Connect with us

USK

Crveni križ je prvi pri ruci migrantima u Krajini

Published

on

Na punktu u Velečevu kod Ključa često se zatiču cijele porodice migranata sa malom djecom, iako bi djeca trebala biti najzaštićenija kategorija

Migrantska kriza u Unsko-sanskom kantonu je, prema ocjenama lokalnih vlasti, konačno pod kontrolom nakon četiri godine od njenog početka. Premijer USK-a Mustafa Ružnić je u nekoliko navrata isticao da je prava kriza bila zapravo kriza institucija BiH, koje su zadužene za migrantske tokove, a sve zbog činjenice da su se kasno uključili u rješavanje problema.

Danas, nakon što je državno ministarstvo sigurnosti sa Službom za poslove sa strancima stavilo pod svoju ingerenciju privremene prihvatne centre za migrante, situacija u USK-u sa migrantima je potpuno podnošljiva.

LIJEP PRIJEM

Migranti i dalje dolaze u Unsko-sanski kanton, što se najbolje vidi na prihvatnom punktu u Velečevu kod Ključa gdje policija, po naredbi Operativne grupe i Vlade USK-a, i dalje izvodi iz autobusa sve migrante koji dolaze u Kanton bez validnih dokumenata.

Volonteri Crvenog križa općine Ključ evidentirali su da su 28. maja kroz punkt u Velečevu prošle 54 osobe u pokretu, među kojima je bilo i beba

Na putu ka Bihaću te dalje ka EU, iako je njihovo zadržavanje u Velečevu samo privremeno, zahvaljujući aktivistima Crvenog križa ove općine, oni su lijepo primljeni i tu su obezbijeđeni hranom i drugim neophodnim potrepštinama.

– Crveni križ je uvijek prvi na licu mjesta kod svake nevolje i katastrofe, a kada ona i prođe, Crveni križ je taj koji posljednji napušta krizno područje. Tako je i ovaj put te će naši volonteri ostati u Velečevu koliko god to bude potrebno, kazao nam je koordinator za migracije Crvenog križa FBiH Haris Magrdžija.

Potrebna im je zaštita

Magrdžija i generalni sekretar Crvenog križa Federacije Namik Hodžić obišli su prošle sedmice punkt u Velečevu kod Ključa i bili su zadovoljni onim što su vidjeli. Višegodišnja kriza u Krajini utjecala je na to da u Crvenom križu iznikne mnogo kvalitetnih i vrijednih aktivista na koje Crveni križ može računati i u raznim drugim nedaćama.

– Ono što je u svemu najvažnije jeste podrška lokalne zajednice. Crveni križ je samo sredstvo koje lokalna zajednica koristi u potrebama da se iskaže humanost na djelu. Tako i na punktu u Velečevu, zahvaljujući najviše donatorima sa područja općine Ključ i iz inostranstva, dopremaju se i distribuiraju potrebite stvari za ljude u pokretu koje je nevolja natjerala da potraže spas u našoj zemlji i među našim ljudima. Naravno, BiH nije njihova destinacija i oni su tu samo u prolazu. Međutim, ta pomoć, ljudska pažnja i topla riječ na koje nailaze kod naših volontera nikako se ne treba zanemariti, kazao nam je Magrdžija.

I DALJE SE LUTA

U Unsko-sanskom kantonu i dalje ostaje na snazi i odluka da se sredstvima javnog prevoza ne dopušta prolazak migrantima bez ikakvih isprava. Migranti u Velečevu imaju privremeno prihvatilište gdje samo prenoće. Ulaskom u BiH migranti, a pogotovo porodice sa djecom, moraju se obratiti domaćim vlastima sa zahtjevom za azil. Nakon toga migranti bivaju raspoređeni u neki od registrovanih prihvatnih kampova u BiH. U USK-u su to Borići i Lipa, gdje u oba kampa postoje predviđeni kapaciteti za porodice sa djecom. Oni ne bi smjeli lutati.

Policija USK-a je najčešće na udaru kritika nevladinih organizacija zbog prakse zaustavljanja migranata na ulazu u Kanton. Međutim, policija USK-a ovim aktivnostima upravo razotkriva još veći problem u BiH, a taj je da Služba za poslove sa strancima i IOM i dalje dopuštaju da osjetljive kategorije migranata, porodice sa malom djecom, sami putuju kroz BiH bez ikakvog nadzora i bez evidencije.

Koordinacija svih učesnika u njihovom slučaju ne postoji.

oslobodjenje

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije