Connect with us

USK

Radončić: Sudbonosno je bilo važno što smo spriječili da Krajina bude depo za ilegalne migrante

Published

on

U Bihaću je večeras u sali Muzeja Prvog zasjedanja AVNOJ-a održano unutarstranačko savjetovanje Saveza za bolju budućnost BiH kojem je prisustvovao Fahrudin Radončić, predsjednik stranke.

“Kao ministar sigurnosti BiH i predsjednik Koordinacionog tijela za zaštitu i spašavanje, bio sam pod velikim pritiscima pojedinih predstavnika međunarodne zajednice, ali i domaćih političkih struktura, da se prostor Federacije na kojem dominantno žive Bošnjaci pretvori u najveći depo i najveće parkiralište za stotine hiljada ilegalnih migranata afroazijskog porijekla. Radi se o ljudima koji BiH kao državi nikada nisu htjeli da otkriju svoj pravi identitet i time su postali velika prijetnja po nacionalnu sigurnost. Uvijek smo odvajali prave, ratom protjerane migrante, od ilegalnih migracija čiji je cilj da trgovci ljudima na području Krajine, Tuzlanskog ili Sarajevskog kantona smjeste na hiljade ilegalnih migranata i tu vrše trijažu ko od njih valja i vrijedi kao kvalificirana radna snaga da se zaposli u zapadnoj Evropi, a onaj najnesposobniji i najdelikventniji dio te populacije trajno nastani u našoj zemlji”, rekao je.

Radončić je istakao da ni pod cijenu ostavke nije htio popustiti pred pritiscima da su pakistanski ilegalni migranti bliži od Krajišnika.

“I zato vam i ovom prilikom zahvaljujem na podršci i hrabrosti da zajednički ne dozvolimo izgradnju trajnih kampova u čvrstim objektima za smještaj ilegalnih migranata, koji su svojim ponašanjem ugrožavali mir domaćeg stanovništva. Ne znam da li postoji drugi Bošnjak koji bi dao neopozivu ostavku na atraktivno mjesto ministra sigurnosti BiH zbog spomenutih pokušaja mijenjanja etničke i kulturološke slike Krajine, ali je ta ostavka odredila parametre da se prema ilegalnim migrantima mora postupati državnički odgovorno i to je morao čak da nastavi da radi i ministar SDA Selmo Cikotić, koji je problem ilegalnih migracija javno tretirao kao seksi pitanje, brutalno vrijeđajući žrtve migrantskih mafioza koji su harali po pojedinim mjestima u BiH”, dodao je.

Ipak, kaže Radončić, problem ilegalnih migracija nije riješen.

“Moramo i dalje biti vrlo čvrsti da ga, zajedničkim snagama sa vama koji najvište trpite, rješavamo”, rekao je Fahrudin Radončić, predsjednik Saveza za bolju budućnost BiH, na unutarstranačkom savjetovanju u Bihaću.

On je potencirao da se neviđena rijeka migranata preko BiH ne bi mogla zaustaviti da nije bilo pomoći Republike Hrvatske i njenog ministra unutrašnjih poslova Hrvatske Davora Božinovića, koji su se pokazali veoma odgovornim partnerima i zahvaljujući tehničko-materijalnim sredstvima i svojoj brojnoj graničnoj policiji natjerali su ilegalne migrante i njihove mentore da promijene maršrutu sa BiH ka nekim drugim evropskim državama.

Također, Radončić je ovom prilikom naglasio i da Krajišnici trebaju dati svoje glasove onima koji u politici drže riječ i okrenuti glavu onima iz SDA ili derivatima tih stranaka koji im već 25 godina lažu da će napraviti autoput od Sarajeva do Bihaća i obratno.

Radončić je govorio i o više drugih značajnih tema, a na skupu su se obratili i Lejla Bakrač, nosilac liste za Skupštinu Unsko-sanskog kantona, Irma Arifagić, nosilac liste za Federalni parlament, prof. dr. Haris Šarganović, nosilac liste za državni nivo, te Adi Bajčetić, predsjednik Gradskog odbora SBB-a Bihać.

klix

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije