Connect with us

USK

Policajka iz Bosanskog Petrovca prima prijetnje: Zeznula si narednika Džiguma, sad ćemo mi tebe!

Published

on

Svi problemi za Milicu Latinović počinju onog momenta kada se saznalo da je dala izjavu o kolegama koji su dvije godine fizičkim i pravnim licima opraštali kazne za počinjene saobraćajne prekršaje. U izjavi optuženog Šabote, koju je dao u SIPA, stoji da su se u stanici svi bojali Elvedina Džiguma jer je imao podršku komesara Koričića i komandira Dedića

Mlada policajka Milica Latinović iz Bosanskog Petrovca, zahvaljujući kojoj je i razotkrivena grupa policajaca koji su dvije godine uzimali mito i opraštali kazne za saobraćajne prekršaje privatnim i fizičkim licima, mjesecima trpi različite vrste pritisaka.  Prvi problemi su počeli onog momenta kada se saznalo da je dala izjavu o kolegama koji su u međuvremenu optuženi u predmetu „Nebo“, a radi se o naredniku Elvedinu Džigumu, komandiru PS Bosanski Petrovac Nerminu Mahmutspahiću, komandiru PS Bihać Šemsudinu Dediću i policajcu Slavku Šaboti, o čemu je Žurnal već pisao.

Žurnal je iz svojih dobro upućenih izvora dobio informaciju da najveći pritisci prema ovoj policajki dolaze od komesara Unsko-sanskog kantona Muje Koričića. Na ometanje istrage i pokušaj utjecaja i zastrašivanja svjedoka upozoravao je i tužilac koji je podigao optužnicu u predmetu „Nebo“ Adnan Tulić. Saznajemo da je MUP-u USK, Nadzornom odboru i Federalnom tužilaštvu uputio dopise o sudskim utvrđenim činjenicama o ometanju istrage, te pritisku na Latinović. Uz ove dopise priloženo je i rješenje Općinskog suda u Bihaću od 16. decembra prošle godine kojim su utvrđene činjenice iz kojih proizilazi osnov sumnje da je policijski komesar Mujo Koričić ometanjem istrage u ovom predmetu počinio jedno ili više krivičnih djela. 

Tužilaštvo USK je počelo istragu protiv Koričića, ali je rješenjem Federalnog tužilaštva taj predmet prebačen Tužilaštvu SBK. Naši izvori smatraju da je ovo namjerno urađeno kako bi se istraga usporila i dao imunitet Koričiću.

Prvi problem s kojim se suočila Milica Latinović, a nakon što se saznalo za njenu izjavu u Tužilaštvu i SIPA, jeste da joj je ukinuta dozvola da pored svog policijskog posla može obavljati i sportsku aktivnost sudije košarke. Za razliku od Milice, nekim njenim kolegama iz policije dozvoljeno je da se dodatno bave prevozom putnika, a ta rješenja, kažu naši izvori, potpisuje upravo komesar.

Latinović, koja je za tri godine rada u službi bila najbolje ocijenjena policajka, najednom je dobila tri disciplinske prijave. Jednu je podnio tadašnji komandir zbog navodnih saznanja da se Milica raspitivala o njemu i njegovoj porodici što je kod njega izazvalo „osjećaj ugroženosti“. Druga disciplinska je uslijedila nakon što su mediji objavili fotografiju komesara Koričića sa tada osumnjičenim, a danas optuženim Džigumom i sa bivšim načelnikom Općine Bosanski Petrovac Zlatkom Hujićem. Na račun Latinović upućene su optužbe da je fotografija napravljena i distribuirana medijima po njenom nalogu. Naši izvori navode da to nije tačno, te da ih je uslikao mladić koji uopšte ne poznaje Milicu Latinović.

Hujić je, podsjetimo, u aprilu prošle godine nepravomoćno osuđen zbog zloupotrebe položaja. Nakon što je u medijima objavljena njegova fotografija sa Koričićem i Džigumom on je došao u PS Bosanski Petrovac i Milici Latinović je uputio prijetnju „sredićemo mi tebe“ što je kod nje izazvalo strah i nesigurnost. Prijetnje su joj upućene pred kolegama od kojih niko nije stao u njenu zaštitu.

Treću disciplinsku prijavu protiv ove policajke podnio je „savjesni anonimni građanin“ koji tvrdi da mu je poznato da je Latinović u policijskoj stanici fotografisala evidencije i slala ih Tužilaštvu USK.

No, to nije sve. Osim ovih disciplinskih prijava Milica Latinović se suočava i sa pritiskom na njenu porodicu. Od momenta kada je dala iskaz inspekcija sve češće posjećuje trgovinu njenih roditelja u Bosanskom Petrovcu. Prije dvije sedmice, u kontrolu su “po anonimnoj prijavi” došli i inspektori Porezne uprave. Saznajemo da su porodici Latinović rekli da ih već neko vrijeme prate, ali da nisu utvrdili nikakve nepravilnosti.

Latinović uglavnom nema podršku radnih kolega. Pokušavaju joj pronaći i najmanju grešku. Tako su je jedne prilike prijavili za nepropisno parkiranje, da bi se kasnije utvrdilo da ona nije vozila taj automobil, već prijatelj njenog oca. Neuobičajeno je da su zbog nepropisnog parkiranja privodili tri osobe na ispitivanje i sve su zaveli u bilten dnevnih događaja. Naši izvori otkrivaju da je Latinović tokom intervencije u jednom lokalu prijetnje uputio jedan privatnih iz Prijedora. Rekao joj je da je „ona zeznula Džiguma i da će on dovesti vozače da kažu da su njoj davali pare, a ne njemu“.

 

Za Elvedina Džiguma kažu da je desna ruka komesara Koričića i da je to razlog zbog kojeg ga se plaše kolege u Bosanskom Petrovcu. Svi su ga doživljavali kao komandira, iako je u suštini bio samo policajac.

Ako bi mi trebao slobodan dan obraćao sam se Džigumu“, reći će nam jedan policajac, koji je iz razumljivih razloga želio ostati anoniman.

Njega je u svom iskazu, kažu naši izvori, spominjao i optuženi Šabota. Žurnal je ranije pisao da postoji mogućnost da se Šabota nagodi sa Tužilaštvom USK. „Elvedin Džigum se više puta obraćao Slavku Šaboti da za više lica ne unosi zaštitnu mjeru u „Rof“ sistem jer je to od njega tražio komesar Mujo Koričić“, stoji u zapisniku o ispitivanju Šabote u SIPA.

Šabota je navodno istražiteljima rekao da je od Džiguma dobio naređenje da ne šalje zapisnike za nekoliko pravnih lica, a on ga je poslušao jer su se „u stanici svi bojali Džiguma jer je imao jaka leđa u komesaru Koričiću i komandiru Dediću“.

I od policajke Latinović je traženo da ne evidentira saobraćajne prekršaje ili da sačinjene zapisnike uništi, što se uostalom i navodi u potvrđenoj optužnici protiv Džiguma i ostalih. Ona je, inače, jednu godinu patrolirala zajedno sa Džigumom i u tom periodu se, saznajemo, nagledala mnogih nezakonitih radnji od propuštanja pisanja kazni za nepropisno parkiranje do uzimanja mita.

Jedina je koja je odbila postupati po zahtjevima Džiguma i ostalih zbog čega danas trpi strašan pritisak.

 

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije