Connect with us

BiH

Kad pomislim da mogu biti bh. patriota – vidim ljiljane na stadionu (VIDEO)

Published

on

Milan Novitović, kanidat Ujedinjene Srpske, Snježana Novaković Bursać, kandidatkinja Saveza nezavisnih socijaldemokrata i Darko Babalj, kandidat Srpske demokratske stranke bili su gosti Izborne debate na N1.

Ustav i Izborni zakon?

Babalj: Što se tiče Ustava BiH i Izbornog zakona kada govorim o stavu SDS-a, ali i ostalih partija iz RS-a, osnovni problem je u Federaciji, između dva konstitutivna naroda. Mi ne trebamo praviti pakt ni sa jednim od ova dva konstitutivna naroda, ni sa Hrvatima niti sa Bošnjacima. Njima trebamo pustiti da se sami dogovore.

Čujemo često da se trebamo vratiti na “izvorni Dayton”?

Novaković-Bursać: Zahtjev i potreba izmjena Ustava je u dijelu provedbe presuda Evropskog suda za ljudska prava. Jedan dio je Ustav, a drugi dio se odnosi na Izborni zakon. Ne bih se složila sa Babaljem, princip konstitutivnosti je jedan od značajnijih principa. Ono što tvrdimo da su nered i nefunkcionalnost nastali nasilnim prekrajanjem Ustava i nametnutim odlukama visokog predstavnika. Problem ovog Ustavnog suda je praksa koja proizilazi iz te strukture gdje strani državljani po pravilu glasaju kao i Bošnjaci. Politika SNSD-a je, i zato smo dobijal i dobit ćemo najveću podršku, principijelno zagovaranje poštivanja sopstvenog Ustava. To ne možete objasniti većini partnera u FBiH koji predstavljaju bošnjački narod. Vratimo se Ustavu i razgovarajmo i to je jedina prilika da ova zemlja funkcioniše.

Novitović: Sam Ustav i Ustavni sud je trpio međunarodni intervencionizam. Mi niti jednu odluku koji Ustavni sud sa strancima donosi ne možemo smatrati da je u interesu Republike Srpske, ali i Bosne i Hercegovine.

Znači li da ne poštujete odluke Ustavnog suda?

Novitović: Odluke Ustavnog suda nisu primjenjive na prostoru RS-a. Kako ćete primijeniti odluku Ustavnog suda koja se odnosi na vode i šume kada vam u Dejtonskom sporazumu kaže da 49 posto teritorije pripada Republici Srpskoj. Šta nam pripada ako to nisu vode i šume? Da nam ne pripada samo nebo? Nama prava kao srpskom narodu ne proizilaze iz broja koliko nas ima, nećemo se prebrojavati, naša prrava proizilaze iz pripadnosti srpskom narodu. RS je nedjeljiv prostor. Ne znam zašto Babalj ne kaže šta je sve međunarodna zajednica uradila protiv partije kojoj i on pripada.

Babalj: Kad ste nas čuli da mi nismo za odlazak OHR-a i stranih sudija? Za mnogo smo mi stvari i mi smo to pokazali kao SDS. Ne želimo učestvovati u pričama o kojima sad pričamo jer smo građanim dosadili i oni odlaze iz RS-a. Šta bi sa vašom vojskom što ste rekli da se treba odvojiti, šta bi sa referendumom i UIO-om? Naravno da smo za odlazak OHR-a. Ne želimo učestvovati u populizmu. Postoji državnotvorna politika i tu se jedino SDS može pohvaliti.

Novaković-Bursać: Davno ste napustili tu politiku. Imali smo zaključak NSRS-a, imamo potrebu da mijenjamo kompoziciju Ustavnog suda i kad smo predložili taj zakon on je zaustavljen glasom poslanika SDS-a Dragana Mektića.

Babalj: Nama su u Republici Srpskoj za sve krivi Bošnjaci i Hrvati, jel de? Znači nama su sve krivi drugi, samo mi nismo. Ko je posljednjih 16 godina na vlasti? SNSD. Odlično. Hoću da kažem da smo mi najodgovorniji za stanje u Republici Srpskoj. Kad mi ne budemo degradirali vitalne nacionalne interese, NSRS i izazivali druge – bit će nam bolje.

Novaković-Bursać: Vi ste rekli da vas ne interesuju odnosi u Federaciji. Mi smo za jednakopravnost naroda.

Babalj: Ja sam krvario za RS. I dajem sebi za pravo da kažem da se neke stvari mogu riješiti razgovorom. Srpski narod se treba slijepo držati Daytona. Ne trebamo se petljati u odluke Bošnjak i Hrvata koji su devedesetih vezivali zastave.

Koalicija SDS i SNSD ne dolazi u obzir?

Babalj: Koalicija da, ako je ugrožen srpski interes, ali ne sa SNSD-om.

Novaković-Bursać: Mi smo nudili koaliciju i svjesni smo da se interes RS-a mora braniti okupljanjem ključnih političkih partnera. Mi smo da se stranke okupe oko pobjednika ovih izbora.

Gospodine Novitoviću, da li ste patriota?

Novitović: Doživljavam se tako.

Da li ste bh. patriota?

Novitović: Srbin sam i pravoslavac, državljanin RS-a i BiH. Prihvatam to kao činjenicu i okolnosti sa kojima živimo.

Gospodine Babalju, jeste li vi bh. patriota?

Babalj: Taman kad pomislim da mogu biti vidim ljiljane na stadionu i automatski mi se vrate sjećanja od prije 30 godina. Po automatizmu imam otpor prema tim stvarima.

N1

BiH

Duraković o sinoćnjem incidentu u Potočarima: Napadnut pripadnik DKPT-a, muškarac prijetio “Pobiću vas sve”

Published

on

By

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, u razgovoru za Dan uživo komentirao je najave o navodnom okupljanju Bošnjaka kod Memorijalnog centra koje su plasirane kroz lokalne medija, ali je otkrio i informaciju o incidentu koji se protekle noći desio u blizini Memorijalnog centra, o kojem se još nisu oglasile zvanične institucije.

Kako je kazao protekle noći je u blizini Memorijalnog centra zaustavljeno vozilo beogradskih registracijskih oznaka u sklopu rutinske kontrole, a nedugo nakon toga došlo je i do incidenta nakon kojeg je osoba koja je upravljala vozilom privedena.

Prema riječima Durakovića, osoba koja je zaustavljena počela je galamiti što je izazvalo pažnju pripadnika za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, koji osiguravaju Memorijalni centar.

Da li u svjesnom ili pripitom stanju, osoba je počela psovati policajce MUP-a RS. Obzirom da Direkcija ima nadležnost da štiti objekat MC čuli su galamu. A kada čujete galamu navečer u 11-12 sati onda vam je nešto sumnjivo”, kazao je Duraković, dodavši kako su pripadnici Direkcije tada krenuli do kolega MUP-a RS, kako bi vidjeli šta se dešava.

Naglasio je kako se radi o dvojici Bošnjaka, koji su prišli pripadnicima MUP-a RS, a tada se desio i fizički nasrtaj na pripadnika Direkcije, od strane osobe čije je vozilo zaustavljeno.

Tek tad su MUP i Direkcija skupa priveli lice. Riječ je o osobi srpske nacionalnosti koja je iz Srebrenice a danas živi u Beogradu, koji je pored Memorijalnog centra prijetio: pobiću vas sve – to policija sve zna”, tvrdi Duraković.

Na kraju je kazao kako očekuje od MUP-a RS da oglasi se o ovom incidentu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Iz zdravstvenih razloga: Advokati traže hitno oslobađanje zločinca Ratka Mladića

Published

on

By

Advokati osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, koji služi doživotnu kaznu zatvora u Hagu, traže njegovo hitno oslobađanje iz zdravstvenih razloga.
Advokati traže od sudija da puste Mladića (82) na liječenje u Srbiju zbog zdravstvenog stanja koje je potencijalno opasno po život.

Poznato je da Mladić pati od kognitivnih oštećenja i da je najmanje dva puta ove godine bio hospitaliziran, podsjeća Reuters.

Mladić služi kaznu u pritvorskom centru UN u Hagu od pravosnažne presude nakon žalbe 2021. godine.

Prema riječima njegovih advokata, Mladić može dobiti poseban tretman u Srbiji zbog svoje bolesti, a preseljenje bi uklonilo i jezičke barijere koje predstavljaju poteškoće u komunikaciji.

Nije poznato kada će sudije MMKS-a, koji se bavi Mladićevim slučajem, odlučivati o ovom zahtjevu.

Ratko Mladić, komandant vojske bosanskih Srba, osuđen je na doživotnu robiju zbog najstrašnijih ratnih zločina koji su počinjeni pod njegovom komandom. Mladić, kao i ratni politički vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, osuđeni su na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.

Nastavi čitati

BiH

Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s predsjednikom Savezne Republike Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične posjete ovoj državi.

Bećirović je primljen u palati Bellevue u Berlinu, rezidenciji njemačkog predsjednika, uz najviše državne i vojne počasti.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora dr. Bećirović je istakao da su odnosi Bosne i Hercegovine i Njemačke izuzetno dobri i prijateljski, te da je Njemačka mnogo puta dokazala da je veliki prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine.

Bećirović je ukazao na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. On se zahvalio predsjedniku Steinmeieru na podršci Njemačke aktivnostima i mjerama u borbi protiv negiranja genocida, govora mržnje i veličanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Također, istakao je važnu ulogu Njemačke koja pruža podršku Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. Istakao je da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog i prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Bećirović je rekao da je u tom kontekstu naročito važna proaktivna njemačka uloga.

Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier potvrdio je neupitnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. On je podvukao da je neprihvatljivo bilo kakvo ugrožavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tokom razgovora istaknuta je važnost Njemačke kao aktivnog učesnika u procesu približavanja Zapadnog Balkana EU.

Sagovornici su se posebno dotakli pitanja sigurnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana uopće. Istaknuto je da je stabilnost regiona od značaja za stabilnost cijele Evrope, te da je potrebno da Bosna i Hercegovina i SR Njemačka nastave blisku saradnju po ovim pitanjima.

Bosna i Hercegovina i Njemačka imaju tradicionalno dobre političke i ekonomske odnose. Pored ekonomske, značajna je i saradnja u oblasti kulture. Između dvije države postoji tradicija obilježavanja i promoviranja kulturnih događaja, razmjene znanja i iskustava u oblasti obrazovanja. Značajnu sponu između Njemačke i Bosne i Hercegovine predstavlja i brojna bh. dijaspora u Njemačkoj, istakao je Bećirović.

Izvor: Klix

Nastavi čitati

Najčitanije