Connect with us

BiH

Zašto vozačima u BiH sve češće dolaze kazne s kašnjenjem od godinu dana

Published

on

U posljednje vrijeme sve češće se dešava da vlasnici automobila prilikom njihove registracije otkriju da imaju neku neplaćenu kaznu za saobraćajni prekršaj.

Ono što je zanimljivo jeste da nerijetko kazne dođu i godinu dana poslije samog prekršaja.

Naravno “najproblematičniji” dio jesu kazne za preokraćenje brzine na autoputu pa se tako u tom pitanju postavlja pitanje opravdanosti radara.

Kada dobiju jednu kaznu za prekoračenje brzine na nekoj dionici, vozači bi sljedeći put na tom mjestu trebali biti daleko oprezniji, ali ako im dolazak kazne kasni godinu dana velike su šanse da će tom dionicom istom brzinom proći još nekoliko puta.

Obrada se vrši hronološki

Iz MUP-a KS su za Fokus naveli da se obrada prekršaja evidentiranih stacionarnim radarskim uređajima na području Kantona Sarajevo vrši hronološki, što je uslovljeno akumuliranim brojem evidentiranih prekršaja, gdje se vlasniku vozila kojim je počinjen evidentirani prekršaj u skladu sa članom 54. stav 1. tačke 2. Zakona o prekršajima FBiH, a za utvrđeni prekršaj iz ZOOBS-a na putevima u BiH, dostavlja obavijest o počinjenom prekršaju, u skladu sa rokovima koji su određeni Zakonom o prekršajima.

“Svrha obavijesti o počinjenom prekršaju koja se dostavlja vlasniku vozila kojim je počinjen prekršaj jeste pribavljanje podataka o identitetu vozača koji je počinio prekršaj jer vlasništvo nad vozilom automatski ne podrazumijeva da je vlasnik vozila upravljao predmetnim vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja. S obzirom na to da se radi o prekršajima koji su zabilježeni stacionarnim uređajima, tek po pribavljanju podataka o počiniocu prekršaja ovlašteni organ može izdati prekršajni nalog u skladu s odredbama člana 54. i 55. Zakona o prekršajima FBiH. Vlasnici vozila su dužni ovlaštenom organu dostaviti podatke o identitetu osobe kojoj je vozilo dato na upravljanje u skladu s odredbom člana 172. stav 6. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, dok bi automatsko izdavanje prekršajnih naloga vlasnicima vozila u određenom broju slučajeva dovelo do prekršajnog sankcionisanja osoba koje nisu stvarni počinioci prekršaja, a što posljedično dovodi do zahtjeva za poništavanje prekršajnih naloga i pokretanja novog prekršajnog postupka, odnosno slanja obavijesti osobi čije bi identifikacione podatke naknadno dostavio vlasnik vozila”, navode iz sarajevske policije.

Kada je u pitanju dužina trajanja uručenja kazne, iz policije nam navode da se vremenski period od datuma prijema izjašnjenja vlasnika vozila o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme izvršenja prekršaja do izdavanja prekršajnog naloga nije moguće precizno odrediti s obzirom na veliki broj prekršaja koji se obrađuju, ali svakako se vodi računa da se sve neophodne radnje obave unutar zakonskih rokova.

Kazne u okviru propisa

S druge strane, struka ističe da se radi vrlo jednostavno o potkapacitiranosti policije. Ipak naglašava se da su kazne nakon godinu dana definitivno u okviru propisa.

-Pokretanje prekršajnog postupka je do godinu, a inače nakon tri godine zastarijeva, ali ipak mu je došao nalog prije godinu dana, govori za Fokus saobraćajni vještak Mirzet Sarajlić.

Foto: Screenshot / N1
Mirzet Sarajlić

Na naš upit da li u ovim situacijama kada kazne dolaze sa kašnjenjem od godinu dana, može da se desi da vozača ponovo uhvati radar na toj dionici, postoji mogućnost neke vrste pomilovanja.

-Ako ste vi na istom mjestu napravili više prekršaja, moja preporuka je da idete na sudsko odlučivanje. Sud će vam odrediti onda jednu jedinstvenu kaznu, nećete platiti sve. Zato postoje mehanizmi zaštite za počinioce prekršaja, pojašnjava Sarajlić.

Potrebniji kod škola

Napominje da s aspekta struke postavljanje radara na autoputevima nije zabranjeno.

-Nekada ljudi pogrešno razumiju, nije to protivno bilo kakvom procesu. Isto tako i mobilni radari, koji su postavljeni po ZE-DO kantonu, oni su regularni, međutim, kada se postavljaju napravi se prekršaj, jer izađe se iz automobila i postavi tronožac na autoput. Radarima na autoputevima definitivno nije mjesto tu, potrebniji su npr. u blizini škola. Ne možeš se žaliti zato što ti je kazna došla, a s druge strane, radari su tu gdje jesu. Na kraju krajeva, najsigurniji vid cesta su autoceste. Treba također naglasiti da se ne smije voziti preko ograničenja, a kada se to i radi, to ne ugrožava saobraćajnu sigurnost u tolikoj mjeri koliko bi ugrožavalo da se brzo vodi u naseljenom mjestu, zaključio je za Fokus Sarajlić.

BiH

Dodik pisao Trumpu: “Predsjedniče, čuvajte se, trebate nam da pobijedite!”

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik uputio je riječi podrške predsjedničkom kandidatu na narednim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) Donaldu Trumpu na kojeg je po drugi put izvršen pokušaj atentata.

Dodik je napisao da su Trumpa pokušali ubiti drugi put.

“Gospodine predsjedniče, čuvajte se, trebate nam da pobijedite! Potrebni ste Americi, ali i ostatku svijeta”, napisao je Dodik na društvenoj mreži X.Podsjetimo, jučer je ispaljeno nekoliko metaka blizu Trumpovog golf terena u West Palm Beachu na Floridi.

Sigurnosne službe ovaj događaj označavaju kao pokušaj atentata, a osumnjičen je Ryan Wesley Routh koji je čekao Trumpa u grmlju, kada su ga agenti Tajne službe uočili.

Nastavi čitati

BiH

Nikšićeva Vlada za zbrinjavanje jednog radnika Aluminija izdvajala do jedanaest puta više novca nego za radnika u federalnim preduzećima koje ne kontroliše HDZ!

Published

on

By

Radnici mostarskog Aluminija najmanje 11 puta su vrjedniji od radnika propalih preduzeća u kantonima u kojima ne dominira HDZ BiH. Naime, federalni revizori su utvrdili da je Aluminiju d.d. Mostar, kompaniji u kojem Federacija ima svega 44 posto kapitala, a preostali dio pripada Republici Hrvatskoj i privatnim poduzetnicima, nezakonito isplaćivana subvencija za uvezivanje radnog staža, piše Istraga.

Evo konkretnih pokazatelja. Vlada FBiH sa Nerminom Nikšićem na čelu odobrila 300 hiljada KM za zbrinjavanje 19 radnika Aluminija. Njima je uplaćeno penzijsko osiguranje za ukupno 436 mjeseci. Istovremeno, radnicima zavidovićke Krivaje je po istom osnovu isplaćeno 103 hiljade marka. Taj iznos je rapoređen za povezivanje radnog staža za 37 radnika i to ukupno 921 mjesec. To znači da je osnovica za radnike Krivaje bila minimalna, dok je za radnike Aluminija bila je šest veća. I, na kraju, to znači da će zbrinuti radnici Aluminija imati veće penzije od radnika Krivaje. Radnici Fortune iz Gračanice prošli su još gore. Za njihovih 2782 mjeseca neuvezanog staža Vlada je izdvojila 170 hiljada maraka. Mjesečno, 61 KM za PIO, što je jedanaest puta manje od radnika Aluminija

Dakle, Aluminij je svojim radnicima isplaćivao i obračunavao velike plaće i sada im Federacija na te plaće iz budžeta isplaćuje doprinose. Radnici Krivaje i Fortune su primali manje plaće i njihovi doprinosi su manji. Što u konačnici znači da će im i penzije biti znatno manje.

Sada citiramo revizorski izvještaj.

“Skrećemo pažnju da je preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava”, navedeno je u revizorskom izvještaju.

Revizijom subvencija privatnim preduzećima za uvezivanje radnog staža, pišu revizori,  utvrđeno je da su sredstva u iznosu od 300.819 KM po Programu utroška sredstava Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima za uvezivanje radnog staža za 2023. godinu odobrena preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar, iako ovo preduzeće nije imalo pravo učešća, odnosno kriterij za dodjelu sredstava kojim je određeno pravo učešća nije definisan sa stanovišta većinskog učešća privatnog vlasništva u kapitalu korisnika finansijske pomoći, jer su sredstva namijenjena za dodjelu privatnim preduzećima.

“Programom je propisano da je korisnik pomoći privatno preduzeće u čijem je osnovnom kapitalu kapital Federacije BiH ili bilo kojeg nivoa vlasti u Federaciji BiH zastupljen sa manje od 50% vlasništva. Naime, preduzeće „Aluminij“ d.d. Mostar ima mješovitu strukturu kapitala sa vlasničkim udjelima: Vlada FBiH 44%, Vlada Republike Hrvatske 12% i pojedinačni dioničari 44% – kapital u privatnom vlasništvu. Shodno tome, preduzeće nije u većinskom vlasništvu FBiH, ali nije ni u većinskom privatnom vlasništvu, zbog čega nije ispunjavalo osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava finansijske pomoći. Pored navedenog, Programom su odobrena sredstva za uvezivanje radnog staža po osnovu neizmirenih doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih u FBiH”, naveli su revizori.

Budući da je cilj, pišu revizori, rješavanje socijalnog statusa radnika penzionisanjem, te da su za ove namjene osigurana sredstva u Budžetu FBiH, smatramo da sa aspekta efikasnog i racionalnog upravljanja javnim novcem nije primjereno ni opravdano odobravati sredstva za izmirenje doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih bruto plaća u FBiH. Skrećemo pažnju da je preduzeću „Aluminij“ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava. Na ovakav način se privatna preduzeća stimulišu, umjesto da se sankcionišu zbog nepoštovanja važećih zakonskih propisa.

Nastavi čitati

BiH

Robert Dacešin o udžbenicima iz RS-a: Mislim da tih 8.000+ žrtava u Srebrenici zaslužuje barem spomen

Published

on

By

Bh. pustolov iz Banje Luke Robert Dacešin odlučio se jučer oglasiti na Instagramu povodom spornih udžbenika historije prema kojem će djeca iz Republike Sprske trebaju učiti.

Naime, on je osjetio potrebu da se oglasi ovoj aktuelnoj problematici, iako to nema veze s putovanjima koje inače objavljuje na društvenim mrežama.”Nije fer. Kao neko koga prate tu i tamo neki ljudi, ponekad osjetim potrebu da se oglasim po pitanju nekih ne toliko putničkih stvari. Potpuno neplanski jutros otvorih vijest da se u Republici Srpskoj od sada u devetom razredu poseban dio od deset časova posvećuje ratu koji nam se desio. Navodi se u tekstu dalje da se u tim udžbenicima Karadžić i Mladić spominju kao heroji, Alija kao hitlerski orijentisan, kao i da o Srebrenici nema ni riječi”, naveo je na početku svoje objave.

On je naveo da ne zna kakvi su udžbenici u Federaciji, ali smatra da to nije korektno prema mladima iz RS-a.”E sad, iako sam do sada par puta već zbog svojih stavova na teme Srbi-Hrvati -Bošnjaci znao dobijati razne komentare, kada vidim nešto ovako, najveća emocija koju dobijem je praznina. Da se razumijemo, ne znam kako izgledaju udžbenici drugih dijelova entiteta, ali mislim da ovo prije svega nije fer prema mladim ljudima koji se rađaju u Republici Srpskoj. Nije fer da već od malih nogu odrastaju sa učenjem kako je jedna strana dobra, a druga nije i da dijele Milana od Mirze. Da od malena uče da trebaju da navijaju za Srbiju i Hrvatsku i ne prate Bosnu, kad mogu oboje. Nije fer ni veličanje jednih a ponižavanje drugih, jer u ratu su svi jednako dobri i loši. Nije fer da u tih deset časova koliko se obrađuje ova tema, ne bude ni spomena na ono što je generalno najviše suza u njemu donijelo”, naveo je Dacešin.

Bez obzira na to, jasno mu je zašto dolazi do ovakvih situacija, ali se ipak nada da će djeca iz BiH učiti realnu historiju bez dobrih i loših strana.

“Da se razumijemo, vrlo dobro mi je jasno zašto se ovakav narativ stvara, ali mislim da tih 8.000+ žrtava u Srebrenici zaslužuje barem spomen ako ništa. Mnogo toga nije fer u društvu u kojem živimo, a koje kroje oni drugi, ali se nadam da će jednoga dana doći vrijeme da ćemo svi učiti iz istih knjiga i jednu istu historiju. Da ćemo zajedno razumijeti tuđe gubitke i osjećati ih kao svoje, a ne truditi se da ih zaboravimo. Da će historija koju moje dijete bude čitalo biti ona realna, bez dobrih i loših, već sa onim kako je bilo i gdje su svi jednaki i isti”, nastavio je.

Otkrio je da je i njegov otac bio u ratu devedesetih pa je on odrastao na način da voli i “drugu stranu”.

“Uz to, moj otac i očevi mnogih mojih prijatelja su bili u tom groznom ratu pa smo opet odrasli na način da volim tu drugu stranu ma koja god ona bila, jer znam da ti ljudi kao ni mi nikada nisu bili krivi za to što nam se desilo. Možda baš iz tog razloga volim ovu svoju izmučenu zemlju i ponosim se njom, jer malo ko zna šta smo sve prošli, a opet ostali ljudi”, rekao je.

Budući da mu nije sve moglo stati u objavu, odlučio je još kratko odgovoriti u komentaru ispod.

“Ok je braniti svoje, ok je voljeti svoje, ok je navijati za svoje, ali nije fer nepoštovati i ignorisati tuđe bez obzira o kome se radi. Da se razumijemo. Ja sam Srbin, pravoslavac koji voli svoj narod, ali istom mjerom volim i zemlju u kojoj sam rođen i koja me je odgojila. Mislim da je to baš kul”, istaknuo je.

Njegovu objavu brojni pratitelji su podržali, ali bilo je i onih koji ne dijele isto mišljenje.

Podsjećamo, objava o izmjeni u Nastavnom planu i programu u entitetu Republika Srpska u kontekstu časova historije izazvala je veliku pažnju javnosti, zbog činjenice da će učenici učiti o presuđenim ratnim zločincima Ratku Mladiću ili Radovanu Karadžiću, ali ne u kontekstu njihovih zločina već obrnuto.

KLIX

Nastavi čitati

Najčitanije