Connect with us

BiH

U USK optužene četiri apotekarke i jedna liječnica: Na lažnim receptima uzimaju milione, jednu kutiju lijeka prodaju dva puta

Published

on

Ured za reviziju institucija Federacije BiH godinama upozorava sarajevski Zavod zdravstvenog osiguranja da ne provodi neophodne kontrole izdavanja lijekova na recept, uprkos tome što svake godine izdvaja sve više novca za ove namjene.

Mogu li se zloupotrijebiti recepti za lijekove i nezakonito zaraditi novac? Mogu u Bosni i Hercegovini, preciznije u Federaciji BiH.

U posljednjih osam godina je zloupotreba recepata zabilježena u četiri od 10 kantona Federacije BiH. Izdaju se recepti za lijekove pacijentima koji ih ne koriste, i to bez njihovog znanja. To se radi elektronskim putem, s obzirom da je digitalizovan sistem izdavanja ljekarskih recepata.

Farmaceut, prema zakonu, može izdati lijek na recept jedino uz uvid u zdravstvenu legitimaciju pacijenta na čije ime glasi recept. Farmaceuti to pravilo krše prilikom ovakvih zloupotreba.

Lažnim receptima se propisuju lijekovi koje plaća zavod zdravstvenog osiguranja. Zavod ima ugovor sa brojnim apotekama, kojima je dao pristup sistemu elektronskih recepata.

Tako apoteke, na osnovu lažnog recepta, mogu naplatiti zavodu lijek kojeg nisu izdali pacijentu. To im daje mogućnost da jednu kutiju lijeka prodaju dva puta, jednom zavodu, a drugi put na “crnom tržištu”.

Posljednji ovakav slučaj se desio u Sarajevu. Nadležne institucije kažu za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su zloupotrijebljeni identiteti više od dvije stotine pacijenata. Lažnim receptima iz zdravstvenog fonda je izvučeno više od 350.000 maraka. Cifra nije konačna, jer istraga još traje.

KO JE UMIJEŠAN U AFERU?

U sarajevsku aferu je, između ostalih, umiješan i farmaceut Miro Banović iz Zenice. On ima šest apoteka u nekoliko kantona u Federaciji BiH. Zbog zloupotrebe lijekova na recept je već osuđivan 2017. godine u Zeničko-dobojskom kantonu.

Tada je nezakonito prodavao apaurin, lexilium i ketonal, koje zakon svrstava u opojne droge i psihotropne tvari, stoji u sudskim dokumentima. Osuđen je na 18 mjeseci zatvora.

Sa njegovom apotekom je, zbog lažnih recepata, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo raskinuo ugovor početkom ove godine.

Banović za RSE kaže da je “kolateralna šteta”, te da je njegova apoteka “materijalno oštećena” gubitkom ugovora sa ovim zdravstvenim fondom. Objašnjava da je sarajevski zavod obrazložio raskid ugovora nedostatkom kontrole prilikom izdavanja lijekova na recept u njegovoj apoteci.

“Bio je jedan tehničar, koji je otišao. Bio je na godinu dana na zamjeni trudnice. I zato nam je bilo to. Kao, nismo vodili i pratili kartone svakom pojedinačno”, dodaje on.

Banović kaže da je pandemija korona virusa promijenila praksu izdavanja lijekova na recept.

“Vjerujem da je bilo i telefonskih poziva ili da samo matični broj donese. Nije se moglo konkretno, niti smo dobijali takve upute nikad, da se striktno to mora pratiti”, kaže on.

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za RSE kažu da se recepti “pod tuđom šifrom” mogu unijeti u sistem samo ako je ljekar namjerno ili nehatom dao svoju šifru.

KRIVIČNE PRIJAVE ZA LAŽNE RECEPTE

Tužilaštvo Kantona Sarajevo je krivičnu prijavu o lažnim receptima dobilo u decembru 2021. godine od uprave sarajevskog doma zdravlja. Zvanična istraga još nije počela. Iz tužilaštva poručuju da prikupljaju dokaze i da, zbog zaštite krivičnog postupka, ne mogu davati više informacija.

“Ja sam došao za direktora 1. septembra 2021. godine. I već polovinom tog mjeseca sam došao do informacija da se pišu recepti ljudima koji ne koriste tu terapiju”, kaže za RSE Abel Baltić, direktor Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo.

Ova institucija ima oko 2.000 zaposlenih i pruža primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 400.000 pacijenata u devet domova zdravlja. Svaki ljekar ovog doma zdravlja ima svoju jedinstvenu lozinku za pristup sistemu elektronskih recepata. Sistemom upravlja kantonalni Zavod zdravstvenog osiguranja, a pristup ima i 176 apoteka u ovom kantonu.

Baltić kaže da je formirao disciplinsku komisiju i utvrdio da su svi lažni recepti napisani korištenjem lozinki šest ljekara, protiv kojih je podnio krivičnu prijavu. Ljekari su tokom disciplinske istrage, kaže Baltić, negirali da su pisali lažne recepte. Tvrdili su da su njihove šifre zloupotrijebljene.

“I mi nemamo drugi način da utvrdimo jesu li, jer mi nismo policija”, kaže on. Dodaje da su na fiktivnim receptima dominirali lijekovi za liječenje dijabetesa.

Sarajevski dom zdravlja je o cijelom slučaju obavijestio i Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo. Ovaj ured je proširio istragu, i utvrdio da se radi o lozinkama devet, a ne šest ljekara. Zloupotrebljen je, kažu, identitet najmanje 209 pacijenata.

Direktor ureda, Erduan Kafedžić, kaže za RSE da je lažnim receptima propisivano 28 lijekova. Zdravstvenom fondu je pričinjena šteta veća od 357.000 maraka (oko 182.000 eura).

Svaki od deset kantona entiteta Federacija BiH ima svoj zavod zdravstvenog osiguranja, koji pokriva osnovne troškove liječenja pacijenata.

Drugi entitet, Republika Srpska, ima svoj zdravstveni fond. Iz fonda za RSE kažu da nisu imali sličnih slučajeva zloupotrebe recepata.

OSAM GODINA STAR SLUČAJ U UNSKO-SANSKOM KANTONU

Jedna od afera sa lažnim receptima se dogodila i na zapadu BiH prije osam godina. Međutim, optužnica za organizovani kriminal je potvrđena tek polovinom ove godine. Optužene su četiri apotekarke i jedna liječnica.

Liječnicu Refiku Purić tužilaštvo tereti da je 2015. godine krivotvorila recepte, odnosno “upisivala terapije pacijentima koje nije ordinirala”. Nakon toga je apoteka fakturisala troškove zavodu “iako pacijenti nisu podigli lijekove na osnovu tih recepata”, navodi tužilaštvo ovog kantona.

Purić kaže za RSE da će dokazati da “nikada nije izdala ni jedan fiktivni recept”. Dodaje da je odgovorna samo za dio recepta na kojem piše naziv lijeka i propisana doza.

“A šta su apoteke radile, ja u to ne ulazim. Ja samo odgovaram za srednji dio recepta. A čije će gore ime biti i prezime, i dole koja će apoteka šta izdati, ja sa tim nemam ništa”, ističe ona.

Ne poriče, međutim, da je propisivala terapije pacijentima koje nije ordinirala, preuzimajući ih od kolega ljekara kada su bili na odmoru ili bolovanju.

“I sad ti pacijenti, tuđi, koji dođu sestri ili zovnu telefonom, i kažu meni treba to i to. Sestra tog doktora, kojeg nema taj dan, dolazi meni. I ja samo pišem to što sestra meni kaže. Imenom i prezimenom ja tog pacijenta niti sam vidjela, niti sam čula, niti sam ga pregledala”, kaže Purić.

MNOGO NOVCA, A NEDOVOLJNE KONTROLE

Nepravilnosti su zabilježene i u Tuzlanskom kantonu. U Zavodu zdravstvenog osiguranja ovog kantona za RSE kažu da su uočili određene greške i nepravilnosti u jednom domu zdravlja, o čemu su upoznate i nadležne institucije. Više informacija, kako navode, ne mogu dati zbog istrage koja se vodi.

Ured za reviziju institucija Federacije BiH godinama upozorava sarajevski Zavod zdravstvenog osiguranja da ne provodi neophodne kontrole izdavanja lijekova na recept, uprkos tome što svake godine izdvaja sve više novca za ove namjene.

Zavod je 2015. godine izdvojio za lijekove oko 79 miliona maraka. Do 2021. godine je izdvajanje za lijekove naraslo na 92 miliona maraka.

 

BiH

Bez trunke kajanja: Ubica Farisa Pendeka se smijao danas u sudu, prijatelji ga snimali za mreže

Published

on

By

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Ademu Šumanu, ubici nevinog Farisa Pendeka, danas je produžen pritvor na još tri mjeseca, a kako se vidi na snimcima koji su objavili njegovi prijatelji, njemu to nije teško palo. Na snimcima se vidi kako Šuman sa osmijehom na licu pozdravlja prijatelje koji su ga došli podržati.

Podsjećamo, prijatelji mu pružaju podršku jer je 28. januara ove godine hicem iz pištolja ubio Farisa Pendeka.

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Podsjećamo i to da su osumnjičeni pomagači Mersim Saljević i Elmedin Gradišić ranije pušteni na slobodu.

Šuman je 28. januara usmrtio Farisa Pendeka hicem iz pištolja u vozilu na glavnoj saobraćajnici u sarajevskom naselju Otoka.

On je tada vozio svoj Peugeot 308 iza vozila u kojem su bili mladići Danis, Berin, Eman i ubijeni Faris Pendek, “koji nije uspio progovoriti ni riječ”.

Šuman je vozilom stao paralelno s njima i mahao rukama. Oni su otvorili prozor i pitali šta je problem? On je tada s mjesta vozača preskočio na mjesto suvozača, kroz prozor svog auta udario Emana pesnicom, a potom iz kasete izvadio crni pištolj i udario vozača kundakom, zatim je uperio pištolj u Emana, koji se sageo, ispalio je metak koji je pogodio Farisa, koji je sjedio iza njega, a koji je usljed toga vrlo brzo preminuo.

Nakon ubistva je pokušao pobjeći, ali se ubrzo predao zato što je već bio otkriven, a Gradišić ga je zvao i rekao da mu policija pretresa kuću.

Nastavi čitati

BiH

Stručnjaci o Zakonu o trgovini FBiH: Prodavačice će na “neradnu nedjelju” slagati robu i raditi inventuru

Published

on

By

Svi imamo simpatije prema ženskoj populaciji koja radi u trgovinama, ali ako se zatvore trgovački objekti, to ne znači da one neće možda nedjeljom raditi na intventuri ili na drugim poslovima – kaže ekonomista Damir Bećirović
Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je na posljednjoj sjednici Nacrt zakona o unutrašnjoj trgovinu kojim se uvodi neradna nedjelja.
Grupa stručnjaka objavila je u analizu predloženog zakona. Autori studije su Damir Bećirović, Dino Arnut, Admir Čavalić i Benjamin Nurkić.
Jedinstveni zaključak njihove studije je da se ne preporučuje uvođenje zabrane rada nedjeljom. Ukoliko to politički nije moguće, autori predlažu alternativno rješenje koje će imati blaži efekat po bh. ekonomiju, poput povećanja dnevnica za rad nedjeljom, a koja je u vezi prije svega s izmjenama Zakona o radu, a ne Zakona o trgovini.
Jedan od autora studije, ekonomista Damir Bećirović izjavio je za Faktor da se stvorilo pogrešno uvjerenje u javnosti da se radi o zabrani rada nedjeljom. Radi se o, kako je kazao, zabrani otvaranja prodajnih objekata nedjeljom.
Također, kako tvrdi, ne radi se isključivo o zahtjevu Sindikata radnika zaposlenih u trgovini, već i o interesu velikih trgovačkih lanaca koji se susreću sa nedostatkom radne snage.
Kako kaže, potražnja za radnom snagom premašuje ponudu, čime su poslodavci primorani dizati dnevnice za rad, a radnici ih mogu uvjetovati većim plaćama i poboljšanjem uvjeta rada i radnog vremena.
– Ovim oni rješavaju ovaj problem što nije dobro za Sindikat jer se smanjuje njihova pregovaračka moć.
Još jedan problematičan razlog je i dolazak inozemne konkurencije Lidla, čiji se objekti nalaze na periferiji gradova gdje se dolazi automobilom tako da je nedjelja u njihovim planovima vrlo značajan dan za trgovinu.
Mislim da postojeći trgovački lanci tako jednim udarcem ubijaju dvije muhe – kaže Bećirović.
Prema njegovom mišljenju, problematično je i diskriminatorno to što se zabranjuje i rad malim trgovcima, koji imaju vlastite radnje jer je Ustavom FBiH zagarantovana sloboda rada te nedjelja nije proglašena neradnim danom.
Postavlja se i pitanje zašto trgovački centri sami ne uvedu neradnu nedjelju.
-Jednostavno, boje se konkurencije. Ako ja nedjeljom zatvorim svoje objekte, onda će mi konkurencija pokupiti kajmak, zato traže da se to reguliše ili svi ili niko.
Krivo mi je što se igra na kartu senzibiliteta javnosti. Svi imamo simpatije prema ženskoj populaciji koja radi u trgovinama, alia ako se zatvore trgovački objekti, to ne znači da one neće možda nedjeljom raditi na intventuri ili da ih neće preraspodijeliti na druge poslove. Šta je sa nizom osoba koje nastavljau raditi nedjeljom jer će nastaviti raditi pekare, benzinske pumpe, cvjećare, restorani, kafići i kladionice.
Ako već Vlada FBiH želi pokazati socijalnu osjetjivost, neka jednostavno kroz Zakon o radu ukine nedjelju svima.  Bojim se da ovdje stoji interes, odnosno da se kroz zakon pokušava pogodovati velikim trgovačkim lancima – zaključio je Damir Bećirović.
Federalni zastupnik Haris Šabanović smatra da bi Bosna i Hercegovina trebala biti jedinstveno tržište.
– Mi kao sad zatvaramo 51 posto države, a 49 posto ostaje raditi nedjeljom. Pitanje je i je li radna nedjelja uopće u domenu Ministarstva trgovine, meni je više u domenu Ministarstva rada.
Također, famozni član 17. zakona je diskutabilan po mnogo osnova. Šta stoji iza svega, ne znam, ali znam da su rješenja nelogična.
Sada očekujemo javnu raspravu. Objasnili smo glasno resornom ministru Amiru Hasičeviću u čemu je problem. Uopće se ne radi o neradnoj nedjelji kao porodičnom danu jer onda ne može raditi ni penzinska pumpa ni bilo ko drugi. Svako selektivno rješenje kasnije donosi probleme – kaže Šabanović.
Nastavi čitati

BiH

Konaković: Htjeli su reći da sam ja ‘crna kravata’, ljudi kod Osmice su vam Rolexi, kuće sa bazenom, skupi automobili…

Published

on

By

Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine obraća se danas povodom međunarodne policijske akcije “Black Tie 2” koja je prije nekoliko dana provedena.

Podsjetimo, akcije je usmjerena protiv najbližih saradnika šefa narkokartela Edina Gačanina Tita. Ovo je navedeno u saopštenju Europola.

Uhapšene su bile 23 osobe, a od toga je pritvor određen samo za tri osobe.

“Mnogi su utjecali na izbor i zapošljavanje tužilaca. Tužioci su zapošljavali svoju djecu. Svjesni smo da su napravili veliki broj neprijatelja. Njihov nominalni šef, upozorava me nekoliko sedmica unazad da ću morati objasniti veze sa narko-kartelom. Nekoliko njegovih poruka sam shvatio ozbiljno. Dokazat cu nepostajanje bilo kakve veze sa narko-kartelom. To su laži i izmišljotine. Dugo već o tome ne govorim. Dalida Burzić, Vahid Ćosić, Sabrina Sarajlija su zloupotrijebili svoje funkciije. Oni su sankcionisani. Danas govorim o njima sličnim ljudima, o novom talasu njima sličnim. Propagandna mašinerija koja ima šefove”, kazao je Konaković.

Između ostalog, naveo je da u javnom prostoru nemaju sve informacije i da mu je žao zbog toga.

“Molim vas pogledajte argumente odbrane, advokate optuženih i saslušajte kako su pravni eksperti razbili planiranu montažu. Distanciram se od onih koje nikada nisam vidio. Punu podršku dajem da se priča do kraja. Neka se istražujem i ja  i meni bliski ljudi, neka nas stave u prioritete. Ali niko nam neće pakovati. Ovdje je bio pokušaj da se napravi nešto što mafiji ne polazi za rukom”, istaknuo je.

Potom je kazao kako će sada govoriti o tužitelju Tužilaštva BiH, Sanjina Kulenovića.

“Imam sve što vas zanima. Održavam konferenciju za medije da bi priča bila živa, a ne da bi se gasila. Tužilaštvo BiH ima pravo žalbe. Vijeće se odlučivati o žalbi. Nadam se da će analizirati dokaze koje tužilac iznio jučer, ali ustvari one koje nije. Napali su me kada sam pokazao papire o trojice policajca. Najveći problem je hapšenje direktora Federalne uprave policije bez ijednog dokaza. Nisu imali niti jedan dokaz. Zatražili hapšenje direktora policije, a nije htio da pogleda dokaze. Nego, uhapsio ga je prije dokaza”, naveo je.

Istaknuo je kako se sa Vahidinom Munjićem se samo jednom sreo.

“Mustafa Selmanović, šef specijalne jedinice. Uhapšen je na iskazu trojice svjedoka. Saznanja kažu da je anonimna prijava sačinila ova grupa. Iz anonimne prijave predložena su ova tri svjedoka Ibro Bešlija, Marina Zonić i još jedan. Pogledajte šta su na teret stavljali njemu… OSA i SIPA su naveli da 2016. godine kada dolazio šef narko-kartela nisu znali ko je. Dakle, niko od agencije nije znao ko je taj čovjek. Ovim momcima se stavlja na teret da su morali znati o kome se radi, iako agencije nisu znale o kome se radi. Stavlja se komandantu specijalne jedinice da je morao kontrolisati bolovanje specijalaca”, kazao je Konaković.

Potom je dodao:

“To pokazuje ozbiljan plan. Tužioc je čitao tekstove sa portala umjesto da je imao dokaze. Osmišljen je plan jer kroz sve procese nisu uspjeli naći dokaz u svim predmeta koji su govorili da imaju o meni. Sada su došli do ideje da skupe ljude i pohapse i iscjede neki dokaz, kako bi u konačnici ja bio osoba koja komanduje procesima koji se u BiH dešavaju. Nema sumnje da su htjeli reći da sam crna kravata ja, ali ne možete od zlatne kravate napraviti crnu tako što vam tamo neko napiše u nekoliko tekstova”.

Tvrdi da je nekoliko ljudi iz ovog procesa bili pod pritiskom.

“Nekoliko ljudi iz ovog procesa su mi saopštili da su prilikom istrage bili pod prisilom samo da kažu da je Konaković ili Čampara nalogodavac onoga što im se stavlja na teret. Prijetili godinama zatvora, čak i 10 godina. Niko od njih nije htio slagat. Policajac Druškić je rekao da su mu prijetili da će završiti tu gdje je završio, ali da kaže da sam ja nalogodavac. Prilikom obraćanja tužilac Kulenović je politizirao predmet, imenujući mene, ali i Narod i pravdu. Navodno, šef kartela htio kupiti stranku”.

Ponovo je kazao kako kako u Dubajiu nikada nije sreo te ljude.

“Nikada ih nisam sreo. Nisam bio tamo kada su oni bili. Imam svoj račun, avionske karte. Niko mi nije plaćao niti će plaćati. Misli su da će nekog od ovih ljudi prepasti. Osim Memije, mogu reći da druge privatno ne poznajem. Jednom se sličan proces desio. Živko Budimir. Tužioci hapsili bez dokaza i podmetali dokaze. Ustavni sud je rekao da je povreda ljudskih prava i da je greška tužilaštva. I dan danas ti tužioci i dalje u ovom sistemu radu. Skoro nikakve sankcije za njih nema”.

Vratio se na Selmanovića.

“Na osnovu lažnog svjedočenja tri svjedoka kazala su da je Selmanoviću kupio rolex sat, da ima stanove i kuće. Napravili pretrese, toga nema. Našli čovjeku na računu 2000 KM. Kod Mehmedagića su vam Rolexi, kuće sa bazenom, luksuzna auta… Iznuđivali su priznanje da sam ja iza cijele priče”, kazao je Konaković.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije