Connect with us

BiH

U Zapadnoj Hercegovini danas neradni dan zbog proslave utemeljenja tzv. Herceg-Bosne

Published

on

U Zapadnohercegovačkom kantonu je danas neradni dan zbog obilježavanja Dana utemeljenja tzv. Hrvatske zajednice Herceg-Bosne koja je uspostavljena 10. novembra 1991. godine u općini Grude na području tog kantona.

Sukladno Zakonu o blagdanima i neradnim danima u Zapadnohercegovačkom kantonu što je objavljeno i u Narodnim novinama od 2004. godine, 18. novembra se obilježava “Dan utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i Dan Zapadnohercegovačkog kantona”.

Prema tome, 18. novembra u Zapadnohercegovačkom kantonu je neradni dan, koji se posebno obilježava u Grudama koje ujedno slave i Dan općine istog dana kad je 18. novembra 1991. godine uspostavljena tzv. Hrvatska zajednica Herceg-Bosna u tom mjestu.

U njen sastav tada je ušlo 30 općina: Jajce, Kreševo, Busovača, Vitez, Novi Travnik, Travnik, Kiseljak, Fojnica, Dobretići, Kakanj, Vareš, Kotor Varoš, Tomislavgrad, Livno, Kupres, Bugojno, Uskoplje, Prozor, Konjic, Jablanica, Posušje, Mostar, Široki Brijeg, Grude, Ljubuški, Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac i Ravno.

“HZ Herceg Bosna je 28. augusta 1993. godine prerasla u Hrvatsku Republiku Herceg Bosnu. Ona je Washingtonskim sporazumom unesena u Federaciju Bosne i Hercegovine”, navodi se u odluci o proglašenju neradnog dana u ZHK.

Zapadnohercegovački kanton je utemeljen 12. juna 1996. godine, a u sastavu kantona su gradovi Ljubuški i Široki Brijeg, administrativno sjedište i općine Grude i Posušje.

Ovaj kanton prostorno zauzima 1.362 kilometara kvadratnih , a prema popisu stanovništva iz 2013. godine broji 94.898 stanovnika.

Kako navode na službenim strancima Zapadnohercegovačkog kantona, 18. novembra je Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i državni je blagdan u Republici Hrvatskoj, a obilježava se u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska odbrana grada Vukovara, počinjen pokolj u Škabrnji, te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada te Rakovice.

Zanimljivo je i to da zbog obilježavanja utemeljenja tzv. HZHB već 31 godinu na ovaj dan ne radi ni Hrvatsko sveučilište u Mostaru, što je danas na svečanoj akademiji povodom obilježavanja tog dana potvrdio prorektor za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru i predsjednik Glavnog vijeća HZHB Ivo Čolak. On je također kazao kako se obilježavanje ovog dana treba institucionalizirati i uvrstiti u časove historije “pa makar i neslužbeno”.

klix

BiH

Izvučeno tijelo rudara Asima Šehanovića koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje

Published

on

By

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Spasilačke ekipe su danas, petog dana potrage, iz jame Rudnika Mramor kod Tuzle izvukle beživotno tijelo rudara Asima Šehanovića.

Spasilačka akcija odvijala se u teškim uslovima. Nakon što su timovi za spašavanje prije tri dana došli do njegove bušilice, postojala je nada da će akcija spašavanja uspjeti, ali ishod potrage je ipak završio tragično.

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Podsjetimo, do ove nesreće je došlo usljed naglog oslobađanja pritiska, odnosno obrušavanja mase koja je rudara živog zatrpala.

Kako je ranije saopćeno iz Rudnika Mramor, za zatrpanim rudarom su mogla tragati samo dva čovjeka zbog veoma skučenog prostora uzrokovanog obrušavanjem mase.

Nastavi čitati

BiH

Mašić: Rušenje Arnaudije nije bilo “greška”, već zločin genocidnog dvojca koje na sva usta slaviš Milorade

Published

on

By

Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić prokomentarisao je obraćanje Milorada Dodika u Banjoj Luci na otvaranju obnovljene džamije Arnaudije.
“Rušenje ove džamije bila je greška, bio je čin bezumlja”, tim riječima je Dodik započeo svoj današnji govor, dodavši da se rušenjem “ne može zaustaviti ni narod ni vrijeme”.

Istaknuo je da obnavljanje Arnaudije 30 godina nakon rušenja upravo simbolizuje besmisao njenog rušenja.

Mašić je prokomentarisao rekavši da rušenje nije bila greška, već zločinački poduhvat ratnog rukovodstva paradržave Republike Srpske.

“Nažalost, rušenje Arnaudija džamije, jedne od 534 srušene džamije u RS-u,nije bila ‘greška’ već planiran zločinački poduhvat od strane vojnog i političkog rukovodstva tadašnjeg RS-a i genocidnog dvojca Karadžić-Mladić koje danas na sva usta slaviš Milorade”, poručio je Mašić.

Nastavi čitati

BiH

Stanivuković na otvaranju Arnaudije: “Da oprostimo jedni drugima što se može oprostiti…”

Published

on

By

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković danas je tokom ceremonije otvaranja obnovljene Arnaudija džamije u Banjoj Luci poželio da vjernicima mnogo godina, decenija i vjekova Arnaudija džamija bude na molitvenu upotrebu.

“Životno breme naroda koji žive na ovim prostorima mjeri se u tome da pogledamo jedni druge i oprostimo ono što se može oprostiti, a ono što ne može, svaki vjernik da ode u svoju bogomolju i zamoli Boga da mu da dodatnu snagu za oprost”, kazao je Stanivuković.

Istakao je da mu je posebno drago da je “Banja Luka obnovila sve bogomolje koje su tokom rata srušene u ovom gradu”.

Kazao je da Arnaudija, koja se danas otvara, nije samo bogomolja, “nego je i most zato što je ona posljednja džamija koja je morala biti obnovljena kako bismo postali bliži jedni drugima”.

Između ostalog, naglasio je da mu je drago što može kazati da je Banja Luka završila jedan važan zadatak.

“Obnovila je sve džamije, katedrale i crkve. Žao mi je što su neki otkazali dolazak bojeći se da neće biti bezbijedno”, dodao je.

Na kraju je rekao da se nada da će 21. vijek biti “religiozni vijek”.

 “Nakon svih stradanja koja su se desila u svijetu, ako 21. vijek ne bude religiozan neće ga ni biti. Ja želim da nam 21. vijek bude religiozan. Dobrodošli u našu Banju Luku i drago mi je da ovdje prisustvujem”, zaključio je Stanivuković.

(Preporod.info)

Nastavi čitati

Najčitanije