Connect with us

BiH

Za “Despote” se zanima više država, a po svijetu ih predstavlja ratni zločinac iz Srebrenice (VIDEO)

Published

on

Iz TRB-a su priopćili da su ih sredinom prošlog mjeseca posjetili vojni izaslanici SAD-a, Njemačke, Kine, Švicarske, Austrije, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Češke, Hrvatske i Srbije te su se upoznali s nekim od ključnih projekata poduzeća smještenog na istoku BiH.

Vojni izaslanici 12 zemalja, uključujući Hrvatsku, posjetili su ovih dana kompaniju za tehnički remont Bratunac (TRB) u Bosni i Hercegovini, proizvođača višenamjenskog oklopnog vozila Despot, piše tportal.hr.Riječ je o vozilu koje koristi jedino Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a Republike Srpske, premda dužnosnici tog entiteta u BiH tvrde da je Despot izvezen u zasad nepoznatu državu. Donosimo više o vozilu za koje su prema navodima bratunačke tvrtke zainteresirani Egipat, Vijetnam i Ujedinjeni Arapski Emirati, a koju na svjetskim sajmovima oružja predstavlja osuđenik za ratne zločine

Iz TRB-a su priopćili da su ih sredinom prošlog mjeseca posjetili vojni izaslanici SAD-a, Njemačke, Kine, Švicarske, Austrije, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Češke, Hrvatske i Srbije te su se upoznali s nekim od ključnih projekata poduzeća smještenog na istoku BiH.

TRB je precizirao da je posjet vojnih izaslanika organiziralo Ministarstvo obrane u Vijeću ministara BiH u okviru odobrenog plana suradnje Ministarstva obrane, Oružanih snaga i udruženja vojno-diplomatskih predstavnika akreditiranih u BiH. Među ključnim proizvodima bratunačke tvrtke predstavljenim vojnim atašeima bilo je i višenamjensko oklopno vozilo Despot. Riječ je o vozilu koje od 2019. koriste specijalci MUP-a Republike Srpske, a trenutno raspolaže s 12 takvih oklopnjaka.

Dvojbe oko sjedišta tvrtke

Početkom ove godine dva Despota bila su parkirana ispred sjedišta entitetske vlade u Banjoj Luci, a iz MUP-a Republike Srpske poručili su da su dobili obavijest kako postoji mogućnost da ‘određena skupina’ ugrozi sigurnost člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i članova njegove porodice, stoga su mjere njihova osiguranja podignute na najviši stupanj.

Javnost Federacije BiH uznemirila je u oktobru prošle godine informacija da su MUP Republike Srpske i MUP Republike Srbije izveli zajedničku vježbu na poligonu u Orešcu u Srbiji te su demonstrirane vještine upravljanja i upotrebe Despota s daljinski upravljanim borbenim stanicama (DUBS), što su brojni vojni analitičari ocijenili kao dodatnim korakom prema osposobljavanju žandarmerije srpskog entiteta u BiH za djelovanje izvan policijskog djelokruga i dodatnu militarizaciju srpskog entiteta. No te tvrdnje nemaju uporišta jer Regionalni sporazum o naoružanju dozvoljava policiji da ima borbena oklopna vozila s naoružanjem kalibra 12,7 milimetara, a jedino se ograničenje odnosi na broj od po 38 oklopnih vozila u svakom od dva entiteta koja čine BiH.

 

Postoje i nepoznanice oko toga odakle je zapravo tvrtka ELW Global u vlasništvu Slavenka Ristića, a koja je 2013. kupila TRB. Prema navodima Vlade Republike Srpske, koja je prodala bratunačku tvrtku, ELW Global nastao je u južnoafričkom Johannesburgu, a prema podacima Konkurencijskog vijeća, koje je dalo dozvolu za prodaju, ima sjedište u Dubaiju. Prema navodima sa službene stranice tvrtke, njezina podružnica u Senegalu bavi se proizvodnjom mobilnih kuhinja koje kao gorivo koriste naftu, postrojenja za desalinizaciju i filtriranje vode, a nudi usluge nabave vozila i prijevoza za razne mirovne misije u afričkim zemljama.

 

Premijera na proslavi Dana Republike Srpske

O vlasniku ELW Globala nema puno podataka osim da je jedno vrijeme radio u Ujedinjenim narodima te da je rado viđen gost Milorada Dodika, a koji mu je, prema tvrdnjama medija u BiH, omogućio prodaju oružja Namibiji. Isti mediji ukazuju na podatak da je među čelnim ljudima TRB-a osuđenik za ratne zločine u Srebrenici u srpnju 1995. Ljubomir Borovčanin, a koji je nakon odslužene dvije trećine kazne u trajanju od 17 godina pušten na slobodu. Borovčanin je snimljen 2019. na sajmu vojne opreme IDEX u Abu Dabiju te je u ime TRB-a potpisivao sporazume s domaćinima.

 

O samom Despotu ne manjka ključnih informacija. Riječ je o vozilu koje se može podjednako koristiti u policijske i vojne svrhe, a služi za patrolne i izviđačke misije, prijevoz i podršku postrojbama za specijalne operacije, mirovne misije, medicinske svrhe te kao zapovjedno vozilo koje može djelovati u svim vremenskim uvjetima. Prototip Despota je premijerno predstavljen u siječnju 2019. prilikom svečanog mimohoda na proslavi neustavnog Dana Republike Srpske, a ubrzo potom našao se u sastavu specijalaca srpskog entiteta u BiH.

 

Despot razvija maksimalnu brzinu od 120 kilometara na sat, s mogućnošću svladavanja nagiba od 50 posto, bočnih nagiba do 30 posto, vertikalnih prepreka visine do pola metra te vodenih prepreka dubine 1,1 metar s prilaznim kutom od 40 stupnjeva i izlaznim kutom od 43 stupnja. Prema navodima proizvođača, te performanse čine vozilo idealnim za kretanje po zahtjevnim terenima i preprekama. Vozilo je dužine šest metara, širine 2,5 metara, visine 2,7 metara i težine 12 do 14 tona, ovisno o opremi, dok posadu čine tri osobe i do šest policajaca, odnosno vojnika (moguće su i izvedbe 2+8 i 2+10). Snaga motora je 322 konjske snage pri 2200 okretaja u minuti, s automatskim šeststupanjskim mjenjačem i dvobrzinskim razvodnikom pogona s blokadom diferencijala i parking kočnicom.

Nepotvrđene priče o izvozu u Afriku

Despot ima sustav pogona na četiri kotača s nezavisnim ovjesom, središnji sustav za kontrolu tlaka u gumama, sustav protiv blokiranja kočnica (ABS) i širok spektar standardne opreme. U TRB-u navode da vozilo može djelovati na temperaturama u rasponu od -30 do +50 stupnjeva Celzijevih, a ističu i podatke da se može napajati električnom energijom putem alternatora snage i dvije baterije, kao i da posjeduje dva asimetrična spremnika goriva ukupne zapremine 400 litara.

Opremljen je standardnom opremom za vozila tog tipa, poput vitla za izvlačenje, neprobojnih stakala i unutarnjeg protupožarnog sustava, a ima i mogućnost kretanja s probušenim gumama. Po pitanju oklopa, TRB je definirao da Despot ima standard koji omogućuje zaštitu od djelovanja zrna kalibra 7,62×39 milimetara s razdaljine od 30 metara, odnosno eksploziju mine sa šest kilograma eksplozivnog punjenja.

Despot od naoružanja ima daljinski upravljivu borbenu stanicu (DUBS) sa strojnicom kalibra 17,7 milimetara, koju proizvodi tvrtka Dynateq iz Južnoafričke Republike, a u kojoj je prema navodima Vlade Republike Srpske registriran većinski vlasnik TRB-a. Uz DUBS, tu su bacači dimnih bombi i suzavca.

Dosad je MUP-u Republike Srpske isporučeno ukupno devet vozila, a postojale su najave da će biti proizvedena za potrebe Nigerije, Namibije i Tanzanije, no to još uvijek nije potvrđeno. Prema Ristićevim navodima, cijena Despota iznosi 500.000 eura, ovisno o konfiguraciji, a MUP Republike Srpske dobivao ih je za 30 posto niži iznos, dok cijena DUBS-a iznosi 200.000 eura i dolazi s daljinometrom, termovizijskom kamerom i najmodernijim softverom za upravljanje.

BiH

MUP RS poslao ‘čudnu’ depešu DKTP-u, tvrde da Bošnjaci planiraju nerede u Potočarima. Pojačano osiguranje

Published

on

By

Alternativna televizija (ATV), medij u RS pod kontrolom Milorada Dodika i SNSD-a, koja je i na „crnoj američkoj listi“, objavila je uznemirujuću informaciju da nekoliko bošnjačkih udruženja navodno planira za predstojeći Vaskrs oskrnaviti Memorijalni centar u Potočarima, kako bi za to navodno optužili pripadnike srpskog naroda.

Bez ikakvog dokaza i pozivajući se na neimenovanu policijsku agenciju kao na izvor svoje informacije ATV u svom huškačkom tekstu čak dovodi u pitanje vjerodostojnost i istinitost mnogih napada na bošnjačke povratnike koji se dešavaju u kontinuitetu, ne samo posljednjih mjeseci, nego godinama, o čemu postoje brojne policijske zabilješke, no rijetko koji od tih napada je procesuiran.

Iz teksta ATV-a se iščitava da su Bošnjaci ‘napadali sami sebe’, a optuživali pripadnike srpskog naroda, što nije tačno.

Raport je u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, čiji pripadnici inače osiguravaju Memorijalni centar u Potočarima, provjerio kakvo je stanje na terenu, te smo pitali da li su upoznati s navodima koji stižu iz pojedinih medija u RS.

Enes Karić, direktor DKPT-a u izjavi za Raport je kazao da je Direkcija dobila depešu iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS, a o detaljima sadržaja te depeše Karić nije htio govoriti, no informaciju MUP-a RS je ocijenio ‘čudnom’.

“Direkcija za koordinaciju policijskih tijela je dobila depešu od Ministarstva unutrašnjih poslova RS. Provjeravamo navode i poduzimamo određene mjere u Potočarima. Već odavno su povećane mjere zaštite Memorijalnog centra u Potočarima. Malo je čudna ta informacija u kojoj se kaže da Bošnjaci nešto žele da urade u Memorijalnom centru u Potočarima, ali mi u svakom slučaju poduzimamo određene radnje i mjere”, kazao je Karić za Raport.

ATV u svojoj informaciji navodno planirane napade od Bošnjaka dovodi u vezu s najavom usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici sredinom maja u Ujedinjenim nacijama, što je nebulozno i bez ikakvog uporišta, jer Bošnjaci nisu nikada agresijom niti nedoličnim radnjama tražili pijetet za žrtve iz svog naroda, a s posebnom obzirnošću se odnose prema žrtvama genocida u Srebrenici.

Također, podršku usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN-u do sada su najavile brojne zemlje, uključujući i one iz regiona, izuzev Srbije i jasno je da Bošnjaci nemaju nikakvog razloga da s bilo kakvim gestom, a kamoli insceniranim napadima ugrožavaju i sebe i svoje svetinje kao što je Memorijalni centar u Potočarima.

No, evidentno je da su u stvari u RS zbog najavljenog usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici spremni na stvaranje “zategnute” situacije i da bošnjački povratnici u RS, odnosno ljudi koji su oduvijek bili naseljeni u tom dijelu BiH, ali su tokom agresije bili protjerani, a onda se vratili na svoja ognjišta, očigledno imaju razloga za oprez. Pokazuju to i posljednji napad u Gacku, a i najnovija propaganda.

Nastavi čitati

BiH

Novalić i Bajramović nakon pravosnažne presude primali zastupničku plaću

Published

on

By

Presuda bivšem premijeru i SDA-ovom zastupniku Fadilu Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a NIP-ovom Halilu Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata u Zastupničkom domu, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta.

Novaliću i Bajramoviću oduzeti mandati zbog pravosnažnih presuda

Centralna izborna komisija BiH oduzela je mandate dvojici federalnih zastupnika, SDA-ovom Fadilu Novaliću i NiP-ovom Halilu Bajramoviću, zbog pravosnažnih presuda na zatvorske kazne duže od šest mjeseci. Tako nalaže Izborni zakon BiH.

Bivši premijer Federacije BiH, Novalić, osuđen je na četiri godine u predmetu “Repiratori”, a Bajramović na tri godine zbog “obmane pri davanju kredita”.

– Novalić Fadilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 26.01.2024. godine, kada je presuda Suda Bosne i Hercegovine, broj: S1 2 K 039029 21 od 05.04.2023. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 21.03.2024. godine. Bajramović Halilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 08.11.2023. godine, kada je presuda Kantonalnog suda u Bihaću, broj: 01 0 K 014058 20 K od 13.06.2022. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 15.03.2024. godine – odgovor je koji je Fokus dobio u CIK-u.

Dakle, presuda Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta. Sve do pravosnažnosti CIK-ovih odluka u martu.

Uprkos tome što su znali da su im dani u Parlamentu odbrojani, ni jednom ni drugom nije palo na pamet da prihvate odgovornost i zatraže prekid radnog odnosa. Propisi najvišeg zakonodavnog organa u Federaciji BiH omogućili su ovim osuđenicima za krivična djela da nastave primati hiljade maraka iz budžeta. Dakle, na račun građana.

CIK ne dobija službene obavijesti o presudama

Činjenica je da protekne dosta vremena od sudske presude do pravosnažnosti odluke CIK-a o oduzimanju mandata. Međutim, problem je što CIKBiH ne dobija nikakve službene obavijesti o presudama protiv izabranih članova organa vlasti pa proces oduzimanja mandata pokreće tek nakon saznanja do kojih dođe, nerijetko putem medija ili iz drugih izvora. Zato se može desiti da neki slučaj koji nije medijski propraćen, a potom i presuda, ostanu prilično dugo neotkriveni.

– Centralna izborna komisija BiH po saznanju da je neki izabrani zvaničnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili duže kako je to propisano odredbama člana 1.10 stav (1) tačka 4. Izbornog zakona BiH obraća se nadležnom sudu za dostavljanje presude sa naznačenim datumom pravosnažnosti. Tek nakon toga CIKBIH pokreće postupak utvrđivanja prestanka mandata – kaže za Fokus Stručna savjetnica za odnose s javnošću u CIK-a BiH Maksida Pirić.

Međutim, pojašnjava da u svim slučajevima, bez obzira na datum donošenja pravosnažne odluke Centralne izborne komisije BiH, mandat zvaničniku prestaje sa danom pravosnažnosti sudske presude.

Nažalost, to u praksi ništa ne znači zato što prestanak mandata ne znači automatski i prekid radnog odnosa jer njihov radno-pravno status nije u nadležnosti CIK-a, nego je regulisan propisima organa vlasti. U ovom slučaju Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.

Marinković Lepić tražila reakciju komisije

Istina je da je Mirjana Marinković Lepić još 31. januara, u vrijeme kada je bila predsjedavajuća tog doma, zatražila od Mandatno-imunitetske komisije da razmotri medijske natpise o pravosnažnoj presudi protiv Novalića te pitanje prestanka mandata. Samo osam dana kasnije i CIKBiH je obavijestio Zastupnički dom da je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica i odgovornosti tri zastupnika, među kojima Novalića i Bajramovića.

Nedugo nakon toga, 21. februara, CIK je dostavio i odluke o prestanku njihovih mandata sa datumima kada su im izrečene pravosnažne sudske presude. Međutim, ova komisija je odlučila čekati da i CIK-ove odluke postanu pravosnažne. One sudske valjda im nisu bile relevantne.

Parlament ne otkriva detalje

Fokus je sekretaru Zastupničkog doma Ivanu Miličeviću uputio pitanja do kojeg datuma su Bajramović i Novalić primali plaće po osnovu rada u Parlamentu. On je upit proslijedio Administrativnoj komisiji, čija je privremena sekretarka dobila zadatak da odgovori.

– U dogovoru s predsjednikom Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Rasimom Smajlovićem dostavljamo Vam odgovor na postavljena pitanja: Nakon dostave pravosnažnih Odluka od strane CIK-a, Administrativna komisija je u skladu sa Poslovnikom i svojim nadležnostima propisanim člankom 59. donijela rješenja o prestanku radnog odnosa navedenim zastupnicima Fadilu Novaliću i Halilu Bajramoviću. Odnosno, i jednom i drugom zastupniku radni odnos je prestao danom pravosnažnosti Odluka o dodjeli i prestanku mandata Centralne izborne komisije – navedeno je u odgovoru.

U prevodu, ovo bi značilo da je Novaliću radni odnos prekinut istog dana kada se javio na izdržavanje kazne u državni zatvor u Vojkovićima, 21. marta.

U nastojanju Fokusa da dobije dodatna pojašnjenja uključujući precizne datume do kada su bili na platnom spisku pokušali su stupiti u kontakt sa predsjednikom Administrativne komisije, no još nisu dobili uzvratni poziv.

Podsjećanja radi, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić 21. marta otišao je na izdržavanje zatvorske kazne. Prethodno je, u januaru ove godine, Apelaciono vijeće suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu u predmetu “Respiratori” kojom je osuđen na četiri godine. Uprkos njegovim nastojanjima da se odgodi izvršenje kazne, žalba je odbijena pa je Novalić bio prinuđen javiti se u državni zatvor.

Nastavi čitati

BiH

Gradska džamija : Predavanje i izložba Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini

Published

on

PREDAVANJE I IZLOŽBA
SULTANSKE DŽAMIJE U BOSNI I HERCEGOVINI
Među džamijama građenim u vrijeme Osmanlija, posebno mjesto i značaj imale su one koje su gradili sami sultani, kako u Istanbulu, tako i širom Osmanskog carstva, pa i u Bosni i Hercegovini. One su finansirane iz državne blagajne, pa se na neki način mogu smatrati i državnim džamijama.
U našoj zemlji podignuto je preko 80 sultanskih džamija. Mnoge su porušene, neke su obnavljane, a od nekih su ostale samo zidine u tvrđavi, kao što je to slučaj u Bužimu.
Do danas ih je sačuvano i obnovljeno ukupno 37. Od sultanskih džamija koje se i danas koriste i služe svojoj svrsi čak 9 nalazi se na prostoru Bosanske Krajine. To su: Stara džamija u Izačiću, Džamija Murata III u Todorovu, Džamija Murata III u Šturliću, Fethija džamija u Bihaću, Džamija Brekovica grad u Bihaću, Džamija Zagrad u Velikoj Kladuši, Džamija u Maloj Kladuši, Džamija u Mutniku, i Gradska džamija u Cazinu.
Povodom obilježavanja 7. maja, Dana džamija, Medžlis Islamske zajednice Cazin u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom iz Sarajeva organizira predavanje i izložbu „Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini“.
Predavanje i izložba će se održati u Gradskoj džamiji u Cazinu, u petak, 3. maja 2024. godine, sa početkom u 20 sati.
Pozivamo vas da svojim prisustvom uveličate ovaj značajan skup.
Medžlis islamske zajednice Cazin
Nastavi čitati

Najčitanije