Connect with us

BiH

Kad pomislim da mogu biti bh. patriota – vidim ljiljane na stadionu (VIDEO)

Published

on

Milan Novitović, kanidat Ujedinjene Srpske, Snježana Novaković Bursać, kandidatkinja Saveza nezavisnih socijaldemokrata i Darko Babalj, kandidat Srpske demokratske stranke bili su gosti Izborne debate na N1.

Ustav i Izborni zakon?

Babalj: Što se tiče Ustava BiH i Izbornog zakona kada govorim o stavu SDS-a, ali i ostalih partija iz RS-a, osnovni problem je u Federaciji, između dva konstitutivna naroda. Mi ne trebamo praviti pakt ni sa jednim od ova dva konstitutivna naroda, ni sa Hrvatima niti sa Bošnjacima. Njima trebamo pustiti da se sami dogovore.

Čujemo često da se trebamo vratiti na “izvorni Dayton”?

Novaković-Bursać: Zahtjev i potreba izmjena Ustava je u dijelu provedbe presuda Evropskog suda za ljudska prava. Jedan dio je Ustav, a drugi dio se odnosi na Izborni zakon. Ne bih se složila sa Babaljem, princip konstitutivnosti je jedan od značajnijih principa. Ono što tvrdimo da su nered i nefunkcionalnost nastali nasilnim prekrajanjem Ustava i nametnutim odlukama visokog predstavnika. Problem ovog Ustavnog suda je praksa koja proizilazi iz te strukture gdje strani državljani po pravilu glasaju kao i Bošnjaci. Politika SNSD-a je, i zato smo dobijal i dobit ćemo najveću podršku, principijelno zagovaranje poštivanja sopstvenog Ustava. To ne možete objasniti većini partnera u FBiH koji predstavljaju bošnjački narod. Vratimo se Ustavu i razgovarajmo i to je jedina prilika da ova zemlja funkcioniše.

Novitović: Sam Ustav i Ustavni sud je trpio međunarodni intervencionizam. Mi niti jednu odluku koji Ustavni sud sa strancima donosi ne možemo smatrati da je u interesu Republike Srpske, ali i Bosne i Hercegovine.

Znači li da ne poštujete odluke Ustavnog suda?

Novitović: Odluke Ustavnog suda nisu primjenjive na prostoru RS-a. Kako ćete primijeniti odluku Ustavnog suda koja se odnosi na vode i šume kada vam u Dejtonskom sporazumu kaže da 49 posto teritorije pripada Republici Srpskoj. Šta nam pripada ako to nisu vode i šume? Da nam ne pripada samo nebo? Nama prava kao srpskom narodu ne proizilaze iz broja koliko nas ima, nećemo se prebrojavati, naša prrava proizilaze iz pripadnosti srpskom narodu. RS je nedjeljiv prostor. Ne znam zašto Babalj ne kaže šta je sve međunarodna zajednica uradila protiv partije kojoj i on pripada.

Babalj: Kad ste nas čuli da mi nismo za odlazak OHR-a i stranih sudija? Za mnogo smo mi stvari i mi smo to pokazali kao SDS. Ne želimo učestvovati u pričama o kojima sad pričamo jer smo građanim dosadili i oni odlaze iz RS-a. Šta bi sa vašom vojskom što ste rekli da se treba odvojiti, šta bi sa referendumom i UIO-om? Naravno da smo za odlazak OHR-a. Ne želimo učestvovati u populizmu. Postoji državnotvorna politika i tu se jedino SDS može pohvaliti.

Novaković-Bursać: Davno ste napustili tu politiku. Imali smo zaključak NSRS-a, imamo potrebu da mijenjamo kompoziciju Ustavnog suda i kad smo predložili taj zakon on je zaustavljen glasom poslanika SDS-a Dragana Mektića.

Babalj: Nama su u Republici Srpskoj za sve krivi Bošnjaci i Hrvati, jel de? Znači nama su sve krivi drugi, samo mi nismo. Ko je posljednjih 16 godina na vlasti? SNSD. Odlično. Hoću da kažem da smo mi najodgovorniji za stanje u Republici Srpskoj. Kad mi ne budemo degradirali vitalne nacionalne interese, NSRS i izazivali druge – bit će nam bolje.

Novaković-Bursać: Vi ste rekli da vas ne interesuju odnosi u Federaciji. Mi smo za jednakopravnost naroda.

Babalj: Ja sam krvario za RS. I dajem sebi za pravo da kažem da se neke stvari mogu riješiti razgovorom. Srpski narod se treba slijepo držati Daytona. Ne trebamo se petljati u odluke Bošnjak i Hrvata koji su devedesetih vezivali zastave.

Koalicija SDS i SNSD ne dolazi u obzir?

Babalj: Koalicija da, ako je ugrožen srpski interes, ali ne sa SNSD-om.

Novaković-Bursać: Mi smo nudili koaliciju i svjesni smo da se interes RS-a mora braniti okupljanjem ključnih političkih partnera. Mi smo da se stranke okupe oko pobjednika ovih izbora.

Gospodine Novitoviću, da li ste patriota?

Novitović: Doživljavam se tako.

Da li ste bh. patriota?

Novitović: Srbin sam i pravoslavac, državljanin RS-a i BiH. Prihvatam to kao činjenicu i okolnosti sa kojima živimo.

Gospodine Babalju, jeste li vi bh. patriota?

Babalj: Taman kad pomislim da mogu biti vidim ljiljane na stadionu i automatski mi se vrate sjećanja od prije 30 godina. Po automatizmu imam otpor prema tim stvarima.

