Connect with us

BiH

Fuad Kasumović pisao reisu: Treba li svaka politička stranka imati svoju islamsku zajednicu?

Published

on

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović pridružio se NiP-u i SDP-u u kritikama reis-l-uleme Islamske zajednice u BiH zbog, kako navode, favoriziranja Stranke demokratske akcije (SDA) i njenog predsjednika Bakira Izetbegovića.

Pismo Fuada Kasumovića, koji je žestok kritičar SDA i sada podržava Denisa Bećirovića (SDP) za člana Predsjedništva BiH, prenosimo u cijelosti:

“Poštovani reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Huseine efendija Kavazoviću, kao patriota koji je svojim životom branio i odbranio Bosnu i Hercegovinu, svoj narod, svoje komšije, odgovoran političar i hrabar čovjek koji vjeruje u bolju sutra naše domovine BiH, u svjetlu Vaših posljednjih javnih istupa, kao i reakcije društvene zajednice i političkih stranaka, upravo zbog naše zajedničke budućnosti dužan sam da Vam se obratim otvorenim pismom.

Vašim posljednjim javnim istupom, od 30.07.2022. godine, na dovištu Karići, uvaženi reisu-l-ulema Kavazoviću, potcrtali ste nekoliko važnih poruka. Pored ostalog, napomenuli ste da “(…) moramo znati kuda idemo, moramo znati za kim idemo, moramo poznavati onoga ko staje ispred nas, moramo znati u što vjeruje, moramo znati hoće li nas ostaviti kad bude teško.”

Smatram to izuzetno važnim pitanjima, čiji odgovori u velikoj mjeri mogu odrediti budućnost ove države i svih njenih građana. U sljedećoj rečenici spomenutog govora jasno ste se referisali na poruku o prebrojavanju koje je ovih dana izložio predsjednik SDA Bakir Izetbegović. Time ste se nedvosmisleno stavili u službu predizborne kampanje jednog čovjeka i jedne političke stranke!

Ne želim ulaziti u to kako ćete takvo svrstavanje braniti pred organima zajednice i, što je još važnije, pred njenim članovima, a s obzirom na poziciju Zajednice koja je definisana u njenom Ustavu kao “jedna i jedinstvena zajednica muslimana”.

Ipak, uvaženi reisu-l-ulema, moram Vas pitati, postoje li za Vas članovi Zajednice koji su važniji i boljih od drugih? Odnosno, jesu li po Vama pravi članovi Zajednice jedino i isključivo oni koji pripadaju SDA? Ili su oni među jednakima ipak malo “jednakiji” od drugih? Ako je tako, znači li to da svaka politička stranka treba imati svoju Islamsku zajednicu?

Navedena pitanja, ipak i dalje spadaju u unutrašnja pitanja Zajednice, njenih organa i desetina hiljada članova koji svoj javni angažman ostvaruju kroz mnoge političke stranke.

Vaše svrstavanje, međutim, tiče se i najšire javnosti. U tom svjetlu, dozvolite uvaženi reisu-l-ulema, da Vam postavim neka pitanja, odnosno, da Vas zamolim za neka pojašnjenja.

Kakav je Vaš odnos prema masovnom iseljavanju građana koje ovu zemlju svake godine ostavi bez nekoliko desetina hiljada, uglavnom mladih ljudi? Jesu li oni među prebrojanima ili ćemo ih ipak zamijeniti robotima? Kakva je budućnost društva i države koja je spremna odreći se mladih ljudi radi (imaginarnih) robota? Kakva je budućnost društva i države u kojoj se odnos prema korupciji sažeo u jednu rečenicu: “Ako valja – recite svima, ako ne valja – recite nama”?

Kakva je naša budućnost ako se pitanje diplome najviših državnih zvaničnika proglašava državnom tajnom?

Kako je moguće da se spremno susretnemo s mnogostrukim izazovima ako različito mišljenje i kritiku nazivamo izdajom? Podržavate li, u tom smislu, javno crtanje mete na čelu političkih oponenata koje bjesomučno poduzimaju brigade suludih botova, spremnih na sve zbog očuvanja vlasti i privilegija? Slažete li se s izjavama najviših zvaničnika iz redova SDA, da su građani Bosne i Hercegovine razmaženi jer nisu zahvalni na onome što im država pruža?

Koga smatrate odgovornim za korupciju koja je jedan od najtežih tereta koji ovom društvu zatvara svaku perspektivu? Spada li pitanje korupcije u red onih značajnih za javni moral? Nastavak svrstavanja i direktna podrška jednoj političkoj stranci značit će i direktnu odgovornost za podjele među članstvom zajednice i džematima.

Poštovani reisu-l-ulema, poštujući Vaš autoritet vrhovnog poglavara Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, uvažavajući poziciju Islamske zajednice kao nadstranačke organizacije čija se misija sastoji u pozivanju na dobro i odvraćanju od zla, svjestan činjenice da se nalazimo u izazovnom vremenu koje traži hrabrost, kao i viziju i staloženost, molim da Vaš autoritet i autoritet Zajednice ne zalažete i ne stavljate u funkciju jedne stranke i jednog čovjeka, odnosno, porodice!

Vaši istupi mogu doprinijeti bolje razumijevanju ne samo u državi nego i među našim prijateljima u Evropi i svijetu. Svako stavljanje Zajednice u službu jedne stranke dovodi do podjela među njenim pripadnicima koji joj vrijedno i nesebično doprinose svakodnevnim trudom i odricanjem.

Uvjeren u značaj i potencijal vjerskih zajednica u našem društvu, opredijeljen sam da poštujem i čuvam njihovu autonomiju, uvažavajući vjerske zajednice kao odgovorne sudionike javnog života, te se iskreno nadam Vašem doprinosu standardima svakog, pa i političkog pluralizma i razvijanju ukupne političke kulture.”

klix

BiH

Ambasador Izraela u Srbiji negirao genocid u Srebrenici: “Taj pojam rezervirati samo za najteže zločine”

Published

on

By

Ambasador Izraela u Srbiji, Yahel Vilan, izjavio je danas da “Izrael nikada nije prihvatio nazivanje zločina u Srebrenici genocidom”.

Vilan je istakao da je “pogrešno koristiti termin genocid za Srebrenicu”, navodeći da takvo označavanje “stvara iskrivljenu sliku o događajima”.

“Ne tvrdim da je holokaust jedini genocid, bilo je i drugih slučajeva širom svijeta. Ali, nazivajući Srebrenicu genocidom, po mom mišljenju, umanjujemo važnost tog pojma, koji bi se trebao rezervirati samo za najteže zločine”, istao je Vilan u intervjuu za srbijansko izdanje Sputnjika.

Govoreći o predstojećem glasanju o rezoluciji o Srebrenici, ambasador je rekao da Izrael “razumije težinu pitanja”.

“Zemlje koje su više politički motivisane nego privržene historijskoj istini trebale bi razmotriti uticaj svojih odluka na region i stabilnost Bosne i Hercegovine”, naglasilo je.

Ambasador je zaključio da “politizacija ovakvih pitanja nije korisna te da bi ih trebalo rješavati na moralnom i pravnom nivou, bez miješanja politike”.

 

Nastavi čitati

BiH

Sa četničkom kokardom na glavi prijeti Bošnjacima: “Turci”, čekamo 2. maj. Ne bih vam bio u koži

Published

on

By

Mladić pod imenom Aco, koji je prošle godine na društvenim mrežama vrijeđao i upućavao prijetnje bošnjačkom stanovništvu u Bijeljini, ponovo je isto uradio.

Sa četničkom kokardom na glavi poručio je “Turcima”:

“Čekamo drugi maj, Boga mi, ne bih vam bio u koži. Spremni smo, živjela Srbija”.

Podsjećamo, on je prošle godine provocirao srpskom i ruskom zastavom prolazeći kroz povratnička naselja.

“Evo Ace i u najvećem muslimanskom naselju u Bijeljini. Ne mislim na Janju nego ovaj ovdje dio gdje su sami muslimani. Ja molim da me neko napadne. Ja se okrećem naravno ko me bude napao ja mu napravim javnu dženazu. Samo bih želio da vas upozorim da Aco ima čime da se brani. Uvijek uz njega, uvijek je tu. Živjela Republika Srpska i Srbija”, kazao je tada.

Nastavi čitati

BiH

U sistemu debelo škripi: Policajci drže kafane, rade kao tjelohranitelji, mimo zakona, tako se “zalomio” slučaj Gačanin

Published

on

By

Iako sve policijske agencije u imaju jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi
Hapšenje 23 osobe u akciji kodnog naziva “Black tie 2”, a potom i puštanje na slobodu većeg broja njih sa ili bez mjera zabrane, a nakon maratonskog ročišta u Sudu Bosne i Hercegovine na kojem se moglo čuti sve i svašta, čini se samo je pokrenulo nova pitanja o funkcioniranju policijskih agencija prvenstveno u Federaciji BiH, piše Faktor.
Među uhapšenima, kao što je poznato, bila su i trojica pripadnika Federalne uprave policije – Adin Ćatić, Senad Kadić i Emir Druškić, komandant Specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović, ali i vršilac dužnosti direktora FUP-a Vahidin Munjić.
Njihov “grijeh” ogleda se u tome što su u septembru 2016. godine trojica tadašnjih pripadnika Specijalne policijske jedinice FUP-a osiguravali vođu međunarodnog narkokartela “Tito i Dino” Edina Gačanina dok je boravio u Sarajevu. Za to vrijeme koristili su odsustvo sa posla na osnovu otvorenog bolovanja.
Selmanović im je to, kako smatra Tužilaštvo, kao njihov tada direktni nadređeni, navodno omogućio, dok je Munjić propustio da protiv njih pokrene disciplinski postupak. Nakon što im je vanrednim provjerama ipak utvrđena sigurnosna smetnja i oduzet pristup tajnim podacima, Munjić je promijenio pravilnik o radnim mjestima za koja nije potreban pristup tajnim podacima kako bi i dalje mogli raditi u FUP-u.
Sudska odluka kojom je ovih pet osumnjičenih pušteno da se brani sa slobode pokazuje da tužilac (barem zasad) nije dokazao dovoljan stepen osnovane sumnje da bi im sud odredio pritvor.
Ono što je, međutim, sasvim jasno nakon svega što se moglu čuti i što je i dokumentovano tokom dosadašnjeg toka istrage je da spomenuta trojica policajaca jesu počinila težu povredu službenu dužnosti, prekršivši Zakon o policijskim službenicima FBiH, odnosno odredbe člana 107 istog zakona (Obavljanje djelatnosti koje nisu u skladu s interesima policijskoga organa ili bez prethodnog odobrenja starješine; ponašanje koje narušava ugled policijskoga organa; zloupotreba bolovanja;).
Osim toga, članom 38. Zakona o policijskim službenicima FBiH, propisano je da policijski službenik ne može obavljati nikakvu dodatnu djelatnost uz naknadu, osim uz odobrenje rukovodioca, koje po svemu sudeći nisu imali. Barem ne u pisanoj formi.
Ovim članoma zakona, kako nam je pojašnjeno iz policijskih agencija, podrazumijeva se da policijski službenik ne smije u svom vlasništvu imati, naprimjer, ni ugostiteljski objekat. Po tome je za njih dodatno otežavajuće ako su, a kako se to tvrdi na osnovu operativnih saznanja, navodno novac zarađen za usluge osiguranja narkobosa ulagali u otvaranje ugostiteljskih objekata, koje su, navodno, registrirali na imena drugih osoba.
Na spomenutom ročištu na kojem je raspravljan prijedlog Tužilaštva da im se odredi pritvor, odbrana se svojski trudila da dokaže da “niko u BiH, pa tako ni oni u to vrijeme nisu znali da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba”, te da su mislili da se radi o “biznismenu iz Dubaija”. U ovom slučaju to uopće nije ni bitno, jer bi, sudeći prema zakonskim odredbama, povredu dužnosti počinili da su u privatnom aranžmanu osiguravali bilo koga.
Kada je u pitanju ulaganje novca u otvaranje ugostiteljskih objekata, javna je tajna u Sarajevu da u glavnom gradu egzistira veći broj njih čiji su stvarni vlasnici pojedini policijski službenici, iako se formalno-pravno vode na drugim imenima.
Takve tvrdnje bez imalo uvijanja iznio je i državni delegat i nekadašnji direktor Federalne uprave policije Zlatko Miletić, koji je gostujući na N1 kazao kako “najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga”, kao i da to “zna pola Sarajeva”.
Iako prema Miletićevim riječima to “zna pola Sarajeva”, očigledno je da o tome nije obaviješten ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, koji je danas saopćio kako se radi o “vrlo ozbiljnim tvrdnjama koje moraju biti detaljno provjerene”.
– MUP Kantona Sarajevo, Uprava policije, tim povodom će izvršiti adekvatne provjere ovih navoda – naveo je Katica.
Mi bismo tome dodali i: “Ako nije zastupila zastara”.
Iako sve policijske agencije u državi imaju svoje jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi.
Svjedoci smo da se s provjerama najčešće krene tek nakon što neko od medija “provali” neku aferu ili nezakonitost.
Tako je bilo kod čuvanja Tita, tako je bilo kod izostanka sistematskih ljekarskih pregleda policajaca, tako je i s kafanama koje drže policajci…
Da ne bude zabune, ništa bolja situacija nije ni u entitetu RS, gdje je isto tako javna tajna da brojni pripadnici MUP-a u slobodno vrijeme privatno rade kao osiguranje nekih ugostiteljskih objekata.
Nastavi čitati

Najčitanije