Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Znate li koliko zarađuju lideri u regiji i svijetu? Pogledajte listu najbogatijih državnika

Published

on

Iako donose svakodnevne i važne odluke koje mogu odrediti sudbinu zemalja, ali i građana širom planete, o prihodima svjetskih, ali i regionalnih predsjednika i premijera ne govori se često.

Ukoliko se analiziraju predsjednici nekoliko zemalja koje slove za svjetske sile, može se vidjeti kako razlike u platama koje se izdvajaju iz budžeta za njihove funkcije variraju od basnoslovnih iznosa pa sve do onih koji se teško mogu ocijeniti kao realni, ali predstavljaju zvanične izvore vlada, odnosno kabineta predsjednika.

Koji državnici imaju najveće plate?

Kada je riječ o platama predsjednika u svijetu, na vrhu ove liste, bar kada govorimo o najjačim državama svijeta, izdvaja se predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden.

Prema američkim zakonima i Ustavu, platu predsjednika Sjedinjenih Američkih Država određuje Kongres SAD-a te je ona već godinama na istom nivou što znači da su iste iznose kada se govori o platama primali i Biden, ali i njegovi prethodnici uključujući Donalda Trumpa i Baracka Obamu.

Prema informacijama iz Bijele kuće, godišnja plata američkog predsjednika propisana je na 400.000 dolara.

Ono što je interesantno, kroz historiju Sjedinjenih Američkih Država, plata predsjednika rasla je nekoliko puta. Prvih 18 američkih predsjednika imalo je propisanu platu od 25.000 dolara. Od 1933. do 1945. godine, plata američkih predsjednika povećana je na 75.000 dolara, a 1969. godine Kongres je usvojio odluku o povećanju plate na 200.000 dolara.

Posljednje uvećanje plate predsjednika u SAD-u dogodilo se 2000. godine kada je Kongres platu podigao na 400.000 dolara što je cifra koja se održala do danas.

Jedan od onih koji se može pohvaliti platom je i kancelar Njemačke Olaf Scholz koji na godišnjem nivou inkasira 360.000 eura, što je neznatno manje od američkog predsjednika.

Plate predsjednika u svijetu (Infografika: A. L./Klix.ba)

Međutim, njemački kancelar nije osoba koja zarađuje i najveći iznos kada je riječ o platama. Njemački Tagesschau objavio je informacije kako najmanje 21 član odbora saveznih kompanija ima veću platu od prvog čovjeka države. Prema pisanju ovog medija, najviše zarađuje generalni direktor Deutsche Bahna sa godišnjom platom od 900.000 eura.

Kada je riječ o ostalim državnicima, izdvajaju se premijer Velike Britanije Rishi Sunak i predsjednik Francuske Emmanuel Macron koji na godišnjem nivou zarađuju 189.127 odnosno 162.000 eura.

Za neke zvaničnike, javno dostupne informacije o platama jako je teško pronaći. Prema pisanju CNN-a, Kremlj je saopćio kako ruski predsjednik Vladimir Putin na godišnjem nivou inkasira 127.513 eura.

Ono što je interesantno, među državnicima koji zarađuju najmanje novca su predsjednik Turske i Kine. Turski list Cumhuriyet objavio je informacije kako je plata predsjednika iznosila 100.750 turskih lira na mjesečnom nivou što je iznos koji je turski predsjednik primao i u prethodnoj godini.

Vjerovatno najinteresantniji podatak je onaj koji se odnosi na prvog čovjeka Kine Xi Jinpinga. Državni mediji u Kini objavili su ranije informaciju kako je godišnji iznos plate predsjednika 20.000 dolara.

Najveće povećanje plate uslijedilo je 2015. godine kada je Komunistička partija odobrila povećanje za 62 posto i to za predsjednika i još šest visokorangiranih zvaničnika.

Ko je “najbogatiji” lider regije?

Za razliku od svjetskih zvaničnika, plate predsjednika odnosno premijera u regiji znatno su manje, ali svakako podjednako interesantne za analizu.

Ukoliko se posmatraju plate predsjednika i premijera u zemljama bivše Jugoslavije, listu predvodi upravo Bosna i Hercegovina. Zbog državnog uređenja i tročlanog Predsjedništva, na godišnjem nivou se u Bosni i Hercegovini za njihove plate, u ukupnom iznosu za sve čalnove, izdvaja nešto više od 100.000 eura. Osnovna mjesečna plata člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine propisana je na 6.000 KM.

Plate predsjednika u regiji (Infografika: A. L./Klix.ba)

Gledajući druge države regije, “najbogatiji” predsjednik je prvi čovjek Hrvatske – Zoran Milanović. Prema podacima iz imovinske kartice, predsjednik Hrvatske prijavio je neto iznos plate od 3.555 eura na mjesečnom nivou. Sličan iznos plate prima i predsjednica Slovenije Nataša Pirc-Musar koja na godišnjem nivou inkasira 42.456 eura.

Kada je riječ o predsjedniku Crne Gore, s obzirom na to da je Jakov Milatović ovu funkciju preuzeo prije nekoliko sedmica, kao uvid u platu predsjednika Crne Gore poslužio je imovinski karton bivšeg predsjednika Mile Đukanovića koji je na godišnjem nivou primao 26.490 eura.

Iako bi se možda očekivalo drugačije, među onima koji primaju najmanji iznos kada je riječ o plati je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je, prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije, prijavio mjesečni iznos plate od 1.500 eura.

Naravno, iluzorno je očekivati kako donosioci odluka, naročito predsjednici i premijeri, na mjesečnom nivou “žive” samo od osnovne plate.

Pored osnovne plate, gotovo u svakom slučaju postoje i druge naknade koje utječu na ukupnu iznos prihoda premijera ili predsjednika na mjesečnom nivou.

Međutim, svakako i ovi iznosi mogu poslužiti kao dobar pokazatelj koliko se zapravo sredstava iz budžeta izdvaja za one koji često donose i najvažnije odluke kako za građane svojih zemalja, tako i za cijeli svijet, piše Klix.

 

Svijet / Zanimljivosti

Kamera snimila trenutak potresa kod Slunja: Oštećene crkva i zgrada općine

Published

on

By

POTRES magnitude 4.3 po Richteru, koji je jutros zatresao Rakovicu i Slunj, snimila je nadzorna kamera. Na snimci koju je objavio portal Lika Club vidi se trenutak potresa u mjestu Irinovac u općini Rakovica.

Načelnik općine Rakovica Mihovil Bićanić rekao je za Lika Club da je u potresu oštećena crkva u Rakovici.

“Treslo je 10-15 sekundi oko 20 do šest. Zasad nema prijavljenih šteta, osim u crkvi u Rakovici, gdje je pala žbuka i napukao je strop na par mjesta. Ministar Tomo Medved se javio i rekao da će poslati hrvatsko potresno inženjerstvo u Rakovicu da pregledaju teren”, rekao je načelnik.

“Prema zaprimljenim informacijama u vezi potresa kod Slunja, zabilježena je manja materijalna šteta. Služba civilne zaštite Karlovac je od načelnika općine Rakovica zaprimila informaciju o oštećenju stropa u crkvi sv. Jelene i dimnjaka na zgradi stare općine u Rakovici. Na teren su upućeni statičari Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo. Za sada nije bilo drugih dojava o štetama”, priopćilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.

Potres  se jako osjetio i u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Autobus sa Vučićem i Dodikom se zaglavio u blatu, morali su izaći (VIDEO)

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić polaže danas kamen temeljac povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona. Uz propratni komleks i akvatik centar, Nacionalni stadion koštaće 1,2 milijarde eura.

Prisutni su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, ministar finansija Srbije Siniša Mali, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ministar sporta Zoran Gajić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar turizma Husein Memić, selektor fudbalske reprezentacije Srbija Dragan Stojković Piksi, nekadašnji fudbaler Nenad Bjeković, potpredsednik FSS Bratislav Nedimović, direktor JP Koridori Srbije Aleksandar Antić itd.

Na putu do mjesta izgradnje, autobus u kojem su se nalazili Vučić, Dodik i delegacija je zaglavio u blatu. Nakon što su stajali nekoliko minuta, morali su se prebaciti u drugi.

„Moramo u drugi autobus, pošto se ovaj zaglavio u blatu. Teški smo, Dragane, šta da ti kažem.. Ja po kilaži, Dragan ovako kao čovjek, ali svakako smo teški. Znaš li koliko smo vode bacili i ne vrijedi opet i mi se zaglavimo“, rekao je Vučić.

Vučić će postavljanjem lopte sa potpisima legendarnih igrača, ali i sa svojim potpisom simbolično označiti početak izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu, javlja Tanjug.

O Nacionalnom stadionu

Srbija će, prema ranijim najavama Aleksandra Vučića, do 2027. u EXPO, Nacionalni stadion, ali i niz drugih infrastrukturnih projekata po cijeloj zemlji, poput akvatika, izgradnje puteva, pruga, obnove fasada, škola, rekonstrukcija luka, domova zdravlja, ali i hotela i stambenih zgrada, uložiti nevjerovatnih 18 milijardi evra. Samo će na paviljone, hotelski i stambeni kompleks, akvatik centar i Nacionalni stadion „otpasti“ oko 1,2 milijarde eura.

Inače, krajem godine je iz tekuće budžetske rezerve za stadion izdvojeno više od 13 miliona evra. Kako je saopštio Fiskalni savjet, samo u 2023. godini na planiranu izgradnju potrošeno je 65 miliona evra.

Predsjednik Srbije je prilikom današnjeg obilaska pripremnih radova na izgradnji kompleksa EXPO 2027 i novog stadiona rekao da se stadion nalazi na 121 hektar zemljišta i da će za njega biti potrebno 2.400 šipova da se pobode.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić odgovorio State Departmentu: Evo, ja se jednom nedeljno družim i pijem sa Dodikom koji je pod sankcijama…

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je danas povodom poruke iz State departmenta u kojoj se navodi da su Sjedinjene Američke Države razočarane usljed činjenice da su Aleksandar Vulin i Nenad Popović, funkcioneri koji se nalaze pod sankcijama SAD, dio nove Vlade Srbije. On je rekao da “Vladu Srbije biraju građani”, a potom je iskoristio priliku da pomene i slučaj Milorada Dodika koji se nalazio s njim u društvu, navodeći da se redovno viđaju i da piju zajedno, uprkos tome što je predsjednik Republike Srpske pod sankcijama Amerike.

“Pa dobro, i Milorad Dodik je pod sankcijama SAD i evo ga pored mene. Evo, družimo se. Jednom nedjeljno popijemo, on čašu rakije, ja čašu vina i šta s tim? To za nas nije lijepa vijest, ja se nadam da ćemo imati dobre odnose sa našim američkim partnerima. Izuzetno je važno da imamo da imamo dobre odnose. Nisam srećan zbog njihove reakcije, ali Vladu Srbije biraju građani Srbije. Šta to znači? Kad protiv nekog uvedu sankcije mi treba da ponizno pokunjimo glavu i da kažemo: ‘Da, hvala vam što ste nas obavijestili ko ne smije da bude ništa’. Pa, predsjednika Dodika je birao narod i ja poštujem volju naroda kao što i ovdje poštujem volju onih koji su izabrani“, naveo je Vučić reagujući na raniju poruku iz State departmenta.

Predsjednik Srbije je potom dodao da je bilo kritika i zbog toga što se u Vladi nalaze i „evrofanatični ministri“.

„Čuo sam ja i s druge strane primjedbe, ali su ti bili toliko pristojni da o tome ne govore javno. Važno je da je Vlada srpska i da će da sprovodi interese Srbije“, kaže Vučić.

Prema najavama mandatara Miloša Vučevića, nova vlada Srbije imaće i dva člana koji su pod sankcijama SAD – Aleksandra Vulina, koji je predložen za potpredsjednika vlade, i Nenada Popovića, predloženog za ministra bez portfelja.

„Naš stav o gospodinu Vulinu je dobro poznat. On ostaje pod američkim sankcijama“, navodi se u izjavi portparola State departmenta, piše VoA. Takođe se ističe da Sjedinjene Države ne igraju nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama srpske vlade.

Čitajući imena sastava budućeg kabineta Vučević je, između ostalog, kao budućeg potpredsjednika vlade naveo i Aleksandra Vulina – jednog od najkontroverznijih aktera na srpskoj političkoj sceni – za koga se smatra da je čovjek sa snažnim ruskim vezama i koji se od 11. jula prošle godine nalazi na listi sankcija Sekretarijata za finansije Sjedinjenih Država zbog „koruptivnih i destabilizujućih djela“, zarad unaprijeđivanja sopstvenih političkih agendi i ličnih interesa, a na štetu mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

„Sankcionisanje Aleksandra Vulina pokazuje riješenost Sjedinjenih Država da pozovu na odgovornost osobe koje se bave koruptivnim poslovima čime unapređuju sopstvene političke agende i lične interese na štetu mira i stabilnosti u području Zapadnog Balkana. Ti koruptivni poslovi olakšavaju širenje ruskih zlonamjeinih aktivnosti u Srbiji i regionu“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Sekretarijata za finansije (OFAC) kada su sankcije uvedene u julu 2023.

Nastavi čitati

Najčitanije