N1

BiH

Dodik: 2. maja će biti potpisana smrtna presuda BiH, sada jasno postoji entitetska linija

Published

on

By

Drugog maja će biti potpisana smrtna presuda Bosni i Hercegovini kao nekoj mogućoj zajednici, istakao je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik za RTRS.

-Mi u suštini ne trebamo ništa da činimo, do odbrane funkcionalne nadležnosti. Dakle, mi ne pripremamo nikakav rat, ali shvatamo da ima pojedinaca koji ne razmišljaju tako, kazao je Dodik.

Bosanskim muslimani gotovo identično čine i rade, u smislu želje postavljanja unitarne Bosne, a asistenciju im pruža Amerika. Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod, koji mi moramo da dočekamo, ako se usvoji ta rezolucija, mi moramo da napravimo našu nacionalnu strategiju izlaska iz tog. To podrazumijeva zajedničko djelovanje Srba iz Srpske, Srbije, ali i bilo gdje se nalazili. Prilagodićemo se novim okolnostima, jer mislimo da nakon tog ne vidimo način građenja zajedničkog života sa Bošnjacima, navodi Dodik.

-BiH je u prethodnom ratu bila išarana, ali sada jasno postoji entiteska linija, koja je odbranjena u prethodnim okupljanjima.

Imamo dovoljno snage da zadržimo naš subjektivitet, pa čak i samostalnost. Ono što mi radimo u političkom smislu, je borba za ono što imamo, za naša prava, koja su sva napadnuta. Naša politika je odgovorna, nacionalna i državna politika za Srpsku. Naša politika nije bosansko-hercegovačka politika, mi nismo bosansko-hercegovačke patriote. Јa sam na primjer srpski patriota, kazao je Dodik ne znajući da glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici neće biti drugog maja.

-To što neko pokušava, da me napravi negativcem jer sam dobar sa Putinom, je za mene izuzetno pozitivna stvar. Јa ću se najmanje još jednom u ovoj godini sresti sa Putinom i imaćemo o čemu da razgovaramo, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Suljagić odgovorio Dodiku: Tvoje prisustvo u mezarju u Potočarima je uvreda za mrtve, kapije će biti zatvorene

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik najavio je jučer da će Vlada RS održati sjednicu u Srebrenici 2. maja kada je trebala biti održana i sjednica Generalne skuštine Ujedinjenih nacija na kojoj je predmet glasanja trebala biti i rezolucija o genocidu u Srebrenici.

Dodik je izjavio i da je delegacija RS spremna otići u Memorijalni centar u Potočarima kako bi položila cvijeće i odala počast žrtvama zločina, a potom je ponovo negirao genocid kazavši da se u Srebrenici desio zlločin.

Na njegove izjave reagirao je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica.

“Bez ikakve potrebe da pridajem pažnju nastojanjima Milorada Dodika, drugog maja je neradni dan. Kapije mezarja i Memorijalnog centra Potočari će biti zatvorene. Nakon silnih uvreda izrečenih na njihov račun, njegovo prisustvo u mezarju je uvreda za mrtve. I neradnim i radnim danima”, naveo je Suljagić na X-u.

Podsjetimo, Generalna skupština UN-a je 2. maja trebalo da glasa o rezoluciji, ali je glasanje odgođeno. Ovo je drugi put da se glasanje o rezoluciji pomjera, prvi put je glasanje trebalo biti 27. aprila, pa je pomjereno za 2. maj.

Nastavi čitati

BiH

Bez trunke kajanja: Ubica Farisa Pendeka se smijao danas u sudu, prijatelji ga snimali za mreže

Published

on

By

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Ademu Šumanu, ubici nevinog Farisa Pendeka, danas je produžen pritvor na još tri mjeseca, a kako se vidi na snimcima koji su objavili njegovi prijatelji, njemu to nije teško palo. Na snimcima se vidi kako Šuman sa osmijehom na licu pozdravlja prijatelje koji su ga došli podržati.

Podsjećamo, prijatelji mu pružaju podršku jer je 28. januara ove godine hicem iz pištolja ubio Farisa Pendeka.

Šumanu je pritvor produžen jer bi boravkom na slobodi postojala opasnost od bjekstva, da bi mogao utjecati na svjedoka, prikriti dokaze, ali i što bi njegovim puštanjem došlo do uznemirenja javnosti.

Podsjećamo i to da su osumnjičeni pomagači Mersim Saljević i Elmedin Gradišić ranije pušteni na slobodu.

Šuman je 28. januara usmrtio Farisa Pendeka hicem iz pištolja u vozilu na glavnoj saobraćajnici u sarajevskom naselju Otoka.

On je tada vozio svoj Peugeot 308 iza vozila u kojem su bili mladići Danis, Berin, Eman i ubijeni Faris Pendek, “koji nije uspio progovoriti ni riječ”.

Šuman je vozilom stao paralelno s njima i mahao rukama. Oni su otvorili prozor i pitali šta je problem? On je tada s mjesta vozača preskočio na mjesto suvozača, kroz prozor svog auta udario Emana pesnicom, a potom iz kasete izvadio crni pištolj i udario vozača kundakom, zatim je uperio pištolj u Emana, koji se sageo, ispalio je metak koji je pogodio Farisa, koji je sjedio iza njega, a koji je usljed toga vrlo brzo preminuo.

Nakon ubistva je pokušao pobjeći, ali se ubrzo predao zato što je već bio otkriven, a Gradišić ga je zvao i rekao da mu policija pretresa kuću.

Nastavi čitati

Najčitanije