Connect with us

USK

Elvir Šehić, pčelar iz Bihaća: Nakon dobrog početka sezone, suše su uništile nastavak

Published

on

Od kraja šestog mjeseca, cijeli sedmi i početak osmog nema unosa, bar ovdje na području Bihaća, rekao je

Predsjednik Udruženja pčelara Grada Bihaća Elvir Šehić rekao je da uprkos dobrom početku sezone meda, nastavak je bio nešto lošiji zbog suša, a sveukupna ocjena bi bila da je prosječna.

– Godina je prosječna, u početku je dosta obećavalo, ali u drugoj polovini ljeta, kada je krenula sezona cvata lipe, suša je prekinula cvat lipe i zaustavila medenje. Od kraja šestog mjeseca, cijeli sedmi i početak osmog nema unosa, bar ovdje na području Bihaća – kazao je Šehić za portal “Avaza”.

Postoji preporučena cijena, ali ne poštuju je svi

Preporučene cijene meda, kako kaže Šehić, na nivou udruženja su 25 KM.

– S tim da su kod nekih cijene niže, a kod nekih čak i više, tako da cijene ovise od individue do individue – pojašnjava Šehić za portal “Avaza”.

Kako tvrdi Šehić, i cijene gorive dosta utiču na njihovu cijenu.

– To je jedna od najvećih stavki. Niko ne drži pčele odmah pored svoje kuće, nego su u prosjeku 15 kilometara udaljene od mjesta stanovanja i neki imaju po dva ili tri pčelinjaka i kad uzmete u obzir da to sve treba obići, onda shvatite da vam svaki dan treba po 20 ili 30 KM goriva da obiđete pčele ili nešto uradite i jasno je koliko to utiče na samu proizvodnju – govori o problema sa kojim se susreću pčelari Šehić.

  • Šehić ima oko 600 košnica

    FOTO: FACEBOOK


Velika poskupljenja

Daska za izradu košnica je koštala između 250 i 300 KM, a sada njena cijena iznosi od 750 do 800 KM, a vosak je sa 18 skočio na 30 KM, rekao je Šehić za “Avaz”.

–  Šećer je najveća stavka ulaganja u toku godine, a on se koristi isključivo u pripremi pčela za zimu, dakle on se vrca i ne pravi se med od njeg, nego ga pčele pojedu do proljeća. Taj šećer je koštao 48 KM, a trenutno u Bihaću njegova cijena iznosi 107 KM. Dodatni problem je i da je izostao dolazak turista iz arapskih zemalja, zbog problema sa vizama, a oni su nam bili najbolji potrošači. Tako da, pored toga što smo uspjeli nešto meda izvrcati, pojavili su se problemi i sa distribucijom.

BiH

Na snazi upozorenje zbog nevremena koje se danas očekuje u dijelovima BiH

Published

on

By

Zbog pljuskova praćenih grmljavinom koji se očekuju u poslijepodnevnim satima na području sjeverozapadne, sjeverne i sjeveroistočne Bosne na snazi je upozorenje.

Tako se na području tuzlanske, banjalučke i prijedorske regije očekuju pljuskovi praćeni grmljavinom.

“Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni da se mogu pojaviti oluje sa grmljavinom. Budite posebno pažljivi u izloženim područjima, kao što su planine, šume i otvoreni tereni. Smetnje u vanjskim aktivnostima su moguće”, navode iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme.

Prije podne, ponegdje u zapadnim područjima moguća je i slaba kiša. U drugoj polovini dana u Bosni se očekuju lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom.

Jače grmljavinsko nevrijeme je moguće u sjevernim područjima Bosne, a lokalno je moguća i pojava grada.

Vjetar slab do umjerene južnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između 8 i 13, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 19 i 26 stepeni Celzijusa.

U Sarajevu umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U večernjim satima može pasti i malo kiše.

Jutarnja temperatura oko 10, a najviša dnevna temperatura zraka oko 24 stepena Celzijusa.

Nastavi čitati

USK

Incident u Bihaću: Nepoznati muškarci u centru grada razbijali gajbe (VIDEO)

Published

on

By

U centru Bihaća, tačnije na parkingu prodavnice ENT, došlo do incidenta koji je narušio javni red i mir.

Nepoznati muškarci su razbijali gajbe u kojima su se nalazile staklene boce, što je izazvalo zabrinutost među građanima u tom dijelu grada.

Građani su reagovali snimajući navedene muškarce, te su snimak objavili na društvenim mrežama kako bi skrenuli pažnju na ovaj incident.

Iako neki građani tvrde da je riječ o migrantima, ova informacija još uvijek nije potvrđena.

Policija je odmah obaviještena o ovom incidentu i preduzima mjere kako bi istražila slučaj i identifikovala počinioce.

Nastavi čitati

USK

(VIDEO) U USK-u se radilo na turističkoj ponudi: Kraljevski otoci na Uni čija je ljepota – epska

Published

on

By

Turistička sezona u Bihaću je počela s dolaskom proljeća. Najveći broj turista je iz zemalja Zapadne Evrope, Sjedinjenih Američkih Drržava i Bliskog Istoka koji rado posjećuju Unu, historijske spomenike, ali i događaje turističke zajednice grada Bihaća. Najatraktivniji, najinteresantniji i najuzbudljiviji dio rijeke je Štrbački buk, ali kako se ove godine radilo na turističkoj ponudi, atraktivne su postale i druge lokacije Unsko-sanskog kantona.

Sve je više onih koji odmor žele provesti u Bihaću. Iako ljeto još nije počelo, turistička sezona jeste. Historijske ljepote, reljef, a ponajviše Una očaravaju posjetitelje, a neki od njih dolaze prvi put i ne skrivaju oduševljenje, stoga će, kažu – ponovo doći. Bihać nudi sve vidove odmora turistima kojih je zbog visokih cijena na Jadranu sve više na Uni.

Prema prošlogodišnjim podacima u Bihaću su 2023. godine boravili i noćenja ostvarili turisti iz 96 zemalja svijeta. Kalendar događaja se popunjava, stoga u Turističkoj zajednici očekuju da će samo zbog toga broj noćenja porasti i do deset posto.

„Prošle se godine znalo desiti da budu tu, vide nešto oko čega se mogu eventualno zadržati, neki festival i kažu: ‘Otići ćemo još nešto da pogledamo pa ćemo se vratiti.’ Znači da treba ljudima pružiti mogućnost ostanka da bi se i zadržali. Ne možemo se samo osvrnuti na našu prirodu, na to što oni treba da vide, moramo im pružiti dodatni sadržaj“, ističe Dijana Pečenković, v. d. direktora Turističke zajednice Grada Bihaća.

U doba pandemije je turizam u Bihaću doživio ekspanziju, jer su turisti iz svih dijelova zemlje dolazili upoznati ljepote Krajine. Tadašnji tempo turističke sezone u Bihaću se svake godine premašuje pa iz Nacionalnog parka Una kažu da opet očekuju rekordnu sezonu.

„Nacionalni park postoji 13-14 godina i dosta se toga napravilo. Međutim, naravno da postoje još određeni detalji koje trebamo uraditi i u narednom periodu. Ako i vremenski uvjeti budu dozvoljavali takvo nešto, turistička sezona ove godine će biti dosta bolja“, kaže Alen Zulić, direktor Nacionalnog parka Una.

Prema riječima naših sagovornika, teško je u ovom trenutku reći ko će ovog ljeta biti u minusu, a ko u plusu, ali, s obzirom na široku lepezu ponude Turističke zajednice grada Bihaća, slobodno možemo reći da očekuju veći broj turista. Novi apartmani se nezaustavljivo grade, tako da za kapacitet smještaja ne brinu, ali se srčano nadaju da će smještaja i faliti. Osim Japodskih otoka, tu su i novootvoreni Kraljevski otoci na rijeci Uni čija je ljepota – epska.

federalna.ba

Nastavi čitati

Najčitanije