Connect with us

BiH

Šta će biti s hidžabom u OS BiH: ‘Emela kao vjernica ima potrebu da ima pokrivenu kosu kako joj vjera nalaže’

Published

on

Advokat Emele Mujanović koja pred Ustavnim sudom BiH vodi spor oko zabrane nošenja hidžaba/mahrame u vojsci/Oružanim snagama BiH – Emir Kovačević govori za Raport o podnesenoj apelaciji i otkriva dokle je stigao slučaj.

Kovačević podsjeća da su u maju 2021. godine poslali apelaciju Ustavnom sudu BiH kojom osporavaju pravilnik o uniformama u Oružanim snagama BiH, a koji zabranjuje Emeli da nosi “pokrivalo za glavu”.

“Smatramo da se time krši njeno pravo na slobodu vjere. Ona kao vjernica ima potrebu da ima pokrivenu kosu kako joj vjera nalaže, međutim zbog pravilnika o uniformama to joj nije dozvoljeno. Smatramo da taj pravilnik nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima koja dozvoljava vjerska obilježavanja čak i na radnom mjestu”, kaže Kovačević i dodaje: “Evo sad će okruglo dvije godine kako čekamo odluku Suda.”

“Neopravdani prigovori MO BiH”

Pojašnjava da je apelacija prihvaćena i uzeta u razmatranje, da su dobili i odgovor od protivne strane (Ministarstva odbrane BiH) te da su se očitovali o njemu i da sada samo preostaje odluka Suda.

“Radi se o redovnoj proceduri nakon apelacije, odnosno Ustavni sud je zatražio od protivne strane (MO BiH) odgovor na našu apelaciju. Oni su odgovorili u smislu da takvo nešto narušava ugled pripadnika što nije tačno jer postoji jedan takav odjevni predmet i vrlo moguće i jednostavno je to uraditi na način da se izgled drugih pripadnika OS BiH ne narušava, pogotovo ako uzmemo u obzir da takav odjevni predmet postoji u drugim armijama i oružanim snagama kao što su: Velika Britanija, Australija, Holandija, Južnoafričke Republike i neke druge zemlje, čak i pripadnice NATO saveza”, pojašnjava Kovačević za Raport.

Kaže da smatraju kako odgovori koji su došli od Ministarstva odbrane BiH, odnosno od protivne strane, “nisu adekvatni i nisu ni na čemu temeljeni”, te da stoga i očekuju pozitivnu odluku na podnesenu apelaciju.

“Ako uzmemo u obzir da je već usvojena jedna apelacija koju sam ja radio, a koja se tiče dozvole pripadnicima Oružanih snaga da nose bradu iz vjerskih razloga, smatramo da treba dozvoliti i Emeli da nosi pokrivalo za glavu odnosno mahramu ili hidžab”, ističe Kovačević.

Rješenje za nošenje mahrame u vojsci

Naglašava da takvo “pokrivalo” u vojsci već postoji, a riječ je o potkapi koja se nosi tokom zimskih dana.

Kovačević: Ne možete dozvoliti muškarcima vjersko izražavanje, a u istoj instituciji to zabraniti vojnikinji

“Emela tada nema problema, jer potkapa zadovoljava i njene vjerske potrebe i pravilnik o uniformi Oružanih snaga BiH. Međutim, problem nastaje u ljetnim mjesecima. Mi smo predlagali čak i njima rješenje na način da se uradi jedna vrsta ljetne potkape koja bi bila istog materijala, iste boje kao i uniforma, a koja bi zadovoljavala potrebe Emele i rješavala druge slučajeve onih koji žele da koriste to pravo. Ne vidimo način na koji bi ta odluka mogla da ugrozi ni Oružane snage BiH niti bilo koga drugoga, tako da sve prigovore Oružanih snaga i Ministarstva odbrane smatramo neopravdanima”, ističe advokat Kovačević.

 

 

“Apsurdi u OS BiH”

Dodaje da su, nakon što je Ustavni sud donio odluku kojom utječe na povredu prava pripadnika OS BiH kojima je bilo zabranjeno da nose bradu, uradili dopunu njihove apelacije.

“Smatramo da upravo odluka da se dozvoli muškarcima nošenje brade iz vjerskih razloga, ide u prilog našoj apelaciji, odnosno da se omogući Emeli da nosi mahramu, odnosno hidžab iz vjerskih razloga, u protivnom smatramo da se radi o diskriminaciji. Ne možete dozvoliti muškarcima vjersko izražavanje, a u istoj instituciji (OS BiH) zabraniti vojnikinji da se vjerski izražava”, riječi su Emelinog advokata Kovačevića.

 

 

Podsjetimo, Ustavni sud BiH je u decembru 2021. godine donio odluku da vojnici u Oružanim snagama BiH imaju pravo nositi bradu. Sud je tada zaključio da su apsolutnom zabranom nošenja brade vojnicima OS BiH dok su u službi i u uniformi prekršeni pravo na privatni život i pravo na slobodu vjere zagarantirani Ustavom BiH i Evropskom konvencijom.

Kovačević napomije da je u OS BiH “vrlo lijepo organizovano vojno muftijstvo, te pravoslavno i katoličko dušebrižništvo”.

“Dakle, vjera je prisutna u OS BiH, dozvoljeno je vjersko izražavanje, čak se obilježavaju i vjerski praznici i vrše se vjerski obredi što je za svaku pohvalu, ali ako ste dozvolili sve to onda mislim da treba dozvoliti i Emeli da nosi hidžab, pogotovo ako uzmemo u obzir da Emela praktično nije u mogućnosti ni da obavlja namaz/molitvu dok je na radnom mjestu jer da biste obavili namaz morate imati pokrivenu kosu što ona sad trenutno nije u mogućnosti”, kaže Kovačević i dodaje da su to “apsurdi koji su prisutni u OS BiH”.

Hoće li BiH pokazati da poštuje raznolikosti koje postoje u BiH?

Ako OS BiH izađu u susret, odnosno ako omoguće Emeli nošenje mahrame, navodi dalje, smatramo da bi to pokazalo da država BiH i OS BiH poštuju ljudske raznolikosti koje postoje u BiH te bi, kako kaže, pokazalo i drugim vojnikinjama koje žele da budu muslimanke i pripadnice OS BiH da im je to omogućeno.

Ističe da je, mimo njihove apelacije, Ustavnom sudu BiH podnesen zahtjev za ocjenu ustavnosti.

“Ja nisam učestvovao u tome i ne znam detalje, ali dobili smo informaciju da postoji zahtjev za ocjenu ustavnosti. Ustavi sud je povezao te predmete i sad će odlučiti zajedno.”

Na pitanje zašto postupak toliko dugo traje, odgovara da ni njemu nije jasno.

“To ni meni nije jasno. Znam da je Ustavni sud odlučivao oko godinu dana, evo sada je već dvije godine, ne znam zaista šta je u pitanju. Očekujemo svaki dan odluku suda”, zaključio je Kovačević.

Emela Mujanović je 26. marta 2020. godine tužila Ministarstvo odbrane pred Sudom BiH zbog diskriminacije i povrede ljudskih prava na slobodu vjere zbog zabrane nošenja mahrame u službi. Tužba je odbijena kao neosnovana, žalba je također odbijena i potvrđena je prvostepena presuda zbog čega je predala apelaciju prema Ustavnom sudu BiH u maju 2021. godine, a na čiju presudu još uvijek čeka.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije