Magazin
16 životnih mudrosti po kojima je živio Nikola Tesla: Rješavale su sve njegove probleme
Nikola Tesla, genijalni izumitelj i vizionar, ostavio je neizbrisiv trag ne samo kroz svoje izume, već i kroz filozofiju života koju je prakticirao. Njegove životne mudrosti odražavale su njegovu posvećenost nauci, skromnost i viziju budućnosti.
Vjerovao je u moć discipline, važnost kreativnosti i nazaobilaznu predanost radu. Njegov način života, fokus na inovacije i altruistički pristup često su bili u suprotnosti s materijalističkim vrijednostima njegova vremena.
Ovo su neke od životnih mudrosti po kojima je Tesla živio i koje su oblikovala njegov izvanredni doprinos čovječanstvu. Kroz analizu njegovih životnih navika i filozofije, otkrivamo kako su se Tesline mudrosti odrazile na njegov rad i nasljeđe.
Bez borbe nema rada
“Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori. K tako ne čini, mora propasti”, rekao je Tesla.
Komentirao je i svoj istraživački rad: “Čvrsto vjerujem u pravilo kompenzacije. Istinite nagrade su uvijek u razmjeru s radom i žrtvama. Neka budućnost kaže istinu, procijenite svakoga čovjeka prema njegovom radu i zaslugama. Sadašnjost je njihova, ali budućnost je moja, za koju sam tako naporno radio.”
Sloboda je sve
“Iako imamo slobodu da mislimo i djelujemo, mi se držimo zajedno, poput zvijezda na nebeskom svodu s nerazdvojnim vezama. Ove veze se ne mogu vidjeti, ali ih možemo osjetiti. Je li vam poznat izraz ‘ne možete skočiti iznad glave’? Ovo je zabluda. Čovjek može učiniti sve”, komentirao je Tesla važnost slobode.
Treba biti dobročinitelj
Ukazao je i na važnost dobrih djela: “Ako budem imao sreće ostvariti barem neke od svojih ideja, to će biti dobročinstvo za cijelo čovječanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao bit će mi ta da je to djelo jednog Srbina. Djelovanje čak i malih bića dovodi do promjena u cijelom svemiru.”
“Smatram svojom dužnošću da kao rođeni sin svoje zemlje pomognem Zagrebu u svakom pogledu savjetom i činom”, komentirao je 24. maja 1892. ideju izgradnje centrale izmjenične struje u Hrvatskoj.
Na greškama se uči
“Nije veliko zlo ako student pogriješi, ali ako veliki umovi griješe, svijet će skupo platiti njihove greške. Naše mane i naše vrline nisu odvojive, kao sila i materija. Ako se razdvoje, čovjek više ne postoji”, rekao je Tesla.
Intuicija ne vara
Tokom svog života osvrnuo se i na važnost osjećaja koji nas navodi da nešto nije u redu: “Intuicija je nešto što je ispred tačnog znanja. Naš mozak posjeduje, bez sumnje, veoma osjetljive nervne ćelije, koje nam omogućavaju da osjetimo istinu, čak i kada je još uvijek nedostupna logičnim zaključcima ili drugim mentalnim naporima.”
Snaga uma i čula sve pokreću
“Ako pokušam nastaviti prekinuti tok misli, osjećam pravu duhovnu mučninu, nehotice tada prelazim na drugi posao, iznenađen svježinom uma i lakoćom kojom svladavam prepreke koje su mi prije kvarile račune. I redovno nalazim odgovore na teška pitanja uz najmanji napor. Naša čula omogućavaju nam da percipiramo samo dio minute vanjskog svijeta. Naša rasprava se prostire na maloj udaljenosti. Naš vid je spriječen od strane zida i sjene. Da bismo upoznali jedni druge, moramo zaobići sferu našeg osjećaja percepcije. Mi moramo prenijeti svoju inteligenciju, putovanja, transport materijala i prijenosa energije potrebne za naše postojanje”, rekao je izumitelj.
“Čovjek se mora vježbati u umjerenosti i nadzoru naših čula i sklonosti u bilo kojem pogledu, tako održavajući sebe mladim u tijelu i razumu. Dar mentalne snage dolazi od Boga, božanskog bića, i ako usmjerimo svoje misli na tu istinu, postajemo u sklađeni s tom velikom snagom”, objasnio je.
Mora postojati uzajamno razumijevanje
Iako mnogi znaju koliko je međusobno poštovanje važno, Tesla je naglasio: “Uzajamno razumijevanje će biti neizmjerno olakšano upotrebom jednog univerzalnog jezika.”
“Mir u svijetu može doći samo kao prirodna posljedica univerzalnog prosvjetljenja”, poručio je.
Ideali nas vode kroz život
“Svi mi moramo imati neki ideal koji će upravljati našim ponašanjem i zadovoljiti nas, ali on nije materijalan, bez obzira je li vjera, umjetnost, nauka ili bilo šta drugo, samo je važno da djeluje kao nematerijalna sila”, objasnio je Tesla.
Novac nije važan
Dok mnogi rade kako bi što više zaradili, izumitelj ne dijeli isto mišljenje: “Novac ne predstavlja toliku vrijednost kakvu je postavio čovjek prema njemu. Sav novac sam ulagao u izume s kojima sam omogućio nove pronalaske omogućujući čovječanstvu lakši život. Veliki industrijalci žele da radim za njih, ali ja ne želim raditi s tuđim novcem i biti ovisan.”
Kada su ga pitali posjeduje li nakit, rekao je: “Ne, gospodine, nakit mi se gadi.”
Energiju ne treba žrtvovati
“Svaki napor pod prisilom zahtijeva žrtvovanje životne energije. Ja nikada nisam platio tu cijenu, naprotiv, pustio sam svoje misli da procvjetaju”, rekao je Tesla.
“Kako odrastamo, razum se ojačava i postajemo još više i više sistematičniji i kreativniji, ali ti prvi impulsi, na prvi pogled neproduktivni, oni su najveći trenutak i mogu snažno oblikovati naše sudbine”, poručio je.
Samoća je najmoćnija
Najviše je volio biti sam: “U stalnoj samoći, um postaje oštriji. Da bi se mislilo i pronalazilo, nije potreban veliki laboratorij. Ideje se rađaju odsustvom utjecaja vanjskih čimbenika na um. Tajna pronalaženja je u samoći. U samoći se rađaju ideje.”
“Uništio sam svoju ‘seksualnost’ u dobi od 33 godine zbog izvjesne francuske glumice koja je toliko navaljivala na mene da se nisam mogao koncentrirati na posao. Nikad nisam dodirnuo ženu”, komentirao je svoj seksualni život.
Osuđivanje po nacionalnosti nije dobro
“Dokle bude različitih nacionalnosti, bit će i patriotizma. Taj osjećaj mora biti iskorijenjen iz naših srca prije negoli se uspostavi trajan mir. Njegovo se mjesto mora ispuniti ljubavlju prema prirodi i naučnom idealu. Sve što je bilo veliko u prošlosti – bilo je ismijano, osuđeno, izgurano, potiskivano – samo da bi izašlo još jače, sve više pobjedonosno iz te borbe”, rekao je Tesla.
Komentirao je odnos Srba i Hrvata početkom Drugog svjetskog rata: “Vaša mržnja pretvorena u električnu energiju mogla bi osvjetljavati gradove i gradove.”
Treba se znati nositi sa sukobima
“Sukobi između pojedinaca, kao i Vlade i naroda, rezultat su nesporazuma u najširem značenju ovog pojma. Nesporazumi su uvijek uzrokovani zbog nemogućnosti da se cijeni međusobno mišljenje. Opasnost od sukoba se opasno povećava zbog više ili manje dominantnog osjećaja borbenosti, koju predstavlja svako ljudsko biće. Da se odupre ovoj tendenciji najbolji način je da se rastjera neznanje od djela drugih pomoću sustavnog širenja općeg znanja. Imajući ovo na umu najvažnija je pomoć kroz razmjenu mišljenja i odnosa”, rekao je izumitelj.
“Osvojiti strmu silu postaje teže svaki dan. Obrana je kontinuirano dobivanje prednosti napada, kao da napredujemo u sotonskoj znanosti uništenja”, izjavio je Tesla.
Izum je najvažniji produkt stvaralaštva
“Najvažniji produkt stvaralačkog uma je izum. Njegov je krajnji cilj ovladavanje uma prirodom i iskorištavanje njezinih sila za potrebe čovječanstva”, rekao je o onome što mu je bilo najvažnije.
“Izumitelj nalazi golemu kompenzaciju u zadovoljstvu koje pruža njegov rad i u spoznaji da je on jedinka izuzetne sposobnosti bez koje bi vrsta već odavno propala u teškoj borbi protiv nemilosrdnih elemenata. Mislim da nema ni jednog dubljeg ispunjenja koje može obuzeti ljudsko srce kao osjećaj izumitelja kada vidi da se njegove ideje ostvaruju. Takvi osjećaji navedu čovjeka da zaboravi na hranu, spavanje, prijatelje, ljubav, sve”, objasnio je.
“Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje”, rekao je Tesla.
Iz knjiga se može puno naučiti
“Učio sam tuce jezika, proučavao literature i umjetnost, proveo svoje najbolje godine u bibliotekama čitajući sve što bi mi došlo pod ruku i osjetio sam da sam tratio vrijeme, ali ubrzo sam shvatio da je to bilo najbolje što sam ikada učinio. Od svih stvari, knjige su mi bile najdraže”, poručio je.
Komentirao je američkog izumitelja Thomasa Edisona: “Bio sam zadivljen ovim čovjekom, koji je bez pravodobnog obrazovanja ili naučnog iskustva toliko učinio.”
Priroda daje odgovore
“Ne postoji ništa što bi moglo privući ljudsku pažnju i zaslužuje biti predmet proučavanja više nego priroda. Razumjeti njezin golemi mehanizam, otkriti njene stvaralačke snage i znati zakone koji upravljaju njome, najveći je cilj čovjekova razuma”, rekao je Tesla.
“Ako ne znate kako, posmatrajte pojave prirode, ona će vam dati jasne odgovore i inspiraciju”, objasnio je.
Magazin
FOTO Zašto je Melania Trump netipična prva dama? Za sve je “kriva” njena prošlost
U PONEDJELJAK je inauguracijom započeo drugi predsjednički mandat Donalda Trumpa (78), a posebna pozornost usmjerena je na Melaniju Trump (54), koju mnogi od početka ističu kao netipičnu prvu damu. Rođena u Sloveniji, Melania je prije dolaska u SAD radila kao model, a dijelovi njezine prošlosti često su bili predmet medijskih rasprava.
“Netradicionalna” prva dama
Melania je ranije tvrdila da je posvećena suprugu i njegovom uspjehu, a često ju se uspoređuje s nekadašnjim prvim damama poput Jackie Kennedy. I sama je 1999., kada je Donald Trump prvi put nagovijestio kandidaturu za predsjednika, izjavila: “Bila bih vrlo tradicionalna, poput Betty Ford ili Jackie Kennedy”, prenosi BBC. Međutim, zbog njezine prošlosti, mnogi je nazivaju netradicionalnom prvom damom.
Melania Trump rođena je u Sloveniji i karijeru je započela kao model. Njezine fotografije iz ranih dana karijere, uključujući i one gdje je pozirala gola, ponovo su isplivale u vrijeme predsjedničke kampanje Donalda Trumpa 2016. godine. No, Melania je nedavno preko društvenih mreža odlučila obraniti taj aspekt svoje prošlosti, naglašavajući umjetnički značaj svojih modnih angažmana. U videu koji je objavila izjavila je: “Zašto ponosno stojim iza svojih fotografija? Pitanje je zašto mediji biraju kritizirati slavljenje ljudskog tijela u modnim snimkama? Umjetnost ljudskog oblika stoljećima izaziva divljenje i duboke emocije, a tijelo bismo trebali poštovati kao snažan izraz samog sebe.”
Pozirala za više časopisa
Melania je tijekom manekenske karijere sudjelovala u nekoliko fotografskih snimanja na kojima je bila potpuno gola. Tako je 1995., s 25 godina, pozirala gola za francuski časopis Max, a fotografije je snimio francuski fotograf Alé de Basseville, prenosi Yahoo Lifestyle. U siječnju 2000. godine Melania je snimljena za britanski časopis GQ, gdje je pozirala u privatnom zrakoplovu Donalda Trumpa, odjevena samo u dijamantni nakit i metalne lisice. Ove fotografije također su ponovo objavljene tijekom kampanje 2016. godine.
Pojedini mediji, poput britanskog Daily Maila, u svojim su izvještajima implicirali da je Melania 1990-ih radila kao seksualna radnica. Zbog tih je navoda Melania podnijela tužbu protiv Daily Maila, koji je kasnije platio odštetu i službeno se ispričao.
Radi na izdavanju autobiografije
Njezin ured najavio je izdavanje autobiografije pod nazivom Melania, koja će biti objavljena u listopadu. Knjiga je opisana kao inspirativna priča o ženi koja je, unatoč preprekama, pronašla vlastiti put.
Iako je često bila u fokusu medija zbog svoje prošlosti, Melania je kao prva dama vodila povučen život. Tijekom Trumpovog prvog predsjedničkog mandata, ali i nakon njega, rijetko se pojavljivala na političkim događajima, birajući umjesto toga posvetiti se podizanju njihovog sina Barrona. Međutim, uoči prošlogodišnjih izbora, Melania je dala naslutiti povratak u javni i politički prostor, objavljujući niz videa na društvenim mrežama s političkim porukama.
Odrasla u Sloveniji
Melania je odrasla u industrijskom gradu Sevnici u bivšoj Jugoslaviji, a od malih je nogu pokazivala interes za umjetnost i modu. Njezin otac Viktor radio je kao prodajni zastupnik automobila, dok je majka Amalija radila u modnoj industriji, izrađujući dječju odjeću.
To je imalo presudan utjecaj na Melaniju, koja je već u tinejdžerskim godinama započela s modelingom. “Uvijek sam se divila majčinoj sposobnosti da od običnih komada tkanine stvori prekrasne haljine. To me inspiriralo da i sama poželim biti dio svijeta mode”, prisjetila se jednom u intervjuu za Vogue.
U Ljubljani se počela baviti manekenstvom nakon što je osvojila titulu prve pratilje Miss Slovenije 1992.
Melania je studirala dizajn i arhitekturu na Sveučilištu u Ljubljani, no napustila je fakultet kako bi nastavila s modelingom. Već sredinom 90-ih njezina karijera poprimila je međunarodne razmjere te se preselila u Milano i Pariz, gdje je radila s velikim modnim kućama.
Dolazak u SAD i susret s Trumpom
1996. Melania se preselila u New York, što je označilo prekretnicu u njezinu životu. Radeći u SAD-u, dobila je priliku raditi s prestižnim modnim magazinima, uključujući Vogue i Vanity Fair. No ključni trenutak dogodio se 1998. godine, kada je upoznala Donalda Trumpa, tada već etabliranog poslovnog mogula i medijsku ličnost.
Donald i Melania zaručili su se 2004. godine, a vjenčali su se u siječnju 2005. godine na ceremoniji u Palm Beachu na Floridi.
Pažnju je privukla šeširom
Podsjećamo, Melania se u ponedjeljak pojavila na inauguraciji supruga Donalda Trumpa u kaputu vrijednom više od 4100 eura, a kombinaciju je upotpunila upečatljivim šeširom američkog dizajnera Erica Javitsa.
Njezin šešir privukao je pažnju gledatelja koji su pohrlili na društvene mreže kako bi komentirali njezino izdanje, a neki su iskoristili priliku za šalu. Od usporedbi s likom Hamburglara iz McDonald’sove reklame, komentara da “izgleda kao da je u koroti”, pa sve od usporedbi s pjevačem Michaelom Jacksonom, dobre sprdnje nije nedostajalo.
Index.hr
Magazin
8 najboljih vrsta namirnica koje možemo jesti za zdravlje srca, prema dijetetičarki
MEDITERANSKA prehrana već se godinama smatra jednom od najzdravijih, i to s dobrim razlogom. Pomaže u jačanju zdravlja srca, mozga, potiče zdravo mršavljenje i smanjuje rizik od raznih kroničnih bolesti. Ova vrsta prehrane manje je restriktivna od mnogih popularnih dijeta. Fokusira se na uravnotežen izbor raznovrsnih i hranjivih namirnica.
Dijetetičarka Jessica Ball za Eating Well izdvojila je osam vrsta takvih namirnica koje biste češće trebali dodavati prehrani kako biste podržali zdravlje srca.
Maslinovo ulje
Maslinovo se ulje može koristiti u svemu. Bogato je jednostruko nezasićenim masnoćama koje pomažu u snižavanju LDL “lošeg” kolesterola i povećanju HDL “dobrog” kolesterola, što smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Maslinovo ulje obiluje antioksidansima poput polifenola koji pomažu u smanjenju upala, ključnog faktora za zdravlje srca. “Pregled iz 2020. objavljen u časopisu Nutrients otkrio je da redovita konzumacija maslinovog ulja može smanjiti rizik od hipertenzije (visokog krvnog tlaka) za čak 50 posto”, ističe dijetetičarka.
Masna riba
Masne ribe poput lososa, tune i skuše bogate su omega-3 masnim kiselinama, za koje Nacionalni institut za zdravlje navodi da mogu smanjiti upale, sniziti krvni tlak i smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara poboljšavajući lipidni profil krvi. Omega-3 masne kiseline također podržavaju zdravlje krvnih žila i smanjuju rizik od stvaranja krvnih ugrušaka.
Lisnato zeleno povrće
Lisnato povrće, poput špinata, kelja, blitve i raštike, prepuno je vlakana, kalija i vitamina K, koji svi doprinose boljem zdravlju srca. Kalij pomaže u regulaciji krvnog tlaka balansiranjem razine natrija u tijelu, dok su istraživanja pokazala da vlakna mogu smanjiti razinu kolesterola i poboljšati kardiovaskularne funkcije.
“Osim toga, pregled iz 2019. godine zaključio je da antioksidansi iz lisnatog povrća pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa, koji može oštetiti krvne žile i povećati rizik od srčanih bolesti”, tvrdi dijetetičarka.
Cjelovite žitarice
Cjelovite žitarice, poput smeđe riže, kvinoje, ječma i cjelovitog pšeničnog brašna, bogate su vlaknima te hranjivim tvarima poput vitamina B i magnezija. Redovita konzumacija cjelovitih žitarica može poboljšati razinu kolesterola, sniziti krvni tlak i regulirati razinu šećera u krvi, što sve doprinosi boljem zdravlju srca.
Istraživanja pokazuju da cjelovite žitarice imaju niži glikemijski indeks u usporedbi s rafiniranim žitaricama, što pomaže u upravljanju razinom šećera u krvi i smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2, koji je glavni faktor rizika za srčane bolesti.
Rajčice
Od umaka za tjesteninu do salata, rajčice su svestrane i korisne za zdravlje srca. Ball pojašnjava da rajčice “sadrže antioksidans likopen koji štiti arterije od ateroskleroze i drugih oblika kardiovaskularnih bolesti”.
Likopen je, također, povezan s boljom razinom kolesterola. Antioksidansi i kalij u rajčicama zajedno pomažu u snižavanju krvnog tlaka i smanjenju rizika od moždanog udara.
Mahunarke
Mahunarke, poput graha, leće i slanutka, izvrsne su za zdravlje srca jer su bogate biljnim proteinima, vlaknima i esencijalnim mineralima poput magnezija i kalija. Vlakna u mahunarkama pomažu u smanjenju razine kolesterola, dok antioksidansi pomažu u smanjenju upala u tijelu što može poboljšati ukupnu kardiovaskularnu funkciju.
Orašasti plodovi i sjemenke
Orašasti plodovi prepuni su zdravih masnoća, vitamina i minerala. Istraživanja pokazuju da redovita konzumacija orašastih plodova pogoduje zdravlju srca. Osim toga, orašasti plodovi bogati su antioksidansima koji dodatno podržavaju zdravlje srca, prenosi Eating Well.
Bobičasto voće
Bobičasto voće, poput borovnica, jagoda i malina, bogato je kalijem, vitaminom C i vlaknima koji pomažu u održavanju krvnog tlaka i zdravlja arterija. Istraživanja sugeriraju da antioksidansi u bobičastom voću, posebno flavonoidi, mogu smanjiti upale, poboljšati funkciju krvnih žila i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.
“Prema Nacionalnom vijeću za starenje, redovita konzumacija bobičastog voća povezana je s poboljšanjem razine kolesterola i krvnog tlaka”, zaključuje dijetetičarka.
INDEX.HR
Magazin
Dovezao Focus u servis zbog čudnog zvuka. Majstori: Gospodine, čudo je da ste živi
SVAKI automobil podložan je hrđanju. Iako je hrđu u pravilu moguće sanirati, postoje automobili koje je hrđa doslovno “pojela”. Nevjerojatan video objavljen na Instagramu pokazuje koliko hrđa može pojesti automobil.
Riječ je o jednom vlasniku Ford Focusa u SAD-u koji je odlučio odvesti svoj auto u servis, a mehaničari su ostali u tolikom šoku da su morali snimiti video koji su dosad pogledala dva milijuna ljudi.
Vlasnik Forda je rekao da mu je nešto lupalo u vožnji, a zvuk se s većom brzinom dodatno pojačavao. Kada su mehaničari digli auto, imali su što vidjeti. Donja strana je potpuno korodirala.
Karoserije modernih automobila tvornički su dobro zaštićene te uglavnom nisu pretjerano podložne hrđanju, ali za razliku od njih, kritična mjesta poput spojeva, kao i mehanički dijelovi podvozja, poput mosta i vilica, itekako jesu. Ako vidite nekoliko oksidiranih područja, ne paničarite, ali svakako dogovorite termin kod stručnjaka za sanaciju. Kod većih oštećenja pomaže isključivo kvalitetna zamjena (blatobrani, rubnjaci, pragovi), piše Autoklub.
Magazin
FOTO Sjećate li se popularne Hurem? Glumica danas izgleda neprepoznatljivo
Tako si lijepa. Šta god da kažem o tebi, uvijek je premalo. Samo je jedan od komplimenata koje je Meryem Uzerli primila ovih dana, nakon što je podijelila niz fotografija sa snimanja na Instagramu.
Meryem, poznata po ulozi Hurem u seriji ‘Sulejman Veličanstveni’, osvanula je u elegantnom izdanju, s profinjenom šminkom. Dok mnogi komentiraju njezinu ljepotu, neki obožavatelji ne mogu ne primijetiti koliko bi Meryem briljirala na velikim svjetskim ekranima.
“Volio bih da si Meryem rođena u Americi, da tvoj talent može zasjati u Hollywoodu”, poručio je jedan od pratitelja.
Uloga Hurem donijela joj je svjetsku slavu, ali i brojne probleme. Tokom snimanja Meryem je doživjela nervni slom te je morala napustiti set, a kao razlog spominjala se nesretna veza sa 17 godina starijim biznismenom Canom Atesom, koji je odbio priznati da je otac njene starije kćerke Lare.
Štaviše, navodno je od Meryem tražio da pobaci što je nju toliko pogodilo da je završila na liječenju u Berlinu, a u tom je gradu i nastavila živjeti. U međuvremenu je rodila i drugu kćerku, Lili Koi.
Promijenila je i imidž. Svoju prepoznatljivu bujnu crvenu kosu obojila je u plavo, a uz to je odlučila povećati usne, naglasiti jagodice i podignuti obrve.
Magazin
(VIDEO) Zdenac smrti – atrakcija koja prkosi gravitaciji
Zdenac smrti, koji se na hindskom naziva “Maut Ka Kuan”, atrakcija je koja se sastoji od kosog zida za automobile i motore.
Inspirirani američkim motodromima nazvanim “Wall of Death”, Wells of Death u Indiji smatraju se mnogo opasnijim zbog kosih zidova i nedostatka sigurnosnih mjera, prenosi Bljesak.info.
Izvođači sami grade i rastavljaju svoje gotovo okomite zidove. Sastoje se od drvenih dasaka čija se visina kreće od 6 do 12 metara. Zbog drvenog cilindra u obliku bačve, predstava je u Indiji poznata kao “Zdenac smrti”.
Prvi motodrom debitirao je na Coney Islandu 1911. i proširio se preko mora, postavši popularniji u Britaniji nego u Sjedinjenim Državama.
U prvoj četvrtini 19. stoljeća motodrom se pretvara u silodrom, a Zidovi smrti ostaju popularni tokom 1960-ih. Na kraju je spektakl stigao do Indije i prihvatili su ga karnevalski izvođači.
U početku su izvođači koristili ručne bicikle za vožnju po velodromima 48 sati. Na kraju su ih zamijenili motocikli i automobili. Automobili se smatraju jedinstvenim indijskim dodatkom performansama.
Zdenac smrti popularna je aktivnost na mnogim događajima kao što su Vijayasadhami i Magh Mela, kulturno značajnim festivalima koji se slave u Indiji i Nepalu, prenosi The Mind Circle. Danas ta praksa nije tako poznata kao nekada, ali nekoliko preostalih bunara smrti u Indiji još uvijek privlače ljude. Stotine gledatelja kruže oko jame kako bi svjedočili ludim radnjama koje izvode odvažni vozači u automobilima ili na motorima.
Vozači crtaju krugove oko gotovo okomite jame koristeći snagu centrifugalne sile. Ne nose kacige niti zaštitnu opremu. Kako bi predstava bila opasnija, vozači izvode odvažne skokove i vratolomije. Čak grabe novac iz ispružene ruke gledatelja.
Popularnost događaja je oslabila zbog televizija koje su mogle prenositi isti sport dopuštajući ljudima da ostanu kod kuće. Ali nastavlja se izvoditi budući da neki vozači od nje preživljavaju, a neki je ljudi još uvijek uživaju gledati.
Magazin
Karleuša vrijeđala momka koji je bio na protestima: “Čita molitvu iz Kur'ana, šta on radi u Beogradu?”
Najprije je podijelila njegovu fotografiju. On na njoj drži natpis: “Nemamo ustav, ali imamo stav”. Srbijanska pjevačica je napisala kako je ovo njen dostavljač s Wolta i da on ne govori srpski jezik. Mnogi građani Srbije naveli su kako je ona rasista.
“Karleuša, plastična kreštalica, na Instagramu pljuje studenta uz takav rasizam koji ja u Srbiji skoro nisam čula”, “Ali raspali Instagram što ne planira da skine storije u kojima Karleuša targetira studenta jer ‘ne krši njihove standarde'… Važni, ne znam samo otkad rasizam nije kršenje standarda”, neki su od komentara na X-u.
Foto: Instagram/karleusastar
Dalje je upitala šta on radi na protestima u Beogradu, uz koju vizu je ušao te boravi u zemlji i koje su namjera. Smatra da se time treba pozabaviti policija.
“Na protestima je držao transparent: ‘Nemamo ustav’. Ne znam da li kad kaže da mi nešto nemamo misli na afričku zemlju iz koje dolazi on, ali neka mu neko objasni da Srbija ima i ustav i zakon”, objavila je.
Momak, koji se zove Brahim, nakom svega se oglasio na društvenim mrežama te objasnio kako on studira u Srbiji.”Kao studentu bilo mi je važno da podržim zajedničke ciljeve i vrijednosti. Objavili su moju fotografiju s protesta bez mog odobrenja uz informacije o meni koje nisu tačne. To je objavila i pjevačica Jelena Karleuša koja me optužila za nešto što nije tačno. Hvala svima koji su mi pružili podršku tokom ovih dana”, između ostalog je rekao.
Klix
-
Cazinprije 17 sati
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 19 sati
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 19 sati
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 19 sati
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 18 sati
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Svijet / Zanimljivostiprije 18 sati
Trump najavio potpisivanje nove velike odluke: “To će biti poruka svijetu da se Amerika vratila”