Connect with us

BiH

“Svetkovina” za Hrvate u BiH pod Čovićevim nadzorom: “On točno zna što radi”

Published

on

NAJAVA prvog čovjeka HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragana Čovića da će u zemlji biti dvodnevna svetkovina na dan održavanja izbora u Hrvatskoj narednog mjeseca, bit će po svemu sudeći izazov i za Hrvatsku i za BiH.

“Bit će za nas kao i za vas neradni dan. Samo će to kod nas biti svetkovina” rekao je prvi čovjek HDZ-a BiH Dragan Čović, komentirajući raspisivanje izbora za Hrvatski sabor za srijedu 17. travnja. “Raspisivanje izbora tijekom radnog tjedna pokušaj je predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića da umanji značaj biračkog tijela u BiH”, smatra Čović, prenosi Deutsche Welle.

Svetkovina? Kako za koga

“Moje, ali aktivno zalaganje za Hrvate u BiH, će se tek vidjeti kada me izaberu za premijera”, poručuje Milanović, u vezi čije je najavljene kandidature kao nosioca liste Socijaldemokratske stranke u Hrvatskom saboru, Ustavni sud Hrvatske izdao upozorenje da Milanović ne može biti kandidat na izbornoj listi, ali ni kandidat za premijera bez prethodnog podnošenja ostavke.

Dok u Hrvatskoj još raspravljaju je li odluka o kandidaturi aktualnog predsjednika Zorana Milanovića za Sabor i premijera ustavna, u BiH se traži model po kojem bi se omogućilo građanima s pravom glasa da tog dana izađu na zbore. Najava Čovića nije se dopala njegovim koalicijskim partnerima, koji poručuju da se na ovoj priči može graditi samo popularnost unutar nacionalnog korpusa i da ni u kojem slučaju to ne može biti predmet rasprava u BiH.

Advertisement

“Gospodin Čović ima pravo da na Saboru stječe popularnost i ja vjerujem da je za ljude iz HDZ-a svetkovina kada su izbori u Hrvatskoj. To ni na koji način ne znači da će biti neradni dan u BiH”, rekao je lider SDP-a BiH Nermin Nikšić, istaknuvši da to može biti samo osobna odluka.

“Hoćemo li uopće raditi”

“Tko želi na taj dan ne raditi može uzeti slobodan dan, godišnji odmor ili bolovanje, ali ne pada nam na pamet da donesemo odluku u institucijama države i proglasimo neradni dan zato što su izbori u susjednoj zemlji. Znači li to da sutra, kad budu izbori u Srbiji…, hoćemo li uopće još raditi”, upitao je Nikšić, gostujući u programu BHT.

O eventualnom neradnom danu oglasilo se i Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, koje “pokriva” najveći broj Hrvata u BiH. Poručuju da proglašenje neradnih dana u vezi s izborima u drugim državama nije moguće. Postoje zakonski definirani praznici, a osim toga je poslodavac dužan omogućiti radniku odsutnost s posla do četiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini radi ispunjavanja njegovih vjerskih potreba, s tim da se odsutnost od dva dana koristi uz naknadu plaće.

Pola biračkih mjesta na prošlim izborima za Hrvatski u BiH bilo je u Mostaru, a potom u Sarajevu, Livnu, Vitezu, Tuzli i Banjaluci. Tada je u 11. izbornoj jedinici, u koju zastupnike biraju hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, bilo registrirano 185 000 glasača. U BiH ih je od 93 hiljade registriranih glasalo oko 35 000. Inače, prije ustavnih promjena koje je nakon dolaska na vlast 2000. sproveo SDP u Hrvatskoj, broj saborskih zastupnika iz 11. izborne jedinice je bio 11 ali je nakon toga sveden na tri, što je u tom trenutku gurnulo biračko tijelo u zagrljaj HDZ-a.

Advertisement

Bivši član Centralne izborne komisije BiH Vehid Šehić kaže da se ne može u drugoj državi proglasiti neradni dan kada su izbori, ali da glasačima treba omogućiti da ispune svoje biračko pravo.

Kantonalna odluka

“Praznik demokracije u BiH i neradni dan može biti samo na dan izbora koji su raspisani u BiH. Proglasiti praznik demokracije zbog izbora koji su raspisani u drugoj državi – pa gdje je tu logika, skoro da ne zaslužuje komentar”, mišljenja je Šehić.

S druge strane stidljivo i nezvanično se oglasilo nekoliko zvaničnika iz kantona s hrvatskom većinom, ostavljajući mogućnost da ti kantoni proglase neradni dan na dan izbora u Hrvatskoj, što je sudeći prema krovnom federalnom ministarstvu protuzakonito. “Zna se tko donosi odluke po tom pitanju, ne može to raditi gospodin Čović. Ne znam zašto bi u BiH bio neradni dan za vrijeme izbora u drugoj državi”, kategoričan je Šefik Džaferović (SDA), delegat u Domu narod Parlamenta BiH.

Naređenje

Ipak, bez obzira hoće li u tim kantonima biti proglašen neradni dan ili neće, HDZ i Čović će naći načina da najavljenu “svetkovinu” provedu u djelo, smatra novinar iz Mostara Emil Karamatić.

Advertisement

“Čović će narediti “svojima” da ne rade taj dan, animirat će svoje biračko tijelo koliko god je to moguće i to može ići u prilog HDZ-u”, kaže Karamatić, koji smatra da će na glasanje izaći mali broj Hrvata u BiH. “A taj mali broj odgovara upravo HDZ-u. To će biti oni kojima Čović naredi da moraju izaći. To su članstvo i zaposleni u institucijama. Njima će gradonačelnik reći slobodni ste, idite na glasanje. I Čović točno zna što govori”, zaključuje Karamatić.

Čović je na Saboru HDZ-a u Zagrebu poručio da će se 16. aprila održati sajam gospodarstva u Mostaru, što neće, tvrdi, poremetiti izbore, te da će i na sajmu kojem će prisustvovati i lider HDZ-a Andrej Plenković, poslati poruku u ime svih Hrvata koji žive u BiH.  “Svima koji su vjerovali da ćemo se za ove izbore nekako razdijeliti, poruka je jasna, i ja sam je izrekao u nekoliko riječi. Organizirat ćemo se kao što smo se organizirali zadnjih 30 godina od Domovinskog rata do danas. Zbog toga upravo hvala tebi, dragi prijatelju, dragi Andrej”, rekao je Dragan Čović u Zagrebu.

BiH

Odmetnuta vlast RS-a tone sve dublje: Stevandić Dodika i sebe usporedio s Titom, podijelio i potjernicu

Published

on

By

Nakon još jednog diplomatskog skandala u režiji Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska i optuženog za rušenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, svoj komentar dao je i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, poznat po izjavama koje balansiraju između opasnog revizionizma i nadrealizma.

Podsjetimo, njemačka ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann jučer je planirala sastanak s opozicionim političarima u Banjoj Luci, ali je isti otkazan nakon što su je entitetske vlasti proglasile nepoželjnom osobom. Time je Dodik još jednom uspio proizvesti skandal koji šteti ne samo ugledu entiteta koji predstavlja, nego i čitave BiH.

No, Stevandić je otišao korak dalje. U pokušaju da opravda potez vlasti i predstavi ga kao “pobjedu suvereniteta”, objavio je i podijelio ratnu potjernicu nacističke Njemačke za Josipom Brozom Titom – pokušavajući tako izjednačiti sebe i Dodika s vođom antifašističkog pokreta tokom Drugog svjetskog rata.

Ovakav potez ne predstavlja samo historijski falsifikat i vrijeđanje boraca Narodnooslobodilačke borbe, već i ozbiljno relativiziranje nacističkih zločina, što je posebno problematično imajući u vidu Stevandićeve riječi da je bolje da mu “ne zabrane put u Bundestag, nego da završi kao njegov djed u Mauthausenu”.U nastavku svog obraćanja, Stevandić se obrušio i na opozicionog poslanika Mirka Šarovića i ministra Branislava Borenovića, nazivajući ih “služinčadi” i “seljacima”, dok je njemačku ministricu pokušao ismijati kroz uvrede koje ne dolikuju ni običnom komentaru na društvenim mrežama, a kamoli predsjedniku entitetskog parlamenta.
Advertisement

Apsurd je dodatno pojačan Stevandićevom tezom da je ponašanje njemačke ministrice uporedivo sa djelovanjem nacista iz 1942. godine, kada su, kako kaže, “obradovali samo Handžar diviziju i srpske izdajnike”. Istovremeno, on i Dodik pokušavaju izgraditi sopstveni mit kroz poređenje sa Titom – vođom partizana koji su se upravo protiv takvih zala borili. Istovremeno, valja napomenuti da se upravo Tito obračunao s četničkim pokretom u Drugom svjetskom ratu, pokretom koji Stevandić i Dodik zdušno podržavaju.

Ovakve izjave i potezi ne samo da urušavaju međunarodni ugled entiteta, već svjesno unose opasan revizionizam u javni diskurs. Kritika Njemačke ili bilo koje druge zemlje je legitimna ako je argumentovana i civilizovana, ali Stevandićev nastup pokazuje sve suprotno – nedostatak dostojanstva, nepoznavanje osnovne diplomatije i neskrivenu potrebu za politikom sukoba i konfuzije.

Svojim izjavama Stevandić ne brani RS – on je izlaže međunarodnom ruglu i dodatno pokazuje koliko je institucije tog entiteta Dodikova vlast pretvorila u megafon ličnih frustracija, historijskih manipulacija i nedostojne, opasne retorike.

Klix

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Zima se vraća na velika vrata: Od večeras drastično zahlađenje, minusi će potrajati do sredine mjeseca

Published

on

By

Od večeras Bosnu i Hercegovinu zahvata osjetno zahlađenje koje dolazi sa sjevera i uvodi nas u duži period ispodprosječno niskih temperatura za april. Hladnije vrijeme potrajat će barem do početka druge dekade mjeseca.

Nakon uglavnom sunčane i tople subote, u noći na nedjelju očekuje se prodor hladne fronte koja će donijeti naoblačenje i padavine. Kiša će usljed brzog pada temperature prelaziti u snijeg, prvo u višim predjelima, a do jutarnjih sati i ponegdje u nizinama. Međutim, značajnijeg snijega neće biti – na planinama se očekuje tanji snježni pokrivač, dok će u nizinama snijeg biti tek simboličan.

Tokom nedjelje će se, nakon prolaska fronte, zadržati promjenjivo oblačno i hladno vrijeme, uz izraženo sjeverno strujanje. Povremeno su mogući pljuskovi kiše, solike, susnježice i snijega, što će stvarati osjećaj nestabilnog vremena. Slična vremenska slika očekuje se i u ponedjeljak, s izmjenama kraćih sunčanih i oblačnih intervala, te lokalnim padavinama. Na jugu zemlje bit će nešto više suhog i djelimično sunčanog vremena.

Zahlađenje će pratiti jak do olujan sjeverni vjetar, odnosno bura, posebno u nedjelju. Udari vjetra biće većinom između 30 i 50 km/h, dok se u Hercegovini i zapadnim dijelovima Bosne očekuju udari bure i do 80 km/h. Pojačan vjetar nastaviće puhati i početkom naredne sedmice.

Početkom sedmice prijeti i pojava mraza, naročito u jutarnjim i večernjim satima. Ipak, količina oblaka i jačina vjetra igraće ključnu ulogu u tome hoće li se mraz i gdje tačno formirati.

Advertisement

Trodnevna prognoza Federalnog hidrometeorološkog zavoda:

Nedjelja, 6. april 2025. – Pretežno oblačno vrijeme. U nizinama kiša ili susnježica, u višim predjelima snijeg. Najviše padavina prijepodne. Tokom dana prestanak padavina i postepeno razvedravanje. Vjetar umjeren do jak sjeverni. Temperature između 1 i 7 stepeni, na jugu zemlje od 8 do 12.

Ponedjeljak, 7. april 2025. – U Bosni umjereno do pretežno oblačno, u Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Slabe padavine moguće su na istoku i sjeveroistoku Bosne. U Bosni umjeren sjeverni vjetar, u Hercegovini pojačana bura. Jutarnje temperature od -6 do 0, na jugu do 3, a dnevne između 3 i 9, na jugu do 11 stepeni.

Utorak, 8. april 2025. – U Bosni umjereno do pretežno oblačno, ponegdje u centralnim krajevima moguće slabe padavine. U Hercegovini pretežno sunčano. Jutarnje temperature između -6 i 0, na jugu do 3, a najviše dnevne od 5 do 10 stepeni, na jugu do 13.

Advertisement

Klix

Nastavi čitati

BiH

Slobodan Vasković: “Dodiku najteže pale austrijske sankcije jer u toj zemlji ima imovinu”

Published

on

By

Milorad Dodik našao se, zajedno sa Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, pod sankcijama Njemačke i Austrije.

“Te dvije države samo su početak niza sankcija zemalja EU, koje se spremaju da navedenoj trojci uvedu razne mjere zabrane, a primarna je ulazak u te zemlje.

Razlog za sankcionisanje Dodika, Stevandića i Viškovića je rušenje ustavnog poretka BiH, zbog čega im je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvior, a za njima je raspisana centralna potjernica.

Advertisement

Dodiku su najteže pale austrijske sankcije, jer u toj zemlji ima imovinu, ali i ogromnu mrežu saradnika, posebno u ultradesničarskoj Slobodarskoj partiji.

 

Vlasti Austrije sada vrlo oštro nastupaju protiv Dodika, upravo zbog podrške ultradesničarima, a tek slijede nove mjere te države usmjerene protiv njega.

Dodikova podrška ultradesničarima nije bila samo verbalna, već i finansijska.

Advertisement

Prema mojim saznanjima, Dodik je u Austriju, koristeći diplomatsku mrežu, unio ogromne količine novca. Dio toga otišao je za finansiranje predizborne kampanje Slobodarske partije, a veći dio Dodik je sklonio u toj državi.

 

Austrijske vlasti su dokumentovale sve te nelegalne Dodikove radnje i za očekivati je da pokrenu postupke protiv Dodikovih saradnika koji žive u toj zemlji.

Advertisement

Moji izvori tvrde da je Dodik, nelegalno, zloupotrebom diplomatske mreže BiH, dijela koji kontroliše, u Austriju unio desetine miliona eura. Pitanje je, naravno, otkud Dodiku toliki keš koji je iznio u Austriju.

Njegovo nipodaštavanje Njemačke, koja je vodeća zemlja EU, samo je slika nekaraktera autokrate otuđenog od realnosti kojem ne znači ništa to što u toj zemlji radi stotine hiljada Srba.

Posebno je tragično njegovo pozivanje ultradesničarskog AFD-a u pomoć, što svjedoči da je Dodik potpuno prešao na stranu ultradesničara”, piše Slobodan Vasković na svom blogu.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

VIDEO Nikšić tvrdi: Policija će imati podršku EUFOR-a za hapšenje Dodika

Published

on

By

Federalni premijer Nermin Nikšić gostovao je na Face TV te govorio o aktuelnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, naročito o krizi koju su izazvale secesionističke aktivnosti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i njegovih saradnika.

“Dodik je izgubio kompas.

U želji da pokaže da je bespogovorni gazda, on i par ljudi oko njega vode neki svoj privatni rat.

Advertisement

I ne bi to bio problem kad bi se to moglo ograničiti na neke sankcije.

Ja smatram da takva reakcija prema ministrici (Anne Luhrmann, op.a.) jedne tako prijateljske i velike zemlje (Njemačka), nema reperkusije samo prema njemu i njegovim istomišljenicima, nego može imati nesagledive posljedice po privredu i građane RS”, kaže Nikšić.

Dodaje da je ovo vam pameti i neobjašnjivo šta radi šef SNSD-a koji zbog svojih sankcija hoće da povede u provaliju RS

Advertisement

Komentirao je Nikšić i činjenicu da Dodik ima i status bjegunca od bh. pravosuđa kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH.

“Policija će imati podršku EUFOR-a za hapšenje Dodika”, rekao je Nikšić.

On je tokom gostovanja u emisiji govorio i o američkim carinama na robu iz BiH, posljednjim dešavanjima u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, odnosima sa partnerima na vlasti…

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Skandal u RS-u: Njemačku ministricu proglasili nepoželjnom, Dodik pozvao policiju da je “isprati”

Published

on

By

Njemačka ministrica za pitanja Evrope i klime Anna Lührmann trebala je održati sastanak u Banjoj Luci s predstavnicima Partije demokratskog progresa (PDP), koji je u zadnjem trenutku otkazan.

Kako je za Klix.ba kazao potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak, do održavanja sastanka u Banjoj Luci nije došlo, jer je Vlada RS-a ministricu proglasila personom non grata i ona napušta zemlju.

Nakon najave o održavanju sastanka oglasio se predsjednik entiteta RS Milorad Dodik koji je pozvao policiju da isprati ministricu.

“Kao i svaki nepoželjni posjetilac, njemačka ministrica Ana Lührmann kradom je došla u Banju Luku da bi se u podrumu sastala sa svojim pulenima”, naveo je Dodik.

Advertisement

Zatim se zapitao “na šta je spala nekad moćna Njemačka”.”Očekujem da će je policija Republike Srpske ubrzo zauvijek ispratiti iz Republike Srpske”, poručio je Dodik kojem je Njemačka uvela sankcije i zabranila dolazak u zemlju.

Klix

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Kovačević: BiH u kojoj se preglasavaju Hrvati na izborima i Srbi u Predsjedništvu nema budućnost

Published

on

By

Delegat Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević (SNSD) obratio se medijima nakon što je Klub Bošnjaka oborio kvorum na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH).
Kaže da mu je žao što nisu uspjeli otvoriti obje tačke dnevnog reda i raspravljati o njima, piše Klix.

“Žao mi je što nismo uspjeli da usvojimo ova dva zakona za koje smo već ranije saopćili da imaju većinsku podršku Kluba Srba i koji bi bili od koristi za građane RS-a i FBiH. Smatramo da je nedopustivo da postoje ljudi u FBiH koji nisu uradili ništa protuzakonito, a neki od njih rade i u ovoj instituciji, a nemaju mogućnost da budu adekvatno plaćeni za svoj rad. Dakle da dobiju naknadu za rad, što je jedno od osnovnih ljudskih prava”, rekao je Kovačević.

Ponovio je da BiH može da funkcioniše kao zajednica dva ravnopravna entiteta, tri ravnopravna konstitutivna naroda.

“I da Hrvati kao jedan od ta tri ravnopravna konstitutivna naroda ima pravo da bira svoje predstavnike. Naša podrška tu ne bi bila upitna. Ono što je upitno jeste da nas iz Kluba Srba optužuju da blokiramo, a da vas podsjetim da smo mi omogućili da se na prošloj sjednici usvoje tri bitna zakona za građane RS-a i FBiH”. kazao je Kovačević.

Dodao je da su predstavnici Kluba Bošnjaka protekle godine osam mjeseci blokirali rad Doma naroda PSBiH.

Advertisement

“BiH se nalazi u ozbiljnoj ustavnoj i političkoj krizi koju je moguće prevazići uz dijalog. Ignorisanjem problema i guranjem glave u pijesak se neće riješiti problemi i na način da želite da Hrvate preglasavate na izborima, a Srbe u Predsjedništvu, takva BiH nema budućnost”, poručio je.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije