Pjevačica iz Cazina, prošlogodišnji finalista “Zvezda Granda”, Đula Drini otkrila je ko je najstrožiji član žirija.
Magazin
Ukrao Ferrari od 575.000 dolara, ali nije vidio šta se nalazi na suvozačkom sjedalu
MOŽE se pretpostaviti da će osobe koje su spremne dati malo bogatstvo za Ferrari uložiti i dobar novac za njegovu zaštitu i sigurnost, odnosno tehnologiju protiv krađe. No, to ipak nije bio slučaj s jednim muškarcem iz Waterburyja (grad u američkoj saveznoj državi Connecticut) kojem je skupocjeni Ferrari 812 GTS vrijedan čak 575 tisuća dolara – ukraden.
U policijskom izvještaju nije navedeno kako je automobil ukraden, no zato se spominje kako je pronađen.
U hvatanju lopova nije pomogla neka sofisticirana tehnologija ni policijska dojava, već – Appleove slušalice. Naime, vlasnik automobila na suvozačkom je sjedištu ostavio slušalice AirPods, a zahvaljujući Appleovoj aplikaciji Find My za pronalazak izgubljenih uređaja pomoću Maca ili iPhonea, vlasnik Ferrarija uspio je locirati slušalice, a time i svoj automobil. Te je podatke odmah proslijedio policiji, koja je ubrzo uspjela pronaći automobil i lopova.
Zaletio se Ferrarijem u policiju
Kada je policija zaustavila lopova na benzinskoj postaji, on se Ferrarijem zaletio u njihov automobil (šteta je ipak mala), nakon čega je pobjegao i ostavio u automobilu svoj telefon.
Policija se uspjela dokopati podataka iz telefona lopova te su saznali da je riječ o 22-godišnjaku koji je već poznat po krađama automobila. Zanimljivo, uhićen je desetak dana poslije, i to nakon što je policija pronašla još jedan automobil koji je ranije ukraden u New Yorku te je taj mladić, kao i njegov 19-godišnji suradnik u zločinu, završio u zatvoru, prenosi Zimo.
Američka policija je već ranije savjetovala vozačima korištenje uređaja poput AirTaga, Appleova uređaja koji omogućuje praćenje lokacije. Dobro ga je staviti npr. na ključeve, u novčanik, putnu torbu, automobile i slično kako bi ih u slučaju gubitka lakše mogli pronaći. Za praćenje lokacije nije potrebna internetska veza, već se povezuje s Appleovim uređajima u blizini kako bi slao signal o svojoj lokaciji.
Magazin
Vjerovali ili ne: Ovo voće topi salo čak i dok spavate
Ovo je voće koje topi salo čak i dok spavate – jedite ga uvijek i svugdje!
Umjesto složenih planova ishrane, ova dijeta se fokusira na jedan specifičan sastojak – grejpfrut. S obećanjem gubitka 3 kilograma za samo 3 dana, dijeta s grejpfrutom se brzo uzdigla na sam vrh popularnosti.
I dok jedan grejpfrut dnevno ne čini čudo, povećana konzumacija ovog voća može ubrzati metabolizam i pokrenuti željenu transformaciju tijela, prenosi b92.net.
Naučna istraživanja pokazuju da dodavanje grejpfruta u ishranu, čak i bez stroge dijete, može dovesti do gubitka tjelesne masti. Sa svojih 90% vode, grejpfrut je pravi saveznik u borbi protiv suvišnih kilograma, pružajući energiju i ubrzavajući metabolizam. Njegovo bogatstvo vitaminom C i flavonoidima poput naringenina čini ga ne samo efikasnim u mršavljenju, već i korisnim za zdravlje.
Osim toga, grejpfrut je bogat vlaknima i esencijalnim hranljivim sastojcima poput vitamina A, C, K i B, kao i mineralima poput magnezijuma i kalcijuma. Sposoban je da poboljša varenje, ojača nervni sistem i doprinese opštem zdravlju.
Ali šta jesti tokom ove dijete?
Doručak je standardan: grejpfrut ili čaša soka, uz kafu ili čaj, te jaja ili slanina. Užina, nekoliko sati prije spavanja, obično uključuje sok od paradajza ili obrano mlijeko.
Prva tri dana imaju sličan obrazac. Ručak uključuje grejpfrut ili sok, bijeli tvrdi sir, spinat i tost od integralnog brašna. Večera sadrži opet grejpfrut ili sok, uz pljeskavicu i kuhano povrće.
Drugi dan donosi drugačije varijacije. Za ručak, tu je salata od tunjevine, dok večera kombinuje grejpfrut ili sok s posnim odrescima i zelenom salatom.
Treći dan, ručak može biti kuhana junetina, piletina ili riba, uz paradajz salatu, dok je za večeru predviđena pečena riba, uz miješanu salatu od paradajza i zelenu salatu, prenosi Krstarica.
Magazin
VIDEO Može li mala Mazda biti brža od novog Lamborghinija?
KAKO bi utrka bila neizvjesna, potrebna su “mala” ograničenja.
Lamborghini Revuelto je najnoviji model s amblemom razjarenog bika. Negdje ispod itekako agresivno krojenog odijela nalazi se kompleksan pogonski sklop koji čini V12 motor potpomognut elektromotornim pogonom. Postoji mogućnost vožnje isključivo na struju, što je i bila tema ovog testa.
Naime, u Lamborghiniju je moguće stisnuti gas do kraja a da se moćni V12 ne probudi. Tada vozač ne raspolaže s preko 1000 KS, a i ubrzanje do 100 km/h u 2.5 sekundi je nemoguća misija. Doseg je na razini od oko 10 km.
Revuelto ima ukupno tri elektromotora te i na struju ima AWD pogon uz oko 190 KS na raspolaganju. Jak adut, ali valja imati na umu da usprkos baterijici od 3.8 kWh ima masu od gotovo 1.8 tona. Mazda MX-5 je daleko skromnija, s 2.0 benzincem od 184 KS. Mazdina masa je očekivano daleko manja.
Kolege s Motor1 su odlučili napravite upravo tu usporedbu. U utrci ubrzanja Mazdi su suprotstavili Lamborghini koji je smio voziti isključivo na struju. Pogledajte kako je prošlo.
Index.hr
Magazin
Spavanje na lijevoj ili desnoj strani: Šta je bolje za zdravlje?
Iako većina ljudi ne obraća pažnju na položaj u kojem spava, istraživanja ukazuju da bi promjena navika mogla poboljšati varenje, cirkulaciju i smanjiti rizik od određenih bolesti.
Položaj vašeg tijela tokom spavanja može imati značajan utjecaj na vaše zdravlje, a pokazalo se da je spavanje na lijevoj strani posebno korisno.
Kako položaj spavanja utječe na zdravlje?
Postoji nekoliko glavnih položaja za spavanje: na leđima, stomaku, lijevoj ili desnoj strani.
Svaki položaj ima drugačiji efekat na tijelo – spavanje na leđima može pogoršati probleme sa disanjem, kao što su hrkanje ili apneja.
Spavanje na desnoj strani povezano je sa pojačanim epizodama refluksa kiseline i gorušice, a spavanje na lijevoj strani donosi brojne zdravstvene prednosti, posebno za probavni sistem i srce.
Prema mišljenju doktora Ali Rezaiu, gastroenterologu iz Cedars-Sinai Hospital u Los Angelesu, spavanje na desnoj strani može pogoršati probavne smetnje zbog položaja stomaka u odnosu na jednjak.
Kada spavate na desnoj strani, stomak se nalazi iznad donjeg dijela jednjaka, što olakšava vraćanje kiseline.
Nasuprot tome, spavanje na lijevoj strani smanjuje rizik od refluksa i olakšava varenje, prenosi 24 sata.hr.
Poboljšava varenje
Spavanje na lijevoj strani pomaže da želudac i pankreas rade efikasnije zbog položaja unutrašnjih organa.
Studija iz 2022. pokazala je da spavanje na lijevoj strani smanjuje izloženost kiselini i ubrzava čišćenje jednjaka.
Spavanje na lijevoj strani poboljšava cirkulaciju i smanjuje pritisak na srce, omogućavajući mu da efikasnije pumpa krv kroz tijelo.
Prema holističkoj medicini, lijeva strana tijela je dominantna za limfni sistem. Spavanje na toj strani pomaže tijelu da efikasnije filtrira toksine kroz limfne čvorove.
Zbog povoljnog položaja stomaka, spavanje na lijevoj strani smanjuje simptome refluksa kiseline i žgaravice.
Kako da se naviknete da spavate na lijevoj strani?
Ako niste navikli da spavate na lijevoj strani, postoje jednostavni načini koji vam mogu pomoći – postavite mali jastuk iza leđa da biste spriječili okretanje na desnu stranu.
Postavite i svjetlo na desnu stranu tako da vaše tijelo prirodno izabere lijevu stranu. Jastuk između nogu također poboljšava udobnost i smanjuje pritisak na zglobove.
Spavanje na lijevoj strani je jednostavna promjena koja može donijeti brojne zdravstvene koristi, od boljeg varenja do smanjenja rizika od srčanih problema.
Razmislite o prilagođavanju navika spavanja radi boljeg zdravlja i kvalitetnijeg sna, prenosi 24 sata.hr.
Magazin
Đula Drini otkrila kog člana žirija “Zvezda Granda” se najviše plašila: Ne zna sakriti emociju
Kako je otkrila za Grand, jedna članica žirija je za nju bila strah i trepet tokom takmičenja.
Na prvu bi mnogi pomislili da je Marija Šerifović, ali ne. U pitanju je pjevačica Snežana Đurišić.
–Prije svega moram da kažem da nisam imala hrabrosti da pjevam pjesme Snežane Đurišić jer ona ne zna da sakrije emociju, baš kao i ja, ista sam takva.
Ne zna da sakrije emociju ni kada je nešto dobro, ali i loše, ali ona zapravo pogledom govori sve. Kad je nešto dobro, ozari joj se lice i uvijek sam znala kad nju pogledam da li radim nešto dobro ili loše.
Baš zbog toga sam se trudila da je ne gledam jer se onda zbunim skroz i padne mi koncentracija, uplašim se da ništa ne valja – ispričala je Đula Drini za Grand.
Magazin
Enis Bešlagić: Poreze plaćam u BiH, a od države nisam dobio ni marku
Bosanskohercegovački glumac Enis Bešlagić u razgovoru za N1 osvrnuo se na godinu iza sebe, istaknuvši svoje profesionalne uspjehe, izazove i planove za budućnost. Njegova autobiografska predstava “Da sam ja neko”, koja je odigrana čak 120 puta u samo devet mjeseci, postala je fenomen u regiji, a Bešlagić je naglasio koliko je važno da umjetnici preuzmu inicijativu i ne čekaju na druge. Komentirao je i političare te probleme u bosanskohercegovačkom društvu.
Za Enisa Bešlagića, 2024. godina bila je prekretnica.
“Ova godina za mene je bila progresivna. Shvatio sam da, ako želim ostvariti svoje vizije, moram uzeti stvari u svoje ruke. Tako je nastala predstava ‘Da sam ja neko’, koja je autobiografska i koja se već negdje oko 120 puta igra u tih devet mjeseci, što je za mene zaista velika podrška, a i nekako sreća da sam uspio to uraditi, jer ne znam kako bi ovo dalje. Nisam imao neke projekte, tako da je sad sav fokus na mojoj predstavi i zato se ustvari desio toliki hype oko predstave jer ništa drugo ne radim sa strane, niti imam neka snimanja, ni serije, ni filmove, ni neke druge emisije, nego samo je to i onda je zato sam bacio fokus na to i mislim da je to dobar odabir za mene”, izjavio je Bešlagić.
Da je predstava postala veliki hit, potvrđuju i brojke – sedmi put je rasprodana u zagrebačkom Lisinskom, treći put u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu, te isto toliko u Beogradu.
“Ja ne znam ko je ikad u Zagrebu, u Lisinski koji ima 1.800 ljudi, napunio sedam puta. I to se još planira raditi jer su predstavljane po dva mjeseca. Ja u Sarajevu radim 3. i 4. januara, kažem nisam se nigdje mogao oglašavati na ovim turističkim portalima pa sam morao sam sve raditi. Lijepiti plakate i oni koji će vam reći šta se prelijepilo preko moga, ja kažem najbolje je da uopće ne dolazim. Mislim, ja 13 puta kad uradim Sarajevo za mene je to također nekako i turistički jako bitno. Ja znam da mnogo ljudi dolazi i sa strane da gledaju predstavu. To je ogroman, ogroman uspjeh glumca na ovim prostorima da se izboriš za mlade kolege koji dolaze, da im pokažeš da može, da ne trebaju čekati te velike, ne znam, umove režisere, scenariste da ih raspisuju, da im daju neku ulogu, nego da zaista moraju preuzeti stvari u svoje ruke i djelovati”, dodao je Bešlagić.
Magazin
Znate li šta je banana-dijeta? Skida i do 18 kilograma, a ne gladujete
Banana-dijeta je stekla popularnost nakon što je objavljena knjiga u Japanu u kojoj je opisana istinita priča Hitošija Vatanbe, koji je, primjenjujući ovu dijetu, smršao 18 kilograma za nekoliko mjeseci. On tvrdi da doručak s bananama i mlakom vodom topi suvišne kilograme. Smatra da kombinacija banana s vodom sobne temperature ubrzava metabolizam. Za ručak i večeru može se jesti bilo šta, i dalje će se gubiti kilogrami.
Pravila su sljedeća: jedite banane za doručak. Možete ih pojesti i nekoliko, nije određeno. Uz njih pijte samo vodu sobne temperature ili čašu nemasnog mlijeka. Za ručak pojedite neku laganu hranu i salatu. Sada možete piti samo vodu sobne temperature. Za večeru možete jesti bilo šta. Ipak, vodite računa da to bude zdrava hrana poput povrća. Možete pojesti bananu između obroka, ali nije dozvoljen drugi desert. Večera je najkasnije u 20 sati. Na spavanje idite najkasnije u ponoć. Poželjno je da prođu četiri sata od večere.
Ovakav režim ishrane traje 12 dana i ukoliko jedete dobro izbalansiranu i zdravu ishranu, sigurno ćete smršati. Za ostale obroke preporučuju se voće, povrće, jaja, živinsko meso bez kožice i morski plodovi. Ukoliko vam je lakše da pratite konkretan jelovnik, donosimo primjere za sedam dana.
Jelovnik
Doručak je svako jutro isti i sastoji se od banana i čaše mlijeka ili vode sobne temperature. Ponedjeljak za ručak: povrtna supa uz kupus-salatu. Večera: 100 g lososa, komad integralnog hljeba i salata. Utorak za ručak: 50 g tjestenine sa paradajz-sosom i salata od svježe cvekle. Večera je 70 g goveđeg mesa na žaru, komad integralnog hljeba i salata. Srijeda za ručak: dinstano povrće, paradajz salata, a za večeru možete jesti pileći batak bez kožice i salatu po izboru. Četvrtak za ručak: riblja čorba i salata po izboru, a za večeru 100 g puretine i zelenu salatu.
Petak za ručak je lagana čorba od povrća, salata od svježih krastavaca, a za večeru pileće ili pureće meso na roštilju i salata. Subota: za ručak dinstane gljive sa rižom, a za večeru grilovano povrće i paradajz-salata. Nedjelja za ručak: pileći batak sa rižom, a za večeru možete jesti supu od povrća. Pošto završite jednu sedmicu, počnite ispočetka. Prije držanja dijete, posavjetujte se sa svojim ljekarom ili nutricionistom.
-
Cazinprije 2 dana
Šarmantna CaZimska priča osvaja simpatije i grije srca
-
USKprije 2 dana
Poznat identitet muškarca koji je ubio ženu u Ključu
-
USKprije 2 dana
Ukinuta presuda Bužimljanima Naniću i Kudeliću za zločine, ostalima potvrđeno ukupno 26 godina zatvora
-
Cazinprije 1 dan
Održan ‘Izbor sportiste grada Cazina za 2024. godinu’: Rukometašica Adelisa Dautović ponijela ovu prestižnu titulu
-
USKprije 2 dana
Zbog snježnih nepogoda i prekida električne energije iz kampa Lipa izmješteno 113 migranata
-
USKprije 2 dana
Bivši premijer USK Husein Rošić pravosnažno osuđen na 10 mjeseci zatvora