Connect with us

BiH

“Neka EU kaže ako ima problem sa većinskim muslimanskim stanovništvom u BiH” (VIDEO)

Published

on

Narodni evropski savez i nedavno osnovani Pokret za nove generacije danas su potpisali sporazum o saradnji. Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda i Jasmin Emrić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za N1 kazali su nešto više u vezi s ovim sporazumom. Također, osvrnuli su se i na nedavno održani sastanaka političkih lidera iz BiH u Briselu.

Da li je ovo nova stranka ili tek koalicija?

Emrić: Ovo je koalicija na državnom nivou, potpisali smo sporazum sa 12 tematskih cjelina. Smatramo da je to program koji nas spaja i odlučili smo se da zajednički radimo na provođenju tog programa.

Šta je zajednička tačka ova dva politička subjekta?

Miletić: Mi smo za razliku od većine drugih stranaka ušli u koaliciju prije izbora što znači da nismo kalkulisali. Željeli smo, između ostalog, pokazati svim političkim strankama u Sarajevu da možemo sarađivata sa strankama čija su sjedišta u drugim gradovima BiH. Mi smo podržali kandidatura Denisa Bećirovića i dobro je što nije striktno iz Sarajeva, on je iz Tuzle.

Mogu li stranke bez nacionalističke retorike privući pažnju glasača?

Miletić: Naše je da probama, uradit ćemo sve što je u našoj moći da tako bude.

Šta ste zacrtali kao cilj na izborima?

Emrić: Nama je važno da nakon izbora budemo relevantna politička snaga koja će moći uticati na sprovođenje ciljeva iz našeg sporazuma. Besmisleno je da se rasipaju glasovi i mi smo se odlučili za ukrupnjavanje. Većina glasača želi građansku državu, a nacionalna retorika nas je zarobila i zbog toga mladi bježe iz BiH. Ekonomske teme moraju biti u fokusa, ali ne bježimo ni od “teških” tema poput izmjena Izbornog zakona.

Gospodine Miletiću, nisu pomogle vaše najave krivičnih prijava, ali jeste Christian Schmidt. Izbora će ipak biti, sredstva obezbjeđena odlukom visokog predstavnika. Čemu onda institucije BiH?

Miletić: Možda je sam taj čin pomogao Schmidtu da donese odluku. Čekam da Tužilaštvo BiH uradi svoj posao. Sramno je koliko se mi ponašamo neodgovorno prema građanima. Drago mi je što je reagova visoki predstavnik.

Ima li smisla da brojni ministri, zastupnici i delegati primaju platu, a da njihov posao završava visoki predstavnik?

Miletić: Visoki predstavik ne treba za nas raditi, to je naša odgovornost. Prvi naredni put kad građani budu birali neka odaber ko će njima služiti. Ako misle da su ovi dobri – neka ih opet biraju. Dakle, mnogo toga je i do građana BiH. Posebno bih apelovao na Bosance i Hercegovce van države čiju su glasovi presudni.

Prošle sedmice Prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, koji je uputio HDZ, prošao je u Domu naroda. Na redu je Predstavnički dom. Kako gledate na ovo zakonsko rješenje, može li dobiti podršku?

Emrić: Siguran sam da HDZ-ov prijedlog neće dobiti podršku jer većina zastupnika je protiv ovakvog prijedloga zakona.

Pominju se i neki koferi sa novcem koji se nude za dizanje ruku za ovaj Zakon. Ako je to tačno, zašto ne reaguju istražni organi?

Miletić: Pominju se kupovanja, vrte se pare i bilo bi dobro obratiti pažnju šta će se dešavati. I ako dođe do usvajanja takve vrste zakona on se ne može primijeniti jer je već započeo izborni proces.

Koji je onda cilj HDZ-a?

Miletić: Lakše im je reći strancima da je taj Zakon već prošao određene procedure. Ovaj HDZ-ov prijedlog vrši diskriminaciju Hrvata. Možda Čović očekuje da se mi preselimo na jug da bi imali prava.

Kako komentarišete sporazum iz Brisela?

Miletić: Ne sviđa mi se format, dokument kao takav je dobar, ali je metodologija bila površna. Na sastanak pozivate ljude koji su na raznim listama i pod sankcijama. Dodika pozovete u Brisel, a on zatim od u Rusiju, jer mu tako daju dodatni legitimitet? Trebali su pozvati SNSD, ali on ne može. Da ne kažem da njih ima profesionalnih kriminalaca i na taj način im dižu rejting.

Da sam bio u pravu govori ova priča o kandidatskom status. Ako gledate logično, Bosna i Hercegovina je trebala imati kandidatski status u odnosu na Moldaviju i Gruziju. Ovdje će napraviti drugi problem. Ako nam zatvorite tu vrstu perspektive, šta nam otvarate? Da sutra budemo država Ruske Federacije, da osnujemo neku vehabijsku zajednicu. U Uniji su licemjerni. BiH je uradila mnogo toga više u odnosu na zemlje kojima EU treba dati kandidatski status.

Sad dolazim na onu Orbanovu izjavu (da će EU imati sigurnosni problem ako prihvati dva miliona muslimana iz BiH, op. aut.). Možda ljudi imaju problem sa većinskim muslimanskim stanovništvom u Bosni i Hercegovina, Kosovu i Albaniji. Ali to trebaju tako reći.

N1

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije