Connect with us

USK

VIDEO – USK: Proizvođači peleta negoduju: Umjesto pada cijena ugrožena proizvodnja

Published

on

Iako ljeto kalendarski nastupa za dva dana, a temperature su već visoke, građane brinu visoke cijene ogrjeva. U odnosu na prošlu godinu, drvo je skuplje za 40 posto, pelet do 150 posto, a oblovina i do 400 posto. Vijeće ministara BiH je donijelo odluku o zabrani i sirovine i proizvoda od drveta očekujući smanjenje cijena.

Dok se u javnosti govorilo da je cijena porasla jer je zatvoreno ukrajinsko tržište, pa su se otvorila nova vrata za bh. izvoznike, oni tvrde drugačije. Kažu da su cijene porasle jer je skuplje gorivo, radna snaga, struja i, na koncu, nema dovoljno sirovine. A građani, čini se, od silnih poskupljenja otupjeli i čekaju da se desi čudo.

Cijena peleta u odnosu na prošlu godinu porasla je od 50 do 150 posto, a cijena ogrjeva do 40 posto. Građani su šokirani i iz cijele situacije ne vide izlaz.

„Inače kupujem dvije tone, ove godine kupit ću tonu pa ću malo na struju malo na pelet.“
„Za 40 posto više cijene nego prošle godine, ali snašlo nas je ovo što jeste tako da je veoma teško komentirati samo na ogrjevu.“
„Nek im bude Bog na pomoći. Vidite i sami kakve su nam plate, kakva ekonomija, privreda.”

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o zabrani izvoza oblovine i proizvoda od drveta 90 dana, odnosno, do kraja septembra. U protivnom bi, smatra ministar ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, pojedinci profitirali, a građani sjedili u hladnim kućama.

Izvoznici cijepanog drveta ogorčeni. Kažu nema bh. građana u Bosne i Hercegovine, zbog čega je domaće tržište gotovo nestalo. Tako da će u narednih devedeset dana drva na skladištima truhnuti.

„Dobavit ćemo ga i propast će na lageru, stovarištu, jer ne može se izvoziti, a nema ga ko kupiti jer nema tržišta u BiH. Ako ugovore ne ispoštujemo, imat ćemo penale i tražiti na sudu svoja potraživanja i naše obaveze prema njima“, upozorava Rasima Alibegović, zamjenica direktora Šume promet d. o. o. Bihać.

„Njihovi kupci nemaju gdje kupiti robu nego u BiH. Ne vjerujem da će doći do tužbenih zahtjeva kupaca“, smatra ministar Košarac.

U poduzeću Unsko-sanske šume smatraju da je odluka donesena bez konsultacija s onima na koje se odnosi i da do značajnijeg smanjenja cijena neće doći.

„Puno bolji efekt bio bi postignut s procentualnim ograničenjem izvoza, naprimjer: 50 posto izvesti, 50 posto prodati na domaćem tržištu i s nekim ograničavanjem marže“, tvrdi Šerif Kaljiković, direktor ŠPD Unsko-sanske šume.

Zbog divljanja cijena ogrjeva šumsko-privredna društva pripremaju različite programe pomoći građanima. Dok se u Sarajevu govori o otvaranju državne fabrike peleta, u Krajini smatraju da je to skup projekt koji bi prve rezultate mogao imati tek krajem naredne godine. Stoga su odlučili za penzionere, boračku populaciju i sindikalne organizacije cijene cijepanog drveta povisiti, zbog skupljeg prijevoza, samo do pet maraka po metru kubnom.

„To je drvni sortiment koji završava uglavnom kod tih kategorija i mi smo kao društveno odgovorno poduzeće smatrali da je naša obaveza da zadržimo tu cijenu“, navodi Kaljiković.

Sami proizvođači peleta pred kameru nisu htjeli. Kazali su da zbog poskupljenja struje, radne snage i goriva bez poticaja neće doći do značajnijeg pada cijena. Na potezu su sada entitetske vlade koje mogu ograničiti, odnosno regulirati cijenu i peleta i ogrjeva i same oblovine koja je porasla za čak 400 posto.

federalna.ba

USK

Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu

Published

on

By

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.

Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.

“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.

Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.

Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Magazin

Svjetski izvođači na drugom Music Festu Zlatna Nit u Bosanskoj Krupi

Published

on

By

Ultimativna zabava na sam početak ljeta čeka vas na Music Festu Zlatna Nit koji se ove godine održava 20. – 22. juna 2024. godine u resortu Zlatna Nit, Bosanska Krupa (BiH).

Prvu godinu postojanja festival je pomjerio granice sa jednim od najboljih lineupa u regiji, a stepenicu diže još više i na ovogodišnjem izdanju sa svjetski poznatim rock legendama.

Pomama za ulaznicamaU samo par dana od prodaje, festival je rasprodao čak 60% mjesta za kampiranje, što naglašava vrijednost ovogodišnjeg lineupa. Ulaznice za festival po specijalnim cijenama potražite na eventim.hr, eventim.si, Petrol benzinske pumpe Slovenija i Crodux benzinske pumpe Hrvatska.

Festival je pripremio i posebnu ponudu sa ograničenim trajanjem – uz kupovinu trodnevne ulaznice, svoje mjesto u kampu dobijate potpuno besplatno! Preporučujemo vam što bržu kupovinu, jer ova ponuda traje još veoma kratko!

Ulaznice možete pronaći na linku.

Lineup koji oduševljava

Headlineri ovogodišnjeg Music Festa Zlatna Nit su Guano Apes – njemački rock bend sa svjetskim hitovima poput Open your eyes i Big in Japan, sa preko 92 miliona pregleda samo na mreži Youtube.

Druge legende hard rocka su škotski bend Nazareth koji po prvi put ikada svoj koncert održava u Bosni i Hercegovini, upravo na Music Festu Zlatna Nit, a najpoznatiji su po hitovima Hair of the Dog, Razamanz i Not fakin’ it.

Jednako oduševljavajući Damir Urban sa bendom još je jedan od predvoditelja ovogodišnjeg lineupa, čije melodije jedva čekamo čuti na Zlatnoj Niti 2024.Uz Guano Apes, Nazareth i Damira Urbana, ludu zabavu i nezaboravno ljeto obećavaju i poznate rock zvijezde regiona: Brkovi, Jelusick, Marčelo, Siddharta, Dolia, Konvoj i pobjednici prošlogodišnjeg demo takmičenja – bend Starbridge.

Jedino što preostaje je kupovina ulaznica i mentalna priprema za najsvježiji rock festival godine – Music Fest Zlatna Nit – 20.-22.6.2024. – Zlatna Nit, Bosnaska Krupa (BiH). Sve novosti pratite na web stranici festivala kao i na društvenim mrežama Music Fest Zlatna Nit – FacebookInstagram Web.

Nastavi čitati

Najčitanije