vjernica ima potrebu da ima pokrivenu kosu kako joj vjera nalaže’
Advokat Emele Mujanović koja pred Ustavnim sudom BiH vodi spor oko zabrane nošenja hidžaba/mahrame u vojsci/Oružanim snagama BiH – Emir Kovačević govori za Raport o podnesenoj apelaciji i otkriva dokle je stigao slučaj.
Kovačević podsjeća da su u maju 2021. godine poslali apelaciju Ustavnom sudu BiH kojom osporavaju pravilnik o uniformama u Oružanim snagama BiH, a koji zabranjuje Emeli da nosi “pokrivalo za glavu”.
“Smatramo da se time krši njeno pravo na slobodu vjere. Ona kao vjernica ima potrebu da ima pokrivenu kosu kako joj vjera nalaže, međutim zbog pravilnika o uniformama to joj nije dozvoljeno. Smatramo da taj pravilnik nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima koja dozvoljava vjerska obilježavanja čak i na radnom mjestu”, kaže Kovačević i dodaje: “Evo sad će okruglo dvije godine kako čekamo odluku Suda.”
“Neopravdani prigovori MO BiH”
Pojašnjava da je apelacija prihvaćena i uzeta u razmatranje, da su dobili i odgovor od protivne strane (Ministarstva odbrane BiH) te da su se očitovali o njemu i da sada samo preostaje odluka Suda.
“Radi se o redovnoj proceduri nakon apelacije, odnosno Ustavni sud je zatražio od protivne strane (MO BiH) odgovor na našu apelaciju. Oni su odgovorili u smislu da takvo nešto narušava ugled pripadnika što nije tačno jer postoji jedan takav odjevni predmet i vrlo moguće i jednostavno je to uraditi na način da se izgled drugih pripadnika OS BiH ne narušava, pogotovo ako uzmemo u obzir da takav odjevni predmet postoji u drugim armijama i oružanim snagama kao što su: Velika Britanija, Australija, Holandija, Južnoafričke Republike i neke druge zemlje, čak i pripadnice NATO saveza”, pojašnjava Kovačević za Raport.
Kaže da smatraju kako odgovori koji su došli od Ministarstva odbrane BiH, odnosno od protivne strane, “nisu adekvatni i nisu ni na čemu temeljeni”, te da stoga i očekuju pozitivnu odluku na podnesenu apelaciju.
“Ako uzmemo u obzir da je već usvojena jedna apelacija koju sam ja radio, a koja se tiče dozvole pripadnicima Oružanih snaga da nose bradu iz vjerskih razloga, smatramo da treba dozvoliti i Emeli da nosi pokrivalo za glavu odnosno mahramu ili hidžab”, ističe Kovačević.
Rješenje za nošenje mahrame u vojsci
Naglašava da takvo “pokrivalo” u vojsci već postoji, a riječ je o potkapi koja se nosi tokom zimskih dana.
“Emela tada nema problema, jer potkapa zadovoljava i njene vjerske potrebe i pravilnik o uniformi Oružanih snaga BiH. Međutim, problem nastaje u ljetnim mjesecima. Mi smo predlagali čak i njima rješenje na način da se uradi jedna vrsta ljetne potkape koja bi bila istog materijala, iste boje kao i uniforma, a koja bi zadovoljavala potrebe Emele i rješavala druge slučajeve onih koji žele da koriste to pravo. Ne vidimo način na koji bi ta odluka mogla da ugrozi ni Oružane snage BiH niti bilo koga drugoga, tako da sve prigovore Oružanih snaga i Ministarstva odbrane smatramo neopravdanima”, ističe advokat Kovačević.
“Apsurdi u OS BiH”
Dodaje da su, nakon što je Ustavni sud donio odluku kojom utječe na povredu prava pripadnika OS BiH kojima je bilo zabranjeno da nose bradu, uradili dopunu njihove apelacije.
“Smatramo da upravo odluka da se dozvoli muškarcima nošenje brade iz vjerskih razloga, ide u prilog našoj apelaciji, odnosno da se omogući Emeli da nosi mahramu, odnosno hidžab iz vjerskih razloga, u protivnom smatramo da se radi o diskriminaciji. Ne možete dozvoliti muškarcima vjersko izražavanje, a u istoj instituciji (OS BiH) zabraniti vojnikinji da se vjerski izražava”, riječi su Emelinog advokata Kovačevića.
Podsjetimo, Ustavni sud BiH je u decembru 2021. godine donio odluku da vojnici u Oružanim snagama BiH imaju pravo nositi bradu. Sud je tada zaključio da su apsolutnom zabranom nošenja brade vojnicima OS BiH dok su u službi i u uniformi prekršeni pravo na privatni život i pravo na slobodu vjere zagarantirani Ustavom BiH i Evropskom konvencijom.
Kovačević napomije da je u OS BiH “vrlo lijepo organizovano vojno muftijstvo, te pravoslavno i katoličko dušebrižništvo”.
“Dakle, vjera je prisutna u OS BiH, dozvoljeno je vjersko izražavanje, čak se obilježavaju i vjerski praznici i vrše se vjerski obredi što je za svaku pohvalu, ali ako ste dozvolili sve to onda mislim da treba dozvoliti i Emeli da nosi hidžab, pogotovo ako uzmemo u obzir da Emela praktično nije u mogućnosti ni da obavlja namaz/molitvu dok je na radnom mjestu jer da biste obavili namaz morate imati pokrivenu kosu što ona sad trenutno nije u mogućnosti”, kaže Kovačević i dodaje da su to “apsurdi koji su prisutni u OS BiH”.
Hoće li BiH pokazati da poštuje raznolikosti koje postoje u BiH?
Ako OS BiH izađu u susret, odnosno ako omoguće Emeli nošenje mahrame, navodi dalje, smatramo da bi to pokazalo da država BiH i OS BiH poštuju ljudske raznolikosti koje postoje u BiH te bi, kako kaže, pokazalo i drugim vojnikinjama koje žele da budu muslimanke i pripadnice OS BiH da im je to omogućeno.
Ističe da je, mimo njihove apelacije, Ustavnom sudu BiH podnesen zahtjev za ocjenu ustavnosti.
“Ja nisam učestvovao u tome i ne znam detalje, ali dobili smo informaciju da postoji zahtjev za ocjenu ustavnosti. Ustavi sud je povezao te predmete i sad će odlučiti zajedno.”
Na pitanje zašto postupak toliko dugo traje, odgovara da ni njemu nije jasno.
“To ni meni nije jasno. Znam da je Ustavni sud odlučivao oko godinu dana, evo sada je već dvije godine, ne znam zaista šta je u pitanju. Očekujemo svaki dan odluku suda”, zaključio je Kovačević.
Emela Mujanović je 26. marta 2020. godine tužila Ministarstvo odbrane pred Sudom BiH zbog diskriminacije i povrede ljudskih prava na slobodu vjere zbog zabrane nošenja mahrame u službi. Tužba je odbijena kao neosnovana, žalba je također odbijena i potvrđena je prvostepena presuda zbog čega je predala apelaciju prema Ustavnom sudu BiH u maju 2021. godine, a na čiju presudu još uvijek čeka.
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
BiH
Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?
-
Cazinprije 21 sat
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 22 sata
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 22 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 22 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 22 sata
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Smrtovniceprije 21 sat
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